askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Surfinia jak ją pielęgnować?

Surfinia jak ją pielęgnować?

Surfinia – prawdziwa królowa ogrodu

Surfinia to niezwykle efektowna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie letni balkon, antresolę w ogrodzie czy taras. Kwiaty te dostępne są w wielu kolorach, a także różnią się miedzy sobą wielkością pąków, formą wzrostu i odpornością na chłód. Jeżeli chcesz sezon letni spędzić w miłym ale i pięknym towarzystwie, wybierz królową polskich ogrodów – surfinię.

Pierwsze surfinie zostały wyhodowane w Japonii, a pod koniec lat 90. XX wieku trafiły do Europy i stały się jednymi z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach.

Piękna roślina o delikatnym zapachu

Surfinia należąc do rodziny psiankowatych, charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy. Ich długość zależy od odmiany i może wahać się od 20 do 100 cm. Nie rosną jednak w górę, jak klasyczne pnącza, tylko w dół, w związku z czym rośliny umieszcza się na wysokości i pozwala im spadać pędami ku ziemi.

Surfinia cechuje się drobnymi, jajowatymi, gęsto porastającymi pędy liśćmi. Roślina wydziela lekki i przyjemny zapach. Kwiaty surfinii mają kielichowaty kształt, a ich barwa jest różnorodna. Mogą być białe, różowe, ciemnofioletowe, czerwone a także wielokolorowe. Surfinia odpowiednio pielęgnowana kwitnie od maja do października.

Jaka ziemia dla surfinii?

Surfinie najczęściej sadzi się w donicach i skrzynkach, ale jest to możliwe również na podwyższonych zagonach ogrodowych. Kwiaty potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia. Najlepiej będą rosły na południowej lub południowo-zachodniej stronie posesji.

Roślina wymaga gleby żyznej i donic, które mają swobodny odpływ wody. Uniwersalny substrat ogrodniczy warto wymieszać więc z dojrzałym kompostem oraz odrobiną torfu – optymalny odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny, ok. pH 5.5 – 6.5.

Jak sadzić i pielęgnować surfinie?

Możesz to zrobić na dwa sposoby: użyć nasion lub sadzonek. Obsiewanie jest bardziej pracochłonnym i skomplikowanym procesem. Będzie wymagać cierpliwości i delikatnej pielęgnacji sadzonek.

Nasiona do sadzenia należy wybierać w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, w których można wybrać odpowiedni kolor i wygląd. Zaletą zakupu od zaufanego dostawcy jest możliwość uzyskania porady, jak uprawiać surfinię.

Co ważne do wysiewu z nasion niezbędne są warunki szklarniowe. Wysiane na tacach z wilgotnym substratem powinny być utrzymywane w temperaturze 18-22 stopni C – po maksymalnie dwóch tygodniach powinny wykiełkować.

Posadź nasiona późną zimą lub wczesną wiosną. Są one bardzo małe, więc dobrze jest wymieszać je z piaskiem przed posadzeniem.

Nawożenie surfinii

W pielęgnacji surfinii sprawą najważniejszą jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Choć to czasem długa i żmudna praca, zwłaszcza gdy w ogrodzie mamy kilka czy kilkanaście donic z surfiniami, jednak jest to gwarancją przedłużenia żywotności rośliny, która zyskuje więcej energii na pączkowanie.

Szybko rosnące pędy i zawiązujące się pąki kwiatowe potrzebują też częstego zasilania. Nawet co drugi dzień warto podlewać je rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym do surfinii lub kwitnących roślin balkonowych. Składniki pokarmowe pobudzają kwitnienie oraz wzmacniają delikatne pędy..

Do najciekawszych odmian surfinii należą:

  • Odmiana ‘Neon’ o intensywnie różowych kwiatach
  • Odmiana ‘Purple Vein’, charakteryzująca się jasnoniebieskimi kwiatami, na których wyraźnie zaznaczone są fioletowe żyłki rośliny
  • Odmiana ‘Lavender Bouquet’, o jasnofioletowych i niebieskich kwiatach, wyróżniająca się szybkim terminem kwitnienia
  • Odmiana ‘Raspberry Blast’ o jasnoróżowych kwiatach w białe cienkie paski.

Sprawdź też inne artykuły

Autor: Agnieszka Domanowska