Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak rozmawiać ze sprzedawcą, gdy szukasz nieruchomości?

Dodany przez ASK 7 października 2020
| Bez kategorii
| 0

Zakup nieruchomości to decyzja, która nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, w końcu w grę wchodzą ogromne koszty, czasami niezbędny jest kredyt hipoteczny. Jednym ze sposobów na znalezienie wymarzonego mieszkania lub domu, jest przeglądanie ogłoszeń. Jak więc szukać nieruchomości online i jak rozmawiać ze sprzedawcą, kiedy dojdzie już do spotkania?

Jak szukać nieruchomości na sprzedaż?

Rzadko kiedy przeglądamy teraz gazety z anonsami, żeby znaleźć mieszkanie lub dom. Raczej korzystamy z nowocześniejszych form, dzięki którym można od razu zobaczyć, jak wygląda lokal. Nieruchomości w sieci (ogłoszenia) jest wiele, dlatego warto zacząć poszukiwania od internetu, stron z anonsami w sieci nie brakuje. Warto przy tym ustawić konkretne filtry wyszukiwania, żeby wyniki były lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Może to być lokalizacja, rynek (pierwotny/wtórny), ogłoszeniodawca (osoba prywatna/biuro), cena, piętro, umeblowanie, powierzchnia itp.

Oglądanie nieruchomości na sprzedaż

Po wybraniu interesujących nas nieruchomości następuje ten czas, kiedy trzeba w końcu obejrzeć je osobiście. Najlepiej umówić się na zobaczenie kilku mieszkań czy domów, żeby mieć później porównanie i wybrać faktycznie najlepszą ofertę.

Oglądanie nieruchomości może być dla wielu osób trudne. Sprzedający zazwyczaj robią wszystko, by zaprezentować swój „produkt” jak najlepiej. Niektórzy celowo nie wspominają o ewentualnych mankamentach mieszkania czy domu, głównie dotyczy to stanu technicznego. Z tego powodu warto wybrać się na oglądanie nieruchomości z osobą towarzyszącą, najlepiej taką, która szybko wyłapie ewentualne niedoskonałości, może to być zaprzyjaźniony budowlaniec. Obecność kogoś obcego pomoże spojrzeć na nieruchomość w obiektywny sposób. Dana osoba nie podejdzie do tego emocjonalnie, rzeczowo powie, co jej się nie podoba. Obecność ewentualnych mankamentów w mieszkaniu lub w domu wcale nie musi być zła. Jeśli nieruchomość ma wiele innych korzyści, a trzeba ją wyremontować, daje to możliwość negocjowania ceny.

Sprzedaż nieruchomości – jak rozmawiać z właścicielem?

Zakup nieruchomości to poważna sprawa, dlatego nie można bać się zadawania pytań obecnemu właścicielowi, szczególnie gdy w grę wchodzi mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. W pierwszej kolejności warto dopytać o stan techniczny. Chodzi o to, czy były przeprowadzane remonty, czy wymieniano instalacje, czy zdarzały się jakieś awarie, zalania itp.

Niektórzy pytają, dlaczego nieruchomość została wystawiona na sprzedaż. Tu odpowiedzi mogą być różne, przeważnie niewiele one wnoszą do oceny mieszkania czy domu. Mogą być one sprzedawane z powodu przeprowadzki, potrzeby większego lub mniejszego lokum itp.

Pytania, jakie warto zadać, mogą dotyczyć okolicy, w której położona jest dana nieruchomość. Można dociekać, czy jest ona bezpieczna, co znajduje się w pobliżu, czy są obok jakieś sklepy, szkoły, parki, punkty usługowe. Warto też zwrócić uwagę na to, jak skomunikowana jest dzielnica, w której jest interesujące nas mieszkanie lub dom.

Warto jeszcze zapytać, od kiedy mieszkanie będzie puste. Ma to znaczenie, jeśli kupującemu zależy na czasie i chce jak najszybciej się wprowadzić. Może być też tak, że właściciel będzie chciał zostawić część wyposażenia, wówczas można zyskać dodatkowe sprzęty w niższej cenie.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}