Wyniki Twojego wyszukiwania

Zadbaj o zdrowie – filtry do wody

filtr do wody

Filtr do wody to coraz powszechniejsze akcesorium używane w gospodarstwie domowym. O przydatności filtrów mówi się wiele, jednak żaden z organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wypowiedział się nigdy w tej sprawie, dlatego nie istnieją precyzyjne wskazania co do konieczności ich zakładania. Dlatego uznaje się, że filtry do wody montuje się w domu uznaniowo i zależy to tylko i wyłącznie od woli mieszkańców. Oczywiście każdy producent filtrów przytoczy dziesiątki argumentów za ich instalacją, jednak jak w każdym innym obszarze dobrze jest kierować się i tutaj zdrowym rozsądkiem. 

Czy filtr do wody jest niezbędny?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie filtra do wody i podejmie stosowne kroki warto wcześniej zapoznać się z jej parametrami. Jeżeli woda do domu czy mieszkania doprowadzona jest wodociągami, przedsiębiorstwo obsługujące instalacje musi upublicznić aktualne badania wody. Takie informacje powinny znaleźć się na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa. Jeżeli właściciel domu doprowadza do niego wodę we własnym zakresie, choćby ze studni, powinien sam i we własnym zakresie zlecić jej badanie. I to nie tylko ze względu na filtr do wody, ale z uwagi na wszelkie parametry zdrowotne. Tego rodzaju badania można wykonać odpłatnie w laboratorium najbliższej stacji sanitarno epidemiologicznej. Wodę należy sprawdzić pod kątem: barwy, smaku, twardości, odczynu pH, obecności zanieczyszczeń organicznych, pestycydów, metali. 

Kiedy warto zastosować filtr do wody? 

Analizując potrzebę zakupu filtru do wody warto zwrócić uwagę na wiek i stan infrastruktury wodociągowej na danym obszarze. Wieloletni proces uzdatniania wody może wpłynąć na jej aktualną jakość i stan technologiczny, a także smak doprowadzanej do mieszkań wody. Szczególnie w dużych miastach, gdzie rury wodociągowe nie są wymieniane od dziesiątków lat, filtr do wody może w znacznym stopniu poprawić smak otrzymywanej wody oraz jej jakość. 

Rodzaje filtrów do wody

Wiedza o składzie, jakości, stanie mineralizacji wody, wszelkich zanieczyszczeniach rur wodociągowych pozwala na precyzyjne dobranie właściwego filtra. Jeżeli nie dysponuje się takim materiałem, na podstawie wyglądu i smaku wody można  intuicyjnie dopasować parametry dla domowej oczyszczalni bieżącej wody. Podstawowe typy filtrów do wody to:

Mechaniczny filtr do wody

Powinno się go stosować, gdy bieżąca woda z kranu jest wyraźnie mętna i nieprzezroczysta. W ten sposób woda wykazuje zanieczyszczenia drobinami pochodzenia organicznego lub mineralnego o zróżnicowanej średnicy. Najprostszą wersją filtra do wody jest właśnie filtr mechaniczny w postaci sitka montowany w instalacji wodnej, np. za wodomierzem. Jednak filtr mechaniczny jest w stanie wyłapać tylko te największe cząsteczki przepuszczając mikroskopijne. 

Filtr do wody zbierający kamień

Najlepiej montować ten typ filtra, w instalacjach, o których wiadomo, że narażone są na szybkie osadzanie się kamienia kotłowego. Taki kamień przybiera postać białawego nalotu w początkowej fazie, natomiast z czasem stanie się grubą warstwą w barwie od beżowej po brunatną. Sole wapnia i magnezu nierozpuszczalne w wodzie wychwycą specjalne filtry jonowymienne oraz filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy – filtry RO.

Filtr do wody przeznaczony do zbierania metali ciężkich

Filtr ten wychwytuje jony rtęci czy kadmu, ale przede wszystkim jony żelaza. Na obecność w wodzie nadmiaru jonów żelaza wskaże specyficzny metaliczny smak wody oraz żółtawe zabarwienie, dostrzegalne gołym okiem, szczególnie po dłuższym okresie nieużywania instalacji. Do zbierania metali ciężkich z wody zaleca się stosowanie filtrów jonowymiennych lub RO.

filtr do wody

Filtry do wody
Kliknij i sprawdź ceny!

Od czego zależy miejsce montażu filtra do wody? 

Filtry do wody mogą być montowane w rożnych punktach obiegu wody w domu czy mieszkaniu. Wybór konkretnego filtra powinien być dobrze dostosowany do cech wody ponieważ również ten aspekt wpływa na koszt montażu i eksploatacji. W szczególny przypadkach, gdy dom stoi w obszarze, gdzie wodę należało specjalnie doprowadzić do obiektu a jakość pozyskanej wody pozostawia wiele do życzenia zaleca się montażu filtra przepuszczającego wodę do wszystkich punktów poboru. W takich okolicznościach filtr zamienia się tak naprawdę w domową stację oczyszczania i uzdatniania wody. Tego rodzaju filtr jest już sporą inwestycją, dlatego warto stosować go tam, gdzie pobór wody jest naprawdę duży i regularny. 

Filtr do wody montowany pod zlewem

Czyli najczęściej stosowany w mieszkaniach, warto montować wówczas, gdy domownicy oczekują lepszej jakości wody tylko w jednym konkretnym źródle poboru, czyli najczęściej w kuchni. Tego rodzaju filtr można dostosować do konkretnych potrzeb, może on np.: tylko zmiękczać wodę, albo usuwać z niej zanieczyszczenia organiczne. Aktualnie filtry do wody montowane pod zlewem przechodzą swoistą metamorfozę i powoli zamieniają się w stację uzdatniania domowej wody. 

