Wyniki Twojego wyszukiwania

Nie tylko fortuna się toczy

Dodany przez ASK 4 lutego 2021
| Bez kategorii
| 0

Toczenie CNC jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki poprzez skrawanie. Nic dziwnego, ponieważ dzięki jej powtarzalności można uzyskać w krótkim czasie przedmiot co w dużej skali przekłada się na obniżenie kosztów produkcji. Jest to główny powód, dlaczego toczenie CNC wypiera powoli ręczną obróbkę metali. Przeważają nie tylko względy ekonomiczne, precyzja i szybkość wykonania, ale również bezpieczeństwo operatora.

A w praktyce wygląda to tak

Toczenie CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to precyzyjny proces obróbki skrawaniem, w którym toczenie zostało w pełni zautomatyzowane poprzez zastosowanie mikrokomputera połączonego z częścią, która steruje obrabiarką. Technologia ta pojawiła się wraz z pojawieniem się pierwszych komputerów i ich rozwojem w połowie lat siedemdziesiątych.

Zasada toczenia CNC jest taka sama jak w przypadku toczenia konwencjonalnego – ruch obrotowy wykonuje obrabiany przedmiot, narzędzie skrawające natomiast wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy. Sterowanie procesem odbywa się za pomocą specjalnego programu sterowniczego. Steruje on obrabiarką według wcześniej określonego układu współrzędnych, tokarka wykorzystuje wbudowane czujniki. Dzięki temu sterowanie odbywa się w układzie zamkniętym, czyli ruchome elementy obrabiarki są korygowane i przywracane do określonego wcześniej położenia. Oznacza to, że proces jest w pełni skomputeryzowany i nie wymaga interwencji operatora oprócz uzbrojenia maszyny i przymocowania materiału i wybrania odpowiedniego programu.

Precyzja i powtarzalność największymi zaletami

Proces toczenia CNC pozwala szybko i powtarzalnie wytworzyć przedmioty o dość skomplikowanej geometrii np. walce, stożki, gwinty czy inne bardzo zaawansowane detale. Są one wytwarzane w sposób cykliczny a parametry mogą być wprowadzone bezpośrednio w programie sterującym. Metoda toczenia CNC zapewnia ogromną elastyczność i skrócenie łańcuchu procesu produkcyjnego: zwiększenie produktywności stanowiska pracy, precyzja wykonanych części, a także bezpieczeństwo pracy. Nowoczesne tokarki CNC często posiadają dodatkowe osie, które umożliwiają również produkcję części, które normalnie mogłaby wykonać jedynie frezarka. Dzięki temu na częściach możliwe jest również grawerowanie lub wykonanie różnych opcji skrawania co powoduje oszczędność czasu bez konieczności przenoszenia przedmiotu do innego urządzenia. Przez to tego typu obróbka jest coraz bardziej ekonomiczna i wydajne – jest to niezwykle istotne w przypadku większej ilości materiałów. Pozwala to zoptymalizować koszty i obniżyć koszty wytworzenia części co może wiązać się ze zwiększeniem zysku lub poprawie konkurencyjności wytwarzanych produktów.

Kto z tego korzysta

Toczenie CNC jest bardzo często wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, medycznym, lotniczym, maszynowym, drzewnym, oświetleniowym, meblowym, technicznym, dla których niezbędne jest dokładność i powtarzalność wykonania a części muszą być wykonane z trwałych i solidnych materiałów.

Toczenie CNC jest doskonałą metoda obróbki metali, dzięki której uzyskamy walcowaty kształt w krótkim czasie i precyzyjnym wykonaniu. Oczywiście wybierając wykonawcę warto zwrócić uwagę na sprzęt, którym pracuje, a także sprawdzić, czy ma wszystkie atesty. Toczenie CNC pozwala na optymalizację produkcji seryjnych, co nie oznacza, że nie nadaje się do wykonania pojedynczych elementów. Dzięki temu jest również metodą uniwersalną, którą można dopasować do aktualnych potrzeb produkcyjnych.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}