Wyniki Twojego wyszukiwania

Pomysły na nastrojowe światło w domu

Właściwie dobrane światło w domu to duże wyzwanie dla każdego użytkownika. Musi ono spełniać wiele funkcji, przede wszystkim praktycznych, ale powinno też pracować na naszą korzyść budując przyjazną atmosferę w domu, sprzyjającą rozmową i zainteresowaniom. Aranżacja oświetlenia jest sztuką, a umiejętność doboru cech oświetlenia wymaga talentu. Współczesne rozumienie przestrzeni mieszkalnej wymaga tworzenia wyraźnych podziałów , a każdy z nich innego oświetlenia. Czasami takie zadanie jest niezwykle karkołomne, gdy jedno pomieszczenie łączy wiele funkcji. Wówczas nastrojowe światło należy łączyć ze światłem funkcyjnym, a nie każdy to potrafi. 

Jak uzyskać nastrojowe światło w domu?

Kto z nas nie kocha schyłku dnia, gdy wszystkie domowe czynności zostały zakończone, posiłki zjedzone, a przed nami długi spokojny wieczór. I bez względu jak ten wieczór rozplanujemy w pierwszym odruchu zwykle regulujemy światło dążąc do podkreślenia tych kilku godzin wolności. Dlaczego tak postępujemy? Ponieważ szukamy wariantu nastrojowego światła, które ma podkreślić nasze samopoczucie w tym momencie i wprowadzić nas w ten stan zadowolenia na cały wieczór. Aby uzyskać w domu nastrojowe światło sprzyjające wyciszeniu warto zastosować kilka sztuczek:

  • Wyłączenie górnego światła – od tego zawsze trzeba zaczynać i włączenie oświetlenia bocznego, skupionego na określonych punktach. Wszelkie kinkiety, lampy stołowe czy podłogowe rozświetlą wnętrze w wystarczającym stopniu a jednocześnie poprzez wydobycie tylko nielicznych punktów pomieszczenia zbudują nastrój.
  • Ciekawym zabiegiem jest zainstalowanie w pomieszczeniach instalacji LEDowych, np. tuż pod sufitem, we wnękach ściennych, czy zagłówkach łóżek.
  • Praktycznym rozwiązaniem są wszelkie ściemniacze kontrolujące natężenie światła.
  • Ważnym dla nastroju oświetlenia aspektem jest kolor żarówek. Nastrojowe światło uzyskuje się dzięki żarówkom emitującym żółte a nie białe światło.
  • Ważnym detalem dla uzyskania nastrojowego światła są abażury, które dobrze dobrane, wzmocnią oczekiwany efekt.

nastrojowe światło
Nastrojowe oświetlenie domu
Kliknij i sprawdź ceny

Domowe efekty specjalne

Nastrojowe światło można uzyskać w domu zmniejszając jego natężenie i dobierając odpowiednie żarówki, abażury i klosze. Ale efekt ten można również uzyskać niewielkim nakładem energii i kosztów kupując dodatkowe elementy świetlne trochę z pogranicza świątecznych ozdób choinkowych:

  • Cotton balls to ozdobne kule, dostępne w różnych barwach i wielkościach. Wielobarwne kule zebrane w girlandy czy wiązki świecą delikatnym kolorowym światłem. Wybierając odpowiednią wielkość i kolorystykę uzyskuje się wspaniały efekt delikatnego, rozproszonego światła. Kule można rozwiesić na ścianie, meblach, przewiesić przez półki czy otoczyć nimi lustra, drzwi, parapety. Można ozdobić nimi zagłówek łóżka czy kanapy, albo ułożyć kilka w stylowej misce. Efekt takiego zabiegu jest niezwykły a każde pomieszczenie zyskuje. Powstaje nastrojowe światło miłe dla oka i relaksujące dla zmęczonego mózgu.
  • LEDowe girlandy działają trochę jak choinkowe lampki. Stanowią je lampki LEDowe , bez oprawy, połączone w girlandy. To niezwykle proste i niewyrafinowane rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Girlandę, podobnie jak cotto balls można zawiesić wszędzie i w każdym pomieszczeniu, można ją ułożyć po prostu na stole czy powiesić na ścianie. A efekt jest zawsze taki sam, czyli znakomity.
  • Lampiony, zawsze się sprawdzają. To niezwykle praktyczne rozwiązanie i nieskomplikowane. Wystarczy zakupić model metalowego lampionu lub kilka, do tego świecę i nastrojowe światło buduje się samo. Im ciekawiej jest skonstruowany lampion tym oryginalniejsze powstaje światło przebijające się zza szklanej szybki i tworzące ażurowy wzór. Lampiony to idealny sposób na romantyczną kolację, zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy spektakularnym świecznikiem.

