Wyniki Twojego wyszukiwania

Wentylacja w łazience

wentylacja w łazience

Chyba każdy z nas, przynajmniej raz na jakiś czas po ciężkim dniu marzy o gorącej, aromatycznej kąpieli. Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu – pozwala nam bowiem nie tylko na chwile błogiego odprężenia ale jest również pewnego rodzaju azylem. W łazience istotna jest nie tylko wygodna wanna czy funkcjonalna kabina prysznicowa ale również – odpowiednia wentylacja, która pomoże nam uchronić się przed trudnościami w odprowadzaniu wilgoci.

  • Jak wiadomo – łazienka jest miejscem, które samo w sobie jest wyjątkowo wilgotne i nietrudno w nim o pleśń, która wyjątkowo szybko w efekcie braku odprowadzania wilgoci pojawić może się na naszych płytkach.

Odpowiednia wentylacja w łazience wpływa nie tylko na komfort czy estetykę naszej łazienki. Pozwala przede wszystkim uchronić nas przed pleśnią, która jest szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia, a w szczególności dla zdrowia najmłodszych z domowników. Warto dodać również, że szczególną uwagę na to, jaki system wentylacyjny zamontowany jest w łazience zwracać powinny osoby, które posiadają podgrzewacze wody w formie gazowej. Dziś przyjrzymy się bliżej wentylacji w łazience – opowiemy o tym, jaką kratkę wentylacyjną i drzwi zastosować, aby nasza łazienka była wolna od uciążliwej wilgoci.

Kratka wentylacyjna

Mówiąc o utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci powierza w łazience warto wspomnieć przede wszystkim o obecności kratek wentylacyjnych. Są one bowiem gwarantem braku zbyt wielkiej wilgotności w łazience. Ważne, aby tego typu kratka znajdowała się nie tylko w łazience ale również – w wydzielonej toalecie. Jeśli chodzi o miejsce montażu kratki, najbardziej efektywną będzie lokalizacja jak najdalej od drzwi. Jest to trik, który sprawia, że strumień powietrza przepływa przez cały obszar łazienki. Pamiętać powinniśmy również o tym, że najlepiej, aby kratka taka znajdowała się jak najbliżej sufitu, a co za tym idzie – jak najdalej od podłogi. Najczęściej stosowanymi kratkami wentylacyjnymi w łazience są te klasyczne w kształcie kwadratu o boku 14 centymetrów.

Mówiąc o kratce wentylacyjnej w naszej łazience warto wspomnieć o tym, jaką kratkę zamontować powinniśmy w łazience z gazowym podgrzewaczem wody. W sytuacji takiej ważna jest tak zwana kratka wywiewna, która powinna znajdować się bezpośrednio pod sufitem. Jej nieregulowany przekrój powinien wynosić ok. 200 centymetrów kwadratowych.

Drzwi do łazienki – klucz do lepszej wentylacji

Mówiąc o wentylacji w łazience warto wspomnieć również o tym, że jedną z istotniejszych ról tego przedsięwzięcia stanowią odpowiednio dobrane drzwi łazienkowe. Oznacza to, że drzwi takie celowo nie powinny być zbytnio szczelne. Najczęściej stosuje się drzwi, które w swojej dolnej partii zawierają niewielkie, okrągłe otwory, regulujące i ułatwiające dostęp powietrza. Zdarza się również, że w drzwi łazienkowe wstawia się specjalne prostokątne kratki, które mają zapewnić lepszy odpływ wilgoci z tego pomieszczenia. W sytuacji, kiedy decydujemy się na zakup drzwi łazienkowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić raczej na ich funkcjonalność, niżeli na ich wygląd. Jeśli jednak zaopatrzymy się w drzwi tak zwane pełne, rozwiązaniem będzie podcięcie skrzydeł drzwiowych. Zabieg taki spowoduje powstanie szczeliny, która będzie odprowadzać wilgoć z naszej łazienki.

wentylacja w łazience

Wentylatory
Kliknij i sprawdź ceny!

Wentylatory mechaniczne

Rozwiązaniem nowoczesnym, które pojawia się coraz częściej w łazience każdego z nas jest zastosowanie tak zwanych wentylatorów mechanicznych. Zazwyczaj takie sprzęty znajdują swoje zastosowanie w nieco większych łazienkach czy toaletach publicznych. Urządzenia takie pracują w sposób ciągły, zapewniając jednolitą „pracę” naszego powietrza. W większości przypadków instalowane są one w tak zwanych kanałach wywiewnych i włączają się w momencie, kiedy ktoś pojawi się w łazience lub w sytuacji, kiedy to wyczują w pomieszczeniu zbyt dużą ilość pary wodnej.

Jeśli chcesz zainstalować tego typu urządzenie w nieco większej łazience powinieneś pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie takiego wentylatora również w zamkniętej kabinie prysznicowej. Dobrze wiemy bowiem, że gorące prysznice niosą za sobą ogromne ilości gorącej pary wodnej, która bardzo intensywnie osiada na naszych płytkach i w rezultacie powodować może nawet pleśń, która jak już wspominaliśmy – jest wyjątkowo niebezpieczna dla naszego życia jak i zdrowia.

Podsumowanie

Łazienka jest bez wątpienia jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu. Nikt bowiem nie wyobraża sobie ciężkiego dnia w pracy, czy na uczelni bez gorącego prysznica czy aromatycznej kąpieli kojącej nasze zmysły. Chcąc jednak, aby nasza łazienka była pomieszczeniem czystym i nie narażonym na wystąpienie bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia pleśni powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie wentylatory. Mowa tu chociażby o kratkach wentylacyjnych i wentylatorach mechanicznych, choć swoją rolę spełnia równie dobrze odpowiednio dobrane drzwi z otworami. Opcji dbania o odpowiedni poziom wilgoci w naszej łazience jest naprawdę wyjątkowo wiele i tak naprawdę tylko od nas zależy, na którą z nich się skusimy w trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Podobne artykuły

Deszczownica czy zwykły prysznic, co wybrać ?

Lis 29, 2018

Codzienny prysznic to rutyna większości z nas.Nie mamy już czasu na odprężające kąpiele, czytanie w wannie czy słuchanie muzyki, a jeżeli tak to bardzo rzadko. Najczęściej musimy zadowolić się szybkim, wieczornym prysznicem i jeszcze szybszym rano. Z drugiej strony to właśnie zwykły prysznic uczynił z kąpieli czynność łatwą, przyjemną, bezproblemową i prawie niezauważalną. Aby codzienny prysznic można było określić dokładnie w takich słowach ważny jest …

Czytaj więcej

W jakie meble łazienkowe powinieneś się zaopatrzyć?

Lut 24, 2018

Wydawałoby się, że wybór mebli łazienkowych jest naprawdę prosty. Nic bardziej mylnego! Przeglądając oferty sklepów meblarskich i producentów mebli do łazienki trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jakich? Jeśli chcesz wiedzieć, w jakie meble łazienkowe powinieneś się zaopatrzyć, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami. Dzięki temu poradnikowi wybór mebli do łazienki stanie się niezwykle łatwy! Meble łazienkowe a armatura Przystępując do zakupu mebli …

Czytaj więcej

Wyposażenie łazienki – kabiny prysznicowe, prysznice i wanny

Mar 28, 2018

Bez wątpienia, każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym pomieszczeniem na mapie naszego domu jest łazienka. Jak wiadomo – odprężające, długie kąpiele są jedną z przyjemniejszych rzeczy, o których myślimy często przez cały dzień, udając się do naszego pokoju relaksu tuż po powrocie z pracy. Wielu z nas uskarża się na problem, jakim jest zbyt mała łazienka. Faktem jest natomiast, że …

Czytaj więcej

Łazienka – mnogość możliwości

Gru 18, 2017

Kupując własne mieszkanie często zastanawiamy się nad wystrojem łazienki. Faktem jest, że to na pozór błahe i mało istotne na mapie domu pomieszczenie odpowiada za poczucie lepszego samopoczucia i pozwala na chwile relaksu. Odpowiednio dobrane kolory płytek, kafelek, czy ciekawe gadżety i akcesoria wpłyną na znaczne urozmaicenie naszej łazienki. Łazienka – miejsce relaksu i odprężenia, jakie daje nam dobór chociażby odpowiedniej wanny, czy kabiny …

Czytaj więcej

Wentylacja w łazience

Lut 06, 2018

Chyba każdy z nas, przynajmniej raz na jakiś czas po ciężkim dniu marzy o gorącej, aromatycznej kąpieli. Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu – pozwala nam bowiem nie tylko na chwile błogiego odprężenia ale jest również pewnego rodzaju azylem. W łazience istotna jest nie tylko wygodna wanna czy funkcjonalna kabina prysznicowa ale również – odpowiednia wentylacja, która pomoże nam uchronić …

Czytaj więcej

Kabiny prysznicowe – jest w czym wybierać

Kwi 06, 2018

Wybór wyposażenia łazienki ma ogromne znaczenie dla wygody jej użytkowników. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kabiny prysznicowe. Czasy, w których wanna była obowiązkowym elementem wystroju, dawno minęły i w wielu domach lub mieszkaniach w ogóle jej nie znajdziemy. Na rynku dostępny jest ogromny wybór kabin, więc można znaleźć rozwiązanie do każdego pomieszczenia – od malutkiej łazienki w bloku po luksusowy salon kąpielowy. Kabina prysznicowa …

Czytaj więcej