Wyniki Twojego wyszukiwania

Storczyk – uprawa, pielęgnacja

storczyk

 Storczyk od zawsze kojarzy się z kwiatem luksusowym. Niezwykle piękny, w różnych odcieniach, w doniczce czy wazonie wygląda niezwykle elegancko i szlachetnie. Współcześnie rozpoznajemy kilkanaście lub kilkadziesiąt gatunków tej byliny. Ilość gatunków zależy od przyjętej systematyki. Po odkryciach roślinnego DNA, część gatunków została przypisana do innych roślin, dlatego uznaje się, że jesteśmy w stanie rozpoznać 17 gatunków storczyka. Wszystkie one występują w Polsce i objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a część, z uwagi na zagrożenie wyginięciem, wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Storczyk w domu

Wiele osób, szczególnie początkujący amatorzy tych kwiatów, wzbrania się przed ich eksponowaniem w domu. Częścifowo jest to uzasadnione, ponieważ storczyk wymaga świadomej pielęgnacji. Bardzo często otrzymany w prezencie i pozostawiony sam sobie niknie w oczach lub gospodarz domu, nie do końca zdający sobie sprawę z charakteru tej rośliny, zniecierpliwiony wyrzuca go w przeświadczeniu, że jest to już martwa roślina. Jednak zanim się zrezygnuje z jej uprawy w domu warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji, które wcale nie są takie kłopotliwe a roślina w zamian za opiekę odwdzięcza się kwiatem, który jest prawdziwą ozdobą każdego domu.

Storczyk – uprawa i pielęgnacja

Jednym z najważniejszych składników pielęgnacji storczyka jest światło. Bardzo często to ono decyduje o jakości kwitnienia rośliny. Zapotrzebowanie na określoną ilość światła wynika z jej budowy. Storczyk należy bowiem do roślin o grubych i sztywnych liściach, mniej światła potrzebują zawsze rośliny o miękkich i delikatnych listkach. Storczyki lubią być eksponowane w miejscach, do których dociera dużo rozproszonego światła dziennego. Dlatego dobrym miejscem do ich uprawy są parapety okien ulokowanych od strony południowo-zachodniej. Jednak latem należy umiejętnie cieniować światło. Jeżeli storczyk miałby stać w pomieszczeniach od strony południowej można eksponować je w pewnym oddaleniu od okna i bez dodatkowego sztucznego doświetlenia. Niektóre z gatunków tej rośliny, mniej wymagające, można nawet z powodzeniem uprawiać na parapetach okien położonych od strony północnej. Latem warto wystawić doniczkę ze storczykiem na balkon lub taras pamiętając jednak, by osłonić ją przed intensywnym i ostrym nasłonecznieniem.

Temperatura

Kolejnym kryterium decydującym o powodzeniu uprawy storczyków w mieszkaniu jest temperatura otoczenia. Storczyki w zależności od wybranego gatunku do uprawy potrzebują zróżnicowanego klimatu. Ze względu na optymalne warunki otoczenia storczyki podzielono na:

 • ciepłolubne, np. : Phalaenopsis, w dzień 23–27 ° C, w nocy: 18–20 °C
 • umiarkowane, np.: Cattleya, Paphiopedilum, w dzień 18–22°C, w nocy: 14–18°C
 • zimnolubne, np.: Cymbidium, Dendrobium, w dzień 15–18°C, w nocy: 8–14°C

Latem, podczas ciepłych i słonecznych dni wszystkie gatunki dobrze tolerują nawet znacznie wyższą temperaturę.

storczyk

Pielęgnacja i hodowla storczyków
Kliknij i sprawdź ceny!

Storczyki – podlewanie

Storczyki uprawiane w domu w doniczkach podlewamy dość oszczędnie, szczególnie w okresie spoczynku, pamiętając, żeby to zrobić dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników:

 • wielkości rośliny
 • rodzaju pojemnika, w którym jest uprawiana: doniczki gliniane przyspieszają wysychanie podłoża a plastikowe spowalniają ten proces
 • etapu wzrostu rośliny
 • podłoża, na którym rośnie
 • natężenia światła w pomieszczeniu
 • temperatury powietrza
 • wilgotności powietrza

Z uwagi na te wszystkie kryteria częstotliwość podlewania oscyluje w przedziale 3-16 dni. Niektóre z gatunków storczyka preferują naprawdę dobre przeschnięcie podłoża, inne wręcz odwrotnie. Zasadą jest, że storczyki podlewa się najlepiej rano. Dzięki temu podłoże ma czas, by przeschnąć do wieczora, gdy niższa temperatura mogłaby wywołać rozwój chorób związanych z jej gwałtownym obniżeniem. Najlepiej podlewać roślinę poprzez jej zanurzenie, doniczkę wstawia się do naczynia z wodą i pozostawia tak długo, aby podłoże zostało dobrze nawodnione. Czas oczekiwania zależy od wielkości doniczki. Można też po prostu podlać nasz kwiat obficie, tak aby całe podłoże zostało mocno nasączone, jednak zawsze na koniec należy wylać wodę, która zebrała się w podstawce. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, najlepsza do podlewania to woda destylowana, woda pochodząca z filtra odwróconej osmozy, woda przegotowana z kranu lub deszczówka, pod warunkiem ograniczonej ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

Podłoże

O powodzeniu naszej uprawy storczyków w dużym stopniu decyduje jakość podłoża. Ze względu na upodobanie do określonego podłoża storczyki dzielą się na:

 • epifity, w stanie naturalnym rosną na drzewach bez kontaktu z glebą
 • litofity, storczyki naskalne
 • storczyki naziemne, gruntowe

Najpopularniejsze ze storczyków epifity wymagają podłoża z mieszanki kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, pumeksu ogrodniczego.

