Wyniki Twojego wyszukiwania

Wskazówki jak łatwiej zmywać naczynia

Dodany przez ASK 7 października 2020
| Bez kategorii
| 0

Jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych jest zmywanie naczyń. Na szczęście są sposoby, by poradzić sobie z nim szybciej i by nie było takie uciążliwe. Nieważne, czy korzystasz ze zmywarki, czy myjesz naczynia ręcznie, w tym artykule znajdziesz wskazówki ułatwiające codzienne życie.

Dobra organizacja pracy

Sprawne wykonanie obowiązków domowych wymaga dobrej organizacji. Wystarczy trochę się do tego przyzwyczaić, a nowe nawyki staną się naturalne i przestaną kojarzyć się z wyrzeczeniami. W przypadku ręcznego zmywania naczyń warto nie odkładać niczego na później. Kubek po kawie? Umyj go od razu. Nie czekaj, aż obok pojawi się stos innych naczyń, których czyszczenie zajmie więcej czasu i będzie wiązać się z większą frustracją. Rodziny mogą wypracować sobie podział obowiązków, dzięki czemu zmywanie po kolacji czy po obiedzie będzie bardziej sprawiedliwe.

Nieco inaczej wygląda sytuacja ze zmywarkami. Uruchomienie całego sprzętu do umycia jednego kubka nie byłoby ani rozsądne, ani ekonomiczne. Najlepiej poczekać aż zbierze się więcej naczyń. Te już zabrudzone można od razu układać w zmywarce, dbając o ich odpowiednią segregację i odstępy między przedmiotami. Nie wolno zastawiać dysz natrysków, ponieważ znacznie utrudnia to przepływ wody.

Wyrzucanie resztek jedzenia

Dotyczy to zarówno zmywarki, jak i mycia ręcznego. Pozostałe na talerzach i w kubkach resztki jedzenia najlepiej od razu wyrzucić do kosza. To najbardziej higieniczne rozwiązanie, dzięki któremu miejsce pracy nie będzie zabrudzone ponad miarę. Pozostałości po posiłku mogą zatkać odpływ w zlewie lub filtr w zmywarce, a to z kolei prowadzi do uciążliwych awarii.

Co w sytuacji, gdy naczynia muszą poczekać na swoją kolej i nie zostaną umyte od razu? Można zamoczyć je w ciepłej wodzie. Ułatwi to późniejsze czyszczenie bardziej uporczywego brudu, który przywiera do powierzchni. Przepłukanie przedmiotów przed włożeniem ich do zmywarki również jest dobrą praktyką, szczególnie jeśli nie zostanie ona uruchomiona od razu.

Gorąca woda i płyn do mycia naczyń

Mycie naczyń w gorącej wodzie jest znacznie bardziej efektywne. Tłuszcz szybciej się rozpuszcza, a wszelkie zabrudzenia łatwiej odpadają od powierzchni. Ta reguła ma jednak kilka wyjątków. Są przedmioty, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą się uszkodzić. Właśnie dlatego nie powinno się wkładać ich do zmywarki i trzeba zastosować mycie ręczne. Jest tak na przykład z kryształowymi kieliszkami, zdobioną porcelaną i kubkami termicznymi. Warto uważać przy drewnie i konstrukcjach klejonych, ponieważ przez zbyt dużą temperaturę mogą się odkształcić, popękać i rozkleić.

Dobry płyn do mycia naczyń jest ważny i dobrze wybierać produkty, które są nie tylko wydajne, ale też po prostu ładnie pachną. Dzięki temu zmywanie będzie przyjemniejsze. Przy delikatniejszych powierzchniach trzeba jednak unikać agresywnych środków czystości, a niekiedy nawet zupełnie odstawić płyny. Powłoki w patelniach żeliwnych i ceramicznych łatwo uszkodzić domową chemią. Poleca się natomiast czyszczenie ich ręcznikami papierowymi i solą morską.

Miejsce zmywania naczyń

Mycie naczyń w dwukomorowym zlewie bywa łatwiejsze, ponieważ zapewnia więcej miejsca i możliwość segregacji naczyń. W jednej komorze zlewu można umieścić gorącą wodę z płynem do naczyń, w drugiej zimną do opłukania przedmiotów. Obok warto mieć przygotowaną suszarkę, na której naczynia będą schnąć bez uciążliwego zbierania wody i ściekania jej w niewłaściwe miejsca. W trakcie pracy można włączyć ulubioną muzykę lub ciekawy podcast, dzięki czemu czas będzie mijać szybciej. Duży wpływ na komfort pracy ma również model wybranej zmywarki. Rankingo uważa, że przed zakupem trzeba upewnić się, że ma odpowiednie wymiary i spełni oczekiwania swoich użytkowników.

Zmywanie naczyń nie musi być trudne i uciążliwe. Wystarczy dobrze zorganizować miejsce swojej pracy i przestrzegać kilku wskazówek. Ważne jest zachowanie higieny i pozytywnej motywacji, dzięki której obowiązki domowe wypełnia się w dobrej atmosferze.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}