Wyniki Twojego wyszukiwania

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Urządzając kuchnię należy dziś myśleć nie tylko o jej funkcjonalności, ale także o estetyce. Jeśli chodzi o kuchenne AGD, to sprawa ma się zupełnie tak samo – sprzęt ma być zarówno praktyczny, jak i wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem. Najważniejszym elementem w każdej kuchni bezspornie jest miejsce służące do przygotowywania posiłków – gotowania, smażenia, pieczenia. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie najbardziej popularne były tradycyjne kuchenki gazowe, które miały połączone płyty z piekarnikami. Jednakże zdecydowanie coraz to częściej ludzie decydują się na inne zakupy – bardziej minimalistycznych urządzeń, które jednak cechują się zwykle lepszym designem, stylem oraz zachowują swoją funkcjonalność. Płyta gazowa oraz płyta indukcyjna to obecnie najczęstsze wybory jeśli chodzi o zakup kuchennego sprzętu AGD.

Jak zastąpić kuchenkę gazową?

Różnego rodzaju rozwiązania zastępujące klasyczne kuchenki gazowe świetnie wpisują się w dzisiejsze minimalistyczne standardy. Płyta gazowa lub płyta indukcyjna oraz piekarnik w zabudowie pozwala również na lepsze dopasowanie danego urządzenia do pomieszczenia.

Płyta gazowa

Aby móc korzystać z urządzenia, jakim jest płyta gazowa, należy przede wszystkim mieć dostęp do gazu. Warto jednak zaznaczyć, iż także w mieszkaniach pozbawionych instalacji gazowej jest to możliwe – wystarczy butla z gazem. Warto jednak, aby instalacją płyty i podłączeniem jej do gazu zajął się odpowiedni specjalista, gdyż należy jeszcze między innymi wymienić dysze, by można było bezpiecznie użytkować płytę gazową. Najczęściej odpowiednie dodatki to tychże płyt są dodawane w zestawach, ale niekiedy trzeba ich zakupu dokonać samodzielnie. Nie są one jednak drogie. Jednakże płyta gazowa musi mieć także dostęp do energii elektrycznej.

Płyta gazowa potrzebuje miejsca

Co więcej, warto pamiętać, iż płyta gazowa musi mieć odpowiednio dużo miejsca, toteż odradza się wieszanie nad nią jakichkolwiek szafek. Nad tym sprzętem znajdować się może wyłącznie okap. Nie powinno się umieszczać płyty również przy lodówce, ponieważ istnieje możliwość zaburzenia jej pracy.

Najczęściej tworzone są płyty gazowe w rozmiarach o szerokości zabudowy od pięćdziesięciu ośmiu centymetrów do sześćdziesięciu. Kwestia rozmiaru ma tutaj znaczenie. Wiadome jest, iż jeśli płyta gazowa ma służyć jednej osobie lub parze albo będzie raczej rzadko wykorzystywana, to nie ma sensu kupować dużej. Oczywiście wszystko zależne jest od tego jak często płyta gazowa będzie użytkowana. Im częściej i na więcej osób, tym lepiej jest wybrać taką o większych rozmiarach. Wybór rozmiaru i kształtu determinują przede wszystkim potrzeby mieszkańców oraz możliwości, jakie oferuje dana kuchnia.

płyta gazowa

Płyta gazowa
Kliknij i sprawdź ceny!

Estetyka jest ważna

Dla niektórych ważna jest jedynie funkcjonalność urządzeń, jednakże dla coraz szerszego grona ludzi liczy się również ich styl, znaczące jest to, by współgrały z całym wyposażeniem danego wnętrza. Jeśli komuś nie odpowiadają klasyczne, kwadratowe kształty płyty gazowej, to na rynku dostępnych jest całe mnóstwo rozwiązań. Od podłużnych po owalne kształty płyt. Możliwości jest naprawdę wiele.

Bez wątpienia liczba materiałów, z jakich producenci tworzą płyty gazowe, są imponujące. Zakupić można chociażby modele ceramiczne, wykańczane szkłem hartowanym – występującym coraz powszechniej w kuchniach – stalą nierdzewną oraz płyty emaliowane. Oczywiście każde z tworzyw ma swoje wady i zalety, toteż warto zastanowić się nad doborem płyty gazowej z danego materiału do naszej kuchni.

Coś innego niż płyta gazowa?

Innym wyborem, który może zastąpić skutecznie kuchenkę gazową, jest płyta indukcyjna. Jest ona coraz częściej doceniana w kuchniach. Dzieje się tak ze względu na pewne zalety oraz fakt, iż ułatwia ona gotowanie tym, którzy nie przepadają za tą czynnością. Ale czym jest owa płyta indukcyjna?

Działanie płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna to urządzenie elektryczne – rodzaj płyty grzewczej. Sposób jej działania opiera się na sile elektromotorycznej w przewodniku. Zjawisko, w wyniku którego wytwarzane jest ciepło, nosi nazwę indukcji elektromagnetycznej. Co jest zaletą takiego rodzaju płyty? Niewątpliwie zmniejszone ryzyko poparzenia się – gorące jest jedynie naczynie, które stoi na wybranym polu grzewczym, nie zaś cała płyta. Nagrzewanie się wyłącznie wybranego obszaru oznacza również oszczędność energii. Największą wadą płyt indukcyjnych jest zdecydowanie fakt, iż należy używać na nich wyłącznie naczyń przeznaczonych do gotowania metodą indukcyjną. Takie naczynia są oznaczane specjalnym symbolem.

