Wyniki Twojego wyszukiwania

PROJEKT: DZIECKO czyli jak na przestrzeni 18-tu lat zapewnić dziecku optymalną przestrzeń i nie zbankrutować.

 

 

 

Gratulacje! Dziecko w drodze! Nadszedł czas na urządzanie pokoiku! Hurra! Hurra? Ale czego nasze dziecko potrzebuje? Z czym możemy poczekać, a jakie wyposażenie jest niezbędne? Jakie kolory wybrać? Gdzie przechowywać sterty zabawek? Jak zapewnić nastolatkowi miejsce na indywidualny rozwój? Jak pogodzić rodzeństwo na wspólnej przestrzeni? Bezlik pytań wprowadza niechęć do urządzania pokoju. Jednak, jak w życiu, zdrowy rozsądek powinien być naszym głównym sprzymierzeńcem.

Joanna Kijak – Rajca – j2studio

 

 

 

NIEMOWLAK

Jedną z rzeczy, które należy rozwiązać jeszcze przed pojawieniem się malucha jest organizacja pokoju tak, by pierwsze miesiące były przede wszystkim funkcjonalne dla rodziców – dostęp do zapasu pieluch, ubranek, przedmiotów do higieny, a także usypianie maluszka – te rzeczy powinny stanowić punkt wyjścia. Dlatego zestawem standardowym na ten czas jest przewijak, komoda lub regał na ciuszki i pieluszki, łóżeczko i wygodny fotel do karmienia i usypiania niemowlaka .

Przewijak powinien być umiejscowiony tak, byśmy mieli swobodny dostęp do dziecka, by było bezpieczne, a przy tym na takiej wysokości, abyśmy nie nadwyrężyli pleców. Przewijak może znaleźć miejsce na szerokiej komodzie lub stole. Przecież i tak za parę miesięcy zniknie. Kolorystyka pokoju powinna być stonowana, za to wskazane są kontrastowe akcenty. Rozwój dziecka świetnie wspierają czarno – białe elementy np.: karuzela, chmurki na suficie, domki na ścianie. Może być to naklejka albo rysunek wykonany przez mamę. Pamiętajmy też o stonowanym oświetleniu. Mile widziana będzie nocna lampka z energooszczędną żarówką, by mogła świecić nawet w nocy, gdy maluszek śpi…. Albo i nie!

Gdy maluch zaczyna pełzać, raczkować i chodzić istotne jest, by miało pod nóżkami coś, co będzie ciepłe, przyjemne a także bezpieczne. Dlatego może watro zastanowić się nad wykładziną albo dużym dywanem. W domu pojawia się też coraz więcej zabawek. Aby kontrolować ich ilość świetnie sprawdzają się wszelkiego typu pudła, skrzynki i szuflady, które mogą wypełnić niższe partie pokoju – pod łóżeczkiem, regałem etc. Warto przemyśleć by wielkość pojemnika pozwalała maluchowi na łatwy dostęp do jego ulubionych przedmiotów.

PRZEDSZKOLAK

To okres gdy nasza pociecha ma już preferencje; koloruje malowanki, nakleja naklejki, wycina wycinanki, buduje wieże z klocków, a także lubi nas zaskoczyć pomalowaniem ścian flamastrem. Meble dla przedszkolaka powinny być albo bardzo odporne na zabrudzenia – albo powinniśmy się nastawić na ich wymianę za jakiś czas. Mimo to, jako że nastroje i preferencje zmieniają się z częstotliwością pojawiania się nowej bajki, wyposażenie powinno być uniwersalne i łatwe do przestawiania i tworzenia różnych ustawień. W kwestii kolorystyki proponuję jednolite kolory. Najlepiej biały i szary, a także jasne drewno. Powiecie –jak to?! Przecież dzieci uwielbiają kolorowe meble, kolorowe ściany, kolorowe pościele, kolorowe zabawki…. Jednak – jak i w jedzeniu i piciu – we wszystkim istotny jest umiar! Proszę Państwa! Edukujmy estetycznie nasze pociechy już od najmłodszych lat! Każda Pani przyzna, że by wyglądać elegancko nie należy obwiesić się jak choinka! (porównanie zapewne spowodowane zbliżającym się świętem).

Często wystarczy jednolita sukienka, do tego kontrastujący akcent i kreacja gotowa! Tak samo jest we wnętrzach: z mebli i ścian stwórzmy tło, a resztą niech zajmą się nasze dzieciaki! Ich wielobarwne gadżety wystarczająco wypełnią przestrzeń kolorem, a nieograniczona wyobraźnia stworzy co chwila zamki, statki kosmiczne oraz jaskinie. Dajmy maluchom miejsce, by mogły rozwijać swą kreatywność. Nadmiar kolorów i wzorów powoduje poczucie bałaganu, a i bez tego pokoik do najbardziej uporządkowanych nie będzie należał. Możemy jedną ścianę, lub jej część, pomalować intensywną barwą, ale niech to będzie na przykład farba kredowa, po której nasz przedszkolak będzie mógł do woli mazać kredą.

WITAJ SZKOŁO!

