Wyniki Twojego wyszukiwania

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Rekuperator

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam w kontrolowaniu ich zużycia i pomogą ograniczyć koszty eksploatacji. 

Rekuperator, co to jest?

Duża część kosztów ogrzewania najczęściej powstaje na skutek utraty ciepła spowodowanej wentylacją. Ciepłe powietrze zostaje przez nią usunięte a w jego miejsce napływa świeże i zimne powietrze, które ponownie należy ogrzać. W naszych domach zwykle połowa dostarczanego do nich ciepła służy właśnie do tego jednego celu. Rekuperator powinien tę zasadę zmienić. 

Rekuperator bowiem jest to urządzenie, które ma zmniejszyć utratę ciepła wynikającą z wentylacji mieszkań. Ogólnie mówiąc zasadą jego działania jest ogrzewanie świeżego napływającego do domu powietrza ciepłem powietrza. Zostaje już z domu usunięte, czyli rekuperator odzyskuje ciepło z systemu wentylacji powietrza. najlepsze z tych urządzeń są w stanie odzyskać nawet 90% ciepła. 

Rekuperator, jak działa?  

Świeże powietrze pobierane jest przez czerpnię i za pomocą kanału dociera do centrali wentylacyjnej. Następnie poprzez filtr przekierowane zostaje do wymiennika ciepła. W tym miejscu zimą powietrze zostanie ogrzane a latem schłodzone. Przepływ powietrza toczy się cały czas pod działaniem wentylatora wbudowanego na stałe w centralę wentylacyjną. Po wyjściu z niej powietrze rozprowadzane jest siecią przewodów po całym budynku. Każdy fragment kanału rozprowadzającego powietrze powinien być dobrze zaizolowany termicznie i posiadać właściwy przekrój. 

Do każdego z pomieszczeń świeże powietrze dociera za pośrednictwem nawiewników. Powietrze zużyte wyciągane jest z pomieszczenia poprzez kratki wywiewne. Następnie siecią kanałów przesyłane z powrotem do centrali wentylacyjnej. Tam, wentylator ponownie kieruje powietrze poprzez filtr do wymiennika. Stamtąd przekierowuje się go do wyrzutni powietrza umieszczonej na dachu budynku. Zasadą jest, że wyrzutnia powinna być oddalona o co najmniej 15 m tak aby nigdy nie dochodziło do zanieczyszczenia powietrza świeżego pobranego przez system wentylacji. 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Przykładem najtańszego i najprostszego w konstrukcji urządzenia jest rekuperator z wymiennikiem krzyżowym. Zasadą jego działania jest przepływ równoległy, pomiędzy ułożonymi płytami tworzącymi kanały, powietrza pobieranego z zewnątrz i powietrza usuwanego z obiektu. Ocenia się, że skuteczność tego mechanizmu utrzymuje się na wysokości 50-75%. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności doprowadzenia dodatkowej energii do schematu oraz rozdzielność i niezależność obu strumieni powietrza: nawiewanego do budynku i usuwanego z niego.

Natomiast wadą konstrukcji jest podatność schematu na szronienie, do którego może wystąpić przy temperaturach poniżej  -5°C. W takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo całkowitego zaniku przepływu powietrza wyprowadzanego z obiektu. Wadą tego typu rekuperatora jest też pojawienie się w długim okresie eksploatacji osłabienia szczelności urządzenia. Z czasem, wraz z procesem zużywania się uszczelek, może dochodzić do niekontrolowanych podmuchów powietrza.

Rekuperator

Rekuperator
Kliknij i sprawdź ceny!

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym jest bardziej zaawansowaną formą urządzenia z wymiennikiem krzyżowym. Różnica pomiędzy tymi dwoma systemami polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływają również obok siebie. W przeciwnych kierunkach.

Technologia ta umożliwia przechodzącemu przez ostatni odcinek wymiennika powietrzu ogrzanie się od ciepła najcieplejszego w tym momencie powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym cechuje się wyższą sprawnością od modelu go poprzedzającego, sięgającą nawet 90% skuteczności. Dodatkowo rozwiązanie to wyeliminowało niebezpieczeństwo szronienia i gwarantuje niezawodność oraz szczelność całego systemu. 

