Wyniki Twojego wyszukiwania

Wybierz lampy sufitowe – do całego mieszkania

lampy sufitowe

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia mieszkania. Nadają zwykłemu sufitowi charakter, dobrze oświetlają wnętrza, są ponadto idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na lampę podłogową. Dostępność tysięcy rodzajów oświetlenia sufitowego może przyprawić o ból głowy. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy poniższy poradnik, który odpowie na pytanie: jak wybrać lampy sufitowe do całego mieszkania.

Rozważ te rzeczy przed zakupem lamp sufitowych

Przed podjęciem decyzji o wyborze oświetlenia do danego pomieszczenia ważne jest uwzględnienie kilku czynników. Weź więc pod uwagę:

1. Budżet

Oświetlenie może być bardzo tanie lub bardzo drogie. Przy tak wielu rodzajach i stylach lamp, łatwo 7 skusić się na kosztowną opcję. Dlatego też najlepiej z góry ustalić maksymalny budżet na zakup oświetlenia i go nie przekraczać.

2. Ilość pożądanych punktów świetlnych

Żyrandole i lampy wiszące są często tak zaprojektowane, by stanowić wyróżniający się element wystroju. Dla najlepszego efektu warto go więc zainstalować w centralnym punkcie sufitu. W jadalni dobry efekt da zainstalowanie nastrojowego światła bezpośrednio nad stołem. Nad stołem o dużej powierzchni można rozważyć powieszenie dwóch, a nawet trzech punktów świetlnych.

3. Podkreślenie funkcji danego pomieszczenia

To tak zwane światło funkcjonalne, mające na celu podkreślenie funkcji konkretnego pomieszczenia lub obiektu. Mogą być zainstalowane nad blatem kuchennym lub stanowić oświetlenie pewnego elementu wystroju, np. obrazu lub rzeźby. Do takich zadań polecamy lampy sufitowe z funkcją ściemniania, dzięki którym łatwiej dopasujesz intensywność światła.

4. Wymiary sufitu i pokoju

Pamiętaj o wielkości swojego pokoju i sufitu przed wyborem elementu oświetlenia. Żyrandole mają zwykle pokaźne rozmiary, co oznacza, że będą przytłaczały niewielki pokój. Zalecamy, aby minimalna wysokość ścian wynosiła 2,5 metra. Z drugiej strony, mniejsze lampy sufitowe mogą gubić się w dużych pokojach z wysokimi sufitami, dlatego też najlepiej nadają się do małych i średnich pomieszczeń.

Profesjonalna pomoc przy instalacji

Instalowanie niektórych typów oświetlenia może być skomplikowane. Jeśli więc nie masz duszy majsterkowicza, możesz mieć trudności z jego założeniem. W przypadku konieczności położenia nowych kabli lepiej zdać się na pomoc profesjonalisty.

lampy sufitowe

Lampy sufitowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Lampy sufitowe – żyrandole

Eleganckie lampy sufitowe, jakimi z pewnością są żyrandole, najlepiej pasują do salonu, jadalni i korytarzy. Niektóre style, np. glamour, będą pasowały też do sypialni. Nowoczesne żyrandole są często wykonane ze szkła, materiału oraz metalu. Tradycyjne style są natomiast bardziej rozbudowane i posiadają więcej zdobień. Mogą zawierać w sobie takie elementy jak drewno, świece oraz kryształy.

Gdzie zainstalować żyrandol?

Żyrandol można zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu, jednak tradycyjnie wiesza się go w jadalni, salonie lub korytarzu. Jeśli pomieszczenie jest niższe niż 2,5 metra, żyrandol może je przytłaczać i sprawiać wrażenie powieszonego zbyt nisko. Warto upewnić się, że nikt nie będzie obijał się o niego głową, lub powiesić nad stołem, by nie utrudniać przemieszczania się. W przypadku żyrandola w łazience należy upewnić się, że wybrany model jest bryzgoszczelny, co zapobiegnie przepięciu się instalacji elektrycznej.

Porady dotyczące żyrandoli

  • Większe żyrandole wieszaj w dużych pomieszczeniach, a mniejsze w małych.
  • Jeśli wieszasz żyrandol w korytarzu, pamiętaj o zasadzie: 6-8 cm wysokości żyrandola na każde 30 cm wysokości pomieszczenia. Oznacza to, że do korytarza o wysokości 250 cm najlepiej jest dobrać żyrandol o wysokości około 50-65 cm.
  • Upewnij się, że pomiędzy spodem żyrandola a podłogą zostaną co najmniej 2 metry.
  • Jeśli wieszasz żyrandol nad stołem, zachowaj odstęp co najmniej 75-90 cm od spodu żyrandola do stołu, aby uniknąć obijania się głów o lampy sufitowe.

