Wyniki Twojego wyszukiwania

Ściany nośne – wyburzanie i częściowe wyburzanie

ściany nośne

Chcesz gruntownie odmienić wnętrze Twojego domu ? Szukasz sposobu na połączenie kilku pomieszczeń w jedno większe? Marzysz o tym, aby zwiększyć funkcjonalność Twojego mieszkania i planujesz wyburzenie ścian? Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli do wyburzenia przeznaczone są ściany nośne, mogą pojawić się spore komplikacje. Zajrzyj do tego poradnika zanim rozpoczniesz prace remontowe i sprawdź, jak wyburzać ściany nośne i w jakich przypadkach można do tego przystąpić.

Ściany nośne – dlaczego są tak ważne dla konstrukcji każdego domu?

Ściany nośne zaliczamy do ścian konstrukcyjnych, czyli jednych z najważniejszych elementów każdego obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest wspieranie stropu i przenoszenie obciążeń pochodzących np. od ciężkiej konstrukcji dachowej. Ściany nośne stanowią tak naprawdę jedną z fundamentalnych podstaw konstrukcji domu czy innej nieruchomości. To na nich opierają się ściany wyższych kondygnacji. Ich wyburzenie zatem nie zawsze jest możliwe – mogłoby to nawet prowadzić do ryzyka zawalenia się stropu.

Kiedy możliwe jest wyburzenie ściany nośnej?

O tym, czy ścianę nośną można wyburzyć może zadecydować tylko specjalista. Jeśli planujesz remont z wyburzeniem ścian tego typu na początku sprawdź, czy ściana, którą spisałaś/eś już na straty jest nośna czy działowa – najłatwiej rozpoznać to określając grubość ściany. Ściany nośne są zdecydowanie grubsze niż ściany działowe.

Co zrobić, gdy okaże się, że ściany przeznaczone do wyburzenia to ściany nośne? Trzeba będzie skontaktować się z fachowcami. Wyburzanie ściany nośnej to już coś poważniejszego niż remont. Jest to traktowane bowiem tak, jak przebudowa domu. Będzie Ci zatem potrzebne pozwolenie na przebudowę i projekt. W tym celu należy skonsultować się z architektem. Konieczne będzie stworzenie nowego projektu budynku, w którym zamiast ściany nośnej znajdzie się podciąg. Wyburzenie ściany konstrukcyjnej jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są konkretne warunki techniczne – ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku łączenia takich pomieszczeń, jak kuchnia z łazienką. Nie ma szans na wyburzenie ściany nośnej także wtedy, gdy przechodzą przez nią instalacje, np. wentylacja dla kilku kondygnacji. To m.in. dlatego w przeprowadzaniu takich prac potrzebna jest pomoc specjalisty i odpowiedni projekt.

Czym zastąpić ścianę nośną?

Wyburzenie ściany konstrukcyjnej wiąże się z zastąpieniem jej przez specjalne podciągi. Nie ma możliwości usunięcia ścian nośnych i nie wstawienia w to miejsce innego typu konstrukcji wspierających. Stwarzałoby to tylko niepotrzebne ryzyko i zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że w projekcie architektonicznym uwzględniającym podciąg nie można wprowadzać żadnych zmian.

Czym tak właściwie są podciągi?

Są to specjalne belki przeznaczone do montażu w miejsce usuniętych ścian nośnych. Najczęściej są one wykonane z żelbetu, stali lub drewna – w zależności od rodzaju elementów konstrukcyjnych występujących w danym domu. Podciągi przenoszą obciążenia i stanowią podporę dla wyższych kondygnacji, elementów dachu i stropu. W niektórych przypadkach może okazać się, że podciąg to zbyt mało, aby skutecznie przenieść różnego rodzaju obciążenia. W takich sytuacjach przydatne będą specjalne filary, które podtrzymują podciąg. Przed podjęciem decyzji o wyburzaniu ściany nośnej na pewno warto zastanowić się, czy podciągi wraz z filarami będą stanowiły zadowalający kompromis. Tego typu prace mogą narazić Cię na dość duże koszty, więc warto przeanalizować to rozwiązanie także pod względem ekonomicznym.

ściany nośne

Ozdoby na ściany nośne
Kliknij i sprawdź ceny!

Jakimi narzędziami wyburza się ściany nośne?

Solidne ściany nośne wymagają wytrzymałych narzędzi. Nic więc dziwnego, że do wyburzania ścian konstrukcyjnych przeznaczone są specjalne sprzęty. Są to m.in. łom lub młot wyburzeniowy. Do wykonania takich prac trzeba mieć jednak sporo siły fizycznej. W wyburzaniu ścian nośnych przyda się także przebijak.

Czy podciąg da się ukryć?

