Wyniki Twojego wyszukiwania

Robot koszący trawę – wybór

robot koszący trawę

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów wybiera koncepcję ogrodu trawiastego. W takim ogrodzie króluje przede wszystkim trawnik przy znikomej lub całkowitej nieobecności innych roślin. Najczęściej wybór takie wariantu motywowany jest brakiem czasu, niechęcią lub brakiem zamiłowania do wymagających wiedzy prac ogrodowych. Ale połać ziemi z obszernym trawnikiem również wymaga choćby minimum pielęgnacji a z pewnością systematycznego koszenia trawy. Trawę można kosić przy pomocy kosiarki albo inteligentnego urządzenia, która wykona całą pracę za nas, czyli robota koszącego. 

Robot koszący trawę

Robot samodzielnie koszący trawę to jeszcze dość mało popularne urządzenie służące do pielęgnacji trawników i działek. Jeżeli tylko właściwie przygotuje się trawnik, maszyna całkowicie wyręczy człowieka. Zakup robota koszącego trawę to wydatek zaczynający się od kilku tysięcy złotych i wzrastający wraz ze stopniem zaawansowania technologicznego i powierzchnią trawnika. Efektywność i poprawna relacja funkcjonalności do ceny zaczyna się od 200 mkw ziemi. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do zasadności zakupu takie urządzenia do naszego domu, warto skonsultować go ze sprzedawcą czy przedstawicielem producenta na podstawie przygotowanego wcześniej planu swojego ogrodu. Profesjonalista będzie w stanie natychmiast ocenić czy zainstalowanie w ogrodzie takiego urządzenia będzie efektywne z punktu widzenia opłacalności. Jednocześnie pomoże on wybrać właściwy model urządzenia. Wielu producentów robotów koszących umożliwia wykonanie próbnej instalacji albo wypożyczenia robota na pewien okres czasu. Warto zawsze skorzystać z tej opcji, która da nam pogląd na możliwości maszyny a jednocześnie pozwoli nam się do niej przekonać. 

robot koszący trawę

Robot koszący trawę
Kliknij i sprawdź ceny!

Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu robota koszącego? 

Decydując się na zakup robota koszącego, nawet wtedy, gdy jesteśmy laikiem technologicznym, warto zwrócić uwagę na kilka cech urządzenia: 

  • czas ładowania akumulatorów  oraz czas pracy robota na jednym ładowaniu
  • maksymalną powierzchnię strzyżenia trawy
  • poziom hałasu emitowanego podczas pracy urządzenia
  • warunki w jakich dany model  robota może pracować 
  • czy wybrany przez nas model robota posiada czujnik deszczu
  • czy jest możliwe sterowanie nim przy pomocy smartfona
  • jakie zabezpieczenia posiada robot 
  • jakie dodatkowe  funkcje posiada urządzenie 

W jaki sposób działa robot koszący trawę?

Robot koszący trawę wykonuje swoją pracę bez pomocy człowieka. Zaczyna ją od wyjazdu ze stacji ładującej. Wcześniej oczywiście musi zostać zaprogramowany np. na pracę w określone dni tygodnia czy godziny pracy. Robot samodzielnie przemieszcza się po ogrodzie kosząc trawę zgodnie z informacjami wprowadzonymi do jego pamięci. Po wykonaniu zadania, czyli skoszenia określonego areału, robot przemieszczając się wzdłuż kabla granicznego lub umieszczonego w ziemi powraca do stacji ładującej. Roboty do koszenia trawy o zaawansowanej technologii powracają do stacji ładującej kierując się sygnałem przez nią nadawanym. 

Prawie wszystkie roboty posiadają podobną konstrukcję i wspólną zasadę działania. Samodzielnie poruszają się po trawnikach, koszą trawę oraz ją mulczują. Robot koszący trawę nie zbiera jej tylko mieli i tą rozdrobnioną darnią pokrywa powierzchnię trawnika. Stanie się ona warstwą pokosu ulegającą z czasem rozkładowi. W ten sposób trawa otrzymuje naturalny, zielony nawóz. Mulczowanie zmniejsza wyparowywanie wody z podłoża, zapobiega erozji gleby oraz spowalnia wzrost chwastów. 

