Wyniki Twojego wyszukiwania

Zakup nieruchomości u dewelopera

Zakup mieszkania wygląda z pozoru na przyjemne doświadczenie, jednakże nieprzyjemne mogą okazać się skutki impulsywnie podejmowanych decyzji. Proces ten powiązany jest bowiem z koniecznością dopełnienia rozmaitych formalności, które dla większości z nas mogą okazać się zbyt skomplikowane. W jaki sposób zatem wybrnąć z tak przytłaczającej sytuacji? Oto kilka porad.

Określenie zdolności kredytowej

Wraz z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania rozpoczynamy kolejny rozdział w życiu. Musimy jednak mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii, aby bez większych problemów przebrnąć przez podstawowe formalności. Przede wszystkim należy zagłębić się i przeanalizować indywidualne zdolności finansowe, a także określić własne preferencje.  

Nie obejdzie się również bez skrupulatnej analizy rynku. Warto co więcej, odpowiednio dostosować bieżące wydatki do nakładu pieniężnego, jaki będzie niezbędny do wykończenia nabytego lokalu – tak, by dotychczasowymi oszczędnościami zarządzać w sposób ostrożny i przemyślany. Biorąc pod uwagę chęć skorzystania z kredytu, pamiętajmy, aby ustabilizować osobiste finanse – pozwoli to nam zmaksymalizować alternatywę otrzymania wyższej kwoty z instytucji finansowej.

Wybór inwestycji

Powierzchnia, lokalizacja, wysokość standardu nieruchomości –to podstawowe zagadnienia, które musi przestudiować każdy, kto zdecydował się na zakup mieszania. Mając już ściśle określone potrzeby, przystępujemy do poszukiwania ofert. Doskonałą sferą w której znajdziemy ich cały szereg jest bez wątpienia Internet. Wskazane jest też pokusić się i wykorzystać profesjonalne serwisy ogłoszeniowe – zawarte tam komunikaty nie tylko są stale aktualizowane, ale także zachęcają atrakcyjnym opisem połączonym ze zdjęciami konkretnej nieruchomości, dzięki czemu zapewniają sposobność zaznajomienia się z metrażem lokalu.

Kiedy z grubsza zorientujemy się w ofertach i wybierzemy te, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania, kolejnym krokiem będzie zebranie o nich szczegółowych informacji, które znacznie pomogą w wyborze określonego lokum. Niebanalną rolę pełnić będzie bez wątpienia okoliczna infrastruktura wytypowanych czterech kątów. Nie można kierować się impulsem, natomiast spokojnie przeanalizować plusy i minusy danej lokalizacji. Dla jednych bowiem, ważne będzie, aby w pobliżu znajdowały się szkoły, przedszkola czy place zabaw, innym natomiast zależy na znakomitym połączeniu komunikacyjnym z miejscem pracy. Wśród szukających mogą znaleźć się też osoby, które cenią sobie ciszę i spokój  – wówczas warto zapoznać się z opinią mieszkańców, która pozwoli nam także pozyskać dodatkowe informacje o deweloperze oraz o tym, czy cieszy się on dobrą opinią.

zakup nieruchomości

Meble i dodatki do nowego mieszkania
Kliknij i sprawdź ceny!

Sprawdzenie dewelopera

Kiedy wszystko mamy już skrupulatnie przeanalizowane i wybraliśmy jedną z najlepszych ofert, przychodzi czas na konsultację z biurem sprzedaży – jednak to jeszcze nie koniec.  Przed pojęciem ostatecznej decyzji, należy dokładnie przestudiować cały szereg deklaracji i oświadczeń związanych z planowaną inwestycją. Warto wiedzieć, iż sprzedawca ma obowiązek przedstawić nam prospekt informacyjny, który umożliwi nam bliżej zaznajomić się z faktycznym stanem rzeczy, a przede wszystkim otworzy oczy na ewentualne ryzyko.

Niebanalną rolę pełni bez wątpienia deweloper – pamiętajmy zatem, o konieczności weryfikacji jego doświadczenia. Ponad to możemy zażądać od niego dokumentacji, potwierdzającej prawo własności do gruntu, na którym budowana jest nieruchomość. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia zagospodarowania przestrzennego okolicy – bowiem nie wiadomo czy piękny widok z okna, nie zamieni się w przyszłości na wręcz niepożądaną scenerię.

