Wyniki Twojego wyszukiwania

Sauna fińska, czym jest jak działa

sauna fińska

Regularne korzystanie z sauny zarówno z suchej, jak i z łaźni parowej, niesie mnóstwo korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. Dzięki kąpielom w saunie możemy rozluźnić mięśnie, oczyścić organizm i wzmocnić odporność. Mimo to wciąż sauna fińska jest często omijana przez wielu Polaków. W dodatku nawet te osoby, które się w nich pojawiają często nie wiedzą jak z nich prawidłowo korzystać.

Konsultacja z lekarzem

Wizyta u lekarza, jeśli nie jesteśmy całkowicie pewni stanu naszego zdrowia, jest koniecznością przed pierwszym skorzystaniem z sauny. W niektórych przypadkach sauna fińska, ale też parowa, nie jest wskazana, więc lepiej nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Do najpopularniejszych przeciwwskazań należą choroby skóry, ciąża, cukrzyca, ostre stany zapalne, niewydolność układu krążenia, choroby ośrodkowego układu nerwowego i wiele innych. Z sauny nie należy też korzystać w czasie miesiączki, pod wpływem wysokiej gorączki, a także po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających.

Sauna fińska, czym jest jak działa?

Sauna sucha jest najbardziej popularnym rodzajem sauny w naszym kraju. Suche fińskie, które charakteryzują się wysoką temperaturą i niskim poziomem wilgotności można znaleźć w ośrodkach sportowych, na basenach i w klubach fitness.

Zanim skorzystamy z kąpieli w saunie warto wiedzieć o kilku ważnych zasadach – do sauny fińskiej zawsze idziemy wypoczęci i nie możemy być ani przejedzeni, ani głodni. Zabieramy ze sobą klapki i co najmniej dwa ręczniki – jeden do wycierania się, a drugi do położenia pod ciało w saunie. W szatni zostawiamy nie tylko ubrania, ale także wszelką bieliznę, stroje kąpielowe, biżuterię, okulary – do kabiny wchodzimy całkowicie nago i nawet klapki powinniśmy zostawić przed wejściem. W saunie podstawą jest także higiena, dlatego nawet jeśli braliśmy prysznic w domu, to przed wejściem do kabiny musimy ten zabieg powtórzyć.

Rytuał dla ciała i ducha

Wielu początkujących użytkowników sauny zapomina, że saunowanie jest przede wszystkim wspaniałym rytuałem dla ciała i ducha. Dlatego będąc w saunie nie należy się śpieszyć. Mądrze jest zarezerwować co najmniej półtorej godziny czasu. Aby kąpiele w saunie przyniosły oczekiwany rezultat powinny przebiegać w kilku etapach. Pierwszy to wspomniane umycie i osuszenie ciała, następnie przychodzi czas na wejście do sauny. Siedzimy lub leżymy w niej kilkanaście minut, tyle na ile pozwala nam organizm. Następnie konieczne jest dokładne schłodzenie ciała pod prysznicem i relaks.

Warto odpocząć!

Odpoczynek, który początkujący często pomijają, jest niezwykle ważny i powinien trwać co najmniej tyle samo czasu co pobyt w saunie. Najlepiej odpoczywać w pozycji leżącej na wygodnym leżaku. Po odpoczynku znów wchodzimy do kabiny i powtarzamy całą procedurę. Po ostatniej kąpieli powinniśmy poświęcić na relaks najwięcej czasu i nawodnić organizm. Dobrze jest wypić wodę mineralną, choć jeszcze lepszy będzie świeżo wyciskany sok warzywny lub owocowy bez dodatków cukrów. Szczególnie polecany jest sok pomidorowy, który zawiera potas, który tracimy w dużych ilościach wraz z potem).

Seanse parowe

W niektórych miejscach można znaleźć ofertę seansów parowych w saunach suchych. Warto choć raz skorzystać z takiej propozycji, ponieważ jest to ciekawe przeżycie. Seans prowadzi sauna-mistrz. Jest to doświadczona i odpowiednio wyszkolona osoba, która polewa rozgrzane kamienie wodą, aby spotęgować odczucie ciepła. Zazwyczaj woda taka jest wzbogacona o naturalne olejki zapachowe. Najczęściej stosuje się olejki kwiatowe, drzewne, korzenne, cytrusowe, a także olejki o zapachu drzew iglastych, przypraw, mięty, ziół.

Następnie sauna-mistrz porusza ręcznikiem lub wachlarzem, aby rozprowadzić równomiernie aromaty po całej saunie i rozprowadzić gorące powietrze. Wiele osób bardzo lubi nagłe uderzenie ciepła, które odczuwa się w czasie takich seansów. Bardzo często w trakcie seansu w saunie gra relaksująca lub energetyzująca muzyka, w zależności od tego jakie działanie ma mieć seans. W ten sposób sauna fińska może dodatkowo odprężyć, pobudzić, oczyścić organizm lub też mieć właściwości inhalacyjne.

sauna fińska

Sauna fińska
Kliknij i sprawdź ceny!

Ochładzanie organizmu

Wróćmy jeszcze do technik schładzania ciała. Jest to bardzo istotny etap, który musi być odpowiednio przeprowadzony. Najczęściej mamy do dyspozycji jedynie prysznic. W takim wypadku powinniśmy rozpocząć schładzanie ciała jak najdalej od serca, czyli od prawej nogi, następnie kierujemy strumień wody na drugą nogę, potem na ręce, a następnie na całą resztę ciała. Czasem mamy możliwość skorzystania też z innych form schładzania. Po zimnym prysznicu można dodatkowo wejść do basenu z zimną wodą, natrzeć się lodem, wejść do groty śnieżnej, a nawet wyjść na dwór. Wszystko to bardzo dobrze hartuje organizm.

