Wyniki Twojego wyszukiwania

Sępolia, dlaczego powinna być w każdym mieszkaniu

sępolia

Sępolia fiołkowa (łac.:Saintpaulia ionantha) pochodzi z Pd-Wsch Afryki. To wieloletnia roślina doniczkowa z rodziny ostrojowatych, spokrewniona ze skrętnikami i siningiami. Z uwagi na pochodzenie często zamiennie nazywana jest sępolią afrykańską. Jako pierwszy nazwał ją tak jej odkrywca Walter von Saint Paul-Illaire, gubernator niemieckiej kolonii w Afryce końca XIXw. To on odkrył kwiat w afrykańskiej dżungli. Po sprowadzeniu jej do Europy, gdy okazało się, że doskonale się przyjmuje na naszym kontynencie, zyskała sobie ogromną popularność przede wszystkim ze względu na urodę kwiatów. A że kwitnie cały rok stanowi wspaniałą ozdobę domu. Przymiotnik fiołkowa w nazwie pojawił się ze względu na małe, ale liczne kwiaty przypominające nieco fiołka rogatego, popularna jest też jej inna nazwa paulinka. 

Cała uroda sępolii

Sępolia jest dość niepozorną rośliną sięgającą wzrostem do 25 cm. Jej średnica przekracza często 40cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, mięsistymi i okrągławymi liśćmi o dł. 5-8 cm, pokrytymi drobnymi włoskami. Od strony spodniej barwa liści zmienia się na jaśniejszą lub czerwonawą. Kwiaty sępolii rosną pojedynczo, jako pełne lub strzępiaste, zebrane w luźne pęki.

Sępolia o kwiatach pojedynczych to:

 • Bright Eyes, o kwiatach ciemnofioletowych z żółtym oczkiem
 • Colorado, o kwiatach karmazynowych o jaskrawożółtych środkach i pofałdowanych brzegach płatków
 • Delft, o kwiatach fioletowo-niebieskich

Sępolia o kwiatach pełnych to:

 • Garden News posiada kwiaty w kolorze białym
 • Kristi Marie jej kwiaty są ciemnoczerwone o białych brzegach

Sępolia o kwiatach strzępiastych to:

 • Miss Pretty, kwiaty w kolorze biało-różowym
 • Rococo Pink , kwiaty różowe i błyszczące
 • Starry Trail : (odmiana miniaturowa – 7,5 cm) kwiaty niebieskie, z białym konturem
 • Wonderland,  kwiaty półpełne, jasnoniebieskie i pofałdowane

Wielość odmian sępolii wynika z podejmowanych prób ich krzyżowania. Dzięki temu znanych jest ponad 100 odmian tej rośliny. Krzyżówki, na przestrzeni lat, zróżnicowały barwę kwiatów oraz strukturę kwiatów i liści. 

Dlaczego sępolia powinna być w każdym mieszkaniu? 

.Sępolia poza swoimi walorami czysto estetycznymi znana jest z wielu innych zalet, prawdziwych lub zmyślonych. Jednak ponieważ każdy miłośnik roślin wie, że w tego typu opisach zawsze mieści się ziarnko prawdy, warto sprawdzić czym sępolia wyróżnia się wśród innych domowych i doniczkowych roślin:

 • Sępolia pochłania zapachy, sama nie pachnie, ale posiada zdolność wchłaniania nieprzyjemnych zapachów. To z tego powodu zaleca się ustawianie jej na parapetach okiennych kuchni, chociaż zdecydowanie woli światło rozproszone a nie padające wprost na nią promienie słoneczne. Doniczka sępolii w kuchni ma za zadanie wchłonięcie kuchennych zapachów gotowania. 
 • Sępolia poprawia nastrój. Zgodnie z ideą feng shui ta właśnie roślina wyzwala w człowieku pozytywną energię. Podobno można to rozpoznać po przekroju kwiatów, dzięki którym emitowana energia łagodnie rozprasza się po całym mieszkaniu. Domownik odczuwa poprawę samopoczucia i nabiera chęci do życia. Szczególnie sępolia zalecana osobom w podeszłym wieku. 
 • Sępolia oprócz swojej niewątpliwej urody jest też stosunkowo wygodna w pielęgnacji, chociaż jej największym atutem są kolorowe kwiaty zachowujące swoją barwę przez większość miesięcy w roku. Roślina ta ubarwi każde pomieszczenie i przyda koloru monochromatycznym pomieszczeniom. 

sępolia

Pielęgnacja i uprawa kwiatów
Kliknij i sprawdź ceny!

