Obecnie trwają prace nad rozwojem portalu. Z uwagi na prowadzone działania serwisowe, część funkcjonalności może obecnie nie działać właściwie. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość.

Zespół askdom.pl

askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Żywopłot z pnączy - gatunki roślin

Żywopłot z pnączy - gatunki roślin

Jeszcze do niedawana w urządzaniu ogrodów dominowało przekonanie, że jeśli decydujemy się na ogrodzenie posesji w formie żywopłotu, to koniecznie musza to być elegancko prezentujące się iglaki, zachowujące zielone igły także w okresie zimowym. Tymczasem obecne trendy chylą się ku zastosowaniu nowych gatunków roślin, skutecznie zapewniających izolację od sąsiadów.

Żywopłot z pnączy - najbardziej odpowiednie gatunki roślin

Żywopłot z pnączy ma tę niewątpliwa zaletę, że bardzo szybko pokrywa stare, nieestetycznie prezentujące się ogrodzenie, czy ściany budynków. Mimo, że zimą nie pełnią funkcji osłaniającej (poza bluszczem pospolitym), ze względu na utratę liści, to w okresie pozostałych pór roku, prezentują się nadzwyczaj estetycznie i pełni dodatkową funkcję dekoracyjną.

Wybierając gatunki roślin na żywopłot z pnączy kierować się należy przede wszystkim stopniem nasłonecznienie ogrodu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zróżnicować swój wybór i zdecydować się na kilka gatunków, jeśli ogród jest częściowo nasłoneczniony, a częściowo pokryty cieniem lub półcieniem. Nic tak nie nadaje ogrodowi unikalnego charakteru, jak rośliny o wielobarwnych liściach i kwiatach. Warto również zastanowić się nad wyborem pomiędzy gatunkami jednorocznymi i wieloletnimi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz od tego, czy lubimy zmieniać wygląd ogrodu często, czy raczej przywiązujemy się do raz wprowadzonych rozwiązań.

Gatunki roślin do ogrodu w cieniu lub półcieniu

 • bluszcz pospolity - jest jedynym rodzajem pnącza, które zachowuje nawet srogą zimą zielone liście i nie traci przez to swojej funkcji osłaniające. Jest przy tym mało wymagający i szybko adaptuje się w ogrodzie,
 • kokornak wielkolistny - charakteryzuje się wyjątkowo dużymi liśćmi w kształcie serca i kwiatami w formie fajki. Jego przyrost jest jednak powolny i pozwala osiągnąć do 1 m dodatkowej wysokości w ciągu roku.

Gatunki roślin do ogrodu nasłonecznionego

 • akebia pięciolistkowa - posiada ciekawie, prawoskrętne pędy. Zachowuje purpurowe, brązowiejące liście nawet przy temperaturze 15 st. Celsjusza poniżej zera.
 • chmiel zwyczajny - dedykowany jest dużym ogrodom, ze względu na swoja ekspansywność wzrostową,
 • dławisz okrągłolistny - ma walor dekoracyjny, ze względu na żółto-czerwone liście, jakie pojawiają się w okolicach października. Nie jest to roślina wymagająca i doskonale rośnie w glebie każdego typu, osiągając wysokość nawet 12 m.,
 • rdestówka Auberta - najdoskonalej prezentuje się na wysokich ogrodzeniach, z którego mogłyby zwisać swobodnie drobne, liczne białe kwiatki. jest przy tym pnączem bardzo ciężkim, dlatego wymaga solidnej podpory,
 • wiciokrzew - posiada intensywnie żółte, rurkowate kwiaty, które nadają działce wyjątkowego ciepła. jest bardzo popularną rośliną ogrodową, ze względu na niewielkie wymagania. Spotykane odmiany to: wiciokrzew japoński, wiciokrzew pomorski, wiciokrzew przewiercień, wiciokrzew Browna,
 • winobluszcz trójklapowy - posiada liście, które układają się dachówkowo, co sprawia, że pnącze to pełni doskonale funkcję izolacyjną. Jego liście wraz z nadejściem jesieni zmieniają kolor od żółci po intensywną purpurę, co prezentuje się nadzwyczaj atrakcyjnie.