Storczyki – nawożenie 

Aby domowa uprawa storczyka zakończyła się powodzeniem roślinę należy nawozić. Najlepiej skorzystać ze specjalnych preparatów do nawożenia storczyków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Na opakowaniu znajdziemy dokładny opis dawkowania i sposób podawania. Nawożenie storczyków można też wzbogacić poprzez spryskiwanie liści. Należy tylko pamiętać, że nie wolno nawozić storczyków w okresie spoczynku, nawozimy je w okresie od wiosny do jesieni. To wtedy nasza roślina się rozwija i potrzebuje składników odżywczych. W okresie wzrostu zaleca się nawożenie co 3-4 tygodnie.

Można to też zrobić podczas każdego podlewania stosując dawkę nawozu wielokrotnie słabszą. Najważniejszy jest skład nawozu, w okresie późnej wiosny i latem stosuje się nawóz o wysokiej zawartości azotu. Obserwując roślinę warto zwrócić uwagę, czy taka dawka jest wystarczająca. Jeżeli liście naszego storczyka mają barwę wyraźnie ciemnozieloną oznacza to, że roślina jest dobrze odżywiona, natomiast liście o barwie jasnej dodatkowo ze śladami zażółceń oznaczają niedobór nawożenia. Jednak gdy końcówki liści rośliny stają się poczerniałe to sygnał, że nawozu jest za dużo. Te same objawy mogą też świadczyć o innych chorobach rośliny. Zasadą nawożenia jest zawsze „mniej niż więcej”.

Storczyki to jedne z najpiękniejszych domowych roślin doniczkowych. Pomimo, że ich uprawa wymaga staranności i uwagi warto zainwestować w nią swoją energię. Kwiaty odwdzięczą nam się urodą, zmieniając wygląd naszych pomieszczeń i przykuwając uwagę gości i domowników. Odrobina wprawy i wiedzy na temat hodowli kwiatów doniczkowych w zupełności wystarczy, by osiągnąć spektakularny efekt.

Podobne artykuły

Jak wybrać kwiaty doniczkowe do ogrodu

Gru 23, 2017

Marząc o pięknym wyglądzie naszego wymarzonego ogrodu często szukamy niewielkich i niedrogich detali, które w prosty, acz ciekawy sposób pomogą nam urozmaicić wygląd naszego wnętrza. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasem w celu tym wystarczy jedynie postawić na zasadzenie pięknej rośliny doniczkowej! Faktem jest, że nie każdy z nas ma odpowiednią „rękę” do roślin (niektórzy są w stanie …

Czytaj więcej

Wierzba w Twoim ogrodzie

28 maja, 2018

Chyba najczęściej malowanym przez artystów drzewem jest wierzba, jej opis można znaleźć też w literaturze i poezji. Przez lata swojego istnienia w sztuce wierzba nabrała wielu znaczeń, a przede wszystkim kojarzy się z pewnego rodzaju izolacją i alienacją. Tymczasem wierzba jest rośliną ozdobną sprawdzającą się w każdym ogrodzie, a ponadto posiada wiele użytecznych właściwości. Wierzba jest pięknym drzewem o wielu cennych właściwościach, poznaj jej …

Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie

06 maja, 2018

Mając odrobinę miejsca przy naszych domostwach często chcemy urządzić ogródek. Oczywiście wszyscy chcemy, żeby prezentował się on możliwie najlepiej. Aby mógł zachwycać swym pięknem konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi, które pomogą utrzymać ogród atrakcyjnym. Często szczególnej pielęgnacji wymaga obszar ziemi, a kiedy jest on wyjątkowo duży, to wówczas idealnym sprzętem okaże się glebogryzarka. Zastępując szpadel oraz widły zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie i czyni …

Czytaj więcej

Trawa – sadzenie i pielęgnacja

22 maja, 2018

Jeszcze stosunkowo do niedawna trawa rosnąca w ogrodzie sygnalizowała brak pomysłu na aranżację ogrodu i niechęć jego właściciela do jakichkolwiek prac związanych z porządkowaniem i utrzymaniem ogrodu. Aktualnie połać ziemi z zasadzoną na niej trawą uzyskała pełnoprawną funkcję świadomie zaaranżowanej przestrzeni. Trawy ozdobne, co to jest? Ozdobne trawy liczą sobie ok. 11.000 gatunków. Jednak do tej pory, przynajmniej w naszym kraju nie odgrywały one …

Czytaj więcej

Geranium – uprawa i pielęgnacja

24 maja, 2018

Geranium, czyli anginka, anginowiec lub pelargonia pachnąca, było niegdyś bardzo popularną rośliną ozdobną. W Polsce jest uprawiane od lat 30 XX wieku. Największą zaletą tego gatunku są niskie wymagania oraz właściwości lecznicze. W tej chwili popularnością cieszy się olejek z geranium, ale również świeże liście rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie. Geranium powoli wraca do łask i coraz więcej osób decyduje się na uprawę …

Czytaj więcej

Piękny ogród – skrzydłokwiat

Mar 13, 2018

Skrzydłokwiat to roślina o dużych walorach dekoracyjnych, która wyróżnia się pięknymi kwiatami o delikatnym zapachu. Jeśli ma odpowiednie warunki, prezentuje się bardzo okazale i długo kwitnie. Jest łatwa w uprawie, mało podatna na choroby i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Te popularne rośliny posiadają również zdolność oczyszczania powietrza. Walory dekoracyjne skrzydłokwiatów Rośliny tego gatunku zyskały popularność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów oraz liści. Długie, lancetowate …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}