Wyniki Twojego wyszukiwania

Zabudowa balkonu – na co zwrócić uwagę?

Każdy metr kwadratowy, który można przeznaczyć na przestrzeń mieszkalną jest na wagę złota. W niektórych mieszkaniach z okresu Rzeczpospolitej Ludowej budowano niewielkie i wąskie balkony, dzięki czemu większy metraż przynależał do pokoju. Współcześnie preferuje się inne, bardziej praktyczne rozwiązanie. Opiera się ono na założeniu, że balkon jest na tyle uniwersalnym elementem domu, że za sporą wadę można uznać jego brak lub niską funkcjonalność powodowaną niewielką powierzchnią. 

Jak jednocześnie zjeść i mieć ciastko? 

Zabudowa balkonu pozwala maksymalnie podnieść wydajność mieszkania. Dzięki niej w zależności od pory roku można przeznaczać to miejsce do innych celów. Na czas wiosny i lata doskonale sprawdzi się do naturalnego suszenia ubrać po praniu, albo mini ogrodu, z dziesiątkami kwiatów i roślin, które potrzebują dużej ilości światła słonecznego, aby móc wzrastać. Z kolei na jesień oraz zimę można powiększyć salon, dołączając balkon do reszty budynku. Przy pomocy tak prostych rozwiązań jak łatwo modyfikowalne szyby i system najlepszej jakości uszczelek można cieszyć się widokiem nocnego miasta, nie martwiąc się o temperaturę. Ta zostanie zapewniona przez system grzewczy, który ociepla pozostałe pomieszczenia.

Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji o takiej rozbudowie należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie całego systemu. Przede wszystkim istotna jest sama lokalizacji domu. Jeżeli mówimy o śródmieściu dużego miasta, konieczne będzie dobranie takiego wariantu, który pozwoli na cieszenie się z pełni możliwości zabudowy balkonu, bez konieczności raczenia się spalinami i pozostałymi atrakcjami sezonu grzewczego. W bardziej spokojnych dzielnicach można pozwolić sobie na większą nonszalancję, rzecz jasna w granicach zdrowego rozsądku. 

Kiedy już rozważymy projekt pod kątem wszystkich za i przeciw, następnym krokiem będzie wybranie najlepszego dla siebie systemu. Obecnie wyróżnia się dwa najpopularniejsze rozwiązania, którym przyjrzymy się w dalszej części artykułu. 

Balkonowe akcesoria
Kliknij i sprawdź ceny!

Rodzaje zabudowy balkonu

Pierwszą propozycją są systemy ramowe. Najczęściej spotykane są warianty z aluminiowymi profilami, służącymi do przesuwania okien. Mobilność szyb ogranicza się do ruchu w dwie strony, zawsze też dołączone są elementy zabezpieczające przed samodzielnym otwieraniem się okien. Jest to szczególnie ważne w miejscach wyeksponowanych na szybkie ruchy powietrze, a zwłaszcza na gwałtowne podmuchy wiatru, które mogłyby wyrządzić wiele szkód.

Największą zaletą niniejszego wariantu jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne, włączając w to rzecz jasna i mocny deszcz. Słabszą jednak stroną systemu ramowego jest niska przewiewność i sama możliwość rozszczelnienia modułów. W zależności od producenta może to być albo mocno ograniczone, albo całkowicie niemożliwe. Na pocieszenie warto jednak nadmienić, że to rozwiązanie może bardzo dobrze się sprawdzić jako element maskujący niedoskonałości elewacji, ponieważ w prosty sposób można dobrać taką stylistykę, która w dobry i gustowny sposób uzupełni urodę naszego miejsca zamieszkania. 

Drugim wariantem jest system bezramowy. Zabudowa balkonu wykonana w tej technologi zyskuje kilka niezmiernie ważnych elementów. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymała. Decydują o tym materiały, z których się wykonuje bezramową zabudowę. Szkło hartowane i aluminium sprawiają, że nie tylko gwałtowne warunki atmosferyczne nie sprawią nam kłopotu, ale również i zagrożenia zewnętrzne takie jak stłuczenia, obicia i inne. Nie dość, że otrzymujemy bardzo przyszłościowy moduł (posłuży nam przez naprawdę wiele lat), to jeszcze niezwykle uniwersalny w swoich zastosowaniach. Bodaj największą zaletą tej technologii jest możliwość manipulowania układem szyb.

W zależności od pogody można je tak ułożyć, że albo będą całkowicie ochraniały balkon, albo maksymalnie go odkryją; przy czym same szyby będą raczej niewidoczne dla przechodniów. W ten sposób zyskujemy rewelacyjną cyrkulację powietrza, ale również i niezwykłą estetykę. Zabudowa balkonu w opcji bezramowej oznacza bardzo wysoki standard. 

