Wyniki Twojego wyszukiwania

Sufit podwieszany – wady i zalety

sufit podwieszany

Sufit podwieszany to rozwiązanie do niedawna zarezerwowane dla obszernych budynków, przede wszystkim publicznych. Ich jedynym zadaniem było przykrycie niezbędnych brudów konstrukcyjnych. Tymczasem od dobrych kilkunastu lat sufity podwieszane pojawiają się w wolnostojących domach rodzinnych a nawet mieszkaniach. Naturalnym środowiskiem dla niego będą lofty czy też wszelkie pomieszczenia adaptowane, ale mnogość rozwiązań i estetyka tego rodzaju sklepienia spowodowały ich powszechność. 

Sufit podwieszany, co to jest?

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja umieszczana poniżej stropu w taki sposób, aby utworzyć przestrzeń na różnego rodzaju instalacje. Stosowana najczęściej w obiektach użyteczności publicznej, głównie z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Teraz rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród właścicieli domów prywatnych jaki i mieszkań.

Sufit podwieszany mocuje się do stropu w dowolnej, logicznie użytkowej odległości. Powstałą szczelinę można wykorzystać na kilka sposobów:

  • można umieścić w niej przewody elektryczne
  • można poprowadzić okablowanie do punktów świetlnych umieszczonych w nowym suficie
  • można ułożyć tam warstwę izolacji cieplnej dodatkowo w ten sposób ocieplając dwa pomieszczenia, po obu stronach sufitu; i tym samym poprawić izolację akustyczną danego wnętrza
  • można poprowadzić tam elementy wentylacji lub klimatyzacji 

Konstrukcja sufitu podwieszanego

Wykonanie sufitu podwieszanego jest stosunkowo proste. Do jego wykonania konieczne są płyty gipsowo-kartonowe, drewniane, metalowe lub wykonane z wełny mineralnej. Płyty drewniane i metalowe stosuje się zwykle do nowoczesnych mieszkań czyniąc starania, by faktura i struktura płyt była widoczna. Jednak najwięcej rozwiązań estetycznych i technicznym dostarczają panele gipsowo-kartonowe. Można je bowiem dowolnie ozdabiać, malować i eksploatować. 

Wykorzystując właściwie dobrane płyty, taki sufit można właściwie zamontować w każdym pomieszczeniu. Jedyny warunek to odpowiednie dobranie płyt i stelaża. Należy pamiętać tylko, że np.; we wnętrzach o wysokiej wilgotności należy zastosować płyty wodoodporne. Drugim warunkiem dla zadowalającej eksploatacji konstrukcji jest właściwy dobór stelaża. 

Jeżeli celem montażu sufitu podwieszanego ma być znaczące obniżenie wysokości pomieszczenia najlepszym rozwiązaniem jest stelaż dwupoziomowy krzyżowy. W pomieszczeniach niższych lub takich, gdzie z różnych względów sufit nie zostanie wyraźnie obniżony zazwyczaj stosuje się stelaże jednopoziomowe krzyżowe. Ta druga wersja jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu, łatwiejsza w poziomowaniu i wymaga mniej punktów łączenia na stropie. Najprostszy model stelaża stalowego to stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy wybierany najczęściej do pomieszczeń prostokątnych czy wręcz podłużnych, takich jak korytarze czy przedpokoje.  

sufit podwieszany

Budowa, dekoracja i oświetlenie sufitu
Kliknij i sprawdź ceny!

Montaż sufitu podwieszanego

Montaż podstawowej wersji sufitu podwieszanego składa się właściwie z dwóch etapów. Pierwszym jest przytwierdzenie metalowego stelaża do właściwego sufitu i do ścian. W tak powstałym oramowaniu instaluje się np.: płyty gipsowo-kartonowe. Na koniec należy całą konstrukcję estetycznie wykończyć. 

Montaż sufitu podwieszanego może wykonać nawet amator. Pracę zaczyna się od zwymiarowania pomieszczenia i doboru ilości i rodzaju profili stalowych. Najpierw montuje się profile przyścienne sprawdzając wypoziomowanie linii i profile główne. Na nich należy wyznaczyć miejsca pod wieszaki w odstępach 70-90cm i zamocować je na kołkach rozporowych, potem montuje się profile łączące wieszaki i łączy profile podłużne z przyściennymi. Na koniec montuje się profile poprzeczne i poziomuje całą konstrukcję. Do takiego stelaża przykręca się płyty gipsowo kartonowe i wykańcza całość masą szpachlową. Po wyschnięciu gipsu, całą powierzchnię należy wyszlifować, zagruntować i pomalować. 

Sufit podwieszany – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie technologiczne sufit podwieszany ma wady i zalety. Gdyby jednak porównać rzetelnie te dwa aspekty tego typu sufit zdecydowanie posiada więcej zalet a przede wszystkim pozwala na uruchomienie wyobraźni. Nie ma żadnych przeciwwskazań w zakresie bezpieczeństwa użytkowania sufitów podwieszanych. Prawidłowo wykonane będą nieskazitelne przez wiele lat. Natomiast ich zastosowanie może wyraźnie zmienić optykę każdego pomieszczenia. Wybierając parametry tego rozwiązania otrzymuje się całą skalę możliwości formowania przestrzeni. 

