Wyniki Twojego wyszukiwania

Wierzba w Twoim ogrodzie

Chyba najczęściej malowanym przez artystów drzewem jest wierzba, jej opis można znaleźć też w literaturze i poezji. Przez lata swojego istnienia w sztuce wierzba nabrała wielu znaczeń, a przede wszystkim kojarzy się z pewnego rodzaju izolacją i alienacją. Tymczasem wierzba jest rośliną ozdobną sprawdzającą się w każdym ogrodzie, a ponadto posiada wiele użytecznych właściwości. Wierzba jest pięknym drzewem o wielu cennych właściwościach, poznaj jej uroki!

Wierzba w ogrodzie

Wierzba to rodzaj krzewu, drzewa lub krzewinek z rodziny wierzbowatych. Znana jest na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii oraz Antarktydy. Na świecie znanych jest 400 gatunków tej rośliny, ale w naszym kraju można doliczyć się ok.30 gatunków. Wiele z nich uprawianych jest jako rośliny ozdobne. W naszym kraju gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym jest wierzba biała. 

Wierzba, Salix  charakteryzuje się lancetowatym, eliptycznym lub okrągłym kształtem liści. Jako roślina dwupienna w okresie kwitnienia będzie miała kwiaty męskie i żeńskie, przy czym te najozdobniejsze mają zdecydowanie męski charakter. Te drzewka są kochane przez pszczoły, zwłaszcza gatunki kwitnące najwcześniej, a to z uwagi na pozyskiwanie przez pszczoły materiału do wyrobu miodu. Produkt ten pochodzący z kwiatów drzewka posiada jasny kolor i delikatny aromat.

Kochają też światło i słońce, rosną na różnych glebach od suchych gleb piaszczystych aż do najbardziej urodzajnych, wszystko zależy od danego gatunku. W ogrodach wierzba przeobraża się w roślinę dekoracyjną, a to za sprawą różnobarwnej kory, przepięknych i kochanych przez dzieci bazi, ciekawym kształtem liści i efektownym, budzącym często zdumienie pokrojem. 

Podstawowy podział wierzby

Planując posiadanie tej pięknej rośliny we własnym ogrodzie trzeba pamiętać, aby dobrać je odpowiednio dla gabarytów swojego ogrodu. Wierzba wpisująca się doskonale w ogrody przestronne to wierzba biała i wierzba sucha – tzw. duże drzewa. Gatunek, który określa się jako przejściowy – to wierzba iwa oraz różnej wielkości krzewy: wiciowa, purpurowa,  szara, pięciopręcikowa czy wawrzynkowa. 

Wierzba do małych ogrodów

Najczęściej wybieranymi gatunkami wierzby z przeznaczeniem do małych ogrodów są formy pienne tej rośliny. Dzięki możliwościom szczepienia roślin uzyskano niezwykle interesujące przykłady. Wśród nich warto wyróżnić niezwykle popularną wierzbę całolistną, jaką jest wierzba japońska o liściach w odcieniu biało-zielono-różowym. Ciekawą rośliną, z uwagi na swoją dekoracyjność jest ozdobna wierzba cotteta, której kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi w formie srebrzystych kotków. 

Popularnych przykładem wierzby ozdobnej dla małych ogrodów jest iwa o srebrzystych kotkach, które w okresie kwitnienia przyjmują żółtą barwę. Innym gatunkiem ulubionym przez właścicieli ogrodów jest wierzba wełniasta o grubych pędach porośniętych gęsto włoskami i liśćmi w kolorze szarozielonym, pokrytych białawym kutnerem. Wierzą mniej znaną, ale to z pewnością się zmieni, jest wierzba mupińska o czerwonych pędach wyróżniających się na tle białego śniegu czy szarości wczesnej wiosny. Latem owalne, błyszczące liście tworzące zwartą, szczelną koronę górującą ponad krzewami.  Najróżniejsze rodzaje drzewek możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych i dopasować do naszych potrzeb i ogrodu.

wierzba

Sadzonki wierzby
Kliknij i sprawdź ceny!