Kwestia finansów 

Zapoznaliśmy się już ze specyfikacją, nadszedł czas na krótkie omówienie zagadnienia kosztów całego przedsięwzięcia. Tutaj warianty są różne. Oczywiście opcja bezramowa będzie najczęściej tą bardziej kosztowną, jednakże warto jest poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z cenami u różnych producentów. Może się bowiem okazać, że u jednego dostawcy ceny są wyraźnie niższe, aniżeli u pozostałych. Jak jednak ceny zazwyczaj się prezentują? Pierwszą pozycją składową jest liczba szyb, które będą potrzebne do stworzenia zabudowy balkonu. Drugą natomiast to czy zabudowa będzie prowadzona do sufitu od balustrady, czy od samej podłogi.

Oczywiście druga opcja generuje wyższą cenę. W każdym razie w klasycznym wariancie za dwie szyby ceny plasują się w przedziale od 1200zł do 1600zł. Każdy dodatkowy element tworzy wyższe kwoty i już za sześć okien cena inwestycja może nas kosztować około sześciu tysięcy złotych. Metraż samego balkonu również wpływa na końcowy efekt. Najlepszym rozwiązaniem jest więc na spokojnie najpierw samodzielnie dokonać szacunkowego wyliczenia wszystkich kosztów, a następnie poprosić rzeczoznawcę o dokonanie profesjonalnych wyliczeń. Jeżeli zadbamy o własną znajomość rynku to będzie nam prościej podjąć ostateczną, najbardziej opłacalną dla nas decyzję. 

Na koniec należy nadmienić, że wszelki zabudowy balkonu chociaż będą oznaczać niemały wydatek, to jednak stanowią formę inwestycji w zwiększony komfort życia. Nie jest więc to puste wydawanie pieniędzy, ale coś, co rzeczywiście przełoży się na to, jak w przeciągu roku będziemy mogli wykorzystać metraż, który i tak przecież jest wliczony w wartość naszego mieszkania. Inaczej jest jeżeli można przez cały rok optymalnie korzystać z każdego metra kwadratowego swojej własności, niż wtedy, gdy na okres paru miesięcy (najczęściej jest to zima), część przestrzeni zostaje niemal całkowicie wyłączona z obiegu.    

 

Podobne artykuły

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Poddasze – adaptacja, przystosowanie powierzchni

Gru 23, 2017

Marząc o posiadaniu pięknie zaaranżowanego ogrodu, czy wyjątkowo dużej nieruchomości często decydujemy się na budowę własnego domu. Faktem jest, że decyzja ta wiąże się z dużymi kosztami, aczkolwiek osoby stawiające na pierwszym miejscu przestrzeń oraz marzące o zamieszkiwaniu spokojnych okolic (łąk czy lasów) podejmują decyzję, że zgromadzone oszczędności wykorzystają przy budowie wymarzonego domu. Jak w ciekawy sposób zaaranżować poddasze? (adaptacja, ocieplenie) W dzisiejszych czasach …

Czytaj więcej

Targi BUDMA 2019 – odbierz dofinansowanie!

Lip 04, 2018

Szanowni Państwo, Wschodni Klaster Budowlany przyjmuje zapisy na targi BUDMA 2019, które odbędą się w dniach 12-15.02.2019 r. W ramach uczestnictwa we wspólnym stoisku klastrowym oferujemy dofinansowanie na poziomie nawet 80% następujących kosztów: · powierzchnia targowa wraz z zabudową, · wpis katalogowy, · miejsce parkingowe (przy hali targowej, dostępne przez cały czas trwania targów). Powierzchnia wystawiennicza Wschodniego Klastra Budowlanego jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część III – stelaż)

Cze 03, 2020

“Zawsze i bezwzględnie prośmy o certyfikację okna!” Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę – aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien. Część III – STELAŻ W jakim celu, w procesie produkcyjnym okna wykorzystujemy stal? …

Czytaj więcej

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Lut 22, 2018

Jakie drzwi wybrać? Jeśli Ty także stoisz przed odpowiedzią na to pytanie, poznaj najważniejsze informacje na temat drzwi wewnętrznych. Do wyboru jest mnóstwo tego typu produktów – nic więc dziwnego, że naprawdę ciężko jest wybrać eleganckie i wytrzymałe drzwi wewnętrzne, które posłużą nam wiele, wiele lat. A o to przecież chodzi – inwestując w drzwi wewnętrzne naprawdę wysokiej jakości unikniesz szybkich remontów i zmian …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}