Wyniki Twojego wyszukiwania

Wierzba w Twoim ogrodzie

Chyba najczęściej malowanym przez artystów drzewem jest wierzba, jej opis można znaleźć też w literaturze i poezji. Przez lata swojego istnienia w sztuce wierzba nabrała wielu znaczeń, a przede wszystkim kojarzy się z pewnego rodzaju izolacją i alienacją. Tymczasem wierzba jest rośliną ozdobną sprawdzającą się w każdym ogrodzie, a ponadto posiada wiele użytecznych właściwości. Wierzba jest pięknym drzewem o wielu cennych właściwościach, poznaj jej uroki!

Wierzba w ogrodzie

Wierzba to rodzaj krzewu, drzewa lub krzewinek z rodziny wierzbowatych. Znana jest na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii oraz Antarktydy. Na świecie znanych jest 400 gatunków tej rośliny, ale w naszym kraju można doliczyć się ok.30 gatunków. Wiele z nich uprawianych jest jako rośliny ozdobne. W naszym kraju gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym jest wierzba biała. 

Wierzba, Salix  charakteryzuje się lancetowatym, eliptycznym lub okrągłym kształtem liści. Jako roślina dwupienna w okresie kwitnienia będzie miała kwiaty męskie i żeńskie, przy czym te najozdobniejsze mają zdecydowanie męski charakter. Te drzewka są kochane przez pszczoły, zwłaszcza gatunki kwitnące najwcześniej, a to z uwagi na pozyskiwanie przez pszczoły materiału do wyrobu miodu. Produkt ten pochodzący z kwiatów drzewka posiada jasny kolor i delikatny aromat.

Kochają też światło i słońce, rosną na różnych glebach od suchych gleb piaszczystych aż do najbardziej urodzajnych, wszystko zależy od danego gatunku. W ogrodach wierzba przeobraża się w roślinę dekoracyjną, a to za sprawą różnobarwnej kory, przepięknych i kochanych przez dzieci bazi, ciekawym kształtem liści i efektownym, budzącym często zdumienie pokrojem. 

Podstawowy podział wierzby

Planując posiadanie tej pięknej rośliny we własnym ogrodzie trzeba pamiętać, aby dobrać je odpowiednio dla gabarytów swojego ogrodu. Wierzba wpisująca się doskonale w ogrody przestronne to wierzba biała i wierzba sucha – tzw. duże drzewa. Gatunek, który określa się jako przejściowy – to wierzba iwa oraz różnej wielkości krzewy: wiciowa, purpurowa,  szara, pięciopręcikowa czy wawrzynkowa. 

Wierzba do małych ogrodów

Najczęściej wybieranymi gatunkami wierzby z przeznaczeniem do małych ogrodów są formy pienne tej rośliny. Dzięki możliwościom szczepienia roślin uzyskano niezwykle interesujące przykłady. Wśród nich warto wyróżnić niezwykle popularną wierzbę całolistną, jaką jest wierzba japońska o liściach w odcieniu biało-zielono-różowym. Ciekawą rośliną, z uwagi na swoją dekoracyjność jest ozdobna wierzba cotteta, której kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi w formie srebrzystych kotków. 

Popularnych przykładem wierzby ozdobnej dla małych ogrodów jest iwa o srebrzystych kotkach, które w okresie kwitnienia przyjmują żółtą barwę. Innym gatunkiem ulubionym przez właścicieli ogrodów jest wierzba wełniasta o grubych pędach porośniętych gęsto włoskami i liśćmi w kolorze szarozielonym, pokrytych białawym kutnerem. Wierzą mniej znaną, ale to z pewnością się zmieni, jest wierzba mupińska o czerwonych pędach wyróżniających się na tle białego śniegu czy szarości wczesnej wiosny. Latem owalne, błyszczące liście tworzące zwartą, szczelną koronę górującą ponad krzewami.  Najróżniejsze rodzaje drzewek możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych i dopasować do naszych potrzeb i ogrodu.

wierzba

Sadzonki wierzby
Kliknij i sprawdź ceny!

