Wyniki Twojego wyszukiwania

Żywopłot – liściasty czy iglasty

Żywopłot to jeden z najlepszych pomysłów na ciekawe i praktyczne ogrodzenie ogrodu lub posesji. Zapewnia on bardzo szczelną izolację zarówno od wzroku przypadkowych przechodniów, jak i wiatru czy kurzu z ulicy. Do wyboru otrzymujemy dwa rodzaje żywopłotów — iglasty i liściasty, które różnią się od siebie walorami estetycznymi, trudnością pielęgnacji i funkcjonalnością. Dzięki temu możemy dobrać najlepsze rozwiązanie spełniające wszystkie nasze wymagania i będą stylowym uzupełnieniem nieruchomości. Jaki zatem żywopłot wybrać — iglasty czy liściasty ? Który z nich jest bardziej funkcjonalny ? Jak się je pielęgnuje ? Odpowiedzi na te wątpliwości oraz praktyczne wskazówki dotyczące obu żywopłotów udzielamy w dalszej części tekstu.

Żywopłot liściasty

Żywopłot liściasty to bardzo popularny wybór wśród właścicieli domów, ogrodów i działek. Różno-kolorowe liście wyglądają bardzo efektownie — szczególnie w okresie wegetacyjnym oraz są niezwykle estetycznym uzupełnieniem ogrodzenia. Rozwiązanie takie jest też bardzo dobre dla osób, które uwielbiają prace w ogrodzie i nie będzie przeszkadzało im konieczność częstego przycinania i pielęgnacji.

Pierwszą korzyścią żywopłotu liściastego jest jego cena. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo funduszy. Ceny w porównaniu do żywopłotu iglastego są znacznie niższe i sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Ten plus będzie bardzo pomocny, szczególnie jeśli działka jest bardzo duża i koszty mają największy wpływ na podjęcie decyzji. Kolejną korzyścią jest funkcjonalność. Żywopłoty liściaste możemy sadzić w dwóch rzędach, co sprawia, że są one gęstsze i doskonale izolują nas od terenu zewnętrznego. Wpływ na to ma także budowa takiego żywopłotu. Liście dużych rozmiarów oraz gęsto zestawione skutecznie ochronią nas przed wzrokiem innych osób. Dzięki tej funkcjonalności będziemy również chronienie przed hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz kurzem.

Żywopłot liściasty jest też bardzo praktyczny ze względu na jego prawe. Różnicę tą odczujemy już w trakcie zakupu roślin. Wybór będzie nieco większy, co jest ważnym aspektem dla wymagających klientów. Pozwoli to też na idealne dopasowanie żywego ogrodzenia do koncepcji nieruchomości. Żywopłot liściasty ma też nieco mniejsze wymagania glebowe. Przekłada się to na lepsze wzrastanie i rozwój.

Minusami takiego rozwiązania może być fakt, że żywopłot liściasty traci liście na zimę. Powstaje wtedy przejrzysta luka z pnączy i gałęzi. Pewną niedogodnością może być również fakt, że taki żywopłot rośnie wolniej od iglastego.

Pielęgnacja

Sadzenie żywopłotu liściastego odbywa się na wiosnę, zanim rozpocznie się wegetacja lub na jesień, gdy rośliny już się nie rozwijają. Przez cały rok — o ile ziemia nie jest zamarznięta, można sadzić rośliny w doniczkach, przesadzając je go pod ogrodzenie. W podłożu należy wykonać pojedyncze otwory, jeśli rośliny są nieformowane lub rowek w przypadku roślin, które będziemy formować. Ułatwi to utrzymanie żywopłotu i zapobiegnie pojawianiu się między nim chwastów, które będą zabierać cenne substancje odżywcze. Na dnie wykopu można umieścić kompost w stosunku 1: 1 -2. rośliny formowane sadzi się w odstępach ok. 50 cm a niereformowalne od 40 cm do 1 m. W tym wypadku można posadzić również 2 rzędy.