Cena indukcji

Jeszcze do niedawna płyty indukcyjne były niezwykle drogie, aczkolwiek obecnie dostępne są w całkiem przystępnej cenie, toteż wielu z nas może sobie pozwolić na wyposażenie kuchni właśnie z ich pomocą. Jednakże jeśli chce się posiadać lepszej jakości sprzęt, to dobra płyta indukcyjna kosztuje około dwóch i pół tysiąca złotych. Na korzyść płyty indukcyjnej w porównaniu do tradycyjnej kuchenki przemawia skrócony czas gotowania – nawet do trzydziesty procent. Co więcej, płyta indukcyjna pod względem bezpieczeństwa nie ma sobie równych, więc na pewno jest odpowiednia nawet dla amatorów gotowania.

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Płyta gazowa wyróżnia się dużą rozpiętością zużycia gazu na poszczególnych palnikach. Koszt gotowania jest w tym wypadku niski. Bez wątpienia jej zalety są bardzo ważne. Jest to chociażby lepszy smak potraw, tani koszt użytkowania oraz stosunkowo niska cena zakupu urządzenia. Płyta gazowa jest także w niewielkim stopniu podatna na awarię. Jednakże czas gotowania uchodzi tutaj za wadę. Ale za to w przypadku płyty gazowej nie trzeba zwracać takiej uwagi na odpowiedni dobór garnków, jak chociażby w kwestii płyty indukcyjnej. Trudniej jednak utrzymać ją w czystości. Płyta indukcyjna natomiast wyróżnia się również niskim kosztem gotowania, ale także niskim zużyciem energii elektrycznej oraz krótkim czasem gotowania i stygnięcia. Jednakże warto również zaznaczyć, iż garnki przeznaczone do płyt indykcyjnych są droższe niż do płyt gazowych.Co więcej, płyta indukcyjna sprawdzi się w kuchni połączonej z salonem. Opłaty związane z eksploatacją obydwu urządzeń są do siebie zbliżone.

Jeśli jednak podsumować wszystkie cechy płyty gazowej oraz płyty indukcyjnej, to mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest płyta gazowa. Dlaczego? Jej wyższość ukazana jest przede wszystkim poprzez lepszy smak przygotowywanych potraw oraz niską cenę zakupu w porównaniu do płyty indukcyjnej – zwłaszcza jeśli chce się kupić urządzenie lepszej jakości. Każda płyta oczywiście ma swoich zwolenników i ostateczny wybór jest jednak zależny od potrzeb i preferencji domowników.

Podobne artykuły

Płyta gazowa czy indukcyjna?

29 maja, 2018

Urządzając kuchnię należy dziś myśleć nie tylko o jej funkcjonalności, ale także o estetyce. Jeśli chodzi o kuchenne AGD, to sprawa ma się zupełnie tak samo – sprzęt ma być zarówno praktyczny, jak i wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem. Najważniejszym elementem w każdej kuchni bezspornie jest miejsce służące do przygotowywania posiłków – gotowania, smażenia, pieczenia. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie najbardziej popularne były tradycyjne kuchenki …

Czytaj więcej

Nawet milion złotych dla Twojej firmy na inwestycje. Jak zdobyć takie pieniądze?

Sie 13, 2019

  Ocieplenie siedziby firmy. Zainstalowanie termostatów i indywidualnych liczników ciepła. Wytwarzanie energii na własne potrzeby. Takie m.in. działania sprawiają, że biznes staje się bardziej przyjazny środowisku, a zarazem bardziej efektywny. Teraz na m.in. takie działania można uzyskać pożyczkę – nawet milion złotych dla firmy – na bardzo korzystnych warunkach. Pożyczka Termomodernizacyjna, bo o niej mowa, udzielana jest w ramach funduszu pożyczkowego, działającego przy Fundacji …

Czytaj więcej

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Lis 25, 2018

Słońce jest nieograniczonym źródłem energii. Człowiek nauczył się już z niego korzystać i od wielu lat inwestuje w fotowoltaikę. Konstrukcje fotowoltaiczne zamieniające, najprościej mówiąc, światło słoneczne w energię, funkcjonują również zimą, w pochmurne i krótkie zimowe dni. A wbrew wielu utartym opiniom fotowoltaika sprawdza się również w Polsce.  Fotowoltaika, co to jest?  Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. …

Czytaj więcej

Deszczówka – jak gromadzić i do czego wykorzystywać?

Paź 12, 2018

Według szacunków, zużycie wody na jedną osobę w okresie jednego dnia wynosi ok. 150l. Wykorzystujemy wodę do picia, mycia, gotowania, kąpieli, prania, podlewania etc. Ale woda, którą używamy do gotowania, kąpieli, picia i zmywania naczyń musi być najwyższej jakości. Ta jakościowa woda to zaledwie połowa ilości jaką wykorzystujemy w ciągu dnia, do pozostałej części z powodzeniem wystarczyłaby deszczówka. Deszczówka, co to jest? Deszczówka posiada …

Czytaj więcej

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}