askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Robot koszący trawę - wybór

Robot koszący trawę - wybór

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów wybiera koncepcję ogrodu trawiastego. W takim ogrodzie króluje przede wszystkim trawnik przy znikomej lub całkowitej nieobecności innych roślin. Najczęściej wybór takie wariantu motywowany jest brakiem czasu, niechęcią lub brakiem zamiłowania do wymagających wiedzy prac ogrodowych. Ale połać ziemi z obszernym trawnikiem również wymaga choćby minimum pielęgnacji a z pewnością systematycznego koszenia trawy. Trawę można kosić przy pomocy kosiarki albo inteligentnego urządzenia, która wykona całą pracę za nas, czyli robota koszącego.

Robot koszący trawę

Robot samodzielnie koszący trawę to jeszcze dość mało popularne urządzenie służące do pielęgnacji trawników i działek. Jeżeli tylko właściwie przygotuje się trawnik, maszyna całkowicie wyręczy człowieka. Zakup robota koszącego trawę to wydatek zaczynający się od kilku tysięcy złotych i wzrastający wraz ze stopniem zaawansowania technologicznego i powierzchnią trawnika. Efektywność i poprawna relacja funkcjonalności do ceny zaczyna się od 200 mkw ziemi.

Jeżeli mamy wątpliwości co do zasadności zakupu takie urządzenia do naszego domu, warto skonsultować go ze sprzedawcą czy przedstawicielem producenta na podstawie przygotowanego wcześniej planu swojego ogrodu. Profesjonalista będzie w stanie natychmiast ocenić czy zainstalowanie w ogrodzie takiego urządzenia będzie efektywne z punktu widzenia opłacalności. Jednocześnie pomoże on wybrać właściwy model urządzenia. Wielu producentów robotów koszących umożliwia wykonanie próbnej instalacji albo wypożyczenia robota na pewien okres czasu. Warto zawsze skorzystać z tej opcji, która da nam pogląd na możliwości maszyny a jednocześnie pozwoli nam się do niej przekonać.

robot koszący trawę

Robot koszący trawę
Kliknij i sprawdź ceny!

Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu robota koszącego?

Decydując się na zakup robota koszącego, nawet wtedy, gdy jesteśmy laikiem technologicznym, warto zwrócić uwagę na kilka cech urządzenia:

  • czas ładowania akumulatorów oraz czas pracy robota na jednym ładowaniu
  • maksymalną powierzchnię strzyżenia trawy
  • poziom hałasu emitowanego podczas pracy urządzenia
  • warunki w jakich dany model robota może pracować
  • czy wybrany przez nas model robota posiada czujnik deszczu
  • czy jest możliwe sterowanie nim przy pomocy smartfona
  • jakie zabezpieczenia posiada robot
  • jakie dodatkowe funkcje posiada urządzenie

W jaki sposób działa robot koszący trawę?

Robotkoszący trawę wykonuje swoją pracę bez pomocy człowieka. Zaczyna ją od wyjazdu ze stacji ładującej. Wcześniej oczywiście musi zostać zaprogramowany np. na pracę w określone dni tygodnia czy godziny pracy. Robot samodzielnie przemieszcza się po ogrodzie kosząc trawę zgodnie z informacjami wprowadzonymi do jego pamięci. Po wykonaniu zadania, czyli skoszenia określonego areału, robot przemieszczając się wzdłuż kabla granicznego lub umieszczonego w ziemi powraca do stacji ładującej. Roboty do koszenia trawy o zaawansowanej technologii powracają do stacji ładującej kierując się sygnałem przez nią nadawanym.

Prawie wszystkie roboty posiadają podobną konstrukcję i wspólną zasadę działania. Samodzielnie poruszają się po trawnikach, koszą trawę oraz ją mulczują. Robot koszący trawę nie zbiera jej tylko mieli i tą rozdrobnioną darnią pokrywa powierzchnię trawnika. Stanie się ona warstwą pokosu ulegającą z czasem rozkładowi. W ten sposób trawa otrzymuje naturalny, zielony nawóz. Mulczowanie zmniejsza wyparowywanie wody z podłoża, zapobiega erozji gleby oraz spowalnia wzrost chwastów.