Pielęgnacja sępolii

Dzięki zgrubiałym ogonkom liściowym i mięsistym liściom sępolia jest stosunkowo wytrzymała na suszę i niekorzystne dla nie warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniach. Sępolia ma nieco rozetowaty przekrój i krótkie pędy, dlatego powinno się ją posadzić w niedużym pojemniku. Gdy jego wielkość będzie nieproporcjonalna roślina słabo urośnie. Do doniczki należy włożyć przepuszczalną, lekką i delikatnie kwaśną glebę na bazie torfu i niewielkich ilości piasku. Ogromną zaletą sępolii są niewygórowane wymagania w kwestii podlewania. Jej delikatny system korzeniowy źle znosi nadmiar wody. Dlatego sępolię podlewa się zawsze dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa gleby jest już lekko przeschnięta. Trzeba jednak pamiętać, że niewielkie potrzeby ilości wody nie zwalniają domowników w ogóle z podlewania. Sępolia musi być podlewana małą ilością wody, ale regularnie, przede wszystkim z powodu rozmiarów doniczek. Brak wody przez dłuższy okres czasu albo odwrotnie – jej nadmiar spowoduje więdnięcie liści. 

Słońce dla sępolii

W naturalnym swoim środowisku sępolia otrzymuje wilgotny i ciepły klimat oraz mnóstwo rozproszonego światła. Podobne warunki należy stworzyć roślinie w warunkach domowych. Latem doniczki z sępolią można ustawić na parapetach okien, ale od strony północnej, natomiast zimą miejsce to będzie już dla rośliny za ciemne. Zbyt duża ilość promieni słonecznych padających bezpośrednio na roślinę spowoduje pojawienie się na jej liściach białych plam. 

Pomimo całej swojej odporności na trudne warunki klimatyczne zbyt mała ilość światła powoduje zmniejszenie się zdolności do kwitnienia oraz słabe ubarwienie liści, których ogonki nadmiernie się wydłużą. Parapety okienne, szczególnie zimą mogą też narazić roślinę na nadmiar suchego powietrza pochodzącego od gorących kaloryferów. 

Aby stworzyć sępolii optymalne warunki środowiskowe niektórzy amatorzy tych kwiatów grupują je w jednej doniczce czy pojemniku. Innym rozwiązaniem jest ustawienie ich w grupie na jednym podłożu. Razem wytwarzają one swoisty mikroklimat czerpiąc z siebie nawzajem. Hodowlanym trikiem jest też ustawienie grupy roślin na warstwie drobnych kamyków, które polewa się wodą. Podlewając sępolię należy pamiętać, że nie wolno zraszać jej liści, ponieważ woda zostawi na nich biały osad, a może też spowodować gnicie rośliny. Sępolia stosunkowo dobrze toleruje temperaturę typowo domową, mieszczącą się w przedziale 16–24°C, przy czym należy pamiętać, że zimą , czyli w okresie gdy sępolie słabiej rosną, powinno zapewnić się im nieco niższą temperaturę, nigdy jednak nie powinna ona spaść poniżej 14°C

Uprawa sępolii w mieszkaniu

W warunkach domowych sępolie nie sprawiają żadnych problemów, chociaż warto zwracać uwagę na ewentualne mszyce, które mogą pojawić się na szypułkach kwiatów. Wystarczy zastosować wówczas np.: pałeczki owadobójcze, które skutecznie ochronią roślinę. Należy też od czasu do czasu spojrzeć na spodnią część liści i sprawdzić czy nie znalazły się już tam przędziorki. 

Najwięcej problemów w uprawie sępolii przysparza pleśń pojawiająca się na szypułkach i liściach. Grzyb pojawi się zawsze wtedy, gdy roślina ma nadmiar wilgoci w glebie i na liściach. 