Cięcia takich żywopłotów bardzo ważne. Pobudzają one rośliny do lepszego wzrostu i kształtują formę. Pierwsze ciecie polega na skróceniu silnie rozgałęzionych żywopłotów do ok. 50 cm nad gruntem a słabo do 10 cm – 15 cm. Kolejne wykonuje się na przełomie czerwca i lipca oraz sierpnia i września. Podczas nich skraca się pnącza o ok. 10 cm. Gdy żywopłot osiągnie pożądany stan, przycinać go można nawet, co mieścić usuwając uszkodzone gałęzie i łodygi.

żywopłot

Pielęgnacja żywopłotu
Kliknij i sprawdź ceny!

Żywopłot iglasty

Żywopłot iglasty to przede wszystkim funkcjonalność. Rośliny z igłami rosną o wiele szybciej, tworzą gęsty szpaler oraz zajmują mało miejsca. Bardzo istotną cechą jest również utrzymywanie formy przez cały rok i niegubienie igieł na zimie. Jest to doskonała ochrona przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów oraz kurzem czy pyłem z ulicy. Iglaki są też idealną przesłoną akustyczną, która chroni nas przed niepożądanymi dziwkami dobiegającymi z ulicy. Po posadzeniu roślin w zależności od ich poziomu rozwoju żywopłot może bardzo szybko uzyskać pożądany kształt i nie wymaga długiej hodowli.
Do minusów tego rozwiązania mogą należeć wyższa cena oraz wyższe wymagania co do żyzności gleby.

Pielęgnacja

Sadzenie żywopłotu iglastego należy wykonywać na przełomie sierpnia i września. Przesadza się całe rośliny wraz z bryłą ziemi, co znacznie ułatwia hodowle oraz sam proces tworzenia żywopłotów. Rośliny te muszą mieć dostęp do dużej ilości światła i dlatego można stworzyć z nich tylko pojedynczy szpaler. Nie wpływa to jednak na funkcjonalność, gdyż są bardzo gęste. Do połowy maja można sadzić żywopłot świerkowy, jałowcowe oraz cisowe — zanim zaczną się rozwijać. Pojedyncze rośliny powinno sadzić się w odległościach od 30 cm do 60 cm.

Przycięcia żywopłotów iglastych, nie dokonuje się w pierwszych latach rośnięcia. Powodem jest dbałość o prawidłowy rozwój, który może zostać zakłócony poprzez naruszenie korony roślin. Po kilku sezonach należy pielęgnacyjne wiosną oraz jesienią przycinać odrosty, oraz usuwać chore pnącza. Po rozwinięciu się żywopłotu do pożądanych kształtów wystarczy bieżące usuwanie chwastów z ich okolic i wiosenne podcinanie nowych gałązek.

Jaki żywopłot wybrać — liściasty czy iglasty ?

Zarówno żywopłot liściasty, jak i iglasty mają bardzo wiele plusów. Oba rodzaje doskonale oddziałują nas od czynników zewnętrznych i będą idealnym uzupełnieniem każdej posesji. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji na posesji. Istnieją jednak pewne wskazania, którymi warto się kierować.

Żywopłot liściasty sprawdzi się jako ochrona sezonowa oraz w ogrodach gdzie jest dużo miejsca i można pozwolić sobie na posadzenie 2 rzędowa. Rozwiązanie takie mogą wybrać również osoby, które chcą samodzielnie wyhodować takie ogrodzenie i nie zależy im na szybkim zagęszczeniu się żywopłotu. Po wyrośnięciu żywopłot liściasty można przycinać nawet w odstępach comiesięcznych, co powinno zadowolić osoby lubiące pielęgnować rośliny. Ważna jest też kwestia ochrony naszej prywatności w zimie. Jeśli planujemy opalać się w lecie, a w późniejszych terminie nie chcemy być odizolowani — również będzie to trafiony wybór.

Żywopłoty iglaste to dobry wybór dla osób, które chcą mieć ochronę przed wiatrem, kurzem, dźwiękiem i spojrzeniami przechodniów przez cały rok. Doskonale sprawdzą się również na małych działkach posadzone w jednym rzędzie. Bardzo ważnym czynnikiem może być również rzadsze przycinanie, które nie jest tak uciążliwe dla osób, które nie pasjonuje się ogrodnictwem i stawiają na praktyczne rozwiązania.

