Wyniki Twojego wyszukiwania

Zakładanie kwietników przed domem – poradnik

Każdy dom jednorodzinny ma kawałek wolnej przestrzeni, która powinna być estetycznie zaprojektowana. Elementem dekoracyjnym jest zawsze piękny trawnik i kwitnący kwietnik.

Dobry projekt to podstawa, można to zrobić samemu lub poprosić o pomoc wyspecjalizowaną firmę.

Często oglądam zdjęcia na facebooku w grupach związanych z ogrodami, kwiatami, gdzie członkowie publikują zdjęcia swoich ogrodów. Wiele z tych zdjęć to wybitne projekty, piękne, a ich autorami są (jak twierdzą) właściciele ogrodów. Zawsze takie zdjęcia nagradzam likiem lub pozytywnym komentarzem. Zauważyłem pewną prawidłowość. W bardzo ładnych ogrodach nie ma dużej ilości różnych kwiatów, jest ich kilka, ale odpowiednio i subtelnie pogrupowanych.

Kwietnik podziwiany przez wszystkich, musi być obsadzony kwiatami w pełni kwitnienia. Żeby tak było, musimy w ciągu roku trzykrotnie wymieniać rośliny. Nie każdy ma na to czas i kosztuje to bardzo dużo pracy.

Dobrym sposobem jest połączenie na kwietniku bylin zimujących w gruncie i roślin jednorocznych. Byliny takie jak lilie, narcyzy, krokusy, czosnki ozdobne (na zdjęciu) i tulipany są roślinami wieloletnimi zimującymi w gruncie, co zaoszczędzi nam dużo pracy co roku przy sadzeniu. Byliny sobie rosną z roku na rok, a wokół nich wysiewamy rośliny jednoroczne wprost do gruntu , w dobrze przygotowaną i nawożoną ziemią. Dobieramy tylko porę kwitnienia kwiatów jednorocznych i wysokość roślin. Do posadzenia nadaje się łubin czy nagietek. Można także kupić rozsadę kwiatów jednorocznych uprawianych z rozsady takich jak bratek, celozja, żeniszek, aksamitka, aster lub begonia stale kwitnąca.

Najważniejsze zasady przy zakładaniu kwietnika:

  • Ziemia pod kwietnik powinna być dobrze uprawiona (najlepiej rozłożonym już obornikiem), nawożona i pozbawiona chwastów. Późniejsze usuwanie chwastów jest dużo łatwiejsze. Na takim podłożu rośliny pięknie kwitną. W podłożu źle przygotowanym kwiaty są małe, źle wykształcone, psują cały efekt i niweczą naszą ciężką pracę i oczywiście pieniądze.
  • Wszystkie rośliny kwitnące nie lubią dużej ilości azotu w glebie, powoduje on osłabienie kwitnienia. Ilość saletry amonowej i saletrzaku należy ograniczyć do wymaganego minimum dla danej rośliny.
  • Kwiaty sadzimy od środka do zewnątrz naszego klombu. Żeby nie deptać ziemi, należy chodzić po ułożonych wcześniej deskach.
  • Nie pozostawiać sadzonek kwiatów na słońcu czy silnym wietrze. Najlepiej wysadzanie przeprowadzać w dni pochmurne lub wieczorem. Świeżo posadzone rośliny należy dobrze podlać.
  • Kwiaty wyższe powinny rosnąć z tyłu, niskie z przodu.
  • Podlewać w okresie mniejszych opadów należy strumieniem rozproszonym, dużą ilością wody, tak aby ziemia przesiąkła na głębokość 5-10 cm. Jeżeli nie osiągnie się tej głębokości, nasze działanie jest bezcelowe, nawet jeżeli podlewamy często.
  • Byliny po przekwitnięciu mają brzydkie kwiaty, które należy ścinać. Jeżeli tego nie zrobimy, roślina traci energię na wykształcenie nasion.
  • Na zimę możemy pozostawić pędy na kwietniku , które zatrzymują śnieg będący poduszką zabezpieczającą przed przemarzaniem.
Blog o uprawie kwiatów
dzialka.bazafirmy.pl/kwiaty/

