Wyniki Twojego wyszukiwania

Projektujemy oświetlenie do biura

Dodany przez ASK 10 czerwca 2019
| Bez kategorii
| 0

Oświetlenie wnętrza ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i efektywności. Nie można go bagatelizować, niezależnie od tego, czy projektujemy pomieszczenie mieszkalne, czy biurowe. O ile jednak jakość oświetlenia we wnętrzach naszych mieszkań pozostaje wyłącznie naszą sprawą, o tyle w stosunku do oświetlenia w pomieszczeniach biurowych obowiązują pewne normy.

Zapewnienie w biurze odpowiedniego oświetlenia jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Istnieją w tym zakresie normy, które powinny być bezwzględnie przestrzegane. Znajomość wymagań, jakie narzuca Norma PN-EN 12464-1 pomoże stworzyć bezpieczne, przyjazne i sprzyjające użytkownikom stanowisko pracy.

Dlaczego oświetlenie jest takie ważne?

Ośmiogodzinny dzień pracy sprawia, że znaczną część doby spędzamy, wykonując zadania służbowe. Od tego, jak zostanie przygotowane służące do tego stanowisko, zależy zarówno produktywność pracownika, jak i jego samopoczucie i zadowolenie. Właściwie zaplanowane oświetlenie powinno gwarantować wygodę widzenia oraz bezpieczeństwo pracowników. Musi uwzględniać maksymalne wykorzystanie światła dziennego, które w wielu przypadkach pozostaje dla wzroku człowieka najkorzystniejsze oraz uzupełnienie jego niedoborów oświetleniem sztucznym.

Wybierane oprawy oświetleniowe, ich ilość, sposób montażu oraz lokalizacja mogą się różnić w zależności od zakresu i rodzaju wykonywanych obowiązków. Powierzone zadania nie są jednak jedyną kwestią, jaką należy uwzględnić przy instalacji elektrycznej. Poza nimi bierzemy pod uwagę również:

  • położenie oświetlanego obiektu;
  • wymiary pomieszczenia;
  • tryb pracy (nocny lub dzienny);
  • rodzaj przestrzeni biurowej (otwarta lub podzielona przegrodami).

Wskazana powyżej norma reguluje między innymi takie kwestie jak natężenie światła oraz ochrona wzroku przed olśnieniem. Zapewnienie wymaganego natężenia światła w płaszczyźnie pracy wzrokowej powinno iść w parze z ograniczeniem znacznych różnic luminacji w bliższej i dalszej odległości od powierzchni pracy. W ten sposób zminimalizowane zostanie ryzyko zmęczenia wzroku przenoszonego przez pracowników na różne obiekty znajdujące w pomieszczeniu biurowym.

Pojęcia, jednostki, przepisy w szczegółach

Projektując pomieszczenie biurowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ustawienie mebli i sprzętów. Ich usytuowanie względem okien będzie miało duże znaczenie dla wygody, efektywności i bezpieczeństwa pracy. W momencie, kiedy odnotowujemy niedobór światła słonecznego, należy się posłużyć oświetleniem sztucznym. Szeroki wybór opraw, które spełnią wymogi pomieszczeń biurowych, oferuje sklep z oświetleniem Lampy.it. Znajdziemy tam asortyment lamp różnej kategorii i wyróżniający się zróżnicowaną stylistyką.

Zgodnie z obowiązującymi normami mówimy o podziale opraw oświetleniowych na trzy kategorie:

  • oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza;
  • oświetlenie miejscowe, które oświetla wybraną strefą pomieszczenia;
  • oświetlenie złożone, składające się z oświetlenia ogólnego i miejscowego.

Obecnie do pomieszczeń biurowych coraz częściej jest wprowadzane oświetlenie ledowe, które – przy współczesnej technologii – pozwala osiągnąć wysoki komfort widzenia nawet po wielu godzinach pracy.

Stylistyka opraw to sprawa ważna z uwagi na możliwość dostosowania ich formy to reszty wystroju i utrzymania spójnej aranżacji. Jednak z uwagi na komfort pracy liczy się nie wygląd, a parametry oświetlenia. Niezwykle istotna jest barwa światła oraz jego natężenie.

Temperatura barwowa jest wyrażana w Kelvinach [K]. Opisuje wrażenie, jakie daje barwa emitowanego światła. Wyróżniamy światło o barwie ciepłej, zimnej i neutralnej.

W pomieszczeniach biurowych należy montować światło o barwie neutralnej albo zimnobiałej, które poprawia naszą koncentrację i stymuluje do działania. Z kolei światło o barwie ciepłej doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, jednak w biurze może dekoncentrować i rozleniwiać.

Natężenie światła to gęstość strumienia świetlnego, które pada na daną powierzchnię. Natężenie światła wyraża się w jednostce luks [lx].

Obowiązujące normy dokładnie określają natężenie światła, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy biurowej. W przypadku zadań polegających na pracy przy klawiaturze, stosowaniu pisma odręcznego i odbywania spotkań należy stosować światło o natężeniu 500 lx; przy segregowaniu i kopiowaniu wystarczy 300 lx; a w archiwum 200 lx.

Pomieszczenie biurowe powinno być funkcjonalne i estetyczne. Niemała w tym rola zastosowanego we wnętrzu oświetlenia. O ile na jego wygląd wpływa gust i wrażliwość estetyczna projektanta, o tyle na bezpieczeństwo i przyjazne dla pracowników rozwiązania znajomość obowiązujących przepisów.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}