Roboty poruszają się po obszarze koszenia wyznaczonym specjalnym przewodem stanowiącym dla nich nieprzekraczalną granicę. Przewód ten wyraźnie zaznacza obszar koszenia, tak by robot nie przenosił się na ewentualne, graniczące z trawą rabaty czy klomby, oczka wodne, baseny czy place zabaw dla dzieci.

Wszystkie czujniki robota

Większość robotów koszących trawę wyposażona jest w szereg czujników. Jednym z nich jest czujnik zlokalizowany pod spodem robota, ma on na celu umożliwić robotowi wykrywanie przewodu ograniczającej obszar jego pracy. Praca czujnika opiera się na oddziaływaniu na niego prądu przepływającego przez przewód. Za każdym razem, gdy robot najedzie na przewód czujnik wysyła rozkaz do wycofania się i zmiany kierunku ruchu.

Kolejny z czujników umieszczony jest na przednim zderzaku robota. Wykrywa on każdą przeszkodę na drodze ruchu urządzenia. Zawsze, gdy robot uderzy w jakąś pionową przeszkodę musi się zatrzymać, obrócić i zmienić kierunek jazdy. Zaawansowane technologicznie roboty zaopatrzone są w czujniki ultradźwiękowe wykrywające z przodu przeszkodę jeszcze przed kontaktem z nią.

Inny z czujników informuje urządzenie o przechyle robota, zagrażającym mu kącie wzniesienia. Wówczas robot przestaje natychmiast wykonywać swoją pracę. Ciekawym czujnikiem jest czujnik deszczu. Roboty koszące trawę są oczywiście odporne na warunki atmosferyczne i całkowicie zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci, ale deszcz zraszający trawę powoduje, że źdźbła trawy bardziej się szarpie niż ścina, dlatego podczas deszczu powinno się zaprzestać koszenia traw. W takim wypadku robot kończy czynność koszenia i wraca do stacji ładującej.

Robot koszący trawę sterowany smartfonem

Ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest zdolność komunikacji robota z urządzeniami mobilnymi. Roboty wyposażone w takie funkcje są oczywiście znacznie droższe, jednak korzyści zdecydowanie przewyższają cenę. Wystarczy pobrać aplikację na swojego smartfona, by móc opracować, zmieniać i dostosowywać harmonogram pracy urządzenia. W aplikacji wystarczy zaznaczyć kolejne dni oraz godziny pracy dla robota. Aplikacja umożliwia też wyznaczenie rozmiaru trawnika oraz określenie obszaru do koszenia trawy.

Poprzez aplikację zdalnie steruje się pracą robota. Zmienia trasę przejazdu, wielkość obszaru pracy, wyznacza nowe fragmenty do koszenia, ustala kolejność poszczególnych fragmentów ogrodu. Zdalne sterowanie robotem koszącym trawę to ogromne ułatwianie sobie życia a jednocześnie, co tu dużo mówić, świetna zabawa.

Nieskomplikowany ogród

Podstawą niekolizyjnej pracy robota koszącego trawę jest nieskomplikowany charakter ogrodu. Dlatego biorąc pod uwagę zakup takiego urządzenia należy w miarę możliwości upraszczać aranżację ogrodu. Każdy przesmyk, wyraźne zwężenia czy wzniesienia w ogrodzie będą miały wpływ na skuteczność pracy robota. Dlatego wszelkie place zabaw czy oczka wodne najlepiej od razu umieszczać poza obszarem pracy robota, a studzienki kanalizacyjne dokładnie zakopać. Oczywiście zawsze można założyć już na etapie projektowania ogrodu, że część jego powierzchni trzeba będzie kosić tradycyjną kosiarką.