Podobne artykuły

Bluszcz – rodzaje, pielęgnacja, choroby

21 maja, 2018

Jednym z najpopularniejszych sposobów odseparowania się od sąsiadów zaglądających bezpośrednio do ogrodu czy na balkon jest stworzenie roślinnego muru, najlepiej z bluszczu. Ten skuteczny i subtelny sposób ma tylko jedną wadę, wymaga czasu, ale gdy już przebrnie się przez fazę wzrostu roślin można cieszyć się nie tylko intymnością miejsca, ale i jego urodą.  Bluszcz, co to jest? Bluszcz, łać.: Hedera helix jest rośliną należącą do rodziny …

Czytaj więcej

Jak zbudować stacjonarny grill w ogrodzie?

Cze 18, 2018

Gdy zbliża się lato każdy właściciel ogrodu, działki, altanki a nawet balkonu przygotowuje się do sezonu grillowania. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu czy oferujących materiały budowlane można dostać wszelkie rodzaje grilli: tradycyjne na węgiel drzewny, gazowe czy elektryczne. Są one mobilne, wygodne w użyciu i niezawodne. Jednak każdy miłośnik grillowania marzy o jednym: o własnym, stacjonarnym, prawdziwym grillu, przy którym będzie można spędzać czas w …

Czytaj więcej

Kaktusy – jak dbać i pielęgnować?

Sie 28, 2018

Kaktusy, albo się kocha albo nienawidzi. Dla ich zwolenników, oprócz niezaprzeczalnej urody, kaktusy mają tę zaletę, że nie wymagają wielkiego zaangażowania w ich pielęgnację. Nie do końca jest to prawda, albowiem kaktusy, owszem, nie są wymagające, co nie znaczy że nie potrzebują stałej opieki zwłaszcza, że zawędrowały dość daleko od swojego środowiska naturalnego.  Skąd wzięły się kaktusy? Kaktusy to popularna nazwa dla wszystkich roślin kaktusowatych, …

Czytaj więcej

Trawa – sadzenie i pielęgnacja

22 maja, 2018

Jeszcze stosunkowo do niedawna trawa rosnąca w ogrodzie sygnalizowała brak pomysłu na aranżację ogrodu i niechęć jego właściciela do jakichkolwiek prac związanych z porządkowaniem i utrzymaniem ogrodu. Aktualnie połać ziemi z zasadzoną na niej trawą uzyskała pełnoprawną funkcję świadomie zaaranżowanej przestrzeni. Trawy ozdobne, co to jest? Ozdobne trawy liczą sobie ok. 11.000 gatunków. Jednak do tej pory, przynajmniej w naszym kraju nie odgrywały one …

Czytaj więcej

Robot koszący trawę – wybór

Paź 28, 2018

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów wybiera koncepcję ogrodu trawiastego. W takim ogrodzie króluje przede wszystkim trawnik przy znikomej lub całkowitej nieobecności innych roślin. Najczęściej wybór takie wariantu motywowany jest brakiem czasu, niechęcią lub brakiem zamiłowania do wymagających wiedzy prac ogrodowych. Ale połać ziemi z obszernym trawnikiem również wymaga choćby minimum pielęgnacji a z pewnością systematycznego koszenia trawy. Trawę można kosić przy pomocy kosiarki albo inteligentnego urządzenia, która …

Czytaj więcej

Żywopłot z pnączy – gatunki roślin

Wrz 14, 2018

Jeszcze do niedawana w urządzaniu ogrodów dominowało przekonanie, że jeśli decydujemy się na ogrodzenie posesji w formie żywopłotu, to koniecznie musza to być elegancko prezentujące się iglaki, zachowujące zielone igły także w okresie zimowym. Tymczasem obecne trendy chylą się ku zastosowaniu nowych gatunków roślin, skutecznie zapewniających izolację od sąsiadów. Żywopłot z pnączy – najbardziej odpowiednie gatunki roślin Żywopłot z pnączy ma tę niewątpliwa zaletę, że bardzo …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}