Świece to najlepszy sposób na nastrojowe światło

Mimo wszystkich pomysłów na kreowanie nastrojowego światła w domu i eksperymentów z nim prędzej czy później wszyscy wracamy do świeczników i świec. Nie ma bardziej romantycznego sposobu, może za wyjątkiem kominka, na uzyskanie tak prostym sposobem wspaniałego, zmysłowego oświetlenia. Światło emitowane przez świece zawsze delikatnie pulsuje co sprawia prawie niedostrzegalną grę cieni. Dodaje ona każdemu pomieszczeniu magii i tajemniczości sprzyjającej zwierzeniom. Wystarczy umieścić świece w świecznikach. Jeżeli nie dysponujemy w zasięgu ręki świecznikiem można umieścić je w szklanym naczyniu wypełnionym wodą. Może to być ciekawy pojemnik z kolorowymi kamieniami czy szklanymi kulkami. Światło świec wykona całą nastrojową pracę za nas.

Kominkowe światło

Kominek to klasyczny sposób na otrzymanie nastrojowego światła. Kominek dostarcza pulsującego, „żywego światła” w dowolnych ilościach. Nic tak nie tworzy atmosfery pomieszczenia jak światło emitowane przez kominek. Kominkowemu światłu towarzyszą efekty trzaskającego drewna, sypiących się od czasu do czasu iskier, zapach dymu. To przykład wręcz teatralnego i dramatycznego źródła światła, które wymusza  na użytkownikach uśmiech na twarzy i chęć do rozmowy, najlepiej z lampką wina w dłoni.

Gdy nie możemy pozwolić sobie na prawdziwy kominek warto rozważyć nowoczesne wynalazki zastępcze, choćby biokominek. Niedrogi, funkcjonalny i bezpieczny przybiera różne formy i kształty. A przede wszystkim stanowi doskonały substytut kominka i jego wierną imitację. Z pewnością może służyć za źródło nastrojowego światła w salonie czy sypialni.

Nastrojowe światło w sypialni

Zaraz po salonie to sypialnia jest pomieszczeniem, które najbardziej potrzebuje nastrojowego światła. Pozwoli ono zrelaksować się przed snem i wyciszyć. Oprócz głównego górnego światła i punktowych typowo do czytania lampek, warto zamontować dekoracyjne taśmy LEDowe np. pod sufitem czy za łóżkiem. Taśma powinna mieć ciepłą, żółtawą barwę światła delikatnie rozpraszającego się i tworzącego łunę świetlną. Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników będzie stworzenie rozgwieżdżonego nieba na suficie przy pomocy światłowodów ze świecącymi końcami czy kasetonów. To niezwykle dekoracyjne rozwiązania kochane przez dzieci.

Aranżując swoje mieszkanie warto do zadania oświetlenia domu czy mieszkania podejść zupełnie odrębnie i potraktować je jak wyzwanie plastyczne. Energia i zaangażowanie włożone w tę część prac wykończeniowych zwróci się wielokrotnie podczas lat użytkowania. Warto również śledzić nowości technologiczne, które podnoszą jakość oświetlenia w domu czyniąc go bardziej ekonomicznym i jednocześnie pozwalając na coraz to bardziej wysublimowane rozwiązania.

