Wyniki Twojego wyszukiwania

Zadbaj o zdrowie – filtry do wody

filtr do wody

Filtr do wody to coraz powszechniejsze akcesorium używane w gospodarstwie domowym. O przydatności filtrów mówi się wiele, jednak żaden z organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wypowiedział się nigdy w tej sprawie, dlatego nie istnieją precyzyjne wskazania co do konieczności ich zakładania. Dlatego uznaje się, że filtry do wody montuje się w domu uznaniowo i zależy to tylko i wyłącznie od woli mieszkańców. Oczywiście każdy producent filtrów przytoczy dziesiątki argumentów za ich instalacją, jednak jak w każdym innym obszarze dobrze jest kierować się i tutaj zdrowym rozsądkiem. 

Czy filtr do wody jest niezbędny?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie filtra do wody i podejmie stosowne kroki warto wcześniej zapoznać się z jej parametrami. Jeżeli woda do domu czy mieszkania doprowadzona jest wodociągami, przedsiębiorstwo obsługujące instalacje musi upublicznić aktualne badania wody. Takie informacje powinny znaleźć się na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa. Jeżeli właściciel domu doprowadza do niego wodę we własnym zakresie, choćby ze studni, powinien sam i we własnym zakresie zlecić jej badanie. I to nie tylko ze względu na filtr do wody, ale z uwagi na wszelkie parametry zdrowotne. Tego rodzaju badania można wykonać odpłatnie w laboratorium najbliższej stacji sanitarno epidemiologicznej. Wodę należy sprawdzić pod kątem: barwy, smaku, twardości, odczynu pH, obecności zanieczyszczeń organicznych, pestycydów, metali. 

Kiedy warto zastosować filtr do wody? 

Analizując potrzebę zakupu filtru do wody warto zwrócić uwagę na wiek i stan infrastruktury wodociągowej na danym obszarze. Wieloletni proces uzdatniania wody może wpłynąć na jej aktualną jakość i stan technologiczny, a także smak doprowadzanej do mieszkań wody. Szczególnie w dużych miastach, gdzie rury wodociągowe nie są wymieniane od dziesiątków lat, filtr do wody może w znacznym stopniu poprawić smak otrzymywanej wody oraz jej jakość. 

Rodzaje filtrów do wody

Wiedza o składzie, jakości, stanie mineralizacji wody, wszelkich zanieczyszczeniach rur wodociągowych pozwala na precyzyjne dobranie właściwego filtra. Jeżeli nie dysponuje się takim materiałem, na podstawie wyglądu i smaku wody można  intuicyjnie dopasować parametry dla domowej oczyszczalni bieżącej wody. Podstawowe typy filtrów do wody to:

Mechaniczny filtr do wody

Powinno się go stosować, gdy bieżąca woda z kranu jest wyraźnie mętna i nieprzezroczysta. W ten sposób woda wykazuje zanieczyszczenia drobinami pochodzenia organicznego lub mineralnego o zróżnicowanej średnicy. Najprostszą wersją filtra do wody jest właśnie filtr mechaniczny w postaci sitka montowany w instalacji wodnej, np. za wodomierzem. Jednak filtr mechaniczny jest w stanie wyłapać tylko te największe cząsteczki przepuszczając mikroskopijne. 

Filtr do wody zbierający kamień

Najlepiej montować ten typ filtra, w instalacjach, o których wiadomo, że narażone są na szybkie osadzanie się kamienia kotłowego. Taki kamień przybiera postać białawego nalotu w początkowej fazie, natomiast z czasem stanie się grubą warstwą w barwie od beżowej po brunatną. Sole wapnia i magnezu nierozpuszczalne w wodzie wychwycą specjalne filtry jonowymienne oraz filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy – filtry RO.

Filtr do wody przeznaczony do zbierania metali ciężkich

Filtr ten wychwytuje jony rtęci czy kadmu, ale przede wszystkim jony żelaza. Na obecność w wodzie nadmiaru jonów żelaza wskaże specyficzny metaliczny smak wody oraz żółtawe zabarwienie, dostrzegalne gołym okiem, szczególnie po dłuższym okresie nieużywania instalacji. Do zbierania metali ciężkich z wody zaleca się stosowanie filtrów jonowymiennych lub RO.

filtr do wody

Filtry do wody
Kliknij i sprawdź ceny!

Od czego zależy miejsce montażu filtra do wody? 

Filtry do wody mogą być montowane w rożnych punktach obiegu wody w domu czy mieszkaniu. Wybór konkretnego filtra powinien być dobrze dostosowany do cech wody ponieważ również ten aspekt wpływa na koszt montażu i eksploatacji. W szczególny przypadkach, gdy dom stoi w obszarze, gdzie wodę należało specjalnie doprowadzić do obiektu a jakość pozyskanej wody pozostawia wiele do życzenia zaleca się montażu filtra przepuszczającego wodę do wszystkich punktów poboru. W takich okolicznościach filtr zamienia się tak naprawdę w domową stację oczyszczania i uzdatniania wody. Tego rodzaju filtr jest już sporą inwestycją, dlatego warto stosować go tam, gdzie pobór wody jest naprawdę duży i regularny. 

Filtr do wody montowany pod zlewem

Czyli najczęściej stosowany w mieszkaniach, warto montować wówczas, gdy domownicy oczekują lepszej jakości wody tylko w jednym konkretnym źródle poboru, czyli najczęściej w kuchni. Tego rodzaju filtr można dostosować do konkretnych potrzeb, może on np.: tylko zmiękczać wodę, albo usuwać z niej zanieczyszczenia organiczne. Aktualnie filtry do wody montowane pod zlewem przechodzą swoistą metamorfozę i powoli zamieniają się w stację uzdatniania domowej wody. 