Optyczne przekształcenia

Technologia montażu sufitu podwieszanego pozwala na zastosowanie kilku sztuczek, które pomagają optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenia współczesnych mieszkań. Jednym ze sposobów jest montaż lustrzanej płyty na suficie, która zdecydowanie powiększy optycznie każde pomieszczenie. Innym zabiegiem zmieniającym optykę pomieszczenia poprzez zastosowanie sufitu podwieszanego jest formowanie go poprzez tworzenie skosów, łuków, wielopoziomowych przewyższeń. Możliwości aranżacji przestrzeni w taki sposób jest wiele, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię. 

Niestandardowe oświetlenie

Sufity podwieszane najczęściej są wykorzystywane do wprowadzenia do mieszkania niebanalnej aranżacji światła. W przestrzeni pomiędzy jedną a drugą warstwą układa się instalację elektryczną i wyprowadza z niej dowolną ilość punktów oświetlenia. Tego rodzaju rozwiązanie technologiczne daje ogromną przewagę każdemu projektantowi wnętrz. Dowolne sterowanie oświetleniem, autorski projekt oświetlenia to marzenie każdego artysty. Wiązki światła punktowego wydobywające się spod sufitu mogą oświetlić promieniami światła każdy wybrany obiekt pomieszczenia. 

Możliwość ukrycia mankamentów pomieszczenia

Sufit podwieszany stosuje się bardzo często w pomieszczeniach o zniszczonym, zużytym czy mocno industrialnym stropie. Zamiast angażowania mnóstwa energii z wątpliwym rezultatem dobrym wyjściem jest właśnie tego typu rozwiązanie. W przestrzeni międzysufitowej ukrywa się instalacje czy rury. Jednak warto pamiętać, że nie każdy system rur można w ten sposób ukryć. Nie wolno tego robić choćby z rurami przewodzącymi gaz. Zbyt szczelna konstrukcja sufitu mogłaby spowodować gromadzenie się gazu w przypadku rozszczelnienia rur i spowodować niebezpieczne stężenie. 

Sufity podwieszane chłoną dźwięki

W pomieszczeniach, gdzie zastosowano sufit podwieszany nie ma pogłosu. Dlatego tak zmodyfikowane pomieszczenia doskonale nadają się jako pokój dziecięcy, czy sypialnia. A jednocześnie panuje w nim doskonała akustyka, dlatego nadaje się też jako pokój muzyczny. 

Jak każde rozwiązanie tak i to posiada wady, chociaż są one mało przekonujące. Przede wszystkim w razie awarii jakiegokolwiek systemu ukrytego za sufitem podwieszanym, należy go zdemontować. Ale tak naprawdę jest to jedyna wada tego systemu. 

Podobne artykuły

Zrób to sam – malowanie ścian i sufitów

Lut 06, 2018

Malowanie to nieodłączny element prac remontowych zarówno w domach jednorodzinnych, wynajmowanych mieszkaniach, jak i w usługowych. Czeka Cię mała zmiana wystroju wnętrz? Poważniejszy remont? A może gruntowna zmiana w Twoim życiu, przeprowadzka i zrealizowanie ? Umiejętność własnoręcznego przeprowadzenia nieskomplikowanych prac remontowych na pewno będzie przydatna na każdym etapie. Jak zabrać się zatem za… malowanie? Pierwszy etap malowania – przygotowanie powierzchni Pierwszą kwestią, o której …

Czytaj więcej

Sufit podwieszany – wady i zalety

Wrz 06, 2018

Sufit podwieszany to rozwiązanie do niedawna zarezerwowane dla obszernych budynków, przede wszystkim publicznych. Ich jedynym zadaniem było przykrycie niezbędnych brudów konstrukcyjnych. Tymczasem od dobrych kilkunastu lat sufity podwieszane pojawiają się w wolnostojących domach rodzinnych a nawet mieszkaniach. Naturalnym środowiskiem dla niego będą lofty czy też wszelkie pomieszczenia adaptowane, ale mnogość rozwiązań i estetyka tego rodzaju sklepienia spowodowały ich powszechność.  Sufit podwieszany, co to jest? Sufit …

Czytaj więcej

Niskie mieszkanie a optyczne powiększenie sufitu

Gru 06, 2018

Urządzenie „niskiego mieszkania” wydaje się być sporym utrapieniem. Nie każdy zna sztuczki, które pozwalają na optyczne powiększenie sufitu, a jednocześnie na „zmianę” na lepsze. Jeśli jednak chcemy zmienić własne cztery kąty i sprawić by mieszkanie nie wydawało się zbyt niskie, warto poznać kilka sposobów, które taki rezultat pozwolą uzyskać. Niskie mieszkania to przypadki, które wciąż występują dość często, w szczególności jeśli mowa o blokach. …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}