Chociaż czasem podciągi stanowią rodzaj dekoracji, istnieje również możliwość całkowitego ukrycia zamontowanego podciągu. Jest to możliwe dzięki specjalnym rodzajom stropu i sufitom podwieszanym. Tego typu decyzji nie podejmuje się jednak na etapie remontu, a jeszcze w trakcie budowy domu. Nie da się ukryć, że przeprowadzenie takich zmian byłoby bardzo kosztowne. Co zrobić?

A może częściowe wyburzanie?

Jeśli mimo wszystko chcesz usunąć ściany nośne ze swojego domu, ale jednak nie decydujesz się na zastąpienie tego ważnego elementu konstrukcji podciągami, mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie. Pewnym kompromisem w wyburzaniu ścian nośnych jest ich częściowe usuwanie. O co tak właściwie chodzi?

Na wprowadzenie każdej zmiany w ścianie nośnej będzie Ci potrzebna zgoda właściciela budynku (jeśli chcesz wyremontować np. mieszkanie w bloku) i pozwolenie budowlane. W przypadku wyburzania części ściany również potrzebna jest pomoc specjalistów – nadzór nad takimi pracami powinien mieć kierownik budowy. Trzeba dopełnić też wszystkich formalności związanych z prawem budowlanym. Częściowe wyburzanie ścian nośnych ma jednak tą zaletę, że w zależności od stopnia wyburzenia może nie wymagać montażu podciągów.

Czy wyburzenie na pewno jest możliwe ?

Najpierw jednak trzeba upewnić się, czy takie częściowe wyburzenie jest możliwe. Pamiętajmy jednak, że istnieje szereg warunków, w których nie ma możliwości wprowadzania nawet najmniejszych zmian w ścianach konstrukcyjnych, podobnie jak w przypadku całkowitego wyburzania ścian nośnych. Dlatego też w tym przypadku również konieczna będzie konsultacja z fachowcem z dziedziny budownictwa. To on określi, czy wybrane przez nas ściany nośne nadają się do modyfikacji. Narzędzia wykorzystywane do częściowego wyburzania ścian nośnych to właściwie te same elementy, co w przypadku usuwania całej ściany.

Czy to już wszystko, co powinniśmy wiedzieć o wyburzaniu ścian?

Jeśli mimo wszelkich niedogodności zależy Ci na zmianie funkcjonalności Twojego mieszkania lub domu i chcesz przeprowadzić gruntowny remont – skontaktuj się ze specjalistą w dziedzinie budownictwa. Na pewno udzieli on Ci wszystkich informacji na temat tego, czy przeprowadzenie takich prac jest możliwe. Warto też pamiętać, że spora część ścian rozdzielających budynki to ścianki działowe, które można zdecydowanie łatwiej modyfikować. Jest to już o wiele prostsze – nie wymaga projektu i można wykonać to we własnym zakresie po konsultacji z konstruktorem. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli masz do czynienia ze ścianą działową, odpowiednio zabezpiecz konstrukcję przed wyburzaniem części ściany. Chociaż z reguły tego typu ściany nie przenoszą zbyt wielkich obciążeń, zawsze lepiej pamiętać o podparciu stropu.

Podobne artykuły

Agregat prądotwórczy – zastosowanie w gospodarstwie domowym

Maj 07, 2018

Awaria prądu może zdarzyć się w każdej chwili. Jest to wyjątkowo kłopotliwa sytuacja, zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas. W takich okolicznościach bardzo przydatny okazuje się agregat prądotwórczy, który pozwala na produkcję elektryczności na miejscu i zasilenie wszystkich potrzebnych urządzeń. Czym jest agregaty prądotwórczy? Agregat prądotwórczy wykorzystywany jest jako źródło energii elektrycznej w przypadku awarii. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można to urządzenie …

Czytaj więcej

Ściany nośne – wyburzanie i częściowe wyburzanie

Lut 23, 2018

Chcesz gruntownie odmienić wnętrze Twojego domu ? Szukasz sposobu na połączenie kilku pomieszczeń w jedno większe? Marzysz o tym, aby zwiększyć funkcjonalność Twojego mieszkania i planujesz wyburzenie ścian? Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli do wyburzenia przeznaczone są ściany nośne, mogą pojawić się spore komplikacje. Zajrzyj do tego poradnika zanim rozpoczniesz prace remontowe i sprawdź, jak wyburzać ściany nośne i …

Czytaj więcej

Wybierz lampy sufitowe – do całego mieszkania

Lut 22, 2018

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia mieszkania. Nadają zwykłemu sufitowi charakter, dobrze oświetlają wnętrza, są ponadto idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na lampę podłogową. Dostępność tysięcy rodzajów oświetlenia sufitowego może przyprawić o ból głowy. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy poniższy poradnik, który odpowie na pytanie: jak wybrać lampy sufitowe do całego mieszkania. Rozważ te rzeczy przed …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}