Inne godne uwagi gatunki to:

 • Wierzba argentyńska 
  To niewysokie drzewko lub wysoki krzew, jak kto woli, o korze żółtej albo pomarańczowej oraz poskręcanych, imponujących gałęziach i lancetowatych, również poskręcanych liściach. Ten gatunek wierzby znany jest z tempa wzrostu, ponieważ przyrasta do 60 cm rocznie. Na działce zachwyca przede wszystkim swoim oryginalnym pokrojem, zwłaszcza że rośnie na każdej wilgotnej glebie. Wierzba nadaje się również do uprawy w pojemnikach ustawianych na tarasach oraz balkonach.
 • Wierzba całolistna „Hakuro-nishiki” 
  To właściwie krzew lub niskie drzewo z przewieszającymi się gałązkami, występuje w charakterystycznej  formie kulistej, często szczepionej już na pniu. Trójkolorowe liście wierzby: biało-różowo-zielone, z daleka przypominają barwne kwiaty. Jednak gatunek ten wymaga intensywnego cięcia ponieważ tylko wtedy zachowuje swój kulisty kształt korony i trójbarwne liście.
 • Wierzba szwajcarska 
  Ten gatunek wierzby ozdobnej to zwarty, wolno rosnący krzew z krótkimi i jasnymi gałązkami o liściach  gęsto rozmieszczonych i w kolorze zielono-szarym. Osiąga wysokość i szerokość do 1 m, tworzy zgrabną i kulistą koronę.
 • Wierzba iwa 
  Wierzba ozdobna iwa zwykle szczepiona w koronie jest bardzo dekoracyjnym drzewkiem. Rośnie tak aby zbudować gęstą koronę. Wymaga intensywnego przycinania na wiosnę,  cięcia wykonuje się tuż po przekwitnięciu. Iwa kwitnie na wiosnę dając imponujące 2,5 cm bazie. Charakterystyczną cechę tego gatunku jest powolny wzrost. Osiąga niewielkie rozmiary, dlatego doskonale sprawdza się do sadzenia nawet w bardzo niewielkich ogrodach. Przez kilka lat po posadzeniu drzewko potrzebuje mocnej podpory.

Wierzba ozdobna do większych ogrodów

Jeżeli przydomowy ogród posiada wystarczającą przestrzeń warto pomyśleć o gatunkach wierzby osiągającej większe rozmiary. Ich uroda z pewnością zrekompensuje zagarniętą powierzchnię ogrodu. W dużych ogrodach sprawdzi się doskonale wierzba biała, zwana płaczącą, ulubiony gatunek malarzy krajobrazu. Wierzba płacząca może osiągnąć nawet 30 m wysokości , a posadzona w pobliżu wodnego oczka odwdzięczy nam się przepięknym i romantycznym widokiem. Korona wierzby płaczącej, już dojrzałej, utworzy wspaniałe i malownicze miejsce na letni piknik z przyjaciółmi czy rodziną. 

Jeżeli dysponujemy nieco mniejszą przestrzenią, ale cały czas jest to wielkogabarytowy ogród warto wziąć pod uwagę wierzbę purpurową o kilku odmianach. Spośród nich warto wyróżnić Nanę z czerwonymi pędami i zielonymi liśćmi oraz Pendulę o pięknych srebrzystoszarych listkach. Oba gatunki rosną w postaci gęstego krzewu i osiągają wysokość nawet do 2 metrów. 

Innym rozwiązaniem, równie atrakcyjnym, będzie wierzba babilońska, nazywana też mandżurską, która potrafi osiągnąć wysokość do 8 metrów. Wierzba babilońska zachwyca przede wszystkim swoim zwartym pokrojem i ozdobnymi czerwonobrązowymi poskręcanymi pędami. 

