Wyniki Twojego wyszukiwania

Wymiana starej dachówki na nową – co warto wiedzieć na ten temat

Dodany przez ASK 10 września 2020
| Bez kategorii
| 0

Dach jest bardzo ważną częścią domu. Dobrze skonstruowany i pokryty będzie chronił go przed różnego rodzaju zjawiskami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze czy silne podmuchy wiatru. Pokrycie z dachówki jest bardzo trwałe i estetyczne, ale z czasem może wymagać wymiany. Jak się do tego zabrać? Co trzeba wiedzieć?

Nawet wykonane przez profesjonalistów pokrycie dachu z czasem może ulec zniszczeniu lub poluzowaniu. Wówczas warto zastanowić się nad wymianą całego pokrycia na nowe. Jednym z możliwych rozwiązań jest wybór dachówki ceramicznej. Taki dach może potem służyć domownikom nawet przez kilka kolejnych pokoleń.

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie pokrycia dachu z dachówki ceramicznej?

Specjaliści wskazują, że dachówki ceramiczne, z uwagi na sposób, w jaki są tworzone, należą do najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych dostępnych obecnie na rynku. Ich produkcja odbywa się poprzez wypalanie gliny w temperaturze bliskiej 1000°C. Dzięki temu stają się one twarde i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jednak najważniejsze dla inwestorów jest to, że dachówki ceramiczne są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są niskonasiąkliwe i odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur (gwarancja mrozoodpornośći). Dach wykonany z dachówki tego rodzaju będzie również opierał się silnym podmuchom wiatru czy dużym obciążeniom powodowanym przez zalegający śnieg. Warto też podkreślić, że w razie uszkodzenia jednego z elementów pokrycia istnieje możliwość wymiany pojedynczej dachówki na nową, bez konieczności wymiany większej powierzchni. Dla wielu osób liczy się także fakt, że produkty tego typu dostępne są w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych. Przykładowo dachówki ceramiczne Koramic  marki Wienerberger są dostępne w wykrojach klasycznych (np. dachówka holenderka), jak i nowoczesnych (np. dachówka płaska).

W jaki sposób należy przygotować się do zmiany pokrycia dachowego?

Stan dachu i jego pokrycia należy regularnie kontrolować, by w razie konieczności szybko można było zareagować. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany dachu, niezbędne może okazać się zgłoszenie robót budowlanych we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli w tym czasie inwestor nie otrzyma odpowiedzi odmownej, może zacząć wymianę pokrycia. Niezależnie od tego, czy wymienia się stare dachówki na nowe, czy też dachówki będą zastępowały inny materiał, należy sprawdzić, w jakim stanie jest konstrukcja więźby dachowej oraz pozostałych elementów. W drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy część nośna wytrzyma dodatkowe obciążenie związane z ciężarem dachówek. Trzeba pamiętać, że są one ciężkie i dach może wymagać modyfikacji, np. wzmocnienia lub wymiany elementów konstrukcyjnych więźby. Przy wymianie starych dachówek na nowe natomiast trzeba sprawdzić, czy poszczególne elementy dachu nie uległy uszkodzeniu. W razie konieczności należy naprawić usterki przed położeniem nowego pokrycia, aby dach mógł pełnić swoje funkcje. Kwestię kontroli użytkowanej więźby przed wymianą pokrycia dachu najlepiej powierzyć uprawnionemu specjaliście.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}