Wyniki Twojego wyszukiwania

Robot koszący trawę – wybór

robot koszący trawę

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów wybiera koncepcję ogrodu trawiastego. W takim ogrodzie króluje przede wszystkim trawnik przy znikomej lub całkowitej nieobecności innych roślin. Najczęściej wybór takie wariantu motywowany jest brakiem czasu, niechęcią lub brakiem zamiłowania do wymagających wiedzy prac ogrodowych. Ale połać ziemi z obszernym trawnikiem również wymaga choćby minimum pielęgnacji a z pewnością systematycznego koszenia trawy. Trawę można kosić przy pomocy kosiarki albo inteligentnego urządzenia, która wykona całą pracę za nas, czyli robota koszącego. 

Robot koszący trawę

Robot samodzielnie koszący trawę to jeszcze dość mało popularne urządzenie służące do pielęgnacji trawników i działek. Jeżeli tylko właściwie przygotuje się trawnik, maszyna całkowicie wyręczy człowieka. Zakup robota koszącego trawę to wydatek zaczynający się od kilku tysięcy złotych i wzrastający wraz ze stopniem zaawansowania technologicznego i powierzchnią trawnika. Efektywność i poprawna relacja funkcjonalności do ceny zaczyna się od 200 mkw ziemi. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do zasadności zakupu takie urządzenia do naszego domu, warto skonsultować go ze sprzedawcą czy przedstawicielem producenta na podstawie przygotowanego wcześniej planu swojego ogrodu. Profesjonalista będzie w stanie natychmiast ocenić czy zainstalowanie w ogrodzie takiego urządzenia będzie efektywne z punktu widzenia opłacalności. Jednocześnie pomoże on wybrać właściwy model urządzenia. Wielu producentów robotów koszących umożliwia wykonanie próbnej instalacji albo wypożyczenia robota na pewien okres czasu. Warto zawsze skorzystać z tej opcji, która da nam pogląd na możliwości maszyny a jednocześnie pozwoli nam się do niej przekonać. 

robot koszący trawę

Robot koszący trawę
Kliknij i sprawdź ceny!

Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu robota koszącego? 

Decydując się na zakup robota koszącego, nawet wtedy, gdy jesteśmy laikiem technologicznym, warto zwrócić uwagę na kilka cech urządzenia: 

 • czas ładowania akumulatorów  oraz czas pracy robota na jednym ładowaniu
 • maksymalną powierzchnię strzyżenia trawy
 • poziom hałasu emitowanego podczas pracy urządzenia
 • warunki w jakich dany model  robota może pracować 
 • czy wybrany przez nas model robota posiada czujnik deszczu
 • czy jest możliwe sterowanie nim przy pomocy smartfona
 • jakie zabezpieczenia posiada robot 
 • jakie dodatkowe  funkcje posiada urządzenie 

W jaki sposób działa robot koszący trawę?

Robot koszący trawę wykonuje swoją pracę bez pomocy człowieka. Zaczyna ją od wyjazdu ze stacji ładującej. Wcześniej oczywiście musi zostać zaprogramowany np. na pracę w określone dni tygodnia czy godziny pracy. Robot samodzielnie przemieszcza się po ogrodzie kosząc trawę zgodnie z informacjami wprowadzonymi do jego pamięci. Po wykonaniu zadania, czyli skoszenia określonego areału, robot przemieszczając się wzdłuż kabla granicznego lub umieszczonego w ziemi powraca do stacji ładującej. Roboty do koszenia trawy o zaawansowanej technologii powracają do stacji ładującej kierując się sygnałem przez nią nadawanym. 

Prawie wszystkie roboty posiadają podobną konstrukcję i wspólną zasadę działania. Samodzielnie poruszają się po trawnikach, koszą trawę oraz ją mulczują. Robot koszący trawę nie zbiera jej tylko mieli i tą rozdrobnioną darnią pokrywa powierzchnię trawnika. Stanie się ona warstwą pokosu ulegającą z czasem rozkładowi. W ten sposób trawa otrzymuje naturalny, zielony nawóz. Mulczowanie zmniejsza wyparowywanie wody z podłoża, zapobiega erozji gleby oraz spowalnia wzrost chwastów. 

