Wyniki Twojego wyszukiwania

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – poznaj wszystkie za i przeciw

Dodany przez ASK 20 grudnia 2019
| Bez kategorii
| 0

Choć istnieją głosy, że hossa na polskim rynku mieszkaniowym powoli się kończy, deweloperzy wcale nie zwalniają. Wręcz przeciwnie – nowe osiedla wyrastają jak grzyby po deszczu, więc poszukujący własnego lokum mają spory wybór. Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania z rynku pierwotnego? Zobacz, czy warto!

Zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego

Kupując nowe mieszkanie, możesz zaaranżować je zupełnie od zera, tak jak sobie wymarzysz – i to jest największa zaleta tego rozwiązania. Dostajesz bowiem „gołą przestrzeń”, którą możesz samodzielnie zaplanować i dopasować do własnych potrzeb. Nowe bloki oferują też mieszkańcom innowacyjne technologie, których trudno zaświadczyć na rynku wtórnym – najnowocześniejsze windy, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe i nie tylko.

Decydując się na kupno mieszkania od dewelopera, możesz też zazwyczaj liczyć na niższe rachunki i czynsz. W końcu w nowych budynkach nie trzeba płacić wysokich stawek funduszu remontowego, a dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym koszty ogrzewania są niższe niż w starych, często nieocieplonych budynkach.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego może też wiązać się z oszczędnościami. Jak to możliwe?

  • deweloperzy są często bardziej skłonni do negocjacji ceny niż osoby prywatne,
  • kupując mieszkanie deweloperskie, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości transakcji w przypadku mieszkania z rynku wtórnego,
  • zwykle konsultanci dewelopera służą Ci radą na każdym etapie procesu kredytowego, dzięki czemu unikniesz błędów, które mogłyby Cię dużo kosztować – np. nieprawidłowe wyliczenie operatu szacunkowego. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego musisz zadbać o wszystko samodzielnie.

Deweloperski rynek mieszkaniowy – czy ma jakieś wady?

Jak łatwo się domyślić, rynek pierwotny nie jest jednak pozbawiony wad. Kupując mieszkanie od dewelopera, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że:

  • w przypadku większości ofert deweloperskich mieszkań masz do czynienia z lokalami, które jeszcze fizycznie nie istnieją – budynki są bowiem dopiero w trakcie budowy. Nie możesz więc zobaczyć swojego przyszłego mieszkania przed podpisaniem umowy i nie masz pewności, że będzie wyglądać tak jak na wizualizacji,
  • jeśli budynek dopiero powstaje, możesz trochę poczekać na odbiór mieszkania – czasem nawet kilka lat,
  • nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że inwestycja zostanie doprowadzona do końca, a deweloper nie zbankrutuje– odzyskanie środków w takiej sytuacji jest co prawda możliwe (nabywcę ochrania ustawa deweloperska), jednak zabieg taki wymaga wysiłku i kosztuje sporo nerwów. Aby zminimalizować ryzyko takich problemów dokładnie sprawdź dewelopera, z którym zamierzasz zawszeć umowę
  • przez pierwsze kilka lat budynek będzie dopiero osiadać, w efekcie czego na ścianach mogą się pojawiać rysy i pęknięcia. Co prawda na samym początku możesz je naprawić w ramach gwarancji dewelopera, ale jeśli dojdzie do tego po upływie ustalonego terminu, to Ty zapłacisz za ewentualne naprawy.

WARTO WIEDZIEĆ

Gwarancja dewelopera zazwyczaj trwa 1-2 lata. Później możesz jednak domagać się naprawy usterek w ramach rękojmi na podstawie art. 556 kodeksu cywilnego – masz na to 5 lat od daty wydania lokalu.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Nie ulega wątpliwości, że choć rynek pierwotny nie pozostaje bez wad, kupno mieszkania deweloperskiego wciąż jest bardzo korzystną opcją. Czy w związku z tym to właśnie takie lokale cieszą się największą popularnością?

Okazuje się, że nie do końca. Zgodnie z raportem GUS-u z 2018 roku* Polacy wciąż stawiają na rynek wtórny, ale różnica z roku na rok maleje i wszystko wskazuje na to, że rynek pierwotny w końcu dogoni swojego konkurenta. Nie bez znaczenia pozostają tu również rosnące ceny mieszkań z rynku wtórnego, które w niektórych miastach (chociażby w Warszawie) niemalże dorównują cenom nowych nieruchomości.

* Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/obrot-nieruchomosciami-w-2018-roku,8,2.html

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}