Wyniki Twojego wyszukiwania

Pomysły na nastrojowe światło w domu

Właściwie dobrane światło w domu to duże wyzwanie dla każdego użytkownika. Musi ono spełniać wiele funkcji, przede wszystkim praktycznych, ale powinno też pracować na naszą korzyść budując przyjazną atmosferę w domu, sprzyjającą rozmową i zainteresowaniom. Aranżacja oświetlenia jest sztuką, a umiejętność doboru cech oświetlenia wymaga talentu. Współczesne rozumienie przestrzeni mieszkalnej wymaga tworzenia wyraźnych podziałów , a każdy z nich innego oświetlenia. Czasami takie zadanie jest niezwykle karkołomne, gdy jedno pomieszczenie łączy wiele funkcji. Wówczas nastrojowe światło należy łączyć ze światłem funkcyjnym, a nie każdy to potrafi. 

Jak uzyskać nastrojowe światło w domu?

Kto z nas nie kocha schyłku dnia, gdy wszystkie domowe czynności zostały zakończone, posiłki zjedzone, a przed nami długi spokojny wieczór. I bez względu jak ten wieczór rozplanujemy w pierwszym odruchu zwykle regulujemy światło dążąc do podkreślenia tych kilku godzin wolności. Dlaczego tak postępujemy? Ponieważ szukamy wariantu nastrojowego światła, które ma podkreślić nasze samopoczucie w tym momencie i wprowadzić nas w ten stan zadowolenia na cały wieczór. Aby uzyskać w domu nastrojowe światło sprzyjające wyciszeniu warto zastosować kilka sztuczek:

  • Wyłączenie górnego światła – od tego zawsze trzeba zaczynać i włączenie oświetlenia bocznego, skupionego na określonych punktach. Wszelkie kinkiety, lampy stołowe czy podłogowe rozświetlą wnętrze w wystarczającym stopniu a jednocześnie poprzez wydobycie tylko nielicznych punktów pomieszczenia zbudują nastrój.
  • Ciekawym zabiegiem jest zainstalowanie w pomieszczeniach instalacji LEDowych, np. tuż pod sufitem, we wnękach ściennych, czy zagłówkach łóżek.
  • Praktycznym rozwiązaniem są wszelkie ściemniacze kontrolujące natężenie światła.
  • Ważnym dla nastroju oświetlenia aspektem jest kolor żarówek. Nastrojowe światło uzyskuje się dzięki żarówkom emitującym żółte a nie białe światło.
  • Ważnym detalem dla uzyskania nastrojowego światła są abażury, które dobrze dobrane, wzmocnią oczekiwany efekt.

nastrojowe światło
Nastrojowe oświetlenie domu
Kliknij i sprawdź ceny

Domowe efekty specjalne

Nastrojowe światło można uzyskać w domu zmniejszając jego natężenie i dobierając odpowiednie żarówki, abażury i klosze. Ale efekt ten można również uzyskać niewielkim nakładem energii i kosztów kupując dodatkowe elementy świetlne trochę z pogranicza świątecznych ozdób choinkowych:

  • Cotton balls to ozdobne kule, dostępne w różnych barwach i wielkościach. Wielobarwne kule zebrane w girlandy czy wiązki świecą delikatnym kolorowym światłem. Wybierając odpowiednią wielkość i kolorystykę uzyskuje się wspaniały efekt delikatnego, rozproszonego światła. Kule można rozwiesić na ścianie, meblach, przewiesić przez półki czy otoczyć nimi lustra, drzwi, parapety. Można ozdobić nimi zagłówek łóżka czy kanapy, albo ułożyć kilka w stylowej misce. Efekt takiego zabiegu jest niezwykły a każde pomieszczenie zyskuje. Powstaje nastrojowe światło miłe dla oka i relaksujące dla zmęczonego mózgu.
  • LEDowe girlandy działają trochę jak choinkowe lampki. Stanowią je lampki LEDowe , bez oprawy, połączone w girlandy. To niezwykle proste i niewyrafinowane rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Girlandę, podobnie jak cotto balls można zawiesić wszędzie i w każdym pomieszczeniu, można ją ułożyć po prostu na stole czy powiesić na ścianie. A efekt jest zawsze taki sam, czyli znakomity.
  • Lampiony, zawsze się sprawdzają. To niezwykle praktyczne rozwiązanie i nieskomplikowane. Wystarczy zakupić model metalowego lampionu lub kilka, do tego świecę i nastrojowe światło buduje się samo. Im ciekawiej jest skonstruowany lampion tym oryginalniejsze powstaje światło przebijające się zza szklanej szybki i tworzące ażurowy wzór. Lampiony to idealny sposób na romantyczną kolację, zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy spektakularnym świecznikiem.

