Wyniki Twojego wyszukiwania

To, że mieszkanie wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, nie zawsze świadczy o tym, że jest idealne technicznie

Gdy kupujemy używany samochód za kwotę, np. 5 tys. zł, zazwyczaj znajdujemy czas na to, żeby go wcześniej sprawdzić. Dlaczego więc nie czynimy podobnie, kiedy kupujemy mieszkanie czy dom, warte znacznie więcej?

Już jest nasze wyczekane, wymarzone mieszkanie. Chcemy je jak najszybciej obejrzeć i jeszcze szybciej się do niego wprowadzić. Pod wpływem emocji nie zauważamy, że podłoga wygląda na nieco krzywą, a ściany nie do końca „trzymają pion”. Podpisujemy protokół odbioru, a po pewnym czasie okazuje się, że wad jest znacznie więcej.

– Gdybyśmy zauważyli wszelkie nieprawidłowości przed podpisaniem protokołu, byłyby one naprawione w ciągu kilku tygodni. Po odbiorze na naprawę można czekać nawet 3 lata – mówi Przemysław Motkowski, właściciel białostockiej firmy PM Building, specjalizującej się m.in. w odbiorach technicznych budynków.

Przemysław Motkowski w branży budowlanej działa 23 lata i, jak mówi, jest jedna ważna zasada, której powinniśmy się trzymać, gdy oglądamy swoje nabyte lokum: OGRANICZONE ZAUFANIE.

To, że mieszkanie wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, nie zawsze świadczy, że jest idealne technicznie. Dlatego najlepiej na odbiór techniczny wziąć ze sobą eksperta.
Odbiór techniczny mieszkania czy domu to sprawdzenie jego stanu przed oddaniem go do użytku właściciela. Właśnie wtedy powinniśmy zgłaszać deweloperowi wszelkie uwagi dotyczące wykonania lokalu, które ewentualnie zauważymy.

– I właśnie w tym celu niezbędny jest nam specjalista, który spojrzy chłodnym okiem, zobaczy znacznie więcej niż my, ponieważ się na tym zna, wie, czego szukać. – mówi właściciel PM Building. – Ekspert nie ulegnie pierwszemu wrażeniu, że lokal ładnie wygląda. Przyjrzy się bliżej i sprawdzi, czy pod tym ładnym wyglądem nie kryje się wada. Ostatecznie odebrać mieszkanie powinniśmy dopiero wtedy, gdy wszystkie wady zostaną usunięte.

Jak dodaje właściciel PM Building, wady mogą być różnego rodzaju. Nie muszą one wynikać z niestaranności wykonania, tylko np. działania czynników zewnętrznych. Jednak bez względu na przyczynę, każda wada to duża strata czasu, nerwów i pieniędzy.

– Często są to drobne rzeczy łatwe do naprawienia, ale zdarzają się i poważniejsze sprawy – wyjaśnia Przemysław Motkowski. – Zdarzają się tez wady, które wyglądają poważnie, a tymczasem można je bardzo szybko usunąć. Ale tego zazwyczaj nie wiedzą nabywcy i nic dziwnego, w końcu to fachowa wiedza. Może się oczywiście okazać, że nasze lokum jest idealne i tego wszystkim życzę. Jednak kupno domu czy mieszkania to zbyt poważna decyzja, żeby się w tym nie upewnić. Warto więc pomyśleć o odbiorze technicznym ze specjalistą, aby w przyszłości uniknąć rozterek i problemów.

Podobne artykuły

(…) nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli się spodziewać jakiegoś drastycznego spadku cen nieruchomości… – wywiad z Karenem Saakyanem.

Lut 23, 2019

Dziś gościmy u Pana Karena Saakyana – właściciela firmy AJASPOL HOUSE NIERUCHOMOŚCI, który opowiada nam o swojej pracy, a także dzieli się spostrzeżeniami odnośnie sytuacji na podlaskim rynku nieruchomości.   Zacznijmy klasycznie: jak i kiedy zaczęła się Pana kariera w branży nieruchomości oraz dlaczego wybrał Pan ten zawód? Własną firmę otworzyłem 5 lat temu, natomiast z branżą nieruchomości związany jestem tak naprawdę od 2007 …

Czytaj więcej

Dla bezpieczeństwa na budowach

Maj 16, 2019
Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i jednocześnie prezes zarządu Unibep SA z Bielska Podlaskiego oraz główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisali list intencyjny dotyczący współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z sygnatariuszami Porozumienia. Jak podaje spółka Unibep w komunikacie, list określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę ...
Czytaj więcej

Jak najlepiej sprzedać nieruchomość – podpowiada biuro Remax

Lip 14, 2018

Jak najlepiej sprzedać nieruchomość? W dzisiejszych, przepełnionych elektroniką i Internetem czasach, wiele osób planujących sprzedaż nieruchomości uważa, że nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy przecież zrobić ładne zdjęcia i umieścić ofertę „w sieci”, a potem już tylko odbierać telefony od licznych zainteresowanych… . Niestety, realia okazują się zupełnie inne. Współczesny rynek oferuje bardzo wiele ciekawych nieruchomości, przez co klienci są coraz bardziej wymagający. …

Czytaj więcej

Targi z dofinansowaniem do 80% dla firm Wschodniego Klastra Budowlanego!

Wrz 17, 2018

Wyjazdy na targi międzynarodowe i misje ze Wschodnim Klastrem Budowlanym. Kolejny projekt z dofinansowaniem do 80% kosztów. Po raz kolejny Wschodni Klaster Budowlany planuje udział w targach międzynarodowych i misjach gospodarczych. Projekt targowy Klastra obejmuje dofinansowanie do 80% udziału w targach budowlanych i misjach gospodarczych na całym świecie. Prosimy wszystkie firmy, które planują swój udział w wydarzeniach targowych o kontakt z Biurem Wschodniego Klastra …

Czytaj więcej

Za każdą nieruchomością stoi człowiek i jego życiowa historia… – wywiad z Marcinem Świsłowskim.

Paź 27, 2018

Z Marcinem Świsłowskim, właścicielem biura nieruchomości Lwy Nieruchomości, o współpracy biur i przyszłości w branży rozmawia Karol Serwatko. Karol Serwatko, askdom.pl: Panie Marcinie, zwykle w pierwszych słowach pytam o początki w branży nieruchomości. Tym razem chciałbym zapytać jednak nieco przewrotnie. Jak widzi Pan swoją przyszłość w tej branży? Marcin Świsłowski, Lwy Nieruchomości: Branża nieruchomości jest branżą bardzo wymagającą. Sprzedajemy a raczej pomagamy sprzedać lub …

Czytaj więcej

Eksperci z zakresu Przemysłu 4.0 poszukiwani! Nabór Polskiego Klastra Budowlanego

Wrz 09, 2019

Nabór związany jest z wdrażaniem projektu budowania Cyfrowych Hubów Innowacji – sieci ośrodków wspierających przedsiębiorstwa w pełnym wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowych. Eksperci z zakresu Przemysłu 4.0 będą świadczyć odpłatnie usługi szkoleniowe i doradcze na rzecz podmiotów klastra i innych firm zewnętrznych. Wymagania Klaster poszukuje ekspertów z doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań w firmach, które wykorzystuje narzędzia, mechanizmy i technologie, takie jak: BIM (Building Information Modelling), …

Czytaj więcej