Wyniki Twojego wyszukiwania

Stan prawny nieruchomości, a jej zakup. Na to musimy uważać!

Nabyć nieruchomość…jak to łatwo powiedzieć. Tekst piosenki Piotra Szczepanika brzmiał nieco inaczej, natomiast istotę problematyki zachowajmy. Mieszkania, domu czy działki nie kupuje się tak jak chleba w sklepie. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Dolistowski, właściciel agencji DOMER Nieruchomości, prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu nieruchomościami.

Czym powinniśmy się zainteresować przed zakupem nieruchomości, aby później uniknąć prawnych problemów? 

Sprawdzenie stanu prawnego to, oprócz ustalenia ceny, podstawowa czynność każdego kupującego nieruchomość. Można to próbować zrobić samodzielnie lub zlecić to kompetentnemu pośrednikowi. W zależności od tego, jaki jest stan prawny, poczynając od sposobu nabycia, przez poprzedniego właściciela, meldunkach, księgach wieczystych, kwestiach podatkowych i innych – dostosowujemy swoje działania w zależności od istniejącej sytuacji.

Pan jest akurat kompetentną osobą  w kwestiach prawnych, ponieważ ukończył Pan studia na Wydziale Prawa. W czym przydaje się Pana wykształcenie w pracy z nieruchomościami? 

Dzięki wiedzy uzyskanej na studiach prawniczych jestem w stanie właściwie ocenić posiadaną przez właściciela dokumentację, dokonać regulacji stanu prawnego w zależności od potrzeb. Wielokrotnie sprzedawałem nieruchomości, których stan prawny był nieuregulowany od kilku pokoleń i wymagało to dużego nakładu pracy typowo prawniczej. Często również zadłużenia nieruchomości powodują, iż kupujący boją się ją kupić aby nie przejąć długów. W obrocie nieruchomościami niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza, wynika to z ogromu przepisów, które ten obrót regulują. Moim zdaniem klient decydując się na współpracę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami powinien otrzymać kompleksową usługę, tzn. oprócz działań typowo marketingowych również gwarancję bezpieczeństwa prawnego transakcji. Przykładowo: temat nieruchomości gruntowych regulują tak liczne normy prawne, że przeciętnego Kowalskiego może to przyprawić o przysłowiowy „zawrót głowy”. Zmieniające się ustawy i rozporządzenia wymuszają na pośrednikach, którzy chcą świadczyć usługi na najwyższym poziomie, konieczność ciągłego szkolenia.

Czy klienci doceniają Pana wiedzę? Nie boją się zaufać, wiedząc, że nie mają do czynienia ze zwykłym, przeciętnym pośrednikiem?

Zdarzają się różne historie, ale na końcu wdzięczność klientów jest duża. Szczególnie w momentach gdy ktoś od dłuższego czasu bezskutecznie próbował rozwiązać swój problem i dopiero moja praca pozwoliła na doprowadzenie do pozytywnego finału. Działam na rynku nieruchomości od kilkunastu lat i zdecydowana większość moich klientów pochodzi z „polecenia”. Skoro klienci mnie polecają to chyba są zadowoleni z mojej pracy.

Czy na rynku nieruchomości jest wiele „bubli prawnych”, przez które przyszły właściciel może mieć problemy? Jakie są to najczęściej ukryte „wady prawne” nieruchomości. 

Owszem. Zdarzają się np. sytuacje, że właściciel, chociaż faktycznie włada nieruchomością, nie posiada dokumentów potwierdzających jej własność i wtedy na mnie spada obowiązek znalezienia dokumentów w różnych urzędach i archiwach lub sądowne dokonanie potwierdzenia własności.

A „buble”?

