Wyniki Twojego wyszukiwania

Filtr do akwarium – jak dobrać odpowiedni?

Dodany przez ASK 20 marca 2020
| Bez kategorii
| 0

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów filtrów do akwarium – każdy posiada inne możliwości i charakteryzuje się nieco inną budową. Warto wiedzieć, który z filtrów sprawdzi się w naszym zbiorniku najlepiej. Ten artykuł pomoże rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie.

 

Filtry w akwarium

Filtry są nieodłączną częścią wyposażenia każdego akwarium – to one utrzymują wodę w czystości, zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń na dnie oraz ściankach zbiornika, regulują równowagę biologiczno-chemiczną i dotleniają wodę. Dzięki nim, życie zwierząt i roślin jest możliwe. Filtry odpowiedzialne są za usuwanie odchodów ryb, resztek roślin, kurzu, który osadza się na tafli wody.

Nie należy zapomnieć o tym, że nawet przy wsparciu filtrów wodę w zbiorniku należy regularnie wymieniać – szacuje się, że co 2 tygodnie trzeba wymienić około 30% wody.

Filtr wewnętrzny EHEIM AquaBall. Źródło: akwarystyczny24.pl

Dostępne na rynku filtry możemy podzielić na 3 kategorie pod względem metody filtracji: mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne.

Filtry mechaniczne

Filtry te posiadają gąbki bądź wymienne wkłady z flizeliny czy nylonu i ich zadaniem jest usunięcie z wody wszelkich większych zanieczyszczeń, w postaci resztek przemiany materii, jedzenia i innych.

Filtry biologiczne

Filtr biologiczny za zadanie ma przemianę wszelkich niebezpiecznych czy szkodliwych związków chemicznych, które znajdują się w wodzie, na przykład za sprawą funkcjonowania ryb. Pozbywa się z wody amoniaku, który zmienia w korzystne dla roślin azotyny. Za filtrację wody odpowiedzialne są w nim bakterie nitryfikacyjne.

Filtry chemiczne

Usuwają z wody szkodliwe związki chemiczne – zazwyczaj za pomocą węgla aktywnego, który szeroko wykorzystywany jest w tego typu urządzeniach.

Filtry wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe

Filtry możemy podzielić także ze względu na miejsce ich instalacji i wydajność. I tak, filtr wewnętrzny będzie znajdował się w środku akwarium (najczęściej umieszcza się go na dnie zbiornika) i jest preferowany do mniejszych akwariów (do 30 litrów). Jest to jednocześnie najtańszy filtr, jednak wymaga częstego czyszczenia.

Filtr zewnętrzny, inaczej kubełkowy, ma tę zaletę, że montuje się go poza samym zbiornikiem. Dzięki temu, jego konserwacja czy czyszczenie jest bardzo proste, dodatkowo jest on bardziej wydajny, niż ten wewnętrzny.

Filtr kaskadowy montuje się najczęściej na bocznej lub tylnej ścianie akwarium. Jego działanie polega na pobieraniu wody ze zbiornika i ponownym jej wpuszczaniu, już po oczyszczeniu. Dzięki temu, woda jest bardzo dotleniona, jednak jest to najgłośniejszy z wymienionych tu filtrów.

Jak dobrać filtr?

Ogólnie przyjmuje się, że filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę w akwarium dwu- a nawet trzykrotnie w ciągu godziny. Dlatego, posiadając zbiornik o objętości 200 litrów, wybierzmy filtr o wydajności 400 litrów na godzinę.

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}