Podobne artykuły

Sępolia, dlaczego powinna być w każdym mieszkaniu

Lis 22, 2018

Sępolia fiołkowa (łac.:Saintpaulia ionantha) pochodzi z Pd-Wsch Afryki. To wieloletnia roślina doniczkowa z rodziny ostrojowatych, spokrewniona ze skrętnikami i siningiami. Z uwagi na pochodzenie często zamiennie nazywana jest sępolią afrykańską. Jako pierwszy nazwał ją tak jej odkrywca Walter von Saint Paul-Illaire, gubernator niemieckiej kolonii w Afryce końca XIXw. To on odkrył kwiat w afrykańskiej dżungli. Po sprowadzeniu jej do Europy, gdy okazało się, że doskonale …

Czytaj więcej

Hortensja – piękny ogród

Mar 20, 2018

Będąc właścicielami domu z kawałkiem zieleni pod użytek często zastanawiamy się, jakie kwiaty, krzewy i drzewka posadzić, aby nasz ogród prezentował się wyjątkowo ciekawie. Niektórzy rozważają kwestię aranżacji przy pomocy tylko i wyłącznie krzewów, jeszcze inni stawiają na sezonowe kwiaty, a kolejni – wolą zainwestować wolne miejsce i pieniądze w ogrom mebli ogrodowych, czy miejsc zabaw dla dzieci. Decydując się na aranżację naszego ogrodu …

Czytaj więcej

Jak wybrać kwiaty doniczkowe do ogrodu

Gru 23, 2017

Marząc o pięknym wyglądzie naszego wymarzonego ogrodu często szukamy niewielkich i niedrogich detali, które w prosty, acz ciekawy sposób pomogą nam urozmaicić wygląd naszego wnętrza. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasem w celu tym wystarczy jedynie postawić na zasadzenie pięknej rośliny doniczkowej! Faktem jest, że nie każdy z nas ma odpowiednią „rękę” do roślin (niektórzy są w stanie …

Czytaj więcej

Forsycja – piękny krzew, który warto mieć w ogrodzie

Kwi 05, 2018

Forsycja (forsythia) to rodzaj krzewów ozdobnych, który pochodzi z gatunku oliwkowatych. Kwitnie on najczęściej wczesną wiosną – w marcu oraz kwietniu, zaś przez wypuszczeniem liści, jego gałązki pokrywają się setkami maleńkich kwiatów w kolorze żółtym. Najczęściej forsycję można spotkać w przydomowych ogrodach oraz wśród zieleni miejskiej oraz w parkach. Szacuje się, że krzew ten obejmuje osiem gatunków, z czego tylko jeden można spotkać w …

Czytaj więcej

Trawa – sadzenie i pielęgnacja

22 maja, 2018

Jeszcze stosunkowo do niedawna trawa rosnąca w ogrodzie sygnalizowała brak pomysłu na aranżację ogrodu i niechęć jego właściciela do jakichkolwiek prac związanych z porządkowaniem i utrzymaniem ogrodu. Aktualnie połać ziemi z zasadzoną na niej trawą uzyskała pełnoprawną funkcję świadomie zaaranżowanej przestrzeni. Trawy ozdobne, co to jest? Ozdobne trawy liczą sobie ok. 11.000 gatunków. Jednak do tej pory, przynajmniej w naszym kraju nie odgrywały one …

Czytaj więcej

Tuja szmaragd – czym się charakteryzuje, uprawa, pielęgnacja

Sie 16, 2018

Tuja szmaragdowa to niesamowicie popularna, chętnie uprawiania i bardzo ładna odmiana żywotnika, należącego do rodziny cyprysowatych. Często widoczna w ogrodach roślina iglasta. Lubiana przez sadzących ze względu na łatwość uprawy i pielęgnacji, ale również ze względu na ładny i przyciągający oko wygląd. Tuja szmaragdowa – opis Tuja szmaragdowa, niezwykle elegancka i zwracająca na siebie uwagę pośród wielu roślin w ogrodzie zyskała dużą popularność wśród …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}