Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Ekspertyza budowlana – niezbędny dokument o stanie technicznym budynku

Dodany przez ASK 21 lutego 2019
| Bez kategorii
| 0

Ekspertyza budowlana jest niezbędna, gdy chcemy poznać rzeczywisty stan techniczny budynku. W ogólnym obiegu występuje również pojęcie opinii technicznej, która bywa mylnie używana w zastępstwie ekspertyzy budowlanej. Warto wiedzieć jakie są różnice między tymi dokumentami i w jakich okolicznościach należy starać się o ich wystawienie.

Opinia techniczna

Opinia techniczna jest to ocena stanu budynku na podstawie oględzin. Wystawić ją może np. technik budowlany. Opinia w okrojonym kształcie przedstawia pewne aspekty dotyczące konstrukcji jak np. rozwiązania użyte w trakcie projektu albo zjawiska zachodzące w procesie tworzenia konstrukcji. W opinii budowlanej może również znaleźć się ocena rozwiązań technologicznych, użytych materiałów, zasobności finansowej i realizacji całego przedsięwzięcia. Opinia techniczna wystawiana jest na podstawie wiedzy i doświadczenia eksperta dokonującego oględzin, dlatego należy pamiętać, że w wielu przypadkach może być niejednoznaczna.

Ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana jest również oceną stanu technicznego konstrukcji, ale zawiera ona szczegółowe dane i analizy poparte badaniami i pomiarami. Dokument wystawia rzeczoznawca budowlany. Opis ekspertyzy przedstawia wymiary poszczególnych elementów budynku, wyliczenia dotyczące wytrzymałości stropów, ścian, elewacji i dachu. Ponadto, w dokumencie ujęta jest ocena stanu instalacji, użyteczności budynku i możliwości jego rozbudowy. W ekspertyzie zawarte są również informacje dotyczące uszkodzeń konkretnych elementów budynku, przyczyn ich powstania oraz zaleceń ich renowacji. Chcąc uzyskać ekspertyzę budowlaną najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów jak np. firmy: http://www.stekra.pl/oferta/zaklad-ekspertyz-budowlanych.html, która od wielu lat zajmuje się wystawianiem dokumentów budowlanych. Ekspertyzy i opinie są niezwykle istotne, bo pozwalają stworzyć konkretny plan działania dotyczący danej konstrukcji budowlanej.

Trzy przypadki, gdy należy wykonać ekspertyzę budowlaną

Pierwszą sytuacją, w której trzeba uzyskać ekspertyzę budynku jest kupno danej nieruchomości. Poza tym, taki dokument jest również konieczny w przypadku planów modernizacji lub zmiany sposobu użytkowania budynku. Oczywiste jest, że ekspertyzę należy wykonać, gdy na konstrukcji pojawią się niepokojące ubytki, zarysowania lub zniszczenia. Dokument musi zostać wystawiony przed rozpoczęciem projektowania zmian konstrukcyjnych. Osoba dokonująca pomiarów musi legitymować się określonymi umiejętnościami i uprawnieniami.

Jak widać, orzeczenie o stanie technicznym budynku jest niezwykle istotne. Stanowi ono podstawę do możliwości wprowadzania zmian w konstrukcji. Dzięki właściwie przeprowadzonym analizom i badaniom budynku można bez obaw wprowadzać poprawki w projekcie albo rozpocząć modernizację i zmiany w wyglądzie budynku.