Wyniki Twojego wyszukiwania

Rolety czy żaluzje? Jak wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do okna?

Dodany przez ASK 25 grudnia 2019
| Bez kategorii
| 0

Okna zasłaniamy niemal wszyscy – czy to przed słońcem, czy to przed ludźmi, którzy chętnie zaglądaliby nam do okien. Tradycyjnym rozwiązaniem są firanki i zasłony, które pewnie jeszcze długo nie przestaną być użytkowane. Wielu wybiera jednak rolety albo żaluzje. Są to rozwiązania nieco do siebie podobne, a jednak bardzo różne. Spróbujmy je porównać.

Materiały i estetyka

Jeśli chodzi o materiały, to wykonywane z rozmaitych tkanin rolety mają niewątpliwą przewagę nad żaluzjami, tworząc cieplejszy, bardziej przytulny klimat. Żaluzje montowane są za to chętnie w biurach – tam domowa atmosfera byłaby raczej nie na miejscu. Trzeba jednak przyznać, że żaluzje wykonywane z drewna mają również niebagatelne walory estetyczne, zwłaszcza we wnętrzach, w których drewna jest sporo. Ostatnim krzykiem mody są żaluzje z materiałów skóropodobnych.

Materiały na rolety mogą być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Powierzchnia może być gładka i monochromatyczna albo barwna, także fantazyjnie zadrukowana. Ponadto rolety mogą mieć interesujące kształty. Przykładem mogą być choćby rolety – okienna rewolucja dokonująca się przy ich udziale niejednego już zadziwiła. Ot, choćby produkty typu WAVE, w których równe poziome pasy zastąpiono falującymi.

Niezwykle ozdobne są też rolety rzymskie, składające się w harmonijkę, a także weneckie, tworzące efektowne fałdy.

Materiały i estetyka

Ochrona przed słońcem

Zarówno roleta, jak i żaluzja jest w stanie zasłaniać okno całkowicie lub częściowo. Obie te zasłony można podnosić i opuszczać, a lamele żaluzji ustawiać pod dowolnym kątem. Odpowiedzią na to są do pewnego stopnia rolety dzień – noc, które pozwalają regulować nasłonecznienie poprzez zmianę wzajemnego ustawienia pasów przepuszczających światło i je tłumiących.

Kto szuka całkowitego zaciemnienia, także w nocy (jeśli na zewnątrz są źródła uciążliwego, ostrego światła), ten wybierze zapewne rolety podgumowane, nazywane niekiedy blackout. Jeżeli potrzebne jest tylko niewielkie przyciemnienie i rozproszenie światła, można używać jasnych, delikatnych rolet. Niektóre rolety są od zewnętrznej strony pokryte specjalną perłową masą, dzięki której nie nagrzewa ich nawet silnie penetrujące okno słońce. Żaluzje nie mają takich właściwości, zwłaszcza aluminiowe. Te wykonane z drewna nagrzewają się w niewielkim stopniu. Eleganckie drewniane żaluzje są do nabycia w serwisie karnix.pl.

Utrzymanie w czystości

Pod tym względem przewagę mają rolety. Z reguły są nasączane preparatami zwiększającymi odporność na brud. Można je od czasu do czasu potraktować delikatnie odkurzaczem, a jeśli sytuacja naprawdę tego wymaga, to i wilgotną ściereczką. Prać można tylko rolety rzymskie, byle na delikatnym programie: tkaninę można zdejmować i po wypraniu zawieszać z powrotem.

Z żaluzjami jest gorzej: mają skłonność do gromadzenia kurzu i z tej przyczyny nie są polecane alergikom. Niekiedy tylko konstrukcja żaluzji pozwala na łatwe zdjęcie ich z okna – wtedy można je wziąć pod prysznic albo delikatnie umyć wodą z roztworem jakiegoś detergentu. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaje mozolne odkurzanie każdej lamelki, ewentualnie przecieranie na mokro.

Podsumowanie

Do ochrony przed słońcem nadają się zarówno rolety, jak i żaluzje. Większe walory estetyczne mają jednak zdecydowanie te pierwsze. Są również bardziej uniwersalne, nadają się do wnętrz urządzanych w różnych stylach. Być może moda na żaluzje kiedyś powróci, ale obecnie kupuje się je przede wszystkim do biur.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}