Wyniki Twojego wyszukiwania

Wynajem mieszkania – samodzielnie czy przez pośrednika?

Dodany przez ASK 23 października 2019
| Bez kategorii
| 0

Znalezienie najemcy na luksusowe mieszkanie czy apartament jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Zamiast zarządzać najmem we własnym zakresie, można skorzystać z pomocy pośrednika. Na które rozwiązanie się zdecydować?

Samodzielny wynajem mieszkania

Na samodzielne poszukiwanie najemcy najczęściej decydują się właściciele jednego mieszkania pod wynajem. Na przygotowanie ofert, które następnie są zamieszczane na portalach ogłoszeniowych i w lokalnej prasie, poświęcają swój czas wolny. We własnym zakresie tworzą też wzory umowy i protokołu zdawczo-odbiorczego, czyli dokumentów zabezpieczających każdą ze stron najmu.

Właściciele mieszkań przeznaczonych pod wynajem często nie sprawdzają dokładnie potencjalnego najemcy, ale stosują zabezpieczenie w postaci kaucji pobieranej w momencie podpisywania umowy najmu. Mimo że cała procedura wymaga poświęcenia czasu i uwagi, to taki właściciel nie musi dzielić się z nikim zyskiem – cały czynsz zasila jego rachunek bankowy.

Wynajem przez pośrednika

Boom na rynku nieruchomości spowodował, że w ostatnich latach pojawiło się wiele firm oferujących usługi zarządzania najmem. Wynajem mieszkania przez pośrednika to rozwiązanie szczególnie wygodne dla inwestorów będących właścicielami kilku nieruchomości. Pośrednik często jest angażowany przez osoby, które nie mają czasu na samodzielne zarządzanie najmem lub mieszkają zbyt daleko wynajmowanej nieruchomości.

Zaangażowanie pośrednika w wynajem mieszkania oznacza, że czuwa on nad całym procesem najmu. Do jego obowiązków należy przygotowanie mieszkania do wynajmu (home staging), przygotowanie i zamieszczanie ogłoszeń, sprawdzanie potencjalnych najemców, negocjowanie warunków umowy i następnie jej podpisanie. Za swoje usługi pośrednik pobiera wynagrodzenie. System rozliczeń może opierać się na jednorazowej opłacie lub prowizji pobieranej od czynszu.

Oferty pośredników różnią się zarówno wysokością wynagrodzenia, jak i zakresem świadczonych usług. Doradcy z LOCO Real Estate organizują remonty i sprzątanie nieruchomości, a także proponują profesjonalne doradztwo inwestycyjne. Więcej informacji dostępnych jest na tej stronie internetowej: https://loco-estate.com/nasze-uslugi/wynajem-nieruchomosci/.

Wynajem obcokrajowcom

Właściciele mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów położonych w dużych miastach często są zainteresowani ich długoterminowym wynajmem obcokrajowcom. Powodem jest możliwość uzyskania wyższej kwoty tytułem czynszu i zwiększenie rentowności wynajmu mieszkania, co gwarantuje najem długoterminowy.

W przypadku wynajmu mieszkania obcokrajowcom pojawia się jednak przeszkoda w postaci bariery językowej, a często także konieczność zdalnego zaprezentowania mieszkania. Wielu obcokrajowców przyjeżdżających do Polski liczy także na kompleksową pomoc w relokacji, w tym np. zorganizowanie przewozu rzeczy osobistych czy odbiór z lotniska. Z tego względu inwestorzy przyjmujący taki model wynajmu mieszkania najczęściej współpracują z pośrednikiem. Profesjonalny doradca, znający język, którym posługuje się potencjalny wynajmujący, jest w stanie szybko ustalić zasady wynajmu mieszkania i sporządzić w odpowiedni sposób umowę zabezpieczającą interesy każdej ze stron.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}