Wyniki Twojego wyszukiwania

Surfinia jak ją pielęgnować?

Surfinia – prawdziwa królowa ogrodu

Surfinia to niezwykle efektowna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie letni balkon, antresolę w ogrodzie czy taras. Kwiaty te dostępne są w wielu kolorach, a także różnią się miedzy sobą wielkością pąków, formą wzrostu i odpornością na chłód. Jeżeli chcesz sezon letni spędzić w miłym ale i pięknym towarzystwie, wybierz królową polskich ogrodów – surfinię.

Pierwsze surfinie zostały wyhodowane w Japonii, a pod koniec lat 90. XX wieku trafiły do Europy i stały się jednymi z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach.

Piękna roślina o delikatnym zapachu

Surfinia należąc do rodziny psiankowatych, charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy. Ich długość zależy od odmiany i może wahać się od 20 do 100 cm. Nie rosną jednak w górę, jak klasyczne pnącza, tylko w dół, w związku z czym rośliny umieszcza się na wysokości i pozwala im spadać pędami ku ziemi.

Surfinia cechuje się drobnymi, jajowatymi, gęsto porastającymi pędy liśćmi. Roślina wydziela lekki i przyjemny zapach. Kwiaty surfinii mają kielichowaty kształt, a ich barwa jest różnorodna. Mogą być białe, różowe, ciemnofioletowe, czerwone a także wielokolorowe. Surfinia odpowiednio pielęgnowana kwitnie od maja do października.

Jaka ziemia dla surfinii?

Surfinie najczęściej sadzi się w donicach i skrzynkach, ale jest to możliwe również na podwyższonych zagonach ogrodowych. Kwiaty potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia. Najlepiej będą rosły na południowej lub południowo-zachodniej stronie posesji.

Roślina wymaga gleby żyznej i donic, które mają swobodny odpływ wody. Uniwersalny substrat ogrodniczy warto wymieszać więc z dojrzałym kompostem oraz odrobiną torfu – optymalny odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny, ok. pH 5.5 – 6.5.

Jak sadzić i pielęgnować surfinie?

Możesz to zrobić na dwa sposoby: użyć nasion lub sadzonek. Obsiewanie jest bardziej pracochłonnym i skomplikowanym procesem. Będzie wymagać cierpliwości i delikatnej pielęgnacji sadzonek.

Nasiona do sadzenia należy wybierać w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, w których można wybrać odpowiedni kolor i wygląd. Zaletą zakupu od zaufanego dostawcy jest możliwość uzyskania porady, jak uprawiać surfinię.

Co ważne do wysiewu z nasion niezbędne są warunki szklarniowe. Wysiane na tacach z wilgotnym substratem powinny być utrzymywane w temperaturze 18-22 stopni C – po maksymalnie dwóch tygodniach powinny wykiełkować.

Posadź nasiona późną zimą lub wczesną wiosną. Są one bardzo małe, więc dobrze jest wymieszać je z piaskiem przed posadzeniem.

Nawożenie surfinii

W pielęgnacji surfinii sprawą najważniejszą jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Choć to czasem długa i żmudna praca, zwłaszcza gdy w ogrodzie mamy kilka czy kilkanaście donic z surfiniami, jednak jest to gwarancją przedłużenia żywotności rośliny, która zyskuje więcej energii na pączkowanie.

Szybko rosnące pędy i zawiązujące się pąki kwiatowe potrzebują też częstego zasilania. Nawet co drugi dzień warto podlewać je rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym do surfinii lub kwitnących roślin balkonowych. Składniki pokarmowe pobudzają kwitnienie oraz wzmacniają delikatne pędy..

Do najciekawszych odmian surfinii należą:

* Odmiana ‘Neon’ o intensywnie różowych kwiatach;
* Odmiana ‘Purple Vein’, charakteryzująca się jasnoniebieskimi kwiatami, na których wyraźnie zaznaczone są fioletowe żyłki rośliny;
* Odmiana ‘Lavender Bouquet’, o jasnofioletowych i niebieskich kwiatach, wyróżniająca się szybkim terminem kwitnienia;
* Odmiana ‘Raspberry Blast’ o jasnoróżowych kwiatach w białe cienkie paski.