No to biurko. Jako, że należy się rozwijać z czasem, postępem i osiągnięciami proponuję przemyśleć, czy nasze dziecko używa notebooka, tableta, ogląda bajki na smartfonie… Producenci mebli proponują różne rozwiązania pod tego typu potrzeby tak, by nasz maluch przeszedł cykl rozwoju technologicznego bez zwyrodnień. Z pokoju powoli znikają zabawki, a pojawiają się książki, globusy, teleskopy… Czas poświęcony na skrobanie naklejek z księżniczką z mebli może być fajną wspólną zabawą. I nagle okaże się, że nasze szare lub białe fronty mebli przeżywają drugą młodość i wcale nie trzeba kupować nowego kompletu. Ścianę za biurkiem można pomalować farbą magnetyczną, a następnie przykryć ją zwykłą farbą. Ściana nabierze mocy magnetycznej dzięki której możliwe będzie przyczepianie fiszek z wyrazami z hiszpańskiego albo tabliczki mnożenia za pomocą magnesu.

CZAS DOJRZEWANIA

Jeśli któregoś dnia wejdziemy do pokoju i ujrzymy pokój przemalowany na czarno – nie denerwujmy się… od razu… nie musimy się też obwiniać „gdzie popełniłem błąd?”. Przypomnijmy sobie czasy, gdy sami dorastaliśmy i zacznijmy od spokojnej rozmowy. Pozwólmy naszemu nastolatkowi samemu decydować, eksperymentować i badać czy na przykład przestawienie mebli, spanie na materacu albo bez jest dla niego odpowiednie. Tu rady projektanta są raczej mało istotne, bo przecież mamy do czynienia z osobą, która poznaje samą siebie i decyduje, kim chce być.

WIĘCEJ NIŻ JEDYNAK

Oczywiście najlepiej, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić każdemu z rodzeństwa oddzielny pokój. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, postarajmy się tak podzielić przestrzeń, by każde z dzieci czuło, że ma swój kawałek powierzchni. Szczególnie, gdy mówimy o starszych dzieciach. Piętrowe łóżko, podział szafek przez umieszczenie imion, rozróżnienie kolorystyczne pudełek z zabawkami pozwoli dzieciom poczuć, że mają coś swojego. Jednak wspólne użytkowanie jednego pokoju świetnie uczy kompromisu i jest dobrą nauką komunikacji.

WYFRUWA PTASZEK Z GNIAZDA

I znowu: gratulacje! Kupmy naszej pociesze fajne mieszkanie i pozwólmy mu urządzić je według własnych preferencji… i zgodnie z radami projektanta.

 

Podobne artykuły

Dla bezpieczeństwa na budowach

Maj 16, 2019
Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i jednocześnie prezes zarządu Unibep SA z Bielska Podlaskiego oraz główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisali list intencyjny dotyczący współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z sygnatariuszami Porozumienia. Jak podaje spółka Unibep w komunikacie, list określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę ...
Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – działki na sprzedaż – grudzień ’20

Gru 25, 2020

W kolejnej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy działki na sprzedaż, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli poszukujesz gruntu pod inwestycję, działki pod budowę domu lub do wypoczynku na łonie natury – sprawdź nasze wyselekcjonowane propozycje. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Bielsk Podlaski Powierzchnia : 4 999 m2 Cena : 99 000 zł Biuro nieruchomości : Dobry Dom Duża działka rolna którą ze …

Czytaj więcej

Monter stolarki budowlanej – program wsparcia naboru do szkół. Udział bierze placówka z Białegostoku

Cze 12, 2019
Dzięki utworzeniu zawodu montera stolarki budowlanej, szkoły branżowe mogą kształcić przyszłych fachowców, którzy zadbają o dobry montaż okien, drzwi czy też bram garażowych. Związek POiD realizuje program wsparcia rekrutacji dla placówek szkolnych, które od września 2019 roku planują rozpoczęcie nauczania w tej profesji. Wśród nich jest Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku. Sektor stolarki budowlanej w Polsce odczuwa deficyt ...
Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – działki na sprzedaż – lipiec’20

Lip 23, 2020

W kolejnej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy działki na sprzedaż, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli poszukujesz oferty na inwestycję w grunty, działki pod budowę domu lub do wypoczynku na łonie natury – sprawdź nasze wyselekcjonowane propozycje. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Białystok, os. Dojlidy Górne Powierzchnia : 1 771 m2 Cena : 637 000 zł Biuro nieruchomośći : Grabowscy Nieruchomości Działka …

Czytaj więcej

Dofinansowanie do 80% na targi i misje gospodarcze!

Lis 14, 2018

Targi międzynarodowe oraz misje gospodarcze z dofinansowaniem do 80% kosztów – zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy!! Szanowni Państwo, do 21 listopada 2018 r. przyjmujemy zgłoszenia przedsiębiorstw do udziału w charakterze wystawców w międzynarodowych targach branży budowlanej na lata 2019-2023 z dofinansowaniem do 80% kosztów (w zależności od wielkości firmy). Aktualnie w naszej bazie znanych i polecanych wydarzeń targowych są wszystkie poniżej wskazane największe imprezy z całego …

Czytaj więcej

Prestige Ostaszewska – realizacje

Lut 04, 2019

Przykładowe realizacje firmy Prestige Ostaszewska                         Wizytówka firmy: KLIKNIJ

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}