Podobne artykuły

Piękny ogród – skrzydłokwiat

Mar 13, 2018

Skrzydłokwiat to roślina o dużych walorach dekoracyjnych, która wyróżnia się pięknymi kwiatami o delikatnym zapachu. Jeśli ma odpowiednie warunki, prezentuje się bardzo okazale i długo kwitnie. Jest łatwa w uprawie, mało podatna na choroby i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Te popularne rośliny posiadają również zdolność oczyszczania powietrza. Walory dekoracyjne skrzydłokwiatów Rośliny tego gatunku zyskały popularność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów oraz liści. Długie, lancetowate …

Czytaj więcej

Trawa – sadzenie i pielęgnacja

22 maja, 2018

Jeszcze stosunkowo do niedawna trawa rosnąca w ogrodzie sygnalizowała brak pomysłu na aranżację ogrodu i niechęć jego właściciela do jakichkolwiek prac związanych z porządkowaniem i utrzymaniem ogrodu. Aktualnie połać ziemi z zasadzoną na niej trawą uzyskała pełnoprawną funkcję świadomie zaaranżowanej przestrzeni. Trawy ozdobne, co to jest? Ozdobne trawy liczą sobie ok. 11.000 gatunków. Jednak do tej pory, przynajmniej w naszym kraju nie odgrywały one …

Czytaj więcej

Pomysł na ogród – inspiracje

Mar 24, 2018

Projektowanie ogrodu nie jest zdecydowanie prostym zadaniem. Nie wystarczy posiać trawę i posadzić kilka roślinek aby było ładnie, a ogród był miejscem wypoczynku i zabaw. Niezależnie od tego czy mamy mały czy duży ogród warto podzielić go na strefy. W ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na strefę relaksu, strefę aktywnego wypoczynku, możemy też wygospodarować miejsce na ogródek warzywny, jak również nie powinniśmy zapominać o …

Czytaj więcej

Żywopłot z pnączy – gatunki roślin

Wrz 14, 2018

Jeszcze do niedawana w urządzaniu ogrodów dominowało przekonanie, że jeśli decydujemy się na ogrodzenie posesji w formie żywopłotu, to koniecznie musza to być elegancko prezentujące się iglaki, zachowujące zielone igły także w okresie zimowym. Tymczasem obecne trendy chylą się ku zastosowaniu nowych gatunków roślin, skutecznie zapewniających izolację od sąsiadów. Żywopłot z pnączy – najbardziej odpowiednie gatunki roślin Żywopłot z pnączy ma tę niewątpliwa zaletę, że bardzo …

Czytaj więcej

Wydarzenia i szkolenia w I kwartale 2019 r., na których nie może Cię zabraknąć!

Sty 28, 2019

Jeśli jesteś agentem lub właścicielem biura nieruchomości, zajmujesz się „deweloperką” lub prowadzisz biuro sprzedaży? Prowadzisz firmę z branży bliskiej nieruchomościom? Jeśli tak, to nie może zabraknąć Cię na śniadaniu z askdom.pl! Sprawdź również szkolenia, które przygotowaliśmy – przed Wami: najlepsi szkoleniowcy, kilkadziesiąt godzin ciężkiej pracy, cała masa wiedzy! III Śniadanie z askdom.pl – 07.02.2019 r., 8:30 restauracja Kawelin Dlaczego warto: – wymiana informacji o …

Czytaj więcej

Jak stworzyć ogród zimowy?

14 maja, 2018

Zima jest jedną z piękniejszych pór roku. Chyba nie ma wśród nas osoby, która czeka na święta bez śniegu… Sama w sobie jest porą roku, kiedy to w szczególności musimy zadbać o nasz dom – nie tylko w kwestii jego dekoracji nastawionej na zbliżające się święta ale również – odpowiedniego ogrzewania czterech kątów. Zbliżająca się dużymi krokami zima łączy za sobą również pracę porządkowe …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}