Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Mieszkanie z loggią – 4 sprytne i efektowne aranżacje

Dodany przez ASK 5 listopada 2018
| Bez kategorii
| 0

Czasy, w których balkonowe loggie kojarzyły się z siermiężnym budownictwem PRL-u, minęły bezpowrotnie. Jak sprytnie, ale gustownie zaaranżować tę niewielką przestrzeń? Mamy dla Ciebie cztery propozycje!

Loggia w mieszkaniu – tu sezon balkonowy trwa przez cały rok

Kapryśna polska pogoda pozwala na relaks w ogrodzie lub na tarasie zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Loggia to zamknięta i najczęściej przeszklona przestrzeń, która pełni funkcję całorocznego balkonu. Dzięki temu daje nieco większą swobodę aranżacyjną. Można z niej korzystać nawet w pochmurne, deszczowe dni.

Balkonowe loggie najczęściej można spotkać w budynkach usytuowanych przy ruchliwych ulicach w centrach miast. Szyby doskonale tłumią dźwięki i zapewniają stały dostęp do naturalnego światła. Jeśli nasza loggia ma pełnić funkcję biura lub jadalni, warto pomyśleć także o jej odpowiednim ogrzaniu.

Balkon typu loggia a prawo budowlane

Zabudowa balkonu traktowana jest jako ingerencja w część wspólną budynku. Jeśli planujesz przekształcić go w loggię, musisz uzyskać zgodę właścicieli wszystkich lokali należących do Twojej wspólnoty mieszkaniowej.

Jak zaaranżować mieszkanie z loggią?

  1. Przestrzeń wypoczynkowa

Zastanów się, w jaki sposób Ty i Twoi bliscy lubicie spędzać wolny czas. Możesz stworzyć przytulny kącik do czytania z hamakiem lub fotelem bujanym. Jeśli lubisz skandynawskie klimaty, zaaranżuj loggię zgodnie z filozofią hygge. Pamiętaj o jasnych kolorach, klimatycznym oświetleniu i miękkich tkaninach. W pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim nie może zabraknąć także… biokominka. Spalane w nim płynne ekopaliwo emituje jedynie parę wodną i znikome ilości dwutlenku węgla (podobne do tych, które znajdują się w wydychanym przez nas powietrzu). Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, a jedynie odpowiedniej wentylacji.

  1. Jadalnia

Balkonowa loggia to świetne miejsce do spożywania posiłków. Wolisz tradycyjną jadalnię czy domowy bar z wysokimi krzesłami ustawionymi przodem do szyby? Pijąc poranną kawę z widokiem na miasto, poczujesz się jak w eleganckiej restauracji. Do aranżacji pomieszczenia wykorzystaj kolory, które pobudzają apetyt np. czerwony lub pomarańczowy.

  1. Ogród zimowy

Marzysz o stworzeniu w mieszkaniu zielonej oazy? Balkonowa loggia to doskonałe miejsce na ogród zimowy. Szukając najlepszych gatunków roślin do swojej oranżerii, musisz wziąć pod uwagę jej nasłonecznienie. Jeżeli wiesz, że wraz z nadejściem pierwszych przymrozków temperatura w loggi będzie niższa niż w mieszkaniu, wybierz gatunki, które zimą przechodzą w stan spoczynku np. kaktusy, gardenie lub hibiskusy.

  1. Biuro

Loggia świetnie sprawdzi się także jako domowe biuro. Wystarczy Ci jedynie biurko i wygodne krzesło. Jeżeli w pracy często korzystasz z fachowej literatury, zamontuj nad biurkiem kilka półek. Dzięki temu wszystko, co niezbędne, będziesz mieć zawsze pod ręką.

Artykuł powstał przy współpracy z organizatorem targów mieszkaniowych – mieszkaniowi.pl