Wyniki Twojego wyszukiwania

Umowa na wyłączność zdecydowanie jest tym, co daje o wiele większe możliwości na skuteczną sprzedaż… – wywiad z Izabelą Kiełsa

Z Izabelą Kiełsa, właścicielką biura nieruchomości Kiełsa NIERUCHOMOŚCI, o obustronnych korzyściach wynikających ze współpracy – na bazie umów na „wyłączność”, oraz przyszłego kształtu rynku nieruchomości.

Karol Serwatko, askdom.pl: Pani Izabelo, większość nieruchomości, które znajdują się w Pani ofercie to „wyłączności”. Proszę powiedzieć dlaczego klienci decydują się na taką współpracę?

Trafiają do mnie klienci wymagający, którzy nie są zainteresowani umowami zwykłymi z kilkunastoma biurami na raz. Chcą powierzyć sprzedaż swojej nieruchomości jednej, zaufanej firmie. Jedną osobę zapoznać z pełną dokumentacją nieruchomości, powodami sprzedaży. Jednej, zaufanej osobie opowiedzieć o swojej sytuacji finansowej, gdyż jest to często kluczowa sprawa wpływająca na ustalenie strategii sprzedaży.

Jest to zupełnie inny poziom współpracy, o wiele bardziej komfortowy dla klienta.

Oparty na relacji, wzajemnym zaufaniu. Klientów mam głównie z polecenia.

Przy umowie na wyłączność, mogę o wiele więcej zaoferować niż przy umowie zwykłej, sprzedaż jest skuteczniejsza, a cena po prawidłowo wykonanym home stagingu często wyższa od pierwotnie zakładanej.

Klientom na tym zależy najbardziej, więc wracają i polecają moje usługi najbliższym.

Gdy otwierałam swoje biuro nieruchomości, które notabene markuję własnym nazwiskiem wiedziałam, że chcę się kierować dwiema głównymi zasadami: pracuję wyłącznie na wyłączność i nikomu nie narzucam swojej usługi.

Trzymam się tego do dziś.

 

Umowa na wyłączność zwykle postrzegana jest jako zablokowanie możliwości współpracy z innymi. Oczywiście tak nie jest, biura współpracują z innymi przy sprzedaży nieruchomości, czy Pani działa w ten sam sposób? Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą współpraca tego typu.

Oczywiście, że współpracuję z innymi Pośrednikami. Rynek Pośrednictwa w Polsce dynamicznie rozwija się w tym właśnie kierunku.

Współpracujemy ze sobą zarówno na rynku białostockim, jak i ogólnopolskim. Taka współpraca niesie za sobą obopólne korzyści, zarówno Klientom jak i Pośrednikom. Pośrednicy posługują się systemami wymiany ofert MLS oraz czynnie uczestniczą w branżowych grupach w mediach społecznościowych. Profesjonalnie przygotowane do sprzedaży oferty dzięki Pośrednikom mają zasięg ogólnopolski i  trafiają bezpośrednio do fachowców branży, często sprzedając się zanim jeszcze ukażą się w komercyjnych portalach sprzedażowych.

Uważam, że umowa na wyłączność zdecydowanie jest tym, co daje o wiele większe możliwości na skuteczną sprzedaż, aniżeli jakiegokolwiek rodzaju ograniczeniem.

Diametralną różnicę widać również przy przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży. Przy umowach zwykłych sprowadza się ono do obowiązkowego minimum, natomiast  przy umowach na zasadach wyłączności, są profesjonalne sesje zdjęciowe nieruchomości, przy gruntach i domach często nagrania terenu z góry, stylizacja nieruchomości przed sprzedażą czyli home staging, a za jakość oferty odpowiada konkretny jej przedstawiciel, który podpisuje się pod nią swoim nazwiskiem.

Ku mojej uciesze rośnie świadomość ludzi w tym zakresie, stąd coraz więcej Klientów chce współpracować z Pośrednikiem tylko na zasadach wyłączności.

 

Proszę powiedzieć jak Pani zdaniem kształtować się będzie rynek nieruchomości w Białymstoku w ciągu kilku najbliższych lat

Względem kilku najbliższych lat teraz na pewno znajdujemy się na „górce”. W tak szybkim tempie ceny nieruchomości ostatnio rosły 10 lat temu. Wszyscy doskonale wiemy, że  tendencja ta nie może utrzymywać się wiecznie, a ceny w pewnym momencie się zatrzymają. A pytanie, kiedy to nastąpi jest ostatnio najczęściej zadawanym pytaniem we wszystkich branżowych dysputach.

W Białymstoku, obecnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym biją rekordy i nic nie wskazuje na to aby sytuacja miała się nagle zmienić.

Pomimo, iż zauważamy, że rynek nieco zaczyna spowalniać, deweloperzy w dalszym ciągu  z powodzeniem sprzedają „dziurę w ziemi”, ceny przekroczyły wszelkie dotychczasowe notowania, a popyt wciąż jest ogromny. Wpływ na tą sytuacje mają oczywiście rosnące ceny usług oraz materiałów budowlanych ze strony podaży oraz korzystne stopy procentowe w bankach  ze strony popytu.

Rynek wtórny, zaś ”podkręcany jest” coraz większą liczbą  inwestorów, kupujących mieszkania z rynku wtórnego, aby podwyższać ich standard. Takie nieruchomości o podwyższonym standardzie trafiają ponownie do sprzedaży, lub wzbogacają ofertę najmu, często dobowego.

