Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Ława fundamentowa – czym jest? Jak się ją stawia?

Dodany przez ASK 11 kwietnia 2019
| Bez kategorii
| 0

Wylanie ławy fundamentowej to jeden z pierwszych etapów budowania domu, bez którego nie jest możliwe wykonanie kolejnych etapów budowy. Wykonanie ławy fundamentowej jest podstawą do postawienia ścian nośnych i działowych. Czytaj dalej i dowiedz się, jak postawić ławę fundamentową.

Ława fundamentowa to jeden z niezbędnych etapów na drodze do zbudowania domu. Sam proces wykonania ławy nie jest trudny, dlatego w przypadku budowania domu metodą gospodarczą, można pokusić się o wykonanie ławy fundamentowej bez ekipy fachowców. Jak to zrobić? Istnieje kilka sprawdzonych metod.

Jak wylać ławę fundamentową?

I choć wykonanie ławy fundamentowej nie jest zaawansowaną pracą, to jednak wykonanie jej w pojedynkę jest praktycznie niewykonalne. Jeśli czujesz, że posiadasz odpowiednie możliwości oraz umiejętności, wystarczy, że poprosisz choć jedną osobę o pomoc. Aby ułożyć właściwą ławę fundamentową, najpierw należy zgromadzić odpowiednie narzędzia oraz materiały budowlane. W przypadku tych ostatnich trzeba będzie zaopatrzyć się w naprawdę sporą listę niezbędnych elementów.

Aby przygotować ławę fundamentową, trzeba odwiedzić skład budowlany, w którym dostaniesz większość niezbędnych materiałów. Ława fundamentowa powinna składać się m.in. z chudziaka, czyli chudego betonu, oraz betonu towarowego. W przypadku chudej warstwy betonu wystarczy zamówić odpowiednią ilość cementu oraz piasku, który w połączeniu z wodą, da pożądany rodzaj betonu.

Kolejnymi materiałami, w które musisz się zaopatrzyć, są deski szalunkowe. Jeśli wolisz, zamiast desek szalunkowych, możesz użyć specjalnej folii budowlanej o grubości min. 0,2 mm. Do wykonania ławy fundamentowej należy zakupić beton towarowy klasy minimum B15. Poza tym potrzebne będzie zakupienie odpowiedniej ilości drutu stalowego wiązałkowego oraz prętów zbrojeniowych, niezbędnych do wzmocnienia konstrukcji ławy.

Zakup materiałów budowlanych to nie wszystko. Konieczne będzie również zebranie właściwych narzędzi, które umożliwią pracę w optymalnych warunkach. Podstawowym narzędziem, z którego będziesz korzystał w czasie pracy, będzie łopata. Konieczne będzie również narzędzie, które umożliwi odpowiednie zagęszczenie betonu, oraz giętarka do prętów zbrojeniowych. Warto również wyposażyć się w poziomnicę laserową.

Wylewanie ławy fundamentowej

Ława fundamentowa jest wylewana w deskowaniu lub bezpośrednio w wykopie. Deskowanie jest jednak lepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w gruntach piaszczystych i ułatwia wyrównywanie poziomu betonu. Przed układaniem ławy konieczne jest wylanie chudej warstwy betonu, która dodatkowo ustabilizuje grunt. Następnie w wykopie należy ułożyć zbrojenie z prętów stalowych, a na koniec całość zalać betonem właściwym. Aby usunąć pęcherze powietrza, do zagęszczania betonu stosuje się specjalne wibratory.