Inne godne uwagi gatunki to:

 • Wierzba argentyńska 
  To niewysokie drzewko lub wysoki krzew, jak kto woli, o korze żółtej albo pomarańczowej oraz poskręcanych, imponujących gałęziach i lancetowatych, również poskręcanych liściach. Ten gatunek wierzby znany jest z tempa wzrostu, ponieważ przyrasta do 60 cm rocznie. Na działce zachwyca przede wszystkim swoim oryginalnym pokrojem, zwłaszcza że rośnie na każdej wilgotnej glebie. Wierzba nadaje się również do uprawy w pojemnikach ustawianych na tarasach oraz balkonach.
 • Wierzba całolistna „Hakuro-nishiki” 
  To właściwie krzew lub niskie drzewo z przewieszającymi się gałązkami, występuje w charakterystycznej  formie kulistej, często szczepionej już na pniu. Trójkolorowe liście wierzby: biało-różowo-zielone, z daleka przypominają barwne kwiaty. Jednak gatunek ten wymaga intensywnego cięcia ponieważ tylko wtedy zachowuje swój kulisty kształt korony i trójbarwne liście.
 • Wierzba szwajcarska 
  Ten gatunek wierzby ozdobnej to zwarty, wolno rosnący krzew z krótkimi i jasnymi gałązkami o liściach  gęsto rozmieszczonych i w kolorze zielono-szarym. Osiąga wysokość i szerokość do 1 m, tworzy zgrabną i kulistą koronę.
 • Wierzba iwa 
  Wierzba ozdobna iwa zwykle szczepiona w koronie jest bardzo dekoracyjnym drzewkiem. Rośnie tak aby zbudować gęstą koronę. Wymaga intensywnego przycinania na wiosnę,  cięcia wykonuje się tuż po przekwitnięciu. Iwa kwitnie na wiosnę dając imponujące 2,5 cm bazie. Charakterystyczną cechę tego gatunku jest powolny wzrost. Osiąga niewielkie rozmiary, dlatego doskonale sprawdza się do sadzenia nawet w bardzo niewielkich ogrodach. Przez kilka lat po posadzeniu drzewko potrzebuje mocnej podpory.

Wierzba ozdobna do większych ogrodów

Jeżeli przydomowy ogród posiada wystarczającą przestrzeń warto pomyśleć o gatunkach wierzby osiągającej większe rozmiary. Ich uroda z pewnością zrekompensuje zagarniętą powierzchnię ogrodu. W dużych ogrodach sprawdzi się doskonale wierzba biała, zwana płaczącą, ulubiony gatunek malarzy krajobrazu. Wierzba płacząca może osiągnąć nawet 30 m wysokości , a posadzona w pobliżu wodnego oczka odwdzięczy nam się przepięknym i romantycznym widokiem. Korona wierzby płaczącej, już dojrzałej, utworzy wspaniałe i malownicze miejsce na letni piknik z przyjaciółmi czy rodziną. 

Jeżeli dysponujemy nieco mniejszą przestrzenią, ale cały czas jest to wielkogabarytowy ogród warto wziąć pod uwagę wierzbę purpurową o kilku odmianach. Spośród nich warto wyróżnić Nanę z czerwonymi pędami i zielonymi liśćmi oraz Pendulę o pięknych srebrzystoszarych listkach. Oba gatunki rosną w postaci gęstego krzewu i osiągają wysokość nawet do 2 metrów. 

Innym rozwiązaniem, równie atrakcyjnym, będzie wierzba babilońska, nazywana też mandżurską, która potrafi osiągnąć wysokość do 8 metrów. Wierzba babilońska zachwyca przede wszystkim swoim zwartym pokrojem i ozdobnymi czerwonobrązowymi poskręcanymi pędami. 

