Wyniki Twojego wyszukiwania

Przyszły humanitaryzm oparty na danych

Dodany przez Karol Serwatko 15 lipca 2021
| Bez kategorii
| 0

Zbieranie i przetwarzanie danych to dziś jeden z najlepszych środków do tworzenia kampanii marketingowych, polityki firmy. To dzięki temu kasyna online wiedzą, że darmowe spiny za rejestrację bez depozytu 2021 sprawdzają się wśród graczy, a platformy z grami widzą, na jakie kategorie jest dziś popyt. Od pewnego czasu dane są wykorzystywane także w działaniach humanitarnych. Mówi się nawet o tym, że przyszły humanitaryzm będzie oparty na danych.

Nowe cele WFP

WFP, czyli Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) to obecnie największa i najbardziej znana organizacja zajmująca się likwidowaniem problemu głodu na świecie. Głośno o niej zrobiło się w zeszłym roku, kiedy to Norweski Komitet Noblowski ogłosił, że właśnie WFP został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Jest to agencja działająca pod ONZ, która została uhonorowana za pomoc w miejscach szczególnie dotkniętych przez dawne lub obecne konflikty zbrojne. WFP pomaga ponad 100 mln osobom w 88 krajach na świecie. Organizacja postawiła sobie ambitny cel, aby osiągnąć zerowy głód na świecie do 2030 roku.

Jednym z miejsc, które szczególnie potrzebuje pomocy jest Afganistan. To jedno z piękniejszych miejsc na Ziemi, które znacząco różni się pod względem geografii, klimatu. Znaleźć tu można zarówno żyzne i bezpieczne regiony, jak i kamienne, pustynne ośrodki, gdzie panuje duży poziom zagrożenia. Szacuje się, że w wyniku biedy, wojen, powodzi czy suchych okresów nawet 12,4 miliona ludzi cierpi z powodu głodu. Właśnie w związku z tym krajem organizacja prowadzi nowe działania. Ich celem ma być nie tylko udzielanie natychmiastowej pomocy na niedobór żywności, lecz także wskazywanie leżących u podstaw problemów. Dzięki temu będzie można tworzyć długoterminowe rozwiązania. WFP zaczyna korzystać z inteligentnych map pokazujących dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego o pogodzie, trasach dostaw i warunkach drogowych. Wykonuje przy tym zaawansowane analizy, aby określić dokładne wyzwania dla każdego regionu.

Takie mapy i analizy pomagają planistom WFP zrozumieć najlepszą drogę pomocy dla każdego regionu, nawet biorąc pod uwagę wahania sezonowe lub roczne. Jest to proces gromadzenia danych i odkrywania nowych zasobów. Aktualne postępy w technologii geoprzestrzennej w zakresie mapowania, zarządzania i samej analizy danych zbiegły się z coraz większymi różnicami klimatycznymi. Obecnie różne zespoły WFP używają map z systemu informacji geograficznej, dzięki czemu szybko są w stanie określić, kto będzie potrzebował wsparcia, gdzie i jak do takich osób dotrzeć. Poza działaniami ratunkowymi stosują analizę do wykrywania podstawowych zagrożeń – takich jak powodzie i susze. Organizacja od ONZ łączy dane geoprzestrzenne, aby określić, gdzie musi umieścić długoterminowe programy w celu rozwiązania problemu powtarzającego się braku bezpieczeństwa żywnościowego, ograniczenia przyszłych katastrof humanitarnych.

Dane są często oparte na rozmowach z samymi mieszkańcami regionów, którzy podpowiadają, z jakimi chorobami, zjawiskami pogodowymi czy innymi czynnikami mają najczęściej do czynienia. Między innymi na podstawie tego pracownicy wykorzystują inteligencję lokalizacyjną, aby określić, gdzie dostarczyć racje żywnościowe i programy pomocowe, jak ochrona przeciwpowodziowa, systemy nawadniające lub szkółki roślin. Inteligentne mapy pomagają także w przypadku Afganistanu na wyznaczanie tras, gdzie możliwy jest do osiągnięcia kompromis między rządzącymi a grupami zbrojnymi.

W organizacji tego rodzaju działania nazywane są infrastrukturą danych przestrzennych. Agenda ONZ może przechowywać, przetwarzać i udostępniać wszystkie dane geoprzestrzenne, jak i również udostępniać je na wszystkich poziomach organizacji. Jest to ważne, gdyż każdego dnia agencja musi koordynować ponad 5600 ciężarówek, 50 przesyłek oceanicznych, 92 samoloty, jak i 650 magazynów na całym świecie.

Wykonywane i używane są wobec tego mapy referencyjne z siecią transportową dla pracowników logistyki, aby planować trasy i sprawdzać, do jakich dróg mogą dotrzeć za pomocą jakich środków transportu. Zespoły w terenie stale dostarczają nowych informacji – o tym, co dzieje się z drogami. Mapy na żywo i pulpity nawigacyjne łączą się z automatycznymi systemami wczesnego ostrzegania. Pracownicy WFP mogą zatem planować w obliczu trudności i obniżać ryzyko podczas dostarczania pomocy lub przeprowadzania ocen w terenie.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}