Wyniki Twojego wyszukiwania

Podróż do Bośni – czy warto?

Dodany przez Karol Serwatko 15 lipca 2021
| Bez kategorii
| 0

Jeśli mamy czas i przykładowo automaty do gier dał nam odpowiednie środki, to możemy pomyśleć o wakacjach w 2021 roku. Zapewne po raz kolejny na pierwszym miejscu znajdą się: Egipt, Grecja, Hiszpania, Chorwacja czy Turcja. Tymczasem jest wiele innych ciekawych miejsc, gdzie możemy się udać. Dziś proponowanym przez nas kierunkiem jest Bośnia i Hercegowina.

Co warto wiedzieć o Bośni?

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne, które znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy ona z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą. Stolicą tego kraju jest Sarajewo. O tym pięknym kraju cały świat usłyszał w latach 90. kiedy to po rozpadzie Jugosławii uczestniczył on w wojnie domowej. Szczególnie głośnym echem odbiło się oblężenie Sarajewa, które trwało przez ponad 3 lata. Po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę kraju, choć do dziś bez trudu znajdziemy miejsca zniszczone w wyniku konfliktu zbrojnego. Wciąż mówi się ponadto o niektórych miejscach, które mogą być zaminowane. Nie musimy się jednak niczego obawiać, gdyż znajdują się one z dala od popularnych kierunków turystycznych.

Dziś Bośnia liczy sobie nieco ponad 3,5 mln ludności. Nadal stanowi tygiel narodowy i kulturowy, gdzie obok siebie żyją przedstawiciele islamu i chrześcijaństwa. Jest to kraj także zróżnicowany pod względem terenu. Z jednej strony mamy sporo gór, z najwyższym szczytem Maglić o wysokości 2386 m n.p.m. Z drugiej zaś strony Bośnia i Hercegowina ma około 20-kilometrowy dostęp do morza, który w pewnym sensie przecina Chorwację. Można zatem tutaj wybrać zarówno wypoczynek nad morzem, jak i aktywne zwiedzanie.

Co zobaczyć w Bośni?

Nie da się ukryć, że Bośnia i Hercegowina pełna jest wyjątkowych miejsc. Z pewnością naszą wyprawę powinniśmy zacząć od Sarajewa bądź w trakcie wakacji odwiedzić to miasto. Miasto otoczone jest wzgórzami, dzięki czemu świetnie prezentuje się zarówno z centrum, jak i jego obrzeży. Możemy tu zwiedzić miejsca, które związane są z tragicznym oblężeniem – to zarówno muzea, zniszczone domy, pomniki, cmentarze czy choćby słynne sarajewskie róże – wypełnione żywicą miejsca, gdzie ktoś poniósł śmierć. Nie można również zapomnieć o takich miejscach, obiektach jak: Targ Baščaršija, Vijećnica, Most Łaciński – to tutaj dokonano zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Znakomitym miejscem jest Wzgórze Trebević i tor bobslejowy. Ten drugi to pozostałości po ZIO Sarajewo 1984.

Kolejną wręcz ikoniczną atrakcją turystyczną Bośni jest Mostar ze słynnym mostem nad Neretwą. Z całego świata rocznie przybywa tu mnóstwo turystów, aby zobaczyć kamienny most, który również ma za sobą wojenną historię. Do tego stare miasto prezentuje się tu znakomicie. W niedużej odległości od Mostaru znajdują się także: Blagaj i Počitelj, Wodospady Kravica, Park Przyrody Hutovo Blato.

Z innych ciekawych miejsc możemy wymienić Jajce z piękną kaskadą, Visoko – region będący według teorii miejscem pierwszych piramid na świecie. Višegrad to z kolei miasto, gdzie znajduje się kolejny piękny most, tym razem kamienny most Mehmeda Pašy Sokolovića. Polecamy oczywiście również Park Narodowy Sutjeska, Park Narodowy Una, Medjugorje, Jablanicę, Konjic z bunkrem Tito. Nie zapominajmy także o samym wybrzeżu, gdzie można popływać w krystalicznie czystej wodzie czy też udać się do pobliskiej Chorwacji.

Kuchnia Bośni

Podróż po Bośni to również wyprawa kulinarna. Od dawna kraj ten słynie ze znakomitych burków (placka z nadzieniem) oraz cevapi – małych kotlecików z grilla. Istnieją w wielu miejscach tak zwane cevabdżinice, które specjalizują się jedynie w takim mięsie z grilla. Do tego dochodzą wyśmienite sałatki ze świeżych warzyw, szaszłyki, inne mięsa czy ryby z grilla. Bośnia słynie także z całkiem dobrych win, rakii. Oczywiście trzeba uważać, gdyż z pewnością nie jest to dietetyczna kuchnia.  

 

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}