askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Sprzedaż mieszkania - etapy

Sprzedaż mieszkania - etapy


Gdy decydujesz się przystąpić do sprzedaży nieruchomości, z pewnością zależy ci, by cała sprawa przebiegła szybko, sprawnie i bez problemów. Aby tak się stało, warto przygotować się starannie do tego przedsięwzięcia. Przed zamieszczeniem ogłoszenia w Internecie, dowiedz się więc, z jakimi formalnościami musisz się liczyć oraz jak wygląda rozliczenie takiej transakcji. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych aspektów.

1. Sprzedaż nieruchomości - co ma znaczenie?

2. Jakie dokumenty będą potrzebne?

3. Etapy sprzedaży nieruchomości


Wiele osób przy sprzedaży mieszkania lub domu decyduje się skorzystać ze wsparcia agenta nieruchomości. To dobry pomysł, gdyż wiele kwestii w naturalny sposób zostanie uproszczonych. Mimo to warto samemu mieć podstawową wiedzę na temat tego, jakimi prawami rządzi się sprzedaż mieszkania. Dokumenty czy podstawowe kwestie organizacyjne możesz wówczas przygotować wcześniej.

Sprzedaż nieruchomości - co ma znaczenie?

Przygotowując się na sprzedaż mieszkania lub domu, musisz wziąć pod uwagę stan prawny nieruchomości. To on będzie wpływał na wiele ważnych kwestii, z jakimi wiąże się sprzedaż mieszkania: dokumenty, które należy przygotować, zapisy umowy sprzedaży mieszkania czy formalności bankowe, gdy kupujący będzie finansował zakup kredytem. Zweryfikuj to jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia, by uniknąć niejasności. Rozważ przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Przede wszystkim musi ono wyglądać na zadbane i czyste. Często niewielkie prace remontowe pozwalają podnieść wartość nieruchomości.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby doszło do zawarcia umowy, którą potwierdza akt notarialny, konieczne jest w przypadku sprzedaży mieszkania przygotowanie kilku dokumentów. Są to:
- akt własności, na przykład wypis aktu notarialnego, postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku, umowa darowizny itp.,
- dokument potwierdzający zapis w księdze wieczystej, jeśli sprzedawana jest nieruchomość z księgą wieczystą,
- zaświadczenie o wymeldowaniu lokatorów i właścicieli,
- zaświadczenie z spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości,
- zaświadczenie o wysokości zadłużenia wraz z numerem rachunku bankowego do spłaty kredytu - w przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką.

Ważna jest także umowa. Często stosowanym dokumentem jest również umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, jednak ma ona znaczenie dla banku, a nie dla notariusza.

Etapy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości może potrwać od kilku dni do wielu miesięcy. Najczęściej w całym procesie można wyodrębnić kilka etapów. Początkiem są działania przygotowawcze: przygotowanie dokumentów, wycena, stworzenie ogłoszenia. Później poszukiwany jest kupiec, z którym zawierana jest najpierw umowa przedwstępna, później zaś - właściwa. Ostatnim krokiem jest zawarcie ostatecznej umowy w formie aktu notarialnego.