Świece to najlepszy sposób na nastrojowe światło

Mimo wszystkich pomysłów na kreowanie nastrojowego światła w domu i eksperymentów z nim prędzej czy później wszyscy wracamy do świeczników i świec. Nie ma bardziej romantycznego sposobu, może za wyjątkiem kominka, na uzyskanie tak prostym sposobem wspaniałego, zmysłowego oświetlenia. Światło emitowane przez świece zawsze delikatnie pulsuje co sprawia prawie niedostrzegalną grę cieni. Dodaje ona każdemu pomieszczeniu magii i tajemniczości sprzyjającej zwierzeniom. Wystarczy umieścić świece w świecznikach. Jeżeli nie dysponujemy w zasięgu ręki świecznikiem można umieścić je w szklanym naczyniu wypełnionym wodą. Może to być ciekawy pojemnik z kolorowymi kamieniami czy szklanymi kulkami. Światło świec wykona całą nastrojową pracę za nas.

Kominkowe światło

Kominek to klasyczny sposób na otrzymanie nastrojowego światła. Kominek dostarcza pulsującego, „żywego światła” w dowolnych ilościach. Nic tak nie tworzy atmosfery pomieszczenia jak światło emitowane przez kominek. Kominkowemu światłu towarzyszą efekty trzaskającego drewna, sypiących się od czasu do czasu iskier, zapach dymu. To przykład wręcz teatralnego i dramatycznego źródła światła, które wymusza  na użytkownikach uśmiech na twarzy i chęć do rozmowy, najlepiej z lampką wina w dłoni.

Gdy nie możemy pozwolić sobie na prawdziwy kominek warto rozważyć nowoczesne wynalazki zastępcze, choćby biokominek. Niedrogi, funkcjonalny i bezpieczny przybiera różne formy i kształty. A przede wszystkim stanowi doskonały substytut kominka i jego wierną imitację. Z pewnością może służyć za źródło nastrojowego światła w salonie czy sypialni.

Nastrojowe światło w sypialni

Zaraz po salonie to sypialnia jest pomieszczeniem, które najbardziej potrzebuje nastrojowego światła. Pozwoli ono zrelaksować się przed snem i wyciszyć. Oprócz głównego górnego światła i punktowych typowo do czytania lampek, warto zamontować dekoracyjne taśmy LEDowe np. pod sufitem czy za łóżkiem. Taśma powinna mieć ciepłą, żółtawą barwę światła delikatnie rozpraszającego się i tworzącego łunę świetlną. Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników będzie stworzenie rozgwieżdżonego nieba na suficie przy pomocy światłowodów ze świecącymi końcami czy kasetonów. To niezwykle dekoracyjne rozwiązania kochane przez dzieci.

Aranżując swoje mieszkanie warto do zadania oświetlenia domu czy mieszkania podejść zupełnie odrębnie i potraktować je jak wyzwanie plastyczne. Energia i zaangażowanie włożone w tę część prac wykończeniowych zwróci się wielokrotnie podczas lat użytkowania. Warto również śledzić nowości technologiczne, które podnoszą jakość oświetlenia w domu czyniąc go bardziej ekonomicznym i jednocześnie pozwalając na coraz to bardziej wysublimowane rozwiązania.