Umowa przedwstępna

Jeśli szczęśliwie udało się nam wybrać mieszkanie i jesteśmy już zdecydowani co do jego kupna, pora na podpisanie umowy przedwstępnej- ten istotny dokument stanowi podstawę do urzeczywistnienia przyszłych transakcji między kupującym, a deweloperem. Jego głównym przeznaczeniem jest doprowadzenie do zawarcia umowy ostatecznej, a co za tym idzie – do przeniesienia własności lokalu.  W akcie tym, sporządza się spis zobowiązań dla obydwu stron – uwzględnia się przede wszystkim cenę mieszkania, wysokość zaliczki oraz termin oddania nieruchomości do użytku. Bez względu na cokolwiek, nie można zapomnieć o szczegółowym określeniu konsekwencji dla strony, która uchylać się będzie od wykonania zawartych w umowie warunków.

Zazwyczaj tego typu umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego. Jeżeli chodzi zaś o koszty związane z tym procesem – dzielone są po równo między kupującego, a dewelopera. Sugerowane przez deweloperów systemy płatności to:

 • zapłata w transzach – stanowi najpopularniejszy sposób uregulowania należności. Jego istotę stanowi wypłata należności, po uprzednim ustaleniu postępu prac na poszczególnych etapach
 • jednorazowa zapłata po zawarciu umowy – to wymagana przez deweloperów koncepcja wówczas, gdy w grę wchodzą mieszkania już wybudowane
 • odroczona wypłata – w przypadku, gdy klient żywi nadzieję na uiszczenie zapłaty, dopiero po zakończeniu inwestycji

Odbiór mieszkania

Niezwykle przełomową chwilę w wyczerpującym procesie nabycia lokalu, tuż po zakończeniu prac budowlanych i odebraniu od dewelopera kluczy do mieszkania – stanowi podpisanie umowy końcowej. W takim momencie zaleca się mimo wszystko racjonalne podchodzenie do sprawy, nieuleganie emocjom i radykalne skontrolowanie stanu nieruchomości, na wypadek potencjalnych niedociągnięć.

Pamiętajmy, że jest to ostatnia szansa na zgłoszenie wszelkich wad, bądź usterek i możliwości domagania się ich naprawienia. Podpisując protokół odbioru mieszkania, składamy deklarację iż spełnia ono wymagane standardy i w pełni akceptujemy jego warunki.  Miejmy się zatem na baczności dopełniając ostatecznych formalności – to decyzja na długie lata.

Umowa ostateczna

Podpisywana po dopięciu wszelkich czynności na „ostatni guzik”. Odgrywa ona niebywale znaczącą rolę ze względu na fakt, iż uczyni nas właścicielami domu. Umowa ta zwierana jest w formie aktu notarialnego.  Treść takowej deklaracji, jest ściśle powiązana z treścią umowy przedwstępnej.

Ze względu na jej właściwości, zapewnia ustanowienie odrębnej własności lokalu, założenie księgi wieczystej, a co najważniejsze daje gwarancję przeniesienia własności na kupującego. Związane z tą procedurą koszty ponosi wyłącznie interesant. Na tym etapie, już jako właścicielom w  naszym interesie leży wykończenie nabytego mieszkania i przeprowadzka.

Z dopłatą czy bez?

Kupno nieruchomości wiąże się bez wątpienia ze znacznym nakładem pieniężnym, przez co nie każdy może sobie pozwolić na takie wyzwanie. Jednak dzięki pomocy państwa w ramach programu „ Mieszkanie dla młodych”, zainteresowani nabyciem nieruchomości mają większe szanse na zrealizowanie swoich marzeń. Warunkiem skorzystania z takiego wsparcia, jest spełnienie określonych warunków:

 • odnośnie osób lub rodzin z trojgiem dzieci – brak posiadanego mieszkania, również w przeszłości
 • wiek do 35 – ten warunek nie dotyczy osób/rodzin z trojgiem dzieci, a w przypadku małżeństwa decydujące znaczenie ma wiek młodszego z małżonków
 • kredyt zaciągnięty co najmniej na 50% ceny mieszkania, nie krócej niż na 15 lat

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

 • – dopłata do 50 metrów kwadratowych mieszkania
 • – w przypadku osób lub rodzin z trojgiem dzieci – dopłata do 65 metrów kwadratowych mieszkania
 • – w przypadku osób samotnych i małżeństw bezdzietnych – 10% dopłaty do wkładu własnego
 • – w przypadku osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko – 15% dopłaty do wkładu własnego
 • – w przypadku osób i małżeństw wychowujących dwoje dzieci – 20% dopłaty do wkładu własnego
 • – w przypadku osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci – 30% dopłaty do wkładu własnego
 • – osoby, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu nieruchomości urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie bądź kolejne wychowywane dziecko – mogą liczyć na dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu

Wygląda na to, że z pozoru nie straszna lecz ekscytująca transakcja, nieprzemyślana lub podjęta pod wpływem pewnego bodźca może przysporzyć nam niepotrzebnych kłopotów lub przykrych doświadczeń. Korzystna może okazać się wówczas asysta profesjonalnych biur nieruchomości bądź doradców finansowych. W takim przypadku, to oni zajmą się wszelkimi niezrozumiałymi zagadnieniami tak, abyśmy za ich pośrednictwem adekwatnie i bez problemu przebrnęli przez różnorakie zawiłości, a co za tym idzie w mgnieniu oka odczuwali satysfakcję z nabytego mieszkania.