żywopłot z pnączy

Żywopłot - uprawa i pielęgnacja
Kliknij i sprawdź ceny!

Gatunki roślin jednorocznych

 • fasola wielokwiatowa - pełni funkcję dekoracyjną, ze względu na czerwone, lub biało-czerwone owoce. Podobnie jak fasola zwyczajna posiada zdatne do spożycia strąki,
 • tykwa pospolita - jest bardzo rzadko spotykaną w Polsce rośliną dyniowatą, ze względu na duże wymagania związane z uprawą. Jeśli jednak zapewni się jej odpowiednie warunki, wówczas osiągnie wysokość nawet do 10 m.,
 • wilce - z uwagi na wielobarwne kwiaty pięknie prezentują się na starych ogrodzeniach. Są jednymi z bardziej popularnych pnączy, z uwagi na długi okres kwitnienia, od czerwca do późnej jesieni.

Gatunki roślin wieloletnich

 • groszek szerokolistny - posiada liczne kolorowe kwiaty, pozbawione jednak zapachu. Kwitnie od czerwca aż po wrzesień, pnąc się do wysokości ok. 2 m.,
 • powojnik pośredni - mimo iż jest byliną, po przywiązaniu do ogrodzenia, bardzo szybko okryje jego powierzchnię uatrakcyjniając ją rurkowatymi kwiatami.

Żywopłot z pnączy - zakładanie i pielęgnacja

Zakładając żywopłot z pnączy, kluczowym kryterium doboru odpowiednich gatunków jest stopień nasłonecznienia ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj gleby, która wpłynie na tempo wzrostu rośliny i gęstość jej ulistnienia. Większość pnączy to rośliny niewymagające, dlatego ich popularność z każdym rokiem jest coraz większa.

Kiedy i jak sadzić pnącza w ogrodzie

Żywopłot z pnączy można zakładać przez cały okres wegetacyjny, jednak jak się to ma w przypadku wszystkich roślin najlepszym okresem będzie wiosna lub jesień. Warto również kupić pnącza już w doniczce o rozwiniętym ukorzenieniu, które pozwoli roślinie bardzo szybko przyjąć się w przydomowym ogrodzie.

Pomiędzy pnączami należy zachować odległość gwarantującą ich późniejszy swobodny przyrost. Zwykle 0,5 m - 1 m wystarczy, jednak w przypadku szczególnie ekspansywnych roślin odległość ta musi mieć nawet 1,5 m. Po wsadzeniu rośliny w dołek o głębokości 50 cm, należy ją podlać i podsypać ściółką o wysokim udziale mikroelementów.

Pielęgnacja żywopłotu z pnączy

Przez pierwszy rok wzrostu żywopłot z pnączy powinien być obficie podlewany. Mając na uwadze wyjątkowo suche lata w przeciągu ostatnich kilku lat, ważne jest by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia się gleby, w której zostały zasadzone rośliny. Nie mniej ważne jest aby regularnie odchwaszczać glebę przy pnączach, a tuż przed nadejściem zimy zabezpieczyć korzenie przed zamarznięciem (np. usypując kopiec z liści wokół rośliny).

Ponieważ żywopłot z pnączy ma tendencję do silnego rozrastania, konieczne jest regularne przycinanie. W innym wypadku roślina ta zdominuje ogród i zamiast cieszyć, zacznie mocno przeszkadzać. To szczególnie szybko rozrastających się pnączy należą rdestówka Auberta (kilka metrów w ciągu jednego sezonu) oraz chmiel zwyczajny (osiągający nawet 6 m. wysokości).

Zakładając ogród, oczekujemy, że zapewni nam on intymność i wypoczynek. Z tego względu warto zainwestować w naturalne formy ogrodzenia. Jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji jest żywopłot z pnączy. Liście niektórych gatunków roślin zmieniają kolor wraz z nadejściem kolejnych pór roku, dzięki czemu nasz ogród prezentuje się odmiennie w zależności od miesiąca i nie pozwala się sobą znudzić.