Podobne artykuły

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie w domu – gra światłem

Sty 15, 2018

Ważną rolę w rozplanowaniu położenia danych pomieszczeń na mapie naszego domu stanowią kierunki światła, które podpowiadają jak rozmieścić dane pomieszczenia tak, aby nasz dom stanowił miejsce, w którym światło słoneczne króluje na co dzień. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną kwestię w projektowaniu naszej wymarzonej nieruchomości stanowi rozmieszczenie oświetlenia w naszym domu. Mówiąc o rozmieszczeniu oświetlenia na myśli mamy przede …

Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – kinkiety

Mar 12, 2018

Dobrze przemyślane oświetlenie wpływa na komfort domowników oraz jest istotnym elementem wystroju. Kinkiety należą do najbardziej popularnego rodzaju lamp. Zazwyczaj montowane są na ścianach. Wyróżniają się dosyć delikatnym światłem, które pełni również funkcję dekoracyjną i pomaga w stworzeniu atmosfery wnętrza. Kinkiety – popularne zastosowania Lampy zamontowane na ścianach są źródłem stonowanego światła. Kinkiety często wykorzystuje się w mieszkaniach, w których potrzebnych jest kilka różnych …

Czytaj więcej

Lampy z czujnikiem ruchu

Gru 17, 2018

Lampy z czujnikiem ruchu to nowoczesne, innowacyjne i bardzo wygodne rozwiązanie. Ogród to nie tylko miejsce, gdzie królują piękne kwiaty, krzewy i drzewka o które dbamy, to nie tylko miejsce gdzie znajdują się mini warzywniaki, czy szklarnie dzięki którym mamy warzywa obok domu. To również miejsce w którym odpoczywamy, odstresujemy się, organizujemy w okresie letnim spotkania z rodziną czy znajomymi. Często w ogrodzie są …

Czytaj więcej

Salon oświetleniowy Ecrystal z nową siedzibą

Lut 07, 2019

Białostoccy specjaliści w branży oświetleniowej zmienili siedzibę. Nowy sklep stacjonarny firmy ECRYSTAL powstał przy ulicy Hetmańskiej 44. Ecrystal Executive Lighting powstało w 2005 roku i od początku swojej działalności zajmuje się dostarczaniem najlepszej jakości oświetlenia dla swoich klientów. Oferta sklepu jest niezwykle bogata – można w niej znaleźć oświetlenie w praktycznie każdej możliwej konfiguracji. Podstawą działalności firmy jest zaspokajanie wszelkich potrzeb każdego, pojedynczego klienta. …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni żyrandol do salonu?

Lip 17, 2018

W każdym domu salon stanowi reprezentacyjne miejsce, a jednocześnie jest miejscem wypoczynku i wspólnego spędzania czasu całej rodziny. Zwykle aranżując tę powierzchnię zwraca się uwagę na najdrobniejsze detale. Salon wbrew pozorom musi spełnić wiele funkcji, w wielu bowiem domach jest on miejscem codziennego, rodzinnego  spożywania posiłków. Bardzo często w salonie znajduje się też miejsce do pracy dla rodziców, przynajmniej w formie stanowiska komputerowego. Salon …

Czytaj więcej

Oświetlenie schodów w domu

Cze 06, 2018

W wielu domach piętrowych oraz w mieszkaniach z piętrami schody są elementem, który nie tylko pomaga przemieścić się na wyższe partie, ale obecnie staje się również aspektem dekoracyjnym – mogącym cieszyć swą estetyką, zadziwiać gości i domowników. Najważniejsze jednak, aby schody nie stwarzały zagrożenia. Pokonywanie kolejnych stopni nie może wiązać się z jakimikolwiek trudnościami. Toteż w kwestii bezpieczeństwa ważne jest prawidłowe i należycie intensywne …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}