Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Dofinansowanie mieszkania 2019

Dodany przez ASK 22 stycznia 2019
| Bez kategorii
| 0

Spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu dla wielu z nas bywa bardzo trudne. Ceny mieszkań są naprawdę wysokie, co więcej, wciąż rosną.

Nic więc dziwnego, że wielu z nas poszukuje rozwiązań, dzięki którym inwestycja w zakup mieszkania nie będzie aż tak obciążająca dla domowego budżetu. Od lat osoby marzące o własnym mieszkaniu mogły korzystać z wielu form dofinansowania. Sprawdźmy czy w nowym, 2019 roku również mają taką możliwość? Co oferuje nam państwo?

Rodzina na swoim i MdM – niestety, nie możemy liczyć już na dofinansowanie

Na przestrzeni lat przeprowadzane były różne programy, których celem miało być zwiększenie szans na zakup mieszkania. Jednym z najpopularniejszych był program Rodzina na Swoim, który polegał na dofinansowaniu spłaty rat kredytu. Przez 8 lat osoby korzystające z wsparcia otrzymywały środki, dzięki którym spłata zobowiązania była znacznie łatwiejsza. Program cieszył się sporą popularnością i pomógł wielu polskim rodzinom spełnić marzenie o swoim własnym mieszkaniu. Program jest już niestety zakończony. Banki przestały przyjmować wnioski w 2012 roku.
Kolejnym programem, który cieszył się ogromną popularnością był MdM czyli Mieszkanie dla Młodych. Niestety, ten rodzaj pomocy również jest już niedostępny. Na czym polegał program MdM? Mówiąc najprościej, w tym przypadku osoby zainteresowane zakupem mieszkania mogły liczyć na jednorazową dotację, która dla wielu osób była wsparciem w zgromadzeniu niezbędnego wkładu własnego.

Przeczytaj więcej na: Dofinansowanie do mieszkania w 2019 roku

Mieszkanie Plus – dlaczego budzi kontrowersje?

Kolejnym programem, którego rolą było dofinansowanie zakupu mieszkania jest program Mieszkanie Plus, który początkowo cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Był to program, który nie miał kryteriów wiekowych a jego zasady dopuszczały zarówno możliwość wykupu mieszkania, jak i jedynie korzystanie z niego w ramach wynajmu. Niestety, program ten nie został do końca dopracowany. Rząd zakładał bowiem, że uda się wybudować mieszkania bardzo małym kosztem – planowano budowanie mieszkań za 2,5-3 tys. zł za mkw. Niestety, okazało się to być bardzo problematyczne. Zainteresowanie było bardzo duże, pierwsze osoby korzystające z programu odebrały już klucze do mieszkań jednakże nieruchomości wciąż brakuje. Co więcej, krytyce poddawana jest również forma umowy najmu oraz wysokość czynszu, który muszą płacić osoby korzystające z programu. Warto jednakże zaznaczyć, że dopiero w 2018 roku nastąpiły pierwsze przekazania mieszkań program ten więc wciąż ma jeszcze szansę powodzenia. Warto więc bacznie obserwować, jak prezentują się jego dalsze wyniki.

Mieszkanie na Start – czyli wynajem zamiast kupna

Warto pamiętać, że zakup mieszkania nie jest jedynym rozwiązaniem by cieszyć się własną przestrzenią. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy mogą bowiem korzystać z możliwości wynajmu. I to właśnie to rozwiązanie jest obecnie wspierane przez rządzących. Osoby zainteresowane wynajmem mogą skorzystać z programu Mieszkanie na Start. W przypadku tego rozwiązania otrzymujemy dofinansowanie do czynszu. Przez 15 lat otrzymywać możemy dofinansowanie do czynszu, dzięki któremu wynajem mieszkania nie będzie aż tak drogą decyzją. Kto może otrzymać takie dofinansowanie? Mówiąc najprościej – osoby, które nie przekraczają kryterium dochodowego. Prezentuje się ono następująco:

  • w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych – 2 562,91 zł netto,
  • dwuosobowych – 3 844,36 zł netto,
  • trzyosobowych – 5 125,81 zł netto,
  • czteroosobowych – 6 407,27 zł netto.

Czy program ten okaże się rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych lat.

Podsumowując, osoby, które marzą o zakupie własnego mieszkania muszą pogodzić się z faktem, że najpopularniejsze programy, które miały im to ułatwić niestety zostały zakończone. Niemniej jednak wciąż mamy szansę na znacznie atrakcyjniejsze warunki wynajmu. Dzięki możliwościom, które daje nam program Mieszkanie na Start osoby młode mają znacznie łatwiejszy start w dorosłe życie.

Źródło: sonarhome.pl