Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Kleje na bazie wody i inne – jakie kleje przemysłowe stosuje się w poszczególnych branżach?

Dodany przez ASK 4 marca 2019
| Bez kategorii
| 0

Każda gałąź przemysłu potrzebuje rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb. Dlatego na rynku znajdziemy różnego rodzaju kleje. Kiedy możemy je stosować?

Czym jest klej?

Zgodnie z definicją klej to substancja, która po wprowadzeniu między przylegające powierzchnie dwóch przedmiotów, trwale je połączy. Najczęściej występują one w postaci ciekłej o różnej gęstości. Podstawowym składnikiem wszystkich klejów jest polimer syntetyczny lub naturalny. Przyjmuje on postać koloidalną lub zawiesiny po wymieszaniu z utwardzaczem. Kupując klej warto zwrócić uwagę na takie parametry jak chociażby czas otwarty. Jest to maksymalny czas od momentu nałożenia kleju na powierzchnię do sklejenia. Czas wiązania moi nam o tym, ile czasu potrzebuje spoina, by osiągnąć wymaganą wytrzymałość. Kolejnymi wyznacznikami jest lepkość oraz baza kleju, która mówi nam o składnikach użytych do jego produkcji. Warto także zwrócić uwagę na ciała stałe, czyli ilość suchej masy zawartej w jednostce objętości. Kleje możemy podzielić na wiele kategorii. Poniżej zaprezentujemy typy klejów, które najczęściej są stosowane w przemyśle.

Kleje cyjanoakrylowe

Są to kleje błyskawiczne, które stosuje się zarówno w przemyśle, jak i motoryzacji. Spoiwa cyjanoakrylowe stosuje się także w gospodarstwach domowych. Wszystko za sprawą ich uniwersalności. Kleje te sprawdzą się bowiem do łączenia różnorodnych materiałów. Ich zaletą jest szybki czas wiązania i duża wytrzymałość.

Kleje anaerobowe

Kleje beztlenowe są wykorzystywane przede wszystkim przez konstruktorów oraz mechaników. Po raz pierwszy użyto ich w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Czym są kleje anaerobowe? To płynne żywice metakrylowe, które utwardzają się w momencie pozbawiania ich dostępu do powietrza. Świetnie sprawdzą się do łączenia z żelazem, stalą, czy mosiądzem. Kleje beztlenowe służą m.in. do zabezpieczania gwintów, czy uszczelniania połączeń gwintowych i kołnierzowych.

Kleje na bazie wody

Kleje dyspersyjne, takie jak Resicol, Extracoll oraz Latyl i Multicollac, to bardzo ciekawe rozwiązanie. Charakteryzuje się ono mocną siłą wiązania. Są to zawiesiny nierozpuszczalnych żywic, które są w formie drobnych cząstek dokładnie wymieszanych z wodą. Wiązanie następuje po odparowaniu wody. Kleje na bazie wody aplikuje się w bardzo prosty sposób. W przemyśle robi się to za pomocą pędzla lub metodą natryskową. Dodatkowe ogrzanie spoiny przyspieszy proces schnięcia. Zobacz, gdzie możesz kupić tego typu kleje. Warto pamiętać, że kleje na bazie wody są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla człowieka. Dzięki temu łączenie produktów nie będzie skomplikowanym procesem.