Akcesoria do sauny

Choć prawdą jest, że do sauny wchodzi się całkiem nago to istnieją akcesoria, które można ze sobą zabrać. Najważniejszym z nich jest wełniana czapka na głowę. Czapka taka bardzo dobrze izoluje głowę od nadmiaru ciepła, chroniąc ją przed przegrzaniem. Dodatkowo doskonale ochrania włosy, które mogą źle znosić wizyty w saunie. Drugim elementem jest prześcieradło bawełniane. Można go wziąć ze sobą do sauny fińskiej, a nawet do parowej. Cienkie prześcieradło osłoni ciało, ale nie otuli go tak szczelnie jak ręcznik. Jest to alternatywa dla osób, które wyjątkowo wstydzą się nagości lub w sytuacjach gdy nagość jest niezręczna. Zdarzają się sytuacje, gdy do sauny trafiamy np. ze współpracownikami w ramach wyjazdu integracyjnego i wtedy nagość może być wyjątkowo krępująca i prześcieradło staje się dobrym rozwiązaniem.

Sauna parowa

Sauna parowa zwana łaźnią turecką rządzi się tymi samymi prawami co sauna fińska, z tym wyjątkiem, że zostawiamy przed wejściem wszystko łącznie z ręcznikiem. Siedziska opłukujemy wodą przed i po skorzystaniu z nich. Łaźnia parowa to dobra alternatywa dla tych, którzy źle się czują w saunach suchych ze względu na zbyt wysoką temperaturę. W saunie parowej panuje niższa temperatura i wyższa wilgotność, co dla wielu osób jest bardzo korzystne. Sauna fińska i parowa to idealne miejsce do aromaterapii i koloroterapii, często też gra w niej łagodna, relaksująca muzyka. Każda wizyta jest więc prawdziwą przyjemnością.

Warto odwiedzać sauny, bo jak mawiał ojciec medycyny Hipokrates „Spowodujcie gorączkę, a uleczę każdą chorobę”. Sauna fińska i parowa jest dobra niemal na wszystko, trzeba jednak znaleźć najodpowiedniejsze warianty dla siebie. Wiele osób rezygnuje po pierwszej wizycie, bo nieświadomie trafiło na saunę o zbyt wysokiej temperaturze, wilgotności, źle się przygotowało do saunowania lub miało po prostu gorszy dzień. Dobrze jest skorzystać z miejsc, w których działa kilka saun, różniących się temperaturą i poziomem wilgotności. Takie miejsca nazywane światem saun można znaleźć przede wszystkim w dużych Aquaparkach.

Podobne artykuły

Od projektu do obiektu, kompleksowo oraz z dbałością o każdy detal. Po prostu – ATM Budownictwo.

Paź 20, 2020

Nasz wymarzony dom. Ale zanim? Projekt, wybór materiałów, stan surowy, nadzorowanie budowy, stan deweloperski, ogród… To tylko wielkie uproszczenie tematów przy budowie własnego domu, z jakimi boryka się inwestor. Na tym etapie, zazwyczaj pojawia się rezygnacja i myśli „po co mi to było, nigdy więcej budowy domu…”. Naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego – zabieganego klienta, wychodzi firma ATM Budownictwo ze swoimi kompleksowymi usługami. Na temat dzisiejszych …

Czytaj więcej

Targi BUDMA 2019 – odbierz dofinansowanie!

Lip 04, 2018

Szanowni Państwo, Wschodni Klaster Budowlany przyjmuje zapisy na targi BUDMA 2019, które odbędą się w dniach 12-15.02.2019 r. W ramach uczestnictwa we wspólnym stoisku klastrowym oferujemy dofinansowanie na poziomie nawet 80% następujących kosztów: · powierzchnia targowa wraz z zabudową, · wpis katalogowy, · miejsce parkingowe (przy hali targowej, dostępne przez cały czas trwania targów). Powierzchnia wystawiennicza Wschodniego Klastra Budowlanego jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Dobry projekt domu – co warto wziąć pod uwagę

Sty 17, 2018

Każdy kto marzy o budowie własnego domu, często zastanawia się nad tym jak będzie wyglądał. Pod uwagę bierzemy zazwyczaj wiele różnych kryteriów – niektórzy na pierwszym miejscu stawiają przestronność kuchni i jadalni, jeszcze inni sporą część domu chcą przeznaczyć na pokoje dla swoich pociech, a jeszcze inni zastanawiają się nad umieszczeniem w swoim przyszłym azylu sauny, czy siłowni. Faktem jest jednak, że rozważanie i …

Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Maj 29, 2019
Koszt działki budowlanej poza miastem stanowi zwykle około 15-20 proc. inwestycji związanej z budową domu. Mówi się, że posiadanie jej to już połowa drogi do osiągnięcia celu. Dlatego niezależnie od tego, czy budowa przebiegnie szybko, czy też będzie rozłożona na lata, warto zakup działki potraktować jako jeden z najważniejszych aspektów całego przedsięwzięcia. Dziś ekspert Jacek Olizarowicz radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Podczas ...
Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}