W ciągu najbliższych lat, nie liczyłabym na drastyczne zmiany oraz tempo spadku cen porównywalne do tempa ich wzrostu na przestrzeni ostatniego roku.

Raczej spodziewałabym się korekty cen oraz stabilizacji rynku.

 

Nie może zabraknąć pytania : dlaczego zdecydowała się Pani pracować w branży nieruchomości?

Jest to tak naprawdę jedyna branża w jakiej pracowałam. Na rynku nieruchomości pracuję od 12 lat. Początek był nieco przypadkowy. Podjęłam pracę w jednym z białostockich biur nieruchomości jeszcze na studiach, celem moim było jednak odbycie praktyki zawodowej rzeczoznawcy majątkowego oraz obrona egzaminu państwowego. Szybko jednak doszłam do wniosku, że to właśnie pośrednictwo daje mi satysfakcję.

Codzienne nowe wyzwania, nowi ludzie, ich potrzeby stanowią pewien element zaskoczenia, wywołuje adrenalinę. Jeden dzień nie równy drugiemu powoduje, że ta praca po prostu się nie nudzi, a  ogromna satysfakcja z udanej transakcji jest uzależniająca… Tak się to potoczyło i toczy się do dziś, choć rynek zmienił się na przestrzeni tych lat o 180 stopni.

 

Czy praca ta daje Pani satysfakcję? Co powoduje, że każdego kolejnego dnia z zaangażowaniem pomaga Pani kolejnym osobom sprzedać lub nabyć nieruchomość.

Oczywiście, że praca daje mi satysfakcję. A każda zakończona sukcesem transakcja daje energię do zajęcia się kolejną. Pośrednictwo to trudny zawód, nie da się go wykonywać bez czerpania z niego radości. Jest to pewnego rodzaju misja, którą trzeba czuć. Od kiedy prowadzę własne biuro i współpracuję z klientami tylko na zasadach wyłączności poczułam jeszcze lepszą jakość tej pracy. Mam czas poznać, klienta, zbudować z nim relację, działać wg. jego potrzeb, które znam, ponieważ mi o nich opowiedział. Nie da się pracować na takim poziome mając jednocześnie kilkaset ofert i kilkunastu poszukujących.

Ja wybrałam jakość i to mi daje największą satysfakcję i myślę, że moim klientom również 🙂

 

Podobne artykuły

Dla bezpieczeństwa na budowach

Maj 16, 2019
Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i jednocześnie prezes zarządu Unibep SA z Bielska Podlaskiego oraz główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisali list intencyjny dotyczący współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z sygnatariuszami Porozumienia. Jak podaje spółka Unibep w komunikacie, list określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę ...
Czytaj więcej

20. Ogólnopolski Dzień Dekarza – piknik odbędzie się w Białymstoku

Lip 03, 2019
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zaprasza do udziału w otwartym pikniku dekarskim, który odbędzie się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku przy ulicy Słonecznej 1 - 27 lipca 2019, w godzinach 11.00 - 16.00. Setki dekarzy, kilkudziesięciu znanych producentów materiałów dekarskich, atmosfera sprzyjająca integracji i nawiązywaniu nowych znajomości, atrakcje dla odwiedzających - to wszystko niezmiennie od 20 lat przyciąga zainteresowanych na Ogólnopolski Dzień Dekarza. W tegorocznym ...
Czytaj więcej

Let’s shine Primacol Decorative – farba z brokatem w nowej palecie barw!

Sie 09, 2018

32 niesamowite i odważne kolory, dwa rodzaje brokatu, Laur Konsumenta 2018 oraz nieustannie trwała, matowa powłoka, która połyskuje niczym rozgwieżdżone nocą niebo. Farba Let’s shine, niekwestionowany hit z oferty marki Primacol Decorative, od tej chwili daje jeszcze więcej możliwości i radości podczas tworzenia pięknych, niepowtarzalnych wnętrz. Marka Primacol Decorative skupia produkty wykorzystywane do kreatywnej dekoracji wnętrz. Stosując je można w ciekawy i oryginalny sposób …

Czytaj więcej

Inwestuj z RINT!

Gru 08, 2018

Rint dla inwestorów daje możliwość bezpiecznego i efektywnego wykorzystania własnych nieruchomości do celów zarobkowych. Zainteresowany ? Zadzwoń! Przemysław Smalkowski tel.: +48 22 100 46 78 biuro@rint.pl

Czytaj więcej

Home staging – co to właściwie znaczy?!

Wrz 20, 2018

Decydując się na sprzedaż nieruchomości często wychodzimy z założenia, że inwestowanie w nią przed transakcją nie jest opłacalne finansowo i mija się z celem. Zazwyczaj sprzedający zakładają, że nowy nabywca najprawdopodobniej będzie miał inną wizję nabywanego mieszkania czy domu a i tak zmieni jego wygląd i wyposażenie. Do innych wniosków doszła Barb Shwarz – agentka nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych. Uznała ona, że stan nieruchomości …

Czytaj więcej

Wypożycz choinkę na Święta – bierzemy udział w akcji!

Gru 18, 2018

Z taką inicjatywą wyszła w tym roku firma Volvo Cars Poland, a udział w niej wziął białostocki salon dealerski Volvo Nord Auto. Promując ekologiczny styl życia, klientom oferowane są żywe choinki w doniczkach, które po Nowym Roku mają zostać zwrócone, a następnie trafią z powrotem do lasu. Portal Przedsiębiorcze Podlasie został lokalnym partnerem akcji. Kampania Volvo ma propagować ideę nie ścinania drzewek. Cała akcja …

Czytaj więcej