Podobne artykuły

Bezpieczne oświetlenie świąteczne

Gru 23, 2018

.Oświetlenie świąteczne zarówno wewnątrz domu, jak również w jego otoczeniu. Na tarasie czy balkonie mieszkania lub apartamentu musi być przede wszystkim bezpieczne, ale również w miarę tanie w eksploatacji. Zadbać należy by były równocześnie przepiękne i przyciągające nasz wzrok, wzbudzające podziw. Oświetlenie świąteczne wprowadza nas w bajkowy, ciepły, radosny i beztroski świat świąt. Historia i tradycja dekorowania pięknymi, migającymi światełkami naszych domów i mieszkań …

Czytaj więcej

Oświetlenie w mieszkaniu – Jak to zrobić?

Sty 15, 2018

Dobrze oświetlone mieszkanie bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt oraz zachować przy tym funkcjonalność, musimy zdawać sobie sprawę, że każde pomieszczenie wymaga zastosowania innego rodzaju lamp. W dzisiejszych czasach aranżacja oświetlenia nie jest na szczęście tak trudna jak kiedyś, ponieważ z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i materiały. Wpływ światła na nasze życie i projekty lamp Światło w …

Czytaj więcej

Pomysły na nastrojowe światło w domu

Paź 05, 2018

Właściwie dobrane światło w domu to duże wyzwanie dla każdego użytkownika. Musi ono spełniać wiele funkcji, przede wszystkim praktycznych, ale powinno też pracować na naszą korzyść budując przyjazną atmosferę w domu, sprzyjającą rozmową i zainteresowaniom. Aranżacja oświetlenia jest sztuką, a umiejętność doboru cech oświetlenia wymaga talentu. Współczesne rozumienie przestrzeni mieszkalnej wymaga tworzenia wyraźnych podziałów , a każdy z nich innego oświetlenia. Czasami takie zadanie …

Czytaj więcej

Światło – jak dobrać odpowiednie żarówki?

Lip 29, 2018

Oświetlenie mieszkania to jedno z najważniejszych zadań czekających przed każdym właścicielem lokalu. I to zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Każde z pomieszczeń w domu ma swoją specyfikę i określone przeznaczenie, dlatego do oświetlenia każdego z nich należy podejść indywidualnie. Umiejętne dobranie parametrów żarówki oświetlającej, odpowiednie ustawienie kierunków światła, zapas mocy lub jego brak zadecydują o powodzeniu zadania.  Żarówki tradycyjne  Thomas Edison, Hiram …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni żyrandol do salonu?

Lip 17, 2018

W każdym domu salon stanowi reprezentacyjne miejsce, a jednocześnie jest miejscem wypoczynku i wspólnego spędzania czasu całej rodziny. Zwykle aranżując tę powierzchnię zwraca się uwagę na najdrobniejsze detale. Salon wbrew pozorom musi spełnić wiele funkcji, w wielu bowiem domach jest on miejscem codziennego, rodzinnego  spożywania posiłków. Bardzo często w salonie znajduje się też miejsce do pracy dla rodziców, przynajmniej w formie stanowiska komputerowego. Salon …

Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – kinkiety

Mar 12, 2018

Dobrze przemyślane oświetlenie wpływa na komfort domowników oraz jest istotnym elementem wystroju. Kinkiety należą do najbardziej popularnego rodzaju lamp. Zazwyczaj montowane są na ścianach. Wyróżniają się dosyć delikatnym światłem, które pełni również funkcję dekoracyjną i pomaga w stworzeniu atmosfery wnętrza. Kinkiety – popularne zastosowania Lampy zamontowane na ścianach są źródłem stonowanego światła. Kinkiety często wykorzystuje się w mieszkaniach, w których potrzebnych jest kilka różnych …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}