Wyniki Twojego wyszukiwania

Zrób to sam – malowanie ścian i sufitów

malowanie ścian i sufitów

Malowanie to nieodłączny element prac remontowych zarówno w domach jednorodzinnych, wynajmowanych mieszkaniach, jak i w usługowych. Czeka Cię mała zmiana wystroju wnętrz? Poważniejszy remont? A może gruntowna zmiana w Twoim życiu, przeprowadzka i zrealizowanie ? Umiejętność własnoręcznego przeprowadzenia nieskomplikowanych prac remontowych na pewno będzie przydatna na każdym etapie. Jak zabrać się zatem za… malowanie?

Pierwszy etap malowania – przygotowanie powierzchni

Pierwszą kwestią, o której po prostu musisz pamiętać przystępując do malowania – niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcesz odnowić – jest zabezpieczenie mebli i wszystkich innych przedmiotów znajdujących się w danym miejscu. Chociaż mogłoby się wydawać, że pozostawienie bez ochrony mebli w przypadku malowania nie ma zbyt dużego znaczenia, prawda jest jednak całkiem inna. Tylko zakrywając meble możesz uchronić je przed nieodwracalnymi uszkodzeniami.

Jak to zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wyniesienie wszystkich urządzeń do innego pomieszczenia. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto zainwestować w specjalne folie malarskie. Pamiętaj także o tym, aby przymocować folie taśmą np. do płytek lub innych nawierzchni. Konieczne będzie dokładne zabezpieczenie nie tylko mebli – nie zapominaj również o oknach, listwach przypodłogowych, grzejnikach itp. Jeśli teraz zainwestujesz swój czas i energię na to, aby dokładnie zakryć wszystkie powierzchnie, sprzątanie po malowaniu będzie o wiele prostsze i na tym etapie zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Warto więc naprawdę na serio potraktować także przygotowanie do malowania.

Czy to już wszystko?

Przystępując do malowania trzeba pamiętać nie tylko o zastosowaniu folii i taśmy malarskiej w celu zabezpieczenia mebli czy urządzeń takich, jak kuchenka. Nie można zapominać również o odpowiednim przygotowaniu miejsc, które zamierzamy pokryć farbą. O co chodzi?

Ściany i sufity, które chcemy pomalować trzeba oczyścić z zanieczyszczeń. To bardzo ważne, bo farba może zdecydowanie gorzej przylegać do nieoczyszczonej nawierzchni a w konsekwencji mogą się nawet pojawić odpryski. Nawet, jeśli malujesz po to, aby odświeżyć kolor – nie zapominaj o odkurzeniu i przemyciu ścian i sufitów wilgotną gąbką. W ten sposób pozbędziesz się także pajęczyn i innych tego typu niespodzianek – warto o tym pamiętać zwłaszcza, gdy chcesz odnowić dawno niewykorzystywane wnętrze.

malowanie ścian i sufitów

Farby do ścian i sufitów
Kliknij i sprawdź ceny!

Drugi etap – malowanie właściwe

Po zabezpieczeniu wszystkich wartościowych elementów wyposażenia wybranego do malowania wnętrza i oczyszczeniu ścian/sufitu można przystąpić do właściwego malowania. To naprawdę dziecinnie proste! Wystarczy pamiętać jedynie o kilku wskazówkach! Jakich? Przekonaj się sam!

Dobór odpowiednich narzędzi

Odwieczne pytanie nr 1: pędzlem czy wałkiem? Przed odpowiedzią na to pytanie staje każda osoba, która po raz pierwszy myśli o malowaniu. Chociaż jeszcze nie tak dawno pędzle były powszechnie wykorzystywane w malowaniu, dzisiaj zdecydowanie większość osób korzysta z różnego rodzaju wałków. Wybór odpowiednich narzędzi jest uzależniony także od tego, jaką nawierzchnię zamierzamy pomalować. Kolor gładkich, tradycyjnych ścian i sufitów najprościej jest zmienić za pomocą wałka. Jeśli jednak jesteś posiadaczem tynków strukturalnych – nie wahaj się i wybierz pędzle! Tylko one dotrą do wszystkich zagłębień takiego tynku i dadzą naprawdę imponujący efekt końcowy! Ostatnio popularne stało się także malowanie natryskowe, które polega na równomiernym rozpylaniu warstwy farby za pomocą specjalnego narzędzia.

Gruntowanie

Pytanie nr 2: gruntować czy nie? Tak zwane gruntowanie na pewno sprawdzi się w przypadku nowo powstałych budynków. Dlatego też, jeśli planujesz pomalować dom lub mieszkanie dopiero co oddane do użytku, gruntowanie może okazać się bardzo dobrym pomysłem. W sprzedaży na pewno szybko znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do tego celu.

Celem gruntowania powierzchni przed malowaniem jest przede wszystkim zmniejszenie chłonności ścian i sufitów. Dzięki temu będziesz potrzebować zdecydowanie mniej farby a to po prostu oszczędność! Warto jednak pamiętać, że w przypadku nawierzchni, które w przeszłości wielokrotnie były już pokrywane farbą takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdzi.