Roboty poruszają się po obszarze koszenia wyznaczonym specjalnym przewodem stanowiącym dla nich nieprzekraczalną granicę. Przewód ten wyraźnie zaznacza obszar koszenia, tak by robot nie przenosił się na ewentualne, graniczące z trawą rabaty czy klomby, oczka wodne, baseny czy place zabaw dla dzieci. 

Wszystkie czujniki robota  

Większość robotów koszących trawę wyposażona jest w szereg czujników. Jednym z nich jest czujnik zlokalizowany pod spodem robota, ma on na celu umożliwić robotowi wykrywanie przewodu ograniczającej obszar jego pracy. Praca czujnika opiera się na oddziaływaniu na niego prądu przepływającego przez przewód. Za każdym razem, gdy robot najedzie na przewód czujnik wysyła rozkaz do wycofania się i zmiany kierunku ruchu. 

Kolejny z czujników umieszczony jest na przednim zderzaku robota. Wykrywa on każdą przeszkodę na drodze ruchu urządzenia. Zawsze, gdy robot uderzy w jakąś pionową przeszkodę musi się zatrzymać, obrócić i zmienić kierunek jazdy. Zaawansowane technologicznie roboty zaopatrzone są w czujniki ultradźwiękowe wykrywające z przodu przeszkodę jeszcze przed kontaktem z nią. 

Inny z czujników informuje urządzenie o przechyle robota, zagrażającym mu kącie wzniesienia. Wówczas robot przestaje natychmiast wykonywać swoją pracę. Ciekawym czujnikiem jest czujnik deszczu. Roboty koszące trawę są oczywiście odporne na warunki atmosferyczne i całkowicie zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci, ale deszcz zraszający trawę powoduje, że źdźbła trawy bardziej się szarpie niż ścina, dlatego podczas deszczu powinno się zaprzestać koszenia traw. W takim wypadku robot kończy czynność koszenia i wraca do stacji ładującej. 

Robot koszący trawę sterowany smartfonem

Ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest zdolność komunikacji robota z urządzeniami mobilnymi. Roboty wyposażone w takie funkcje są oczywiście znacznie droższe, jednak korzyści zdecydowanie przewyższają cenę. Wystarczy pobrać aplikację na swojego smartfona, by móc opracować, zmieniać i dostosowywać harmonogram pracy urządzenia. W aplikacji wystarczy zaznaczyć kolejne dni oraz godziny pracy dla robota. Aplikacja umożliwia też wyznaczenie rozmiaru trawnika oraz określenie obszaru do koszenia trawy. 

Poprzez aplikację zdalnie steruje się pracą robota. Zmienia trasę przejazdu, wielkość obszaru pracy, wyznacza nowe fragmenty do koszenia, ustala kolejność poszczególnych fragmentów ogrodu. Zdalne sterowanie robotem koszącym trawę to ogromne ułatwianie sobie życia a jednocześnie, co tu dużo mówić, świetna zabawa. 

Nieskomplikowany ogród

Podstawą niekolizyjnej pracy robota koszącego trawę jest nieskomplikowany charakter ogrodu. Dlatego biorąc pod uwagę zakup takiego urządzenia należy w miarę możliwości upraszczać aranżację ogrodu. Każdy przesmyk, wyraźne zwężenia czy wzniesienia w ogrodzie będą miały wpływ na skuteczność pracy robota. Dlatego wszelkie place zabaw czy  oczka wodne najlepiej od razu umieszczać poza obszarem pracy robota, a studzienki kanalizacyjne dokładnie  zakopać. Oczywiście zawsze można założyć już na etapie projektowania ogrodu, że część jego powierzchni trzeba będzie kosić tradycyjną kosiarką. 