Filtr do wody montowany do baterii

stosowany zamiast tradycyjnego perlatora. Wypełnia się go węglem aktywnym, który podczas przepływu wody absorbuje zanieczyszczenia i gromadzi je na powierzchni węgla. Oczyszczona w ten mechaniczny sposób i napowietrzona woda od razu jest zdatna do picia.

Filtr do wody montowany w instalacji hydroforowej

W sytuacji gdzie największym problemem jest kamień kotłowy i to przede wszystkim w celu oczyszczenia wody z kamienia montuje się tego rodzaju filtr. Można pokusić się dodatkowo o oczyszczanie wody z innych czynników, ale najczęściej wystarczy usuwanie kamienia, woda będzie przeznaczona głównie do celów sanitarnych.

Filtr do wody z odwróconą osmozą

Jednym z najbardziej skutecznych filtrów do wody oczyszczającej ją z niepożądanych związków jest tzw. filtr z odwróconą osmozą. Wodę przepuszcza się przez specjalną błonę, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości od 0,1 do 0,001 mikrometra. Tak oczyszczona woda doskonale nadaje się do picia, ale jednocześnie pozbawiona jest pierwiastków i soli mineralnych, które podczas oczyszczania również zostały wyeliminowane. Aby zapobiec tego rodzaju sztucznemu odmineralizowaniu wody w instalacjach gdzie zastosowano filtr z odwróconą osmozą montuje się jednocześnie mineralizatory zaopatrujące wodę w sole mineralne. 

Przefiltrowana woda z kranu, przepuszczona przez filtr do wody pozbawiona jest chloru, ciężkich metali oraz pestycydów, które przenikają do wody z upraw i wód gruntowych, szczególnie po długotrwałych deszczach. Jeżeli nie zrobi się nic w celu oczyszczenia wody wszystkie te związku trafiają do organizmu, który dalej już musi sobie z nimi radzić sam. 

Podobne artykuły

Jakie blaty kuchenne są najlepsze?

Kwi 09, 2018

Blat roboczy to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Jest to miejsce, gdzie wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, które mają odmienne właściwości, trwałość, a także wygląd. Blaty kuchenne z laminatu – popularne rozwiązanie Takie blaty kuchenne to najtańsze produkty dostępne na rynku. Już za kilkadziesiąt złotych możemy kupić blat kuchenny, który spełni swoje podstawowe funkcje. …

Czytaj więcej

System no frost

Sty 15, 2018

Zamrażarka i odpowiednio dopasowana lodówka to nie tylko nieodłączna część każdej kuchni ale przede wszystkim sprzęt pozwalający na przechowywanie naszych ulubionych potraw i produktów. Mimo, że wśród nas znajdą się również przeciwnicy zamrażania i ponownego odmrażania produktów, jest to na pewno znacznie wygodniejsze, niżeli codzienne zaopatrywanie się w produkty spożywcze. Ponadto nie zawsze mamy dużą rodzinę i zdarza się, że kupienie nawet jednej porcji …

Czytaj więcej

Jak wygląda kuchnia w stylu skandynawskim?

Cze 16, 2018

 Polacy pokochali kuchnię w stylu skandynawskim. Jej prostota, minimalizm, a przede wszystkim monochromatyzm bieli idealnie pasują do niewielkich, często pozbawionych okna kuchni w nowoczesnym budownictwie. Kuchnia w tym stylu jeszcze okazalej wygląda w przestrzeni, do której dociera światło dzienne i słońce, a dostępna powierzchnia umożliwia wykorzystanie wszystkich niuansów północnego projektowania.  Jak wygląda kuchnia w stylu skandynawskim? Kuchnię w stylu skandynawskim charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność …

Czytaj więcej

13VIP – 4Home&Kitchen – Tu najważniejsza jest satysfakcja klienta

Sty 15, 2020

Firma 13VIP-4Home&Kitchen zajmuje się projektowaniem i realizacją wnętrz kuchennych, doradztwem w wyborze oraz bezpośrednią sprzedażą sprzętu AGD. Jest to firma wychodząca naprzeciw najbardziej wymagającym klientom, którzy cenią sobie jakość za rozsądną cenę. Kuchnie to ich największa pasja. Jak nikt inny rozumieją potrzeby osób urządzających swój własny kąt. Aranżują i wykonują autorkie projekty mebli przy współpracy ze zdolnymi i najbardziej wziętymi architektami i projektantami. Zapewniają …

Czytaj więcej

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Podpowie nam szef kuchni Adam Michalski!

09 maja, 2018

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Piekarnik standardowy, a może parowy? Szuflada grzewcza, czy próżniowa? Na te i inne pytania odpowiedzieć pomoże nam już 11.05.2018 szef kuchni Adam Michalski, który przedstawi Nam wszystkie walory urządzeń marki Miele. W wielce smakowity sposób. Gotowanie oraz prezentacja urządzeń odbędzie się w Studiu kuchennym 4Home&Kitchen w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 4C, gdzie przygotowywane będą : Delikatny filet z miętusa …

Czytaj więcej

Okap kuchenny – szereg możliwości

Kwi 03, 2018

Kiedy urządzasz lub remontujesz kuchnię, musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych elementów. Jednym z podstawowych urządzeń wpływających na komfort w kuchni jest okap kuchenny. Jeśli w Twojej kuchni znajdują się piekarnik i kuchenka gazowa (a zapewne się znajdują) to okap będzie w niej niezbędny. Kiedy gotujesz, dym, zapach i cząsteczki pary wodnej są obecne w całej kuchni. Okap wentylacyjny pozbędzie się niechcianych zapachów oraz …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}