Wyniki Twojego wyszukiwania

Zadbaj o zdrowie – filtry do wody

filtr do wody

Filtr do wody to coraz powszechniejsze akcesorium używane w gospodarstwie domowym. O przydatności filtrów mówi się wiele, jednak żaden z organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wypowiedział się nigdy w tej sprawie, dlatego nie istnieją precyzyjne wskazania co do konieczności ich zakładania. Dlatego uznaje się, że filtry do wody montuje się w domu uznaniowo i zależy to tylko i wyłącznie od woli mieszkańców. Oczywiście każdy producent filtrów przytoczy dziesiątki argumentów za ich instalacją, jednak jak w każdym innym obszarze dobrze jest kierować się i tutaj zdrowym rozsądkiem. 

Czy filtr do wody jest niezbędny?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie filtra do wody i podejmie stosowne kroki warto wcześniej zapoznać się z jej parametrami. Jeżeli woda do domu czy mieszkania doprowadzona jest wodociągami, przedsiębiorstwo obsługujące instalacje musi upublicznić aktualne badania wody. Takie informacje powinny znaleźć się na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa. Jeżeli właściciel domu doprowadza do niego wodę we własnym zakresie, choćby ze studni, powinien sam i we własnym zakresie zlecić jej badanie. I to nie tylko ze względu na filtr do wody, ale z uwagi na wszelkie parametry zdrowotne. Tego rodzaju badania można wykonać odpłatnie w laboratorium najbliższej stacji sanitarno epidemiologicznej. Wodę należy sprawdzić pod kątem: barwy, smaku, twardości, odczynu pH, obecności zanieczyszczeń organicznych, pestycydów, metali. 

Kiedy warto zastosować filtr do wody? 

Analizując potrzebę zakupu filtru do wody warto zwrócić uwagę na wiek i stan infrastruktury wodociągowej na danym obszarze. Wieloletni proces uzdatniania wody może wpłynąć na jej aktualną jakość i stan technologiczny, a także smak doprowadzanej do mieszkań wody. Szczególnie w dużych miastach, gdzie rury wodociągowe nie są wymieniane od dziesiątków lat, filtr do wody może w znacznym stopniu poprawić smak otrzymywanej wody oraz jej jakość. 

Rodzaje filtrów do wody

Wiedza o składzie, jakości, stanie mineralizacji wody, wszelkich zanieczyszczeniach rur wodociągowych pozwala na precyzyjne dobranie właściwego filtra. Jeżeli nie dysponuje się takim materiałem, na podstawie wyglądu i smaku wody można  intuicyjnie dopasować parametry dla domowej oczyszczalni bieżącej wody. Podstawowe typy filtrów do wody to:

Mechaniczny filtr do wody

Powinno się go stosować, gdy bieżąca woda z kranu jest wyraźnie mętna i nieprzezroczysta. W ten sposób woda wykazuje zanieczyszczenia drobinami pochodzenia organicznego lub mineralnego o zróżnicowanej średnicy. Najprostszą wersją filtra do wody jest właśnie filtr mechaniczny w postaci sitka montowany w instalacji wodnej, np. za wodomierzem. Jednak filtr mechaniczny jest w stanie wyłapać tylko te największe cząsteczki przepuszczając mikroskopijne. 

Filtr do wody zbierający kamień

Najlepiej montować ten typ filtra, w instalacjach, o których wiadomo, że narażone są na szybkie osadzanie się kamienia kotłowego. Taki kamień przybiera postać białawego nalotu w początkowej fazie, natomiast z czasem stanie się grubą warstwą w barwie od beżowej po brunatną. Sole wapnia i magnezu nierozpuszczalne w wodzie wychwycą specjalne filtry jonowymienne oraz filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy – filtry RO.

Filtr do wody przeznaczony do zbierania metali ciężkich

Filtr ten wychwytuje jony rtęci czy kadmu, ale przede wszystkim jony żelaza. Na obecność w wodzie nadmiaru jonów żelaza wskaże specyficzny metaliczny smak wody oraz żółtawe zabarwienie, dostrzegalne gołym okiem, szczególnie po dłuższym okresie nieużywania instalacji. Do zbierania metali ciężkich z wody zaleca się stosowanie filtrów jonowymiennych lub RO.

filtr do wody

Filtry do wody
Kliknij i sprawdź ceny!

Od czego zależy miejsce montażu filtra do wody? 

Filtry do wody mogą być montowane w rożnych punktach obiegu wody w domu czy mieszkaniu. Wybór konkretnego filtra powinien być dobrze dostosowany do cech wody ponieważ również ten aspekt wpływa na koszt montażu i eksploatacji. W szczególny przypadkach, gdy dom stoi w obszarze, gdzie wodę należało specjalnie doprowadzić do obiektu a jakość pozyskanej wody pozostawia wiele do życzenia zaleca się montażu filtra przepuszczającego wodę do wszystkich punktów poboru. W takich okolicznościach filtr zamienia się tak naprawdę w domową stację oczyszczania i uzdatniania wody. Tego rodzaju filtr jest już sporą inwestycją, dlatego warto stosować go tam, gdzie pobór wody jest naprawdę duży i regularny. 

Filtr do wody montowany pod zlewem

Czyli najczęściej stosowany w mieszkaniach, warto montować wówczas, gdy domownicy oczekują lepszej jakości wody tylko w jednym konkretnym źródle poboru, czyli najczęściej w kuchni. Tego rodzaju filtr można dostosować do konkretnych potrzeb, może on np.: tylko zmiękczać wodę, albo usuwać z niej zanieczyszczenia organiczne. Aktualnie filtry do wody montowane pod zlewem przechodzą swoistą metamorfozę i powoli zamieniają się w stację uzdatniania domowej wody. 