Lampy sufitowe – lampy wiszące

Lampy wiszące charakteryzują się zawieszeniem za pomocą kabla, sznurka lub pręta łańcuchowego. Lampy sufitowe tego typu stanowią świetny element centralny w każdym pomieszczeniu. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach. W sklepach znajdziemy lampy w stylu nowoczesnym, klasycznym oraz glamour.

Gdzie zainstalować lampę wiszącą?

Dzięki swej wszechstronności i różnym kształtom lampy sufitowe mogą być używane w każdym pomieszczeniu. Niektóre modele są jednak lepiej dostosowane do kuchni i jadalni. Lampy wiszące świetnie wyglądają nad stołem oraz nad blatem kuchennym. Ich światło może być skierowane ku dołowi lub ku górze. Pierwsze z nich dobrze doświetlą obszar pod nimi, podczas gdy drugie zapewnią romantyczną oprawę kulinarną. Możemy zdecydować się na lampy jednopunktowe lub wielopunktowe, które sprawdzą się w większych pomieszczeniach.

Porady dotyczące lamp wiszących

  • Zawieś lampę około 30-50 cm od sufitu w pomieszczeniu o wysokości 2,5 metra. Na każde dodatkowe 50 cm wysokości sufitu, dodaj 10 centymetrów w dół. Przykładowo, przy suficie o wysokości 3 m, lampa wisząca powinna wisieć 40-60 cm poniżej sufitu.
  • Jeśli wieszasz je nad stołem, wyspą lub blatem kuchennym, pozostaw minimum 75-90 cm miejsca. Unikaj też blokowania widoków na inne elementy pomieszczenia.
  • Zastanów się nad lampami z funkcją ściemniania, które dopasują światło do różnych okazji. Jest to szczególnie ważne w kuchni i jadalni, gdzie przydatne jest zarówno ściemnione, jak i bystre światło.

Lampy sufitowe – oświetlenie punktowe i listwy LED

Oświetlenie punktowe to zainstalowane w suficie punkty świetlne, które podkreślają funkcjonalność danego obszaru. Listwy LED mają natomiast nadawać pomieszczeniu odpowiedniego klimatu.

Gdzie zainstalować oświetlenie punktowe i listwy LED?

Oświetlenie punktowe świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których światło powinno być skoncentrowane na poziomej powierzchni. Z tego powodu jest popularnym wyborem do oświetlenia blatów i wysp kuchennych – powierzchni roboczych. Używa się ich także w łazienkach, nad umywalkami i prysznicem. Listwy LED nadają się do użycia w każdym pomieszczeniu, dając dodatkowe, ozdobne światło.

Porady dotyczące oświetlenia punktowego i listew LED

  • Instalując oświetlenie punktowe nad powierzchnią roboczą w kuchni, upewnij się, że punkt świetlny nie wystaje na więcej niż 60 cm od ściany do centralnej części pomieszczenia. Zapobiegnie to powstawaniu cieni nad blatami i wyspami kuchennymi.
  • Rozmieszczaj punkty świetlne co 90-120 cm. Ustal to wcześniej, aby obliczyć liczbę potrzebnych punktów.
  • Instalując listwy LED, upewnij się, że nie zakłócą działania drzwi, szafek i innych ruchomych obiektów. Montuj je w taki sposób, by nie świeciły bezpośrednio po oczach.
Podobne artykuły

Agregat prądotwórczy – zastosowanie w gospodarstwie domowym

07 maja, 2018

Awaria prądu może zdarzyć się w każdej chwili. Jest to wyjątkowo kłopotliwa sytuacja, zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas. W takich okolicznościach bardzo przydatny okazuje się agregat prądotwórczy, który pozwala na produkcję elektryczności na miejscu i zasilenie wszystkich potrzebnych urządzeń. Czym jest agregaty prądotwórczy? Agregat prądotwórczy wykorzystywany jest jako źródło energii elektrycznej w przypadku awarii. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można to urządzenie …

Czytaj więcej

Wybierz lampy sufitowe – do całego mieszkania

Lut 22, 2018

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia mieszkania. Nadają zwykłemu sufitowi charakter, dobrze oświetlają wnętrza, są ponadto idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na lampę podłogową. Dostępność tysięcy rodzajów oświetlenia sufitowego może przyprawić o ból głowy. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy poniższy poradnik, który odpowie na pytanie: jak wybrać lampy sufitowe do całego mieszkania. Rozważ te rzeczy przed …

Czytaj więcej

Ściany nośne – wyburzanie i częściowe wyburzanie

Lut 23, 2018

Chcesz gruntownie odmienić wnętrze Twojego domu ? Szukasz sposobu na połączenie kilku pomieszczeń w jedno większe? Marzysz o tym, aby zwiększyć funkcjonalność Twojego mieszkania i planujesz wyburzenie ścian? Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli do wyburzenia przeznaczone są ściany nośne, mogą pojawić się spore komplikacje. Zajrzyj do tego poradnika zanim rozpoczniesz prace remontowe i sprawdź, jak wyburzać ściany nośne i …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}