Szukanie zaawansowane
Wyniki Twojego wyszukiwania

Czy okna PVC są dobrym wyborem? Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania

Dodany przez ASK 30 kwietnia 2019
| Bez kategorii
| 0

Chociaż okna aluminiowe zyskują na popularności, a stolarka drewniana cieszy się niesłabnącą popularnością to jednak wciąż to okna PVC (niekiedy zwane błędnie także oknami PCV) są najczęstszym wyborem inwestorów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Czy słusznie?

Okna PVC – niska cena, łatwa pielęgnacja, duża trwałość

Z perspektywy klienta, podstawowy atut okien plastikowych to niska cena. Materiał PVC jest tańszy w pozyskaniu i obróbce niż drewno czy aluminium. W efekcie, za produkty wykonane z PVC trzeba zapłacić mniej niż za okna drewniane czy aluminiowe o podobnych parametrach oraz wyposażeniu.

Okna PVC uchodzą także za mniej „wymagające” niż okna drewniane. Aby wydłużyć ich żywotność trzeba dbać o odpowiednią pielęgnacje (w szczególności należy pamiętać o konserwacji elementów ruchomych), ale mogą z powodzeniem służyć długie lata przy zaledwie minimalnym wysiłku włożonym w zabiegi pielęgnacyjne.

Nie jest też prawdą, że PVC łatwo żółknie – taki problem dotyczy wyłącznie okien białych i to niskiej jakości. Podobnie sprawa przedstawia się z odkształceniami – profil okien PVC rzeczywiście może się odkształcić np. pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury – ale ponownie, takie ryzyko istnieje tylko w przypadku produktu niskiej jakości. Stolarka PVC od renomowanych producentów ma wysoką odporność na działanie promieniowania UV i  wysokich temperatur.

Czy okna PVC są niezdrowe i mało ekologiczne?

Jako wadę okien PVC niektórzy wskazują fakt, że plastik nie jest materiałem ekologicznym. W tym przypadku jednak trudno rozstrzygnąć, czy wykonanie stolarki z PVC (polichlorku winylu) jest mankamentem z punktu widzenia ekologii. Niektórzy wskazują na to, że chociaż drewno to materiał odnawialny i naturalny, proces odrastania ściętego drewna trwa lata. Dyrektywy unijne odnośnie stolarki, mające na celu ochronę przyrody, skupiają się przede wszystkim na parametrach termoizolacyjnych okien. Aby okna były prawdziwie przyjazne środowisku, powinny być przede wszystkim szczelne – tak, by poprawiały bilans energetyczny budynku, a tym samym zmniejszały zużycie energii przez gospodarstwo domowe. Warto również zaznaczyć, że obecnie stosowane do produkcji okien profile PVC zawierają domieszkę materiału pochodzącą z recyklingu (przetwarzania starych okien).

PVC po obróbce nie jest też materiałem, który może być groźny dla zdrowia domowników. Niebezpieczne substancje wydzielane są wyłącznie, gdy plastik zaczyna płonąć – dlatego starych okien z PVC pod żadnym pozorem nie wolno palić (a najlepiej oddać je do recyklingu).

Estetyka okien PVC

Czasy, w których okna PVC oznaczały tyle, co okna białe – dawno minęły. Obecnie klienci mogą wybierać spośród różnych opcji kolorystycznych. Okna PVC mogą także być stylizowane, tak aby przypominały produkty z drewna.

– Nowoczesne technologie dają duże możliwości w zakresie dostosowania estetyki stolarki do wymagań klientów – mówi specjalista marki DAKO, producenta wysokiej jakości okien i drzwi. – Okna PVC dostępne są standardowo w kilkudziesięciu wariantach kolorystycznych, a dzięki zastosowaniu oklein drewnopodobnych, mogą także barwą i fakturą imitować drewno. Okna PVC można więc z powodzeniem dopasować do budynku o niemal każdej estetyce. Warto jednak podkreślić, że decydując się na okna PVC nigdy nie uzyskamy identycznego efektu, jak w przypadku realnego drewna, a w niektórych przypadkach to właśnie drewno lub aluminium pozwolą uzyskać znacznie lepszy efekt wizualny.

Czy warto wybrać okna PVC?

To, jakie okna będą najlepszym wyborem dla naszej inwestycji, to przede wszystkim sprawa indywidualnych preferencji i potrzeb. Nie ma żadnych obiektywnych argumentów, które mogłyby wskazywać, że PVC są dużo lepsze albo dużo gorsze od okien drewnianych czy aluminiowych. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na produkcie trwałym, łatwym w pielęgnacji i możliwie najtańszym – stolarka z PVC to z pewnością dobry wybór.