Podobne artykuły

Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

Mar 30, 2018

Faktem jest, że aranżując własny dom często zastanawiamy się nad tym, jak będą wyglądać dane pomieszczenie, jakie zagoszczą w nim kolory ścian, czy z jakiego materiału będzie parkiet podłogowy. Nie zawsze jednak bierzemy do siebie kwestię aranżacji ogrodu, która wbrew pozorom jest trudna i wymaga dokładnego przemyślenia. Jak wykorzystać ogród aby był placem zabaw dla pociech? Prawdą jest bowiem, że ogród powinien być przede …

Czytaj więcej

Robot koszący trawę – wybór

Paź 28, 2018

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów wybiera koncepcję ogrodu trawiastego. W takim ogrodzie króluje przede wszystkim trawnik przy znikomej lub całkowitej nieobecności innych roślin. Najczęściej wybór takie wariantu motywowany jest brakiem czasu, niechęcią lub brakiem zamiłowania do wymagających wiedzy prac ogrodowych. Ale połać ziemi z obszernym trawnikiem również wymaga choćby minimum pielęgnacji a z pewnością systematycznego koszenia trawy. Trawę można kosić przy pomocy kosiarki albo inteligentnego urządzenia, która …

Czytaj więcej

Bluszcz – rodzaje, pielęgnacja, choroby

Maj 21, 2018

Jednym z najpopularniejszych sposobów odseparowania się od sąsiadów zaglądających bezpośrednio do ogrodu czy na balkon jest stworzenie roślinnego muru, najlepiej z bluszczu. Ten skuteczny i subtelny sposób ma tylko jedną wadę, wymaga czasu, ale gdy już przebrnie się przez fazę wzrostu roślin można cieszyć się nie tylko intymnością miejsca, ale i jego urodą.  Bluszcz, co to jest? Bluszcz, łać.: Hedera helix jest rośliną należącą do rodziny …

Czytaj więcej

Kosa spalinowa – użytkowanie, konserwacja i porównanie

Sie 17, 2018

Każdy kto ma przydomowy ogród czy sad doskonale wie ile pracy kosztuje utrzymanie go w należytym porządku, tak by wyglądał na zadbany i ładny. Kosztuje to wiele pracy, więc warto posługiwać się narzędziami, które będą skuteczne do naszych prac, a również będą przynosiły nam wiele satysfakcji i przyjemności, nie będą tylko przykrym obowiązkiem. Koszenie trawy i sprzęt odpowiedni do tej czynności zależy od wielu …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę spalinową

Mar 23, 2018

Utrzymanie przydomowego trawnika w idealnym stanie wymaga konkretnych nakładów pracy. Zastosowanie odpowiednich narzędzi może znacznie ułatwić to zadanie. Popularnością cieszą się kosiarki spalinowe, które pozwalają na wygodne koszenie dużych obszarów. Dobra kosiarka powinna być łatwa w obsłudze i poręczna. Kosiarki spalinowe, ręczne, czy elektryczne? Kosiarki ręczne są tanie i nie wymagają dodatkowych inwestycji w paliwo, jednak w praktyce nadają się jedynie do koszenia trawników …

Czytaj więcej

Trawa – sadzenie i pielęgnacja

Maj 22, 2018

Jeszcze stosunkowo do niedawna trawa rosnąca w ogrodzie sygnalizowała brak pomysłu na aranżację ogrodu i niechęć jego właściciela do jakichkolwiek prac związanych z porządkowaniem i utrzymaniem ogrodu. Aktualnie połać ziemi z zasadzoną na niej trawą uzyskała pełnoprawną funkcję świadomie zaaranżowanej przestrzeni. Trawy ozdobne, co to jest? Ozdobne trawy liczą sobie ok. 11.000 gatunków. Jednak do tej pory, przynajmniej w naszym kraju nie odgrywały one …

Czytaj więcej