Wierzba do innych celów

Wierzby przede wszystkim wykorzystuje się jako rośliny ozdobne, zarówno drzewa jak i krzewy. I taka jest ich rola w parkach czy przydomowych ogrodach. Jednak kolorowe pędy, srebrzystoszare bazie czy błyszczące liście wykorzystuje się we florystyce. Jednocześnie spełniają one funkcję źródła zielonej energii. 

Podobne artykuły

Pomysł na ogród – inspiracje

Mar 24, 2018

Projektowanie ogrodu nie jest zdecydowanie prostym zadaniem. Nie wystarczy posiać trawę i posadzić kilka roślinek aby było ładnie, a ogród był miejscem wypoczynku i zabaw. Niezależnie od tego czy mamy mały czy duży ogród warto podzielić go na strefy. W ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na strefę relaksu, strefę aktywnego wypoczynku, możemy też wygospodarować miejsce na ogródek warzywny, jak również nie powinniśmy zapominać o …

Czytaj więcej

Kaktusy – jak dbać i pielęgnować?

Sie 28, 2018

Kaktusy, albo się kocha albo nienawidzi. Dla ich zwolenników, oprócz niezaprzeczalnej urody, kaktusy mają tę zaletę, że nie wymagają wielkiego zaangażowania w ich pielęgnację. Nie do końca jest to prawda, albowiem kaktusy, owszem, nie są wymagające, co nie znaczy że nie potrzebują stałej opieki zwłaszcza, że zawędrowały dość daleko od swojego środowiska naturalnego.  Skąd wzięły się kaktusy? Kaktusy to popularna nazwa dla wszystkich roślin kaktusowatych, …

Czytaj więcej

Tuja szmaragd – czym się charakteryzuje, uprawa, pielęgnacja

Sie 16, 2018

Tuja szmaragdowa to niesamowicie popularna, chętnie uprawiania i bardzo ładna odmiana żywotnika, należącego do rodziny cyprysowatych. Często widoczna w ogrodach roślina iglasta. Lubiana przez sadzących ze względu na łatwość uprawy i pielęgnacji, ale również ze względu na ładny i przyciągający oko wygląd. Tuja szmaragdowa – opis Tuja szmaragdowa, niezwykle elegancka i zwracająca na siebie uwagę pośród wielu roślin w ogrodzie zyskała dużą popularność wśród …

Czytaj więcej

Jak zaprojektować ogród przed domem

Sty 29, 2018

Kupno domu wiąże się z licznymi obowiązkami, których realizacja jest niezbędna do tego byśmy mogli poczuć się w nim jak u siebie. Gdy już zostaną domknięte wszystkie kwestie związane z wyposażeniem wnętrza domu zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak zaprojektować ogród przed domem tak, by zachwycał swoim wyglądem, a dodatkowo był w pełni funkcjonalny. W końcu jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą nasi goście. Przestrzeń, …

Czytaj więcej

Jak uprawiać cytrusy w domu?

Wrz 01, 2018

Cytrusy w domu to bardzo oryginalny pomysł, który staje się coraz bardziej popularny. Hodowla egzotycznych owoców z pewnością jest doskonałą ozdobą wnętrza i satysfakcjonującym zajęciem. Grejpfrut lub pomarańcza z własnego drzewka smakować również będzie dużo lepiej, niż te kupione w sklepienie a podanie deseru z waszych owoców wzbudzi wśród znajomych duże uznanie. Czy zatem możemy uprawiać cytrusy w domu ? Jakie rodzaje możemy wybrać …

Czytaj więcej

Jakie drzewko wybrać na choinkę?

Gru 22, 2018

Choinka to nieodzowny symbol Bożego Narodzenia, który wnosi w nasze zimowe, szare i chłodne dni radość, nadzieję i miłość. Nikt przecież nie wyobraża sobie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia bez choinki, symbolu znanego już od szestnastego wieku. Właśnie wtedy zaczęto ubierać choinki w świecące i jasne światełka i ozdoby. To cudowne drzewko według chrześcijan, drzewko wiecznie zielone ma wprowadzić do domu spokój i radość, jasność, …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}