Filtr do wody montowany do baterii

stosowany zamiast tradycyjnego perlatora. Wypełnia się go węglem aktywnym, który podczas przepływu wody absorbuje zanieczyszczenia i gromadzi je na powierzchni węgla. Oczyszczona w ten mechaniczny sposób i napowietrzona woda od razu jest zdatna do picia.

Filtr do wody montowany w instalacji hydroforowej

W sytuacji gdzie największym problemem jest kamień kotłowy i to przede wszystkim w celu oczyszczenia wody z kamienia montuje się tego rodzaju filtr. Można pokusić się dodatkowo o oczyszczanie wody z innych czynników, ale najczęściej wystarczy usuwanie kamienia, woda będzie przeznaczona głównie do celów sanitarnych.

Filtr do wody z odwróconą osmozą

Jednym z najbardziej skutecznych filtrów do wody oczyszczającej ją z niepożądanych związków jest tzw. filtr z odwróconą osmozą. Wodę przepuszcza się przez specjalną błonę, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości od 0,1 do 0,001 mikrometra. Tak oczyszczona woda doskonale nadaje się do picia, ale jednocześnie pozbawiona jest pierwiastków i soli mineralnych, które podczas oczyszczania również zostały wyeliminowane. Aby zapobiec tego rodzaju sztucznemu odmineralizowaniu wody w instalacjach gdzie zastosowano filtr z odwróconą osmozą montuje się jednocześnie mineralizatory zaopatrujące wodę w sole mineralne. 

Przefiltrowana woda z kranu, przepuszczona przez filtr do wody pozbawiona jest chloru, ciężkich metali oraz pestycydów, które przenikają do wody z upraw i wód gruntowych, szczególnie po długotrwałych deszczach. Jeżeli nie zrobi się nic w celu oczyszczenia wody wszystkie te związku trafiają do organizmu, który dalej już musi sobie z nimi radzić sam. 

Podobne artykuły

Wygodna kuchnia. Grunt to trójkąt roboczy

Lip 05, 2019
W wyobrażeniu inwestora idealna kuchnia powinna, co oczywiste, podobać się, ale i zapewniać komfort pracy. Czy można połączyć jedno z drugim? W tym miejscu warto posłuchać ekspertów. Przypominają oni, by pamiętać o tzw. trójkącie roboczym, dzięki któremu kuchnia będzie wygodna, a przygotowywanie posiłków szybsze i łatwiejsze. Czytelnicy ASKDOM.PL otrzymują zniżki w sklepach 13VIP - 4Home&Kitchen: Na produkty wymienione w artykule - 2% - użyj ...
Czytaj więcej

Młynek do zlewu, czy ta inwestycja ma sens?

Lis 27, 2018

Młynek do zlewu, który dla większości osób wydaje się nowoczesnym wyposażeniem naszej kuchni jest już od dawna znany i stosowany w wielu krajach. W niektórych ( część stanów w USA) nawet instalowanie młynka jest usankcjonowane prawnie jako działanie ekologiczne. Ponad 50 % gospodarstw domowych w USA i ponad 34 % w Nowej Zelandii jest wyposażona w tego rodzaju urządzenie. W Kalifornii 94 % kuchni …

Czytaj więcej

Noże do krojenia – wybierz idealne ostrze

Paź 22, 2018

Noże do krojenia to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Trudno wyobrazić sobie przygotowanie jakiegokolwiek posiłku bez dostępu do tego narzędzia. W każdej kuchni prywatnej czy profesjonalnej znajduje się od kilku do kilkunastu różnych noży o odmiennej długości ostrza i jego fakturze. Kupując do domu komplet noży, bardzo często poddajemy w wątpliwość zasadność takiego zróżnicowania ostrzy nie do końca potrafiąc przyporządkować każde z nich do funkcji.  Aby poznać …

Czytaj więcej

Mole – jak z nimi walczyć?

Wrz 11, 2018

Mole są uciążliwymi insektami, które często goszczą w domach i potrafią stać się czasami prawdziwą zmorą mieszkańców. Istnieją mole ubraniowe i spożywcze, więc właściwie żadne pomieszczenie w naszym domu nie jest w pełni przed nimi zabezpieczone. Walka z molami nie jest łatwa, ale przynosi dobre rezultaty pod warunkiem, że będziemy działać kompleksowo. Oto sposoby na pozbycie się z domu obu rodzajów moli.  Jak zorientować się, że mole …

Czytaj więcej

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Podpowie nam szef kuchni Adam Michalski!

Maj 09, 2018

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Piekarnik standardowy, a może parowy? Szuflada grzewcza, czy próżniowa? Na te i inne pytania odpowiedzieć pomoże nam już 11.05.2018 szef kuchni Adam Michalski, który przedstawi Nam wszystkie walory urządzeń marki Miele. W wielce smakowity sposób. Gotowanie oraz prezentacja urządzeń odbędzie się w Studiu kuchennym 4Home&Kitchen w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 4C, gdzie przygotowywane będą : Delikatny filet z miętusa …

Czytaj więcej

Kuchnia w drewnie

Lut 06, 2018

Kuchnia jest jednym z istotniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu. Spędzamy w niej ogromną ilość czasu, a przygotowanie wspólnych posiłków, czy smacznych przekąsek pozwala jednocześnie na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami przestronnego mieszkania, czy niewielkiej kawalerki odpowiednie zagospodarowanie kuchni bez wątpienia wpłynie na jej atrakcyjność, a co za tym idzie – będziemy chcieli spędzać w niej więcej czasu! …

Czytaj więcej