Wyniki Twojego wyszukiwania

Stan prawny nieruchomości, a jej zakup. Na to musimy uważać!

Nabyć nieruchomość…jak to łatwo powiedzieć. Tekst piosenki Piotra Szczepanika brzmiał nieco inaczej, natomiast istotę problematyki zachowajmy. Mieszkania, domu czy działki nie kupuje się tak jak chleba w sklepie. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Dolistowski, właściciel agencji DOMER Nieruchomości, prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu nieruchomościami.

Czym powinniśmy się zainteresować przed zakupem nieruchomości, aby później uniknąć prawnych problemów? 

Sprawdzenie stanu prawnego to, oprócz ustalenia ceny, podstawowa czynność każdego kupującego nieruchomość. Można to próbować zrobić samodzielnie lub zlecić to kompetentnemu pośrednikowi. W zależności od tego, jaki jest stan prawny, poczynając od sposobu nabycia, przez poprzedniego właściciela, meldunkach, księgach wieczystych, kwestiach podatkowych i innych – dostosowujemy swoje działania w zależności od istniejącej sytuacji.

Pan jest akurat kompetentną osobą  w kwestiach prawnych, ponieważ ukończył Pan studia na Wydziale Prawa. W czym przydaje się Pana wykształcenie w pracy z nieruchomościami? 

Dzięki wiedzy uzyskanej na studiach prawniczych jestem w stanie właściwie ocenić posiadaną przez właściciela dokumentację, dokonać regulacji stanu prawnego w zależności od potrzeb. Wielokrotnie sprzedawałem nieruchomości, których stan prawny był nieuregulowany od kilku pokoleń i wymagało to dużego nakładu pracy typowo prawniczej. Często również zadłużenia nieruchomości powodują, iż kupujący boją się ją kupić aby nie przejąć długów. W obrocie nieruchomościami niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza, wynika to z ogromu przepisów, które ten obrót regulują. Moim zdaniem klient decydując się na współpracę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami powinien otrzymać kompleksową usługę, tzn. oprócz działań typowo marketingowych również gwarancję bezpieczeństwa prawnego transakcji. Przykładowo: temat nieruchomości gruntowych regulują tak liczne normy prawne, że przeciętnego Kowalskiego może to przyprawić o przysłowiowy „zawrót głowy”. Zmieniające się ustawy i rozporządzenia wymuszają na pośrednikach, którzy chcą świadczyć usługi na najwyższym poziomie, konieczność ciągłego szkolenia.

Czy klienci doceniają Pana wiedzę? Nie boją się zaufać, wiedząc, że nie mają do czynienia ze zwykłym, przeciętnym pośrednikiem?

Zdarzają się różne historie, ale na końcu wdzięczność klientów jest duża. Szczególnie w momentach gdy ktoś od dłuższego czasu bezskutecznie próbował rozwiązać swój problem i dopiero moja praca pozwoliła na doprowadzenie do pozytywnego finału. Działam na rynku nieruchomości od kilkunastu lat i zdecydowana większość moich klientów pochodzi z „polecenia”. Skoro klienci mnie polecają to chyba są zadowoleni z mojej pracy.

Czy na rynku nieruchomości jest wiele „bubli prawnych”, przez które przyszły właściciel może mieć problemy? Jakie są to najczęściej ukryte „wady prawne” nieruchomości. 

Owszem. Zdarzają się np. sytuacje, że właściciel, chociaż faktycznie włada nieruchomością, nie posiada dokumentów potwierdzających jej własność i wtedy na mnie spada obowiązek znalezienia dokumentów w różnych urzędach i archiwach lub sądowne dokonanie potwierdzenia własności.

A „buble”?