Roboty poruszają się po obszarze koszenia wyznaczonym specjalnym przewodem stanowiącym dla nich nieprzekraczalną granicę. Przewód ten wyraźnie zaznacza obszar koszenia, tak by robot nie przenosił się na ewentualne, graniczące z trawą rabaty czy klomby, oczka wodne, baseny czy place zabaw dla dzieci. 

Wszystkie czujniki robota  

Większość robotów koszących trawę wyposażona jest w szereg czujników. Jednym z nich jest czujnik zlokalizowany pod spodem robota, ma on na celu umożliwić robotowi wykrywanie przewodu ograniczającej obszar jego pracy. Praca czujnika opiera się na oddziaływaniu na niego prądu przepływającego przez przewód. Za każdym razem, gdy robot najedzie na przewód czujnik wysyła rozkaz do wycofania się i zmiany kierunku ruchu. 

Kolejny z czujników umieszczony jest na przednim zderzaku robota. Wykrywa on każdą przeszkodę na drodze ruchu urządzenia. Zawsze, gdy robot uderzy w jakąś pionową przeszkodę musi się zatrzymać, obrócić i zmienić kierunek jazdy. Zaawansowane technologicznie roboty zaopatrzone są w czujniki ultradźwiękowe wykrywające z przodu przeszkodę jeszcze przed kontaktem z nią. 

Inny z czujników informuje urządzenie o przechyle robota, zagrażającym mu kącie wzniesienia. Wówczas robot przestaje natychmiast wykonywać swoją pracę. Ciekawym czujnikiem jest czujnik deszczu. Roboty koszące trawę są oczywiście odporne na warunki atmosferyczne i całkowicie zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci, ale deszcz zraszający trawę powoduje, że źdźbła trawy bardziej się szarpie niż ścina, dlatego podczas deszczu powinno się zaprzestać koszenia traw. W takim wypadku robot kończy czynność koszenia i wraca do stacji ładującej. 

Robot koszący trawę sterowany smartfonem

Ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest zdolność komunikacji robota z urządzeniami mobilnymi. Roboty wyposażone w takie funkcje są oczywiście znacznie droższe, jednak korzyści zdecydowanie przewyższają cenę. Wystarczy pobrać aplikację na swojego smartfona, by móc opracować, zmieniać i dostosowywać harmonogram pracy urządzenia. W aplikacji wystarczy zaznaczyć kolejne dni oraz godziny pracy dla robota. Aplikacja umożliwia też wyznaczenie rozmiaru trawnika oraz określenie obszaru do koszenia trawy. 

Poprzez aplikację zdalnie steruje się pracą robota. Zmienia trasę przejazdu, wielkość obszaru pracy, wyznacza nowe fragmenty do koszenia, ustala kolejność poszczególnych fragmentów ogrodu. Zdalne sterowanie robotem koszącym trawę to ogromne ułatwianie sobie życia a jednocześnie, co tu dużo mówić, świetna zabawa. 

Nieskomplikowany ogród

Podstawą niekolizyjnej pracy robota koszącego trawę jest nieskomplikowany charakter ogrodu. Dlatego biorąc pod uwagę zakup takiego urządzenia należy w miarę możliwości upraszczać aranżację ogrodu. Każdy przesmyk, wyraźne zwężenia czy wzniesienia w ogrodzie będą miały wpływ na skuteczność pracy robota. Dlatego wszelkie place zabaw czy  oczka wodne najlepiej od razu umieszczać poza obszarem pracy robota, a studzienki kanalizacyjne dokładnie  zakopać. Oczywiście zawsze można założyć już na etapie projektowania ogrodu, że część jego powierzchni trzeba będzie kosić tradycyjną kosiarką. 

Podobne artykuły

Karmnik ościsty zamiast trawy i krzewów?

Mar 13, 2018

Piękny trawnik to ozdoba posesji, jednak trawa ma określone wymagania i nie można uprawiać jej w każdym miejscu. W takiej sytuacji warto wykorzystać rośliny okrywowe, które pozwolą na stworzenie równie estetycznego efektu. Jedną z ciekawszych bylin tego typu jest karmnik ościsty, który wyróżnia się stosunkowo łatwą uprawą. Karmnik ościsty – zamiast trawnika Karmnik to niska roślina, która osiąga wysokość zaledwie kilku centymetrów. Poza tym …

Czytaj więcej

Amarylis – jak dbać i pielęgnować?