Wymieszanie farby

Wydaje Ci się, że to absolutnie oczywiste? Nic bardziej mylnego! Wiele osób zapomina o tej niezwykle ważnej czynności. Tylko dokładne wymieszanie farby przed jej użyciem gwarantuje pokrycie powierzchni warstwą wybranego koloru. Jeśli jest taka możliwość, warto w tym celu wykorzystać wiertarkę ze specjalnym wiertłem.

Malowanie ścian i sufitów – w zasięgu Twojej ręki

Malowanie ścian i sufitów jest bardzo przyjemne pod warunkiem, że korzystamy ze specjalnej kuwety malarskiej. Nie da się ukryć, że to bardzo ułatwia równomierne rozprowadzanie nowego koloru na ścianach czy sufitach. Przed przystąpieniem do malowania nalej do kuwety odpowiednią ilość farby – powinna znajdować się jedynie w zagłębieniu kuwety. Kilkakrotnie odsącz wałek z nadmiaru farby i… do dzieła!

Jeśli chcesz pomalować i sufit, i ściany, zacznij od tego pierwszego elementu. Równomierne warstwy farby trzeba rozprowadzać raz za razem, rozpoczynając malowanie w narożniku – najlepiej od strony okna. W malowaniu ścian wykorzystuje się najczęściej zasadę „mokre na mokre” – kolejne warstwy farby powinny na siebie nachodzić. Warto pamiętać także o tym, aby wyposażyć się w wałki różnych rozmiarów – na pewno będzie to pomocne w malowaniu trudno dostępnych miejsc.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przygotowaliśmy dodatkowo parę wskazówek, które na pewno zamienią nawet najtrudniejsze malowanie w przyjemnie spędzony czas!

  • Po pierwsze, nie zapomnij o zasadzie, że nakładamy kolejną warstwę farby dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Czas oczekiwania na wyschnięcie pierwszej warstwy możesz sprawdzić np. na jej opakowaniu. Co się stanie, gdy za szybko położymy dwie warstwy farby? Najczęściej objawia się to rozmazywaniem pierwszej, nie do końca jeszcze suchej warstwy. Tego na pewno nie chcemy!
  • Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę – nie ma problemu! Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich wykorzystywanych w trakcie malowania narzędzi (np. umieszczenie ich w roztworze rozpuszczalnika lub dokładnym owinięciu ich folią) i zamknięciu opakowania farby. Zaschniętym wałkiem niewiele da się zrobić…
  • Na końcu, nie zapomnij o usunięciu zabezpieczeń i wniesieniu mebli z powrotem do remontowanego pomieszczenia dopiero po całkowitym wyschnięciu farby. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że w trakcie takiego „transportu” możesz zniszczyć efekt swojej ciężkiej pracy.
Podobne artykuły

Zrób to sam – malowanie ścian i sufitów

Lut 06, 2018

Malowanie to nieodłączny element prac remontowych zarówno w domach jednorodzinnych, wynajmowanych mieszkaniach, jak i w usługowych. Czeka Cię mała zmiana wystroju wnętrz? Poważniejszy remont? A może gruntowna zmiana w Twoim życiu, przeprowadzka i zrealizowanie ? Umiejętność własnoręcznego przeprowadzenia nieskomplikowanych prac remontowych na pewno będzie przydatna na każdym etapie. Jak zabrać się zatem za… malowanie? Pierwszy etap malowania – przygotowanie powierzchni Pierwszą kwestią, o której …

Czytaj więcej

Sufit podwieszany – wady i zalety

Wrz 06, 2018

Sufit podwieszany to rozwiązanie do niedawna zarezerwowane dla obszernych budynków, przede wszystkim publicznych. Ich jedynym zadaniem było przykrycie niezbędnych brudów konstrukcyjnych. Tymczasem od dobrych kilkunastu lat sufity podwieszane pojawiają się w wolnostojących domach rodzinnych a nawet mieszkaniach. Naturalnym środowiskiem dla niego będą lofty czy też wszelkie pomieszczenia adaptowane, ale mnogość rozwiązań i estetyka tego rodzaju sklepienia spowodowały ich powszechność.  Sufit podwieszany, co to jest? Sufit …

Czytaj więcej

Niskie mieszkanie a optyczne powiększenie sufitu

Gru 06, 2018

Urządzenie „niskiego mieszkania” wydaje się być sporym utrapieniem. Nie każdy zna sztuczki, które pozwalają na optyczne powiększenie sufitu, a jednocześnie na „zmianę” na lepsze. Jeśli jednak chcemy zmienić własne cztery kąty i sprawić by mieszkanie nie wydawało się zbyt niskie, warto poznać kilka sposobów, które taki rezultat pozwolą uzyskać. Niskie mieszkania to przypadki, które wciąż występują dość często, w szczególności jeśli mowa o blokach. …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}