Autor: Agnieszka Domanowska

Podobne artykuły

Wideo wizytówka – Expander – Expert Finansowy

Gru 31, 2020

Expander Białystok Najlepsi specjaliści, którzy pomagają klientom indywidualnym  w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań finansowych. Oferują usługi z zakresu kredytów hipotecznych, gotówkowych i firmowych. Dostarczają najlepiej dopasowane produkty finansowe, pomagają spełniać marzenia i kreować rzeczywistość Dodatkowo oferują kompleksową obsługę w zakupie czy sprzedaży nieruchomości. Spodobała Ci się realizacja wideo?  Stwórz wideo wizytówkę swojej firmy i wyróżnij się na rynku! Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły. …

Czytaj więcej

Starasz się o kredyt na budowę domu? Skorzystaj z porad eksperta

Sty 19, 2021

Kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze? Jak w praktyce przebiega proces kredytowy i jakie dokumenty są niezbędne? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Dmitruk, doradca i ekspert finansowy, przedstawiciel firmy EXPANDER. Kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze? Paweł Dmitruk: Oczywiście kredyt hipoteczny na budowę domu, jest to rozwiązanie celowe …

Czytaj więcej

Dołącz do DrBroker Nieruchomości

Cze 19, 2020

Jeśli chcesz być częścią zespołu DrBroker Nieruchomości- weź udział w rekrutacji. Jeśli pasjonuje Cię  branża nieruchomości i chcesz pracować wśród profesjonalistów – to oferta dla Ciebie. Stanowisko:  DORADCA DO SPRAW NIERUCHOMOŚCI Do Twoich obowiązków będzie należało: prezentowanie nieruchomości obsługa transakcji prowadzenie aktywnych działań w celu pozyskiwania klientów bezpośredni oraz telefoniczny kontakt z klientami utrzymywanie długofalowych relacji z klientami firmy W pracy z nami pomaga: …

Czytaj więcej

Najem mieszkań studentom zagranicznym

Sie 30, 2019

Praca pośrednika ze studentem zagranicznym jest sporym wyzwaniem. Student zagraniczny nie jest typowym najemcą poszukującym mieszkania. Ten typ klienta wymaga dużo większego zaangażowania od pośrednika, który go obsługuje. Student zagraniczny pojawia się w obcym kraju, z niewielką wiedzą na temat miasta, w którym się znalazł. Zderza się z inną mentalnością ludzi, a nawet kulturą i religią. Rolą pośrednika w takiej sytuacji jest bycie pomocnym …

Czytaj więcej

Hexa Bank Spółdzielczy to tradycja, nowoczesność, regionalność. Spełnia wszystkie Twoje oczekiwania

Paź 02, 2019

Co się liczy, kiedy decydujemy się na kredyt mieszkaniowy i szukamy odpowiedniego banku? Prosta oferta, szybka decyzja i profesjonalizm. To na początek. Ważne jest jeszcze, czy kredyt będzie można przeznaczyć np. na remont, zakup działki lub też wykup mieszkania komunalnego. Ważne jest, czy bank, w którym weźmiemy kredyt, jest nowoczesny, no i najlepiej, żeby do tego był to bank polski. W końcu kredyt jest …

Czytaj więcej

Wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych w Białymstoku w I kw. 2021 r.

Kwi 27, 2021

Spis Treści 1. Poziom średniej ceny mieszkania 2. Dynamika kwartalna i roczna ceny trans 3. Cena min., max., średnia, mediana 4. Struktura transakcji wg liczby pokoi 5. Ceny wg liczby pokoi 6. Ceny wg powierzchni użytkowej 7. Struktura transakcji wg powierzchni użytkowej 8. Ceny wg formy własności 9. Ceny wg standardu wykończenia 10. Ceny wg kondygnacji 11. Histogram ceny transakcyjnej mkw 12. Histogram powierzchni …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}