„Buble prawne” to najczęściej wynik zaniedbań ze strony obecnych lub wcześniejszych właścicieli, którzy nie uregulowali dziedziczenia, granic, nie dokończyli procedur administracyjnych itp. Np. zdarzają się domy, w których od lat mieszkają ludzie, a nie widnieją one w gminnych ewidencjach. Zdarza się też, że w ewidencji istnieje dom, a w rzeczywistości mamy pustą, niezabudowaną działkę, a nawet takie, kiedy nasz dom stoi na działce sąsiada. To tylko niewielki wycinek możliwych sytuacji. Dlatego potrzebny jest tu kompetentny pośrednik z doświadczeniem i dużą wiedzą prawniczą.

Podobne artykuły

Przegląd nieruchomości – mieszkania na sprzedaż – listopad ’20

Lis 20, 2020

W kolejnej części  przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy mieszkania na sprzedaż.  Prezentowane oferty są interesujące ze względu na cenę i lokalizację. Znajdują się tu oferty mieszkań do własnej aranżacji jak i te wyremontowane i wyposażone. Mieszkania 1 – pokojowe PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja: Przydworcowe, Białystok Powierzchnia: 30 m2 Cena: 229 000zł Biuro nieruchomości: Ambasada Nieruchomości Mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Kard. Stefana Wyszyńskiego na …

Czytaj więcej

ASKNEWS Finansowy odc. 6 – Jak przygotować się na pozyskanie kredytu.

Lut 15, 2021

ASKNEWS Finansowy Od początku Seria ASKNEWS Finansowy powstała w odpowiedzi na potrzebę związaną z nurtującymi problemami. W serii znajdziecie filmy z szeroko pojętą tematyką finansową. Od aktualnej sytuacji aż po szczegółowe tematy związane z kredytami.   https://youtu.be/zHjyNuL0KVw Pozyskanie kredytu Jak się do tego przygotować? W tym odcinku Co zrobić, aby uzyskać wyższą kwotę kredytu? Źródła dochodu – jak wpływają na kredyt? Jak ważna jest …

Czytaj więcej

Jak najlepiej sprzedać nieruchomość – podpowiada biuro Remax

Lip 14, 2018

Jak najlepiej sprzedać nieruchomość? W dzisiejszych, przepełnionych elektroniką i Internetem czasach, wiele osób planujących sprzedaż nieruchomości uważa, że nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy przecież zrobić ładne zdjęcia i umieścić ofertę „w sieci”, a potem już tylko odbierać telefony od licznych zainteresowanych… . Niestety, realia okazują się zupełnie inne. Współczesny rynek oferuje bardzo wiele ciekawych nieruchomości, przez co klienci są coraz bardziej wymagający. …

Czytaj więcej

13VIP – 4Home&Kitchen – Tu najważniejsza jest satysfakcja klienta

Sty 15, 2020

Firma 13VIP-4Home&Kitchen zajmuje się projektowaniem i realizacją wnętrz kuchennych, doradztwem w wyborze oraz bezpośrednią sprzedażą sprzętu AGD. Jest to firma wychodząca naprzeciw najbardziej wymagającym klientom, którzy cenią sobie jakość za rozsądną cenę. Kuchnie to ich największa pasja. Jak nikt inny rozumieją potrzeby osób urządzających swój własny kąt. Aranżują i wykonują autorkie projekty mebli przy współpracy ze zdolnymi i najbardziej wziętymi architektami i projektantami. Zapewniają …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – mieszkania na sprzedaż – marzec ’21

Mar 12, 2021

W kolejnym  przeglądzie nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy mieszkania na sprzedaż.  Prezentowane oferty są interesujące ze względu na cenę i lokalizację. Znajdują się tu oferty mieszkań do własnej aranżacji jak i te wyremontowane i wyposażone. Mieszkania 1 – pokojowe PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja: Białystok, Młodych Powierzchnia: 30 m2 Cena: 230 000 zł Biuro nieruchomości: Ab Grand Nieruchomości Mieszkania znajdującego się na 9 piętrze w …

Czytaj więcej

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Lip 10, 2019
Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką - właścicielką biura nieruchomości Licencja Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.   Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego - mówi Ewa ...
Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}