Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Płytki podłogowe i ścienne do małej łazienki — jak wybrać?

Dodany przez ASK 2 grudnia 2018
| Bez kategorii
| 0

Łazienka zazwyczaj jest najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, dlatego podczas jej aranżacji, warto postawić na dodatki, które optycznie ją powiększą. Jednym z dobrych rozwiązań okaże się odpowiedni wybór kafelków ściennych i płytek podłogowych. Jakimi zasadami kierować się podczas ich zakupu? Poniżej kilka, praktycznych porad dotyczących urządzenia małej łazienki.

Płytki odbijające światło

W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu zasada jest stosunkowo prosta: należy wybierać akcesoria i dodatki w jasnych odcieniach, które odbijają światło. Dobrym krokiem będzie również zawieszenie luster. Płytki ścienne powinien charakteryzować duży rozmiar oraz nieskomplikowany wzór. Najlepszym rozwiązaniem wydają się płytki jednolite w beżowym lub ewentualnie białym kolorze. Dostępne są przeważnie w wersji z połyskiem lub bez. To pierwsze rozwiązanie doskonale powiększy optycznie łazienkę, sprawiając, że od razu stanie się bardziej przestronna. Na podłodze dobrze sprawdzi się za to gres. Modne są zwłaszcza połączenia bieli i szarości, dlatego grafitowe płytki gresowe z pewnością wywołają pozytywne wrażenie. Ponadto, gres góruje nad innymi materiałami pod względem wysokiej mrozoodporności oraz niskiej nasiąkliwości. Z tego też względu wspaniale pasuje do pomieszczenia, jakim jest łazienka.

W stronę klasyki

Klasyczna aranżacja łazienki to bezpieczny wybór, który pasuje niemal do każdego wnętrza, zarówno o charakterze bardziej nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Nie może zabraknąć w nim elementów drewnianych. Najczęściej pojawiają się one w postaci drewnianych podłóg. Z czym je zestawić? Pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość, dlatego rozsądnym zakupem będą hiszpańskie kafelki. Co je wyróżnia? Z pewnością jest to bogaty wybór różnorodnych wzorów oraz odcieni. Dodać należy, że zastosować je można nie tylko w łazience, ale także w pozostałych pomieszczeniach. Istotną rolę odgrywa również światło. Zimniejsze barwy skierowane w dobrą stronę, które delikatnie podświetlą płytki, pozwolą na zbudowanie przytulnej atmosfery.

Wąska łazienka — jak dobrać kafelki?

Wąska przestrzeń stanowi największe wyzwanie przy urządzaniu wnętrz, jednak można ją ciekawie zagospodarować. W tym przypadku musimy postawić na prostokątne kafelki, których średnica jest stosunkowo niewielka. Co więcej, powinny się one znaleźć wyłącznie na podłodze. Na ścianach zaś położyć należy płytki o standardowych wymiarach. Ta różnica pomiędzy kafelkami podłogowymi a płytkami ściennymi, przekłada się na złudzenie większej przestrzeni. To częsty zabieg stosowany w niedużych lub wąskich pomieszczeniach. Warto zastosować go także w naszej łazience.

Płytki łazienkowe — oryginalne wzornictwo

W mniejszej łazience trzeba uważać na kontrastowe kolory oraz bogate wzornictwo. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy zrezygnować z tego rodzaju dodatków. Warto zachować umiar dlatego, jeżeli decydujemy się na konkretne zdobienie, to niech pojawi się tylko w wybranych miejscach. Podobnie należy postąpić z dodatkami w mocniejszych odcieniach. Owszem, mogą dodać uroku naszej łazience, lecz ich zbyt duża ilość spowoduje chaos. Umiar jest więc wskazany, ale niekoniecznie wiąże się z monotonną aranżacją.

Urządzenie łazienki to duże wyzwanie, szczególnie gdy nie dysponujemy imponującym metrażem. Nie ma rzeczy niewykonalnych, dlatego przy zastosowaniu odpowiednich płytek ściennych i podłogowych wiele możemy zdziałać. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek.