Wyniki Twojego wyszukiwania

Wentylacja w łazience

wentylacja w łazience

Chyba każdy z nas, przynajmniej raz na jakiś czas po ciężkim dniu marzy o gorącej, aromatycznej kąpieli. Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu – pozwala nam bowiem nie tylko na chwile błogiego odprężenia ale jest również pewnego rodzaju azylem. W łazience istotna jest nie tylko wygodna wanna czy funkcjonalna kabina prysznicowa ale również – odpowiednia wentylacja, która pomoże nam uchronić się przed trudnościami w odprowadzaniu wilgoci.

  • Jak wiadomo – łazienka jest miejscem, które samo w sobie jest wyjątkowo wilgotne i nietrudno w nim o pleśń, która wyjątkowo szybko w efekcie braku odprowadzania wilgoci pojawić może się na naszych płytkach.

Odpowiednia wentylacja w łazience wpływa nie tylko na komfort czy estetykę naszej łazienki. Pozwala przede wszystkim uchronić nas przed pleśnią, która jest szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia, a w szczególności dla zdrowia najmłodszych z domowników. Warto dodać również, że szczególną uwagę na to, jaki system wentylacyjny zamontowany jest w łazience zwracać powinny osoby, które posiadają podgrzewacze wody w formie gazowej. Dziś przyjrzymy się bliżej wentylacji w łazience – opowiemy o tym, jaką kratkę wentylacyjną i drzwi zastosować, aby nasza łazienka była wolna od uciążliwej wilgoci.

Kratka wentylacyjna

Mówiąc o utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci powierza w łazience warto wspomnieć przede wszystkim o obecności kratek wentylacyjnych. Są one bowiem gwarantem braku zbyt wielkiej wilgotności w łazience. Ważne, aby tego typu kratka znajdowała się nie tylko w łazience ale również – w wydzielonej toalecie. Jeśli chodzi o miejsce montażu kratki, najbardziej efektywną będzie lokalizacja jak najdalej od drzwi. Jest to trik, który sprawia, że strumień powietrza przepływa przez cały obszar łazienki. Pamiętać powinniśmy również o tym, że najlepiej, aby kratka taka znajdowała się jak najbliżej sufitu, a co za tym idzie – jak najdalej od podłogi. Najczęściej stosowanymi kratkami wentylacyjnymi w łazience są te klasyczne w kształcie kwadratu o boku 14 centymetrów.

Mówiąc o kratce wentylacyjnej w naszej łazience warto wspomnieć o tym, jaką kratkę zamontować powinniśmy w łazience z gazowym podgrzewaczem wody. W sytuacji takiej ważna jest tak zwana kratka wywiewna, która powinna znajdować się bezpośrednio pod sufitem. Jej nieregulowany przekrój powinien wynosić ok. 200 centymetrów kwadratowych.

Drzwi do łazienki – klucz do lepszej wentylacji

Mówiąc o wentylacji w łazience warto wspomnieć również o tym, że jedną z istotniejszych ról tego przedsięwzięcia stanowią odpowiednio dobrane drzwi łazienkowe. Oznacza to, że drzwi takie celowo nie powinny być zbytnio szczelne. Najczęściej stosuje się drzwi, które w swojej dolnej partii zawierają niewielkie, okrągłe otwory, regulujące i ułatwiające dostęp powietrza. Zdarza się również, że w drzwi łazienkowe wstawia się specjalne prostokątne kratki, które mają zapewnić lepszy odpływ wilgoci z tego pomieszczenia. W sytuacji, kiedy decydujemy się na zakup drzwi łazienkowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić raczej na ich funkcjonalność, niżeli na ich wygląd. Jeśli jednak zaopatrzymy się w drzwi tak zwane pełne, rozwiązaniem będzie podcięcie skrzydeł drzwiowych. Zabieg taki spowoduje powstanie szczeliny, która będzie odprowadzać wilgoć z naszej łazienki.

wentylacja w łazience

Wentylatory
Kliknij i sprawdź ceny!

Wentylatory mechaniczne

Rozwiązaniem nowoczesnym, które pojawia się coraz częściej w łazience każdego z nas jest zastosowanie tak zwanych wentylatorów mechanicznych. Zazwyczaj takie sprzęty znajdują swoje zastosowanie w nieco większych łazienkach czy toaletach publicznych. Urządzenia takie pracują w sposób ciągły, zapewniając jednolitą „pracę” naszego powietrza. W większości przypadków instalowane są one w tak zwanych kanałach wywiewnych i włączają się w momencie, kiedy ktoś pojawi się w łazience lub w sytuacji, kiedy to wyczują w pomieszczeniu zbyt dużą ilość pary wodnej.

Jeśli chcesz zainstalować tego typu urządzenie w nieco większej łazience powinieneś pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie takiego wentylatora również w zamkniętej kabinie prysznicowej. Dobrze wiemy bowiem, że gorące prysznice niosą za sobą ogromne ilości gorącej pary wodnej, która bardzo intensywnie osiada na naszych płytkach i w rezultacie powodować może nawet pleśń, która jak już wspominaliśmy – jest wyjątkowo niebezpieczna dla naszego życia jak i zdrowia.

Podsumowanie

Łazienka jest bez wątpienia jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu. Nikt bowiem nie wyobraża sobie ciężkiego dnia w pracy, czy na uczelni bez gorącego prysznica czy aromatycznej kąpieli kojącej nasze zmysły. Chcąc jednak, aby nasza łazienka była pomieszczeniem czystym i nie narażonym na wystąpienie bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia pleśni powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie wentylatory. Mowa tu chociażby o kratkach wentylacyjnych i wentylatorach mechanicznych, choć swoją rolę spełnia równie dobrze odpowiednio dobrane drzwi z otworami. Opcji dbania o odpowiedni poziom wilgoci w naszej łazience jest naprawdę wyjątkowo wiele i tak naprawdę tylko od nas zależy, na którą z nich się skusimy w trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Podobne artykuły

Jak odnowić stare płytki w łazience?

Maj 01, 2018

Łazienka jest nie tylko miejscem, które pozwala nam na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny ale przede wszystkim pomieszczeniem, które każdemu z nas kojarzy się z relaksem i błogim wypoczynkiem. Na pewno wielu z nas ciężki dzień pracy kończy relaksującą i aromatyczną kąpielą czy ciepłym prysznicem przyjemnie kojącym zmysły. Nie zawsze jednak wystrój łazienki sprawia, że chcemy w niej często przebywać. Zdarza się bowiem, że elementy …

Czytaj więcej

Pochłaniacz wilgoci – przydatny drobiazg

Kwi 30, 2018

Wilgoć może powodować więcej szkód, niż wydaje się większości z nas. Jej negatywny wpływ odczuwają w szczególności mieszkańcy podmokłych terenów w czasie miesięcy letnich. Wilgotne powietrze może narażać nas na niepotrzebny dyskomfort, choroby oraz niszczenie się ścian, mebli i sprzętów domowych. W zwalczaniu nadmiernej wilgoci pomocne jest niewielkie urządzenie, zwane pochłaniaczem wilgoci lub osuszaczem powietrza. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety pochłaniacza wilgoci oraz …

Czytaj więcej

Deszczownica czy zwykły prysznic, co wybrać ?

Lis 29, 2018

Codzienny prysznic to rutyna większości z nas.Nie mamy już czasu na odprężające kąpiele, czytanie w wannie czy słuchanie muzyki, a jeżeli tak to bardzo rzadko. Najczęściej musimy zadowolić się szybkim, wieczornym prysznicem i jeszcze szybszym rano. Z drugiej strony to właśnie zwykły prysznic uczynił z kąpieli czynność łatwą, przyjemną, bezproblemową i prawie niezauważalną. Aby codzienny prysznic można było określić dokładnie w takich słowach ważny jest …

Czytaj więcej

Podtynkowy zestaw prysznicowy – na co zwrócić uwagę

Cze 15, 2018

Łazienka to dla projektanta wnętrz zawsze trudny orzech do zgryzienia. Pomimo tak jasno określonej funkcji pomieszczenie aż kipi ono od różnorodności. Najbardziej minimalistyczny projekt, oszczędny w szczegółach w użytkowaniu zamienia się i tak w chaos. Niezbędne w łazience sanitariaty, różnorodne, dostosowane do określonych wymagań oświetlenie, ulubione kolory, a później ręczniki, kosmetyki, chemia i tak zaburzą wycyzelowany i oszczędny projekt. Dlatego dobry projektant będzie zawsze …

Czytaj więcej

Organizacja łazienki dla dziecka

Sie 29, 2018

Odpowiednio przystosowana łazienka dla dziecka w domu to bardzo ważny element. Niżej wiszące półki czy zabezpieczone krawędzie znacznie ułatwiają korzystanie najmłodszym z tych pomieszczeń oraz podnoszą bezpieczeństwo. W taki sposób możemy modyfikować już istniejące łazienki lub tworzyć nowe z myślą o maluchach. Z pozoru błahe elementy, na które nie zwracamy uwagi, mogą okazać się bardzo pomocne dla dzieci i sprawić, że będą chętnie samodzielnie …

Czytaj więcej

Glazura- wiele rozwiązań

Mar 01, 2018

Płytki łazienkowe czy tez te pokrywające kuchenną podłogę lub ścianę są elementem istotnym nie tylko pod względem estetycznym ale również patrząc na wpływ wilgoci, czy wysokich temperatur na nasze ściany. Ogromny wachlarz wzorów i rodzajów tego typu rozwiązań obecny ówcześnie na rynku pozwala na wybór naprawdę pięknych płytek. Oczywiście ile gustów – tyle ciekawych rozwiązań. Nie zawsze najważniejsza jest cena, w tym przypadku częściej …

Czytaj więcej