Wyniki Twojego wyszukiwania

Zawód prawnika i agenta nieruchomości, mają ze sobą wiele wspólnego… – wywiad ze Zbigniewem Buzą

Z założycielem biura BIS Nieruchomości, Panem Zbigniewem Buzą, o początkach branży pośrednictwa nieruchomości w Białymstoku oraz wiedzy, którą powinien dysponować dobry pośrednik nieruchomości rozmawia Patryk Miotke.

 

Patryk Miotke, askdom.pl: Jak rozpoczął Pan swoją karierę i dlaczego postawił Pan na branżę nieruchomości?

Zbigniew Buza, BIS Nieruchomości: Z wykształcenia jestem prawnikiem, aczkolwiek zdecydowałem się na prowadzenie biura nieruchomości. Z mojego punktu widzenia zawody te mają ze sobą wiele wspólnego. Działalność rozpocząłem w 1992 roku, a więc stosunkowo dawno (śmiech). To był okres, w którym na rynku wszystko się dopiero organizowało.

A więc był Pan jednym z pierwszych na białostockim rynku – czy może Pan w takim razie powiedzieć, jakie zmiany w branży zaobserwował Pan na przełomie tych lat? 

To prawda – w 1992 roku w Białymstoku było 5 biur nieruchomości. Wówczas zawód pośrednika nie był jeszcze uregulowany i dopiero uczyliśmy się, jak poruszać się w tej branży tak naprawdę. Zasady współpracy między spółdzielniami mieszkaniowymi, urzędem miasta czy wydziałem geodezji były nieformalne i wypracowywane przez nas. Konieczność przecierania szlaków w pewnym stopniu wymusiła na nas – pośrednikach, większą współpracę niż to jest obecnie. Wszyscy świadczyliśmy dokładnie ten sam zakres usług, a więc byliśmy dla siebie wzajemnie rywalami biznesowymi, jednak wspominam ten czas bardzo pozytywnie – to była zdrowa konkurencja, pełna wzajemnych działań i inicjatyw. W latach dziewięćdziesiątych klienci byli jeszcze dość nieufni i podchodzili do naszej pracy z pewnym dystansem. Z czasem jednak przyzwyczajali się i byli zadowoleni ze współpracy, a to dawało mi ogromną satysfakcję.

Wspomniał Pan o wykształceniu prawniczym – jakie ma ono wpływ na pracę pośrednika nieruchomości?

Uważam, że jest to podstawa dla kogoś, kto chce działać w tej branży. Sprzedaż nieruchomości to nie jest zwykła sprzedaż. Do jej bezpiecznego i efektywnego przeprowadzenia niezbędna jest wiedza pozwalająca na bezbłędną analizę stanu prawnego danej nieruchomości. Język prawniczy jest niezwykle precyzyjny, dlatego, aby mieć pełny obraz sytuacji należy umieć prawidłowo weryfikować dokumenty, z którymi na co dzień pracujemy. Tutaj nie ma miejsca na błędną interpretację czy słowną żonglerkę. W grę wchodzą duże pieniądze i osoba odpowiedzialna za pośrednictwo nie ma prawa się mylić.

Dziś tak naprawdę każdy może być pośrednikiem nieruchomości, jak taki stan rzeczy wpływa na rynek?

Niestety to prawda. W ramach programu walki z bezrobociem w Polsce, wiele zawodów zostało uwolnionych. Dziś, aby działać w tej branży nie potrzebna jest już licencja pośrednika. Nie ma już instytucji weryfikującej wiedzę i umiejętności kandydatów ubiegających się o uzyskanie prawa do wykonywania tego zawodu, a jej rolę w pewnym sensie przejęli… klienci. To oni, korzystając z usług danego pośrednika przekonują się czy ten faktycznie zna się na rzeczy. To jednak bardzo ryzykowne, ponieważ błędy w tej pracy mogą być naprawdę kosztowne i koszty te niestety w głównej mierze ponoszą zleceniodawcy. Taki stan rzeczy wprowadza chaos na rynku, który negatywnie uderza zarówno w klientów, jak i profesjonalistów z branży. Dlatego uważam, że dla dobra naszych klientów oraz samego zawodu licencje powinny zostać przywrócone.