Maj 23, 2018

Amarylis to, obiektywnie biorąc, jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych doskonale sprawdzająca się w warunkach domowych. Jej uroda i przepiękny kolor kwiatów a przede wszystkim wielkość kielichów sprawiają, że należy ona do wyjątkowo lubianych roślinnych ozdób domowych. Jednocześnie pomimo swojej spektakularnej urody wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji i wyjątkowego traktowania.  Amarylis – roślina doniczkowa Amarylis to roślina z rodziny amarylkowatych, a należy do niej jeden …

Czytaj więcej

Modrzew – uprawa i pielęgnacja

Kwi 29, 2018

Drzewa iglaste do doskonały dodatek do każdego ogrodu. Ich największą zaletą jest bardzo dekoracyjny wygląd. Zazwyczaj są również mało wymagające i nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Do najbardziej popularnych drzew iglastych należy modrzew – drzewo dostępne w wielu różnorodnych odmianach. Modrzew w ogrodzie Modrzewie to drzewa, które wyróżniają się dużymi walorami dekoracyjnymi. Posiadają ładny pokrój i wcześnie zaczynają wegetację. Nie mają dużych wymagań, a ich …

Czytaj więcej

Pomysł na ogród – inspiracje

Mar 24, 2018

Projektowanie ogrodu nie jest zdecydowanie prostym zadaniem. Nie wystarczy posiać trawę i posadzić kilka roślinek aby było ładnie, a ogród był miejscem wypoczynku i zabaw. Niezależnie od tego czy mamy mały czy duży ogród warto podzielić go na strefy. W ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na strefę relaksu, strefę aktywnego wypoczynku, możemy też wygospodarować miejsce na ogródek warzywny, jak również nie powinniśmy zapominać o …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę spalinową

Mar 23, 2018

Utrzymanie przydomowego trawnika w idealnym stanie wymaga konkretnych nakładów pracy. Zastosowanie odpowiednich narzędzi może znacznie ułatwić to zadanie. Popularnością cieszą się kosiarki spalinowe, które pozwalają na wygodne koszenie dużych obszarów. Dobra kosiarka powinna być łatwa w obsłudze i poręczna. Kosiarki spalinowe, ręczne, czy elektryczne? Kosiarki ręczne są tanie i nie wymagają dodatkowych inwestycji w paliwo, jednak w praktyce nadają się jedynie do koszenia trawników …

Czytaj więcej

Trampolina nie tylko do basenu!

Sie 21, 2018

Mając przestronny ogród warto go wyposażyć w trampolinę ogrodową. Zwłaszcza kiedy właściwie  każde dziecko korzysta z tabletu, komputera, laptopa czy smartfona, warto pokazać dzieciom inną, dużo zdrowszą, a równie radosną i promującą zdrowy i aktywny tryb życia trampolinę. Przyglądając się przydomowym ogrodom można śmiało stwierdzić, że trampolina jest ostatnio bardzo modna, ale jest to akurat bardzo dobry kierunek. Trampolina – zalety użytkowania Skakanie na …

Czytaj więcej
 • Powiązane firmy

  Hexa Bank Spółdzielczy o. I

  Hexa Bank Spółdzielczy o. I

  ul Grochowa 2A lok. 27-28, 15-423 Białystok

  723 99... pokaż

  oddzia... pokaż

  www.hexabank.pl

  Investor

  Investor

  Św. Rocha 5 (Zielona Kamienica), 15-879

  85 722... pokaż

  bialys... pokaż

  www.investor.net.pl

  Sonata Park

  Sonata Park

  Transportowa 2C lok. I, 15-399

  (85) 7... pokaż

  biuro@... pokaż

  http://sonatapark.pl

  Melpi Development

  Melpi Development

  Łyski 77N, 16-070

  85 74 ... pokaż

  biuro@... pokaż

  www.melpi.pl

  Vikking (Wschodni Klaster Budowlany)

  Vikking (Wschodni Klaster Budowlany)

  Aleja Solidarności 4, 21-500

  83 342... pokaż

  info@v... pokaż

  http://www.vikking.eu