Filtr do wody montowany do baterii

stosowany zamiast tradycyjnego perlatora. Wypełnia się go węglem aktywnym, który podczas przepływu wody absorbuje zanieczyszczenia i gromadzi je na powierzchni węgla. Oczyszczona w ten mechaniczny sposób i napowietrzona woda od razu jest zdatna do picia.

Filtr do wody montowany w instalacji hydroforowej

W sytuacji gdzie największym problemem jest kamień kotłowy i to przede wszystkim w celu oczyszczenia wody z kamienia montuje się tego rodzaju filtr. Można pokusić się dodatkowo o oczyszczanie wody z innych czynników, ale najczęściej wystarczy usuwanie kamienia, woda będzie przeznaczona głównie do celów sanitarnych.

Filtr do wody z odwróconą osmozą

Jednym z najbardziej skutecznych filtrów do wody oczyszczającej ją z niepożądanych związków jest tzw. filtr z odwróconą osmozą. Wodę przepuszcza się przez specjalną błonę, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości od 0,1 do 0,001 mikrometra. Tak oczyszczona woda doskonale nadaje się do picia, ale jednocześnie pozbawiona jest pierwiastków i soli mineralnych, które podczas oczyszczania również zostały wyeliminowane. Aby zapobiec tego rodzaju sztucznemu odmineralizowaniu wody w instalacjach gdzie zastosowano filtr z odwróconą osmozą montuje się jednocześnie mineralizatory zaopatrujące wodę w sole mineralne. 

Przefiltrowana woda z kranu, przepuszczona przez filtr do wody pozbawiona jest chloru, ciężkich metali oraz pestycydów, które przenikają do wody z upraw i wód gruntowych, szczególnie po długotrwałych deszczach. Jeżeli nie zrobi się nic w celu oczyszczenia wody wszystkie te związku trafiają do organizmu, który dalej już musi sobie z nimi radzić sam. 

Podobne artykuły

Gotowanie z 13VIP 4home&kitchen – czyli pyszne jedzenie i najwyższej klasy sprzęt kuchenny! (video)

Maj 15, 2018

Pyszne jedzenie i niezawodny sprzęt kuchenny, wszystko to czekało na nas w piątek (11.05.18) w siedzibie firmy 13VIP 4home&kitchen. Wraz z bia24.pl mieliśmy okazję skosztować przepysznych dań, serwowanych przez szefa kuchni Adama Michalskiego. Musimy przyznać, że bardzo nam smakowało!   Nie było to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez właściciela firmy Piotra Zubryckiego. Podczas takich spotkań, uczestnicy mają okazję nie tylko spróbować jak smakują …

Czytaj więcej

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Maj 29, 2018

Urządzając kuchnię należy dziś myśleć nie tylko o jej funkcjonalności, ale także o estetyce. Jeśli chodzi o kuchenne AGD, to sprawa ma się zupełnie tak samo – sprzęt ma być zarówno praktyczny, jak i wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem. Najważniejszym elementem w każdej kuchni bezspornie jest miejsce służące do przygotowywania posiłków – gotowania, smażenia, pieczenia. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie najbardziej popularne były tradycyjne kuchenki …

Czytaj więcej

System no frost

Sty 15, 2018

Zamrażarka i odpowiednio dopasowana lodówka to nie tylko nieodłączna część każdej kuchni ale przede wszystkim sprzęt pozwalający na przechowywanie naszych ulubionych potraw i produktów. Mimo, że wśród nas znajdą się również przeciwnicy zamrażania i ponownego odmrażania produktów, jest to na pewno znacznie wygodniejsze, niżeli codzienne zaopatrywanie się w produkty spożywcze. Ponadto nie zawsze mamy dużą rodzinę i zdarza się, że kupienie nawet jednej porcji …

Czytaj więcej

AGD w zabudowie i bez – różne rozwiązania

Mar 30, 2018

Kuchnia jest sercem naszego domu – jest to bowiem nie tylko pomieszczenie, w którym możemy przygotowywać smaczne posiłki ale również – spędzać owocny i kreatywnie wykorzystany czas z pozostałymi domownikami, a w szczególności z naszymi pociechami. Ważne jest więc, aby pomieszczenie te było jak najlepiej zorganizowane. Najważniejsze, aby wykorzystać przestrzeń na tyle owocnie, aby w jej obrębie znajdowały się nie tylko odpowiednie meble i …

Czytaj więcej

Stół rozkładany – niezbędny jeśli lubisz gościć znajomych

Kwi 15, 2018

Jeśli jesteś głową licznej rodziny albo uwielbiasz  spotkania w dużym gronie znajomych i wydajesz huczne przyjęcia, stół na wiele gości jest niezbędny w twoim domu. To jednak nie jest prosta sprawa. W zależności od metrażu mieszkania i jego aranżacji (klasycznej czy open space) stół stanie się elementem kuchni, salonu  lub jadalni. Wybór stołu powinien  być podyktowany nie tylko jego praktycznością, ale także estetyką, by w …

Czytaj więcej

Meble kuchenne – jakie wybrać szafki?

Lut 22, 2018

Urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie. Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każdy, kto chce odświeżyć lub urządzić na nowo swoją kuchnię jest wybór mebli kuchennych. W ostatnim czasie pojawiło się pod tym kątem naprawdę wiele nowych możliwości. Chcesz dokonać naprawdę dobrego wyboru mebli kuchennych? Nie jesteś pewien, na jakie kwestie powinieneś zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw najważniejszych informacji o wyborze mebli …

Czytaj więcej