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym charakteryzuje się ruchomym wymiennikiem. To rozwiązanie, które z uwagi na swoje koszty, rzadko stosowane jest w domach jednorodzinnych, raczej montuje się je w obiektach wspólnych. W tej konstrukcji wymiennik wykonany jest z ażurowej masy w kształcie bębna, akumulującego ciepło. Rekuperator z wymiennikiem obrotowym miesza częściowo zużyte powietrze z powietrzem świeżym.

Będzie to miało wpływ na wielkość całego schematu. Do zalet tego rozwiązania należy zdolność odzyskiwania wilgoci z powietrza usuwanego. Dzięki temu pracujący rekuperator nie przesusza nadmiernie w domu powietrza, szczególnie zimą. Inną, równie ważną zaletą jest odporność na działanie niskich temperatur oraz niewystępowanie szronienia. Skuteczność i sprawność schematu szacuje się na ok. 90% , co czyni go równie skutecznym jak schemat poprzedni. 

Rekuperatory i kanały wentylacyjne

Ważnym elementem schematu działania rekuperatorów są kanały wentylacyjne. Dlatego już na etapie projektowania domu należy uwzględnić trasy prowadzenia kanałów, tym bardziej, że wymiary przewodów wahają się od 80-250 mm. Najczęściej centrala wentylacyjna umieszczana jest na poddaszu albo w piwnicy obiektu. Zawsze centralnie względem obrysu danego budynku. Dzięki temu osiąga się minimalizację odcinków poziomych i symetrię układu kanałów, którymi będzie przepływać powietrze do poszczególnych pomieszczeń. 

Stosunkowo łatwe ujęcie w schemacie znajdują czerpnia i wyrzutnia, które pomimo intensywnej pracy nie generują dyskomfortu dla użytkowników. Kanały wentylacyjne najczęściej wykonuje się z rur tzw. spiro. Trzeba tylko uwzględnić odpowiedni ich przekrój, nie może on bowiem stwarzać oporu dla przepływającego przez kanały powietrza. 

Montaż systemu rekuperatora

System wymiany i ogrzewania powietrza najlepiej raczej montować w obiekcie aktualnie budowanym niż już gotowym do zamieszkania. Inwazyjność montażu polega na konieczności doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń przewodów do transportu powietrza nawiewanego i usuwanego. Każdy z przewodów, wraz z izolacją, ma nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Aby nie były one widoczne dla użytkowników trzeba je zabudować jeszcze na etapie konstrukcyjnym. Właściwy montaż pełnego schematu rekuperatora powinien dawać oszczędności rzędu 20-30% rocznie.

Podobne artykuły

Koszty eksploatacji pompy ciepła i sposoby na ich obniżenie

Mar 20, 2018

Podstawową zaletą pompy ciepła jest, fakt, iż generuje ona niewielkie koszty eksploatacji. Mimo, że cena takiego urządzenia nie należy do najniższych, to warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ późniejsze rachunki za ogrzewanie będą relatywnie niskie. W poniższym artykule przedstawimy jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jakie są ich koszty używania oraz jak można je obniżyć.    Pompa ciepła to świetna alternatywa dla innych …

Czytaj więcej

Jaki kominek wybrać – porównanie z biokominkiem

Gru 23, 2017

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad najefektywniejszą formą ocieplenia. Prawdą jest, że jedną z ważniejszych kwestii kiedy decydujemy się na budowę wymarzonych czterech kątów jest dobór odpowiedniego źródła ciepła, które pozwoli na utrzymanie go w domu przez okrągły rok. Natomiast metod ocieplania jest wiele. Dalej w większości stawiamy na kotły zaopatrzone w specjalne podajniki, które nie są drogie w eksploatacji i pozwalają na …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Lis 24, 2018

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam …

Czytaj więcej

Klimatyzacja – fakty mity

08 maja, 2018

Marząc o komforcie i wygodzie we własnym mieszkaniu często stawiamy na niekonwencjonalne rozwiązania, które pozwolą nie tylko na oszczędność pieniędzy ale przede wszystkim – na poczucie błogiego komfortu na co dzień. Jak wiadomo lato jest porą roku, podczas której narzekamy na upały, które sprawiają, że czujemy się ciągle zmęczeni. Klimatyzacja – fakty i mity Jednym z popularniejszych rozwiązań latem jest montaż klimatyzacji, zamiast ciągłego …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}