„Buble prawne” to najczęściej wynik zaniedbań ze strony obecnych lub wcześniejszych właścicieli, którzy nie uregulowali dziedziczenia, granic, nie dokończyli procedur administracyjnych itp. Np. zdarzają się domy, w których od lat mieszkają ludzie, a nie widnieją one w gminnych ewidencjach. Zdarza się też, że w ewidencji istnieje dom, a w rzeczywistości mamy pustą, niezabudowaną działkę, a nawet takie, kiedy nasz dom stoi na działce sąsiada. To tylko niewielki wycinek możliwych sytuacji. Dlatego potrzebny jest tu kompetentny pośrednik z doświadczeniem i dużą wiedzą prawniczą.

Podobne artykuły

Monter stolarki budowlanej – program wsparcia naboru do szkół. Udział bierze placówka z Białegostoku

Cze 12, 2019
Dzięki utworzeniu zawodu montera stolarki budowlanej, szkoły branżowe mogą kształcić przyszłych fachowców, którzy zadbają o dobry montaż okien, drzwi czy też bram garażowych. Związek POiD realizuje program wsparcia rekrutacji dla placówek szkolnych, które od września 2019 roku planują rozpoczęcie nauczania w tej profesji. Wśród nich jest Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku. Sektor stolarki budowlanej w Polsce odczuwa deficyt ...
Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – działki na sprzedaż – wrzesień ’20

Wrz 24, 2020

W kolejnej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy działki na sprzedaż, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli poszukujesz gruntu pod inwestycję, działki pod budowę domu lub do wypoczynku na łonie natury – sprawdź nasze wyselekcjonowane propozycje. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Juchnowiec Dolny Powierzchnia : 4 800 m2 Cena : 192 000 zł Biuro nieruchomośći : Ajaspol House Działka rolna  położoną we wsi …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – hale i magazyny na wynajem – kwiecień ’20

Kwi 17, 2020

W kolejnej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego prezentujemy hale i magazyny do wynajęcia. Wiele firm potrzebuje nie tylko powierzchni biurowej, ale również  miejsca do przechowywania towaru. Niewątpliwym plusem wynajmu hal i magazynów jest to, że dostępne są od ręki. Ten przegląd nieruchomości przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą i poszukujących dodatkowego miejsca dla swojego biznesu w dobrej lokalizacji. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja …

Czytaj więcej

Empiria Nieruchomości: konsekwentna droga i praca na wyłączność

Gru 05, 2019

Uczciwość, rzetelność, konkrety. Tak swoje podejście do pracy charakteryzuje Karina Bielska z firmy Empiria Nieruchomości. Pracuje tylko na wyłączność i stara się poznać swoich klientów jak najlepiej. Czy takie podejście się sprawdza? Biuro Empiria Nieruchomości istnieje od 2010 roku, powstała w oparciu o zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa finansowego oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Współpracuje z doświadczonymi pośrednikami finansowymi, którzy służą …

Czytaj więcej

Wideo wizytówka – Hexa Bank

Sie 17, 2020

HEXA BANK Zajmują się obsługą finansową podmiotów gospodarczych, rolników indywidualnych i gospodarstw rolnych, osób prywatnych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Za swoje konsekwentne działania i bardzo dobre wyniki finansowe otrzymują nagrody i wyróżnienia, jak choćby wygrana w konkursie „Najlepszy Bank 2015” w rankingu Gazety Bankowej. Zapraszamy do zapoznania się z HEXA BANK Spodobała Ci się realizacja wideo?  Stwórz wideo wizytówkę swojej firmy i wyróżnij się …

Czytaj więcej

Sprawdź jak możesz wyposażyć łazienkę – GROHE Truck tour

Kwi 10, 2019

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy – 15.04.2019 w poniedziałek będziemy gościli Grohe Trucka z najnowocześniejszymi technologiami Grohe z Targów ISH 2019. Są to pierwsze odwiedziny największej mobilnej ekspozycji Grohe w salonie AKCESS w Białymstoku! Dzień później – 16.04 Grohe Truck odwiedzi salon AKCESS w Ełku Mobilna Ekspozycja GROHE 09:00 – otwarcie Trucka dla zwiedzających 12.00 – krótki event z prezentacją nowości dla architektów, projektantów, z …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}