Podobne artykuły

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Lut 24, 2018

Przeważnie decyzji o nabyciu nieruchomości, towarzyszą wielkie emocje, podekscytowanie, ale i obawa przed podjęciem niekorzystnej dla nas decyzji, bądź przeoczeniem istotnych formalności. Warto wówczas rozważyć sporządzenie umowy przedwstępnej. Jest to wygodny dokument, kiedy niemożliwe jest niezwłoczne podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Przyczyny tego mogą być różne i dotyczyć osoby sprzedającego lub kupującego – bowiem rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że posiłkowanie się kredytem przy zakupie mieszkania staje …

Czytaj więcej

Zakup nieruchomości u dewelopera

Mar 29, 2018

Zakup mieszkania wygląda z pozoru na przyjemne doświadczenie, jednakże nieprzyjemne mogą okazać się skutki impulsywnie podejmowanych decyzji. Proces ten powiązany jest bowiem z koniecznością dopełnienia rozmaitych formalności, które dla większości z nas mogą okazać się zbyt skomplikowane. W jaki sposób zatem wybrnąć z tak przytłaczającej sytuacji? Oto kilka porad. Określenie zdolności kredytowej Wraz z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania rozpoczynamy kolejny rozdział w życiu. …

Czytaj więcej

Jak wybrać właściwe mieszkanie na wynajem?

Mar 26, 2018

Zakup mieszkania pod wynajem stał się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych sposobów na inwestycję nadwyżki środków finansowych. Lokata bankowa zniechęca niskim oprocentowaniem, a ulokowanie kapitału w nieruchomościach wydaje się dużo bezpieczniejsze. Ceny lokali mieszkalnych zmieniają się bowiem wolniej, niż ceny akcji, złota czy walut. Mieszkanie pod wynajem jako inwestycja Osoby inwestujące w ten sposób mogą liczyć na zysk w momencie późniejszej sprzedaży, gdy …

Czytaj więcej

Gdzie szukać apartamentów inwestycyjnych?

Cze 07, 2019
Mini apartamenty inwestycyjne cieszą się ogromnym wzięciem, bo i rynek wynajmu krótkoterminowego rośnie bardzo szybko. Również w Białymstoku. Tego typu oferty to rozsądna alternatywa dla hoteli. Deweloperzy w związku z zapotrzebowaniem na takie lokale, sprostali zadaniu. Oferują je w wysokim standardzie wykończenia i atrakcyjnych lokalizacjach. Tak jak Rogowski Development. Wśród obecnie prowadzonych przez firmę inwestycji w Białymstoku znajdziemy perełki, na które warto zwrócić uwagę. ...
Czytaj więcej

Mieszkania Mickiewicza – przyjazne osiedle dzięki nowoczesnej technologii

Wrz 01, 2019

  W Bielsku Podlaskim powstało wyjątkowe osiedle. Mieszkania Mickiewicza to projekt zrealizowany w technologii drewnianej. W oparciu o nią wybudowano dwa kameralne budynki, które charakteryzują się przyjaznym mikroklimatem wewnątrz, dobrą akustyką oraz niskimi kosztami ogrzewania. Osiedle Mieszkania Mickiewicza wyróżnia się zarówno na lokalnym rynku w Bielsku Podlaskim, gdzie niewiele jest nowych inwestycji mieszkaniowych, jak i w skali ogólnopolskiej. Zapewnia ono duży komfort mieszkańcom, a …

Czytaj więcej

IV Śniadanie z ASKDOM.PL za nami !

Mar 10, 2019

IV  Śniadanie z ASKDOM.PL miało miejsce 7 marca 2019 roku w restauracji Trzy Po Trzy. We wspólnym spotkaniu wzięło udział około 40 przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw. Tak jak w przypadku poprzedniej edycji – w śniadaniu wzięli udział przedstawiciele biur nieruchomości, deweloperów oraz pokrewnych firm – świadczących usługi związane z branżą nieruchomości. Spotkanie te przyniosło także kolejne rozwiązania,  skupiające się na rozwoju kooperacji firm na wspólnej ‚gałęzi branżowej’. …

Czytaj więcej