Zwraca Pan uwagę na realne problemy rynku, może więc na koniec doradziłby Pan osobom, które chciałyby skorzystać z usług biura nieruchomości i spać spokojnie, co powinny zrobić?

Oczywiście! Drodzy Państwo, przystępując do sprzedaży lub zakupu nieruchomości postawmy na sprawdzonego pośrednika. Zdaję sobie sprawę, jak wiele biur działa aktualnie na rynku, dlatego sam wybór może być męczący i stresujący, jednak warto dokonać go w sposób świadomy. Sprawdźmy czy firma, której powierzymy swoje pieniądze jest odpowiednio doświadczona oraz wykwalifikowana, a także czy dany pośrednik posiada licencję.

 

 

Podobne artykuły

Nawet milion złotych dla Twojej firmy na inwestycje. Jak zdobyć takie pieniądze?

Sie 13, 2019

  Ocieplenie siedziby firmy. Zainstalowanie termostatów i indywidualnych liczników ciepła. Wytwarzanie energii na własne potrzeby. Takie m.in. działania sprawiają, że biznes staje się bardziej przyjazny środowisku, a zarazem bardziej efektywny. Teraz na m.in. takie działania można uzyskać pożyczkę – nawet milion złotych dla firmy – na bardzo korzystnych warunkach. Pożyczka Termomodernizacyjna, bo o niej mowa, udzielana jest w ramach funduszu pożyczkowego, działającego przy Fundacji …

Czytaj więcej

Klienci dostają u nas skuteczność w działaniu oraz dobry, szczery kontakt…

Lip 05, 2018

Rozmowa z Tomaszem Makałusem, właścicielem biura nieruchomości Korona. 🦉Panie Tomaszu, od kiedy prowadzi Pan biuro nieruchomości ? Dlaczego wybrał Pan właśnie tą branżę? Biuro Korona Nieruchomości powstało w 2013 roku natomiast do branży trafiłem co może być zaskakujące nie z przypadku a z pełną premedytacją :-). Po ukończeniu 5-letnich studiów w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami, podjąłem pierwszą pracę jako administrator osiedla w Spółdzielni Mieszkaniowej …

Czytaj więcej

Nowa jakość obsługi klienta w woj. Podlaskim – Śniadania Biur Nieruchomości!

Paź 26, 2018

W dniu 25.10.2018 r. w restauracji Kawelin, przedstawiciele 12 biur nieruchomości, w liczbie 20 osób, zainicjowali – Śniadania Biur Nieruchomości. To nowa jakość w woj. Podlaskim! Celem spotkań jest m. in. działanie na rzecz klientów biur, ale także działania na rzecz podniesienia standardów obsługi klienta oraz oczywiście integracja branży. Śniadania zostały zainicjowane przez biura nieruchomości, które stawiają na jakość obsługi i współpracują z portalem …

Czytaj więcej

Dom w cenie mieszkania w centrum? To możliwe.

Sie 21, 2019

. Dobra komunikacja z centrum, dostęp do mediów, do tego własny ogródek, cisza i spokój. A wszystko to za rozsądną cenę. Budowa osiedli domów rodzinnych pod miastem to coraz silniejszy trend nie tylko na białostockim rynku nieruchomości.   Z roku na rok, centra miast są coraz gęściej i ciaśniej zabudowywane. Z powodu zmniejszającej się ilości grutów pod zabudowę, ceny mieszkań idą systematycznie w górę …

Czytaj więcej

Planowanie budowy domu z wykorzystaniem kredytu.

Sie 07, 2019

…. Marzenie o własnym domu trudno spełnić bez finansowania z kredytu. Już na etapie planowania inwestycji warto omówić ją z doświadczonym ekspertem kredytowym. Ekspert podpowie, jak uniknąć błędów, które wydłużą lub zablokują proces kredytowy. Pomoże również przygotować wniosek o kredyt i poprowadzi go krok po kroku. . Oto trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę planując budowę domu z wykorzystaniem kredytu. . …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}