Wyniki Twojego wyszukiwania

Stan prawny nieruchomości, a jej zakup. Na to musimy uważać!

Nabyć nieruchomość…jak to łatwo powiedzieć. Tekst piosenki Piotra Szczepanika brzmiał nieco inaczej, natomiast istotę problematyki zachowajmy. Mieszkania, domu czy działki nie kupuje się tak jak chleba w sklepie. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Dolistowski, właściciel agencji DOMER Nieruchomości, prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu nieruchomościami.

Czym powinniśmy się zainteresować przed zakupem nieruchomości, aby później uniknąć prawnych problemów? 

Sprawdzenie stanu prawnego to, oprócz ustalenia ceny, podstawowa czynność każdego kupującego nieruchomość. Można to próbować zrobić samodzielnie lub zlecić to kompetentnemu pośrednikowi. W zależności od tego, jaki jest stan prawny, poczynając od sposobu nabycia, przez poprzedniego właściciela, meldunkach, księgach wieczystych, kwestiach podatkowych i innych – dostosowujemy swoje działania w zależności od istniejącej sytuacji.

Pan jest akurat kompetentną osobą  w kwestiach prawnych, ponieważ ukończył Pan studia na Wydziale Prawa. W czym przydaje się Pana wykształcenie w pracy z nieruchomościami? 

Dzięki wiedzy uzyskanej na studiach prawniczych jestem w stanie właściwie ocenić posiadaną przez właściciela dokumentację, dokonać regulacji stanu prawnego w zależności od potrzeb. Wielokrotnie sprzedawałem nieruchomości, których stan prawny był nieuregulowany od kilku pokoleń i wymagało to dużego nakładu pracy typowo prawniczej. Często również zadłużenia nieruchomości powodują, iż kupujący boją się ją kupić aby nie przejąć długów. W obrocie nieruchomościami niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza, wynika to z ogromu przepisów, które ten obrót regulują. Moim zdaniem klient decydując się na współpracę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami powinien otrzymać kompleksową usługę, tzn. oprócz działań typowo marketingowych również gwarancję bezpieczeństwa prawnego transakcji. Przykładowo: temat nieruchomości gruntowych regulują tak liczne normy prawne, że przeciętnego Kowalskiego może to przyprawić o przysłowiowy „zawrót głowy”. Zmieniające się ustawy i rozporządzenia wymuszają na pośrednikach, którzy chcą świadczyć usługi na najwyższym poziomie, konieczność ciągłego szkolenia.

Czy klienci doceniają Pana wiedzę? Nie boją się zaufać, wiedząc, że nie mają do czynienia ze zwykłym, przeciętnym pośrednikiem?

Zdarzają się różne historie, ale na końcu wdzięczność klientów jest duża. Szczególnie w momentach gdy ktoś od dłuższego czasu bezskutecznie próbował rozwiązać swój problem i dopiero moja praca pozwoliła na doprowadzenie do pozytywnego finału. Działam na rynku nieruchomości od kilkunastu lat i zdecydowana większość moich klientów pochodzi z „polecenia”. Skoro klienci mnie polecają to chyba są zadowoleni z mojej pracy.

Czy na rynku nieruchomości jest wiele „bubli prawnych”, przez które przyszły właściciel może mieć problemy? Jakie są to najczęściej ukryte „wady prawne” nieruchomości. 

Owszem. Zdarzają się np. sytuacje, że właściciel, chociaż faktycznie włada nieruchomością, nie posiada dokumentów potwierdzających jej własność i wtedy na mnie spada obowiązek znalezienia dokumentów w różnych urzędach i archiwach lub sądowne dokonanie potwierdzenia własności.

A „buble”?

„Buble prawne” to najczęściej wynik zaniedbań ze strony obecnych lub wcześniejszych właścicieli, którzy nie uregulowali dziedziczenia, granic, nie dokończyli procedur administracyjnych itp. Np. zdarzają się domy, w których od lat mieszkają ludzie, a nie widnieją one w gminnych ewidencjach. Zdarza się też, że w ewidencji istnieje dom, a w rzeczywistości mamy pustą, niezabudowaną działkę, a nawet takie, kiedy nasz dom stoi na działce sąsiada. To tylko niewielki wycinek możliwych sytuacji. Dlatego potrzebny jest tu kompetentny pośrednik z doświadczeniem i dużą wiedzą prawniczą.