Wierzba do innych celów

Wierzby przede wszystkim wykorzystuje się jako rośliny ozdobne, zarówno drzewa jak i krzewy. I taka jest ich rola w parkach czy przydomowych ogrodach. Jednak kolorowe pędy, srebrzystoszare bazie czy błyszczące liście wykorzystuje się we florystyce. Jednocześnie spełniają one funkcję źródła zielonej energii. 

Podobne artykuły

Modrzew – uprawa i pielęgnacja

Kwi 29, 2018

Drzewa iglaste do doskonały dodatek do każdego ogrodu. Ich największą zaletą jest bardzo dekoracyjny wygląd. Zazwyczaj są również mało wymagające i nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Do najbardziej popularnych drzew iglastych należy modrzew – drzewo dostępne w wielu różnorodnych odmianach. Modrzew w ogrodzie Modrzewie to drzewa, które wyróżniają się dużymi walorami dekoracyjnymi. Posiadają ładny pokrój i wcześnie zaczynają wegetację. Nie mają dużych wymagań, a ich …

Czytaj więcej

Piękny ogród – skrzydłokwiat

Mar 13, 2018

Skrzydłokwiat to roślina o dużych walorach dekoracyjnych, która wyróżnia się pięknymi kwiatami o delikatnym zapachu. Jeśli ma odpowiednie warunki, prezentuje się bardzo okazale i długo kwitnie. Jest łatwa w uprawie, mało podatna na choroby i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Te popularne rośliny posiadają również zdolność oczyszczania powietrza. Walory dekoracyjne skrzydłokwiatów Rośliny tego gatunku zyskały popularność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów oraz liści. Długie, lancetowate …

Czytaj więcej

Kwiaty balkonowe – piękny balkon

Lut 28, 2018

Kwieciste i pięknie przyozdobione balkony i tarasy są marzeniem wielu z nas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aby nasz balkon przyciągał uwagę swoim pięknym wyglądem, musimy dokładnie sprawdzić jakie kwiaty nadają się do hodowli na balkonie i jak o nie dbać. Mówiąc o kwiecistych i pięknych balkonach na myśli mamy najczęściej donice, które zawiesza się przy pomocy specjalnych uchwytów na …

Czytaj więcej

Jaśmin – kiedy sadzić i jak pielęgnować?

30 maja, 2018

W starożytnym świecie Grecy i Egipcjanie produkowali niezwykle intensywny olejek z liści jaśminu. Ponoć z uwagi na właściwości lecznicze jaśminu, ale przede wszystkim ze względu na jego działanie uwodzicielskie. Zgodnie z legendą Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza właśnie przy pomocy zapachu jaśminu. Według statystyk, 83% wszystkich perfum zawierają jaśmin. Jaśmin – bogactwo gatunków Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych pochodzącą z Chin, zalicza się do niego …

Czytaj więcej

Oczko wodne – pomysły i inspiracje

Mar 04, 2018

Aranżując własny wymarzony ogród często rozważamy opcję doboru odpowiednich mebli ogrodowych, altan czy roślinności, która będzie w piękny i naturalny sposób zdobić nasz zielony zakątek. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pomysł na aranżację ogrodu to kwestia prosta – trudniejsze jest „urządzenie” naszego wymarzonego miejsca wypoczynku z głową. W celu tym często stawiamy na zakup wygodnych mebli wypoczynkowych, które …

Czytaj więcej

Jak wybrać kwiaty doniczkowe do ogrodu

Gru 23, 2017

Marząc o pięknym wyglądzie naszego wymarzonego ogrodu często szukamy niewielkich i niedrogich detali, które w prosty, acz ciekawy sposób pomogą nam urozmaicić wygląd naszego wnętrza. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasem w celu tym wystarczy jedynie postawić na zasadzenie pięknej rośliny doniczkowej! Faktem jest, że nie każdy z nas ma odpowiednią „rękę” do roślin (niektórzy są w stanie …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}