Podobne artykuły

Stół bilardowy, stół do ping-ponga czy stół jadalny? Już nie trzeba wybierać

Mar 11, 2020

„To już nie jest niszowa rozrywka, nie jest taka droga i naprawdę nie trzeba na nią przeznaczać oddzielnego pomieszczenia”. O czym mówi Bożysław Bogdański? O bilardzie. Ekskluzywny salon, cygara i skórzane kanapy. Takie z grubsza skojarzenia może wywoływać hasło „bilard”. Czy taka niszowa branża to dobry pomysł na biznes? – Bilard wyszedł z niszy już jakiś czas temu – odpowiada Bożysław Bogdański, właściciel firmy …

Czytaj więcej

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część II – kluczowe parametry)

Mar 21, 2020

“Ramka nie powinna się błyszczeć. Nie dajmy się oszukiwać!” Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę – aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien. Część II – KLUCZOWE PARAMETRY Panie Adamie, zakładamy hipotetyczną sytuację. Zgłasza …

Czytaj więcej

Już jest! Kolejny „Kwadrans nieruchomości”. Nie można go przegapić (video)

Gru 05, 2019

Jak inwestować. W działki, lokale i mieszkania. O tym m.in. rozmawiają eksperci w kolejnym „Kwadransie nieruchomości”. Drugi odcinek programu portalu Askdom.pl do obejrzenia już od dzisiaj.  „Kwadrans nieruchomości” powstaje przy współpracy z portalem BIA 24. – To pierwszy program, jakie stworzyliśmy w Askdom.pl. – mówi Karol Serwatko, właściciel Askdom.pl. – Chcieliśmy wyjść z informacją w innej, jeszcze ciekawszej formie niż zwykliśmy do tej pory …

Czytaj więcej

Jesteś kredytobiorcą? Ważne informacje o możliwości zawieszenia rat kredytów.

Mar 18, 2020

W obecnej sytuacji epidemiologicznej Związek Banków Polskich zdecydował, iż banki powinny podjąć działania i umożliwić pomoc Kredytobiorcom. Banki dają możliwość odroczenia spłaty rat. Każdy bank ma jednak inną ofertę i wymagania. Została jednak uproszczona procedura składania wniosków, które będzie można złożyć bez wychodzenia z domu. Komunikat Związku Banków Polskich:  https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki  Banki, które już umożliwiły swoim klientom odroczenia spłat raty kredytu: PKO BP mBank Raiffensen …

Czytaj więcej

Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert

Paź 01, 2019

    Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert   W związku z szybkim rozwojem naszej firmy poszukujemy energicznych osób, z którymi będziemy mogli wspólnie realizować poważne cele. Wiemy jak rozmawiać z Klientami i skutecznie pomagać sprzedawać i kupować nieruchomości. Dla nas liczą się wyłącznie dobre relacje z Klientem. Pracujemy na zasadzie wyłączności z jedną stroną. Szanujemy swój, Twój i Klienta czas.   Jeśli jesteś …

Czytaj więcej

Hexa Bank Spółdzielczy to tradycja, nowoczesność, regionalność. Spełnia wszystkie Twoje oczekiwania

Paź 02, 2019

Co się liczy, kiedy decydujemy się na kredyt mieszkaniowy i szukamy odpowiedniego banku? Prosta oferta, szybka decyzja i profesjonalizm. To na początek. Ważne jest jeszcze, czy kredyt będzie można przeznaczyć np. na remont, zakup działki lub też wykup mieszkania komunalnego. Ważne jest, czy bank, w którym weźmiemy kredyt, jest nowoczesny, no i najlepiej, żeby do tego był to bank polski. W końcu kredyt jest …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}