Wyniki Twojego wyszukiwania

Planowanie budowy domu z wykorzystaniem kredytu.

….
Marzenie o własnym domu trudno spełnić bez finansowania z kredytu. Już na etapie planowania inwestycji warto omówić ją z doświadczonym ekspertem kredytowym.
Ekspert podpowie, jak uniknąć błędów, które wydłużą lub zablokują proces kredytowy. Pomoże również przygotować wniosek o kredyt i poprowadzi go krok po kroku.

.

Oto trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę planując budowę domu z wykorzystaniem kredytu.

.


#1 Działka

.Działka wraz z zaplanowanym budynkiem będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Bank oceniając działkę jako zabezpieczenie sprawdza najistotniejsze kwestie:

– Wielkość działki.  Działkę budowlaną do 3000 m2 zaakceptuje każdy bank. Natomiast, gdy jej powierzchnia  przekracza 3000 m2 sprawa już nie jest taka prosta i każdy bank ma nieco inne podejście do tej kwestii. Pomimo, że zmiana ustawy o obrocie ziemią rolną od 26.06.2019 roku wprowadziła więcej swobody w obrocie gruntami rolnymi do 1 ha nie wszystkie banki uwzględniły to w swoich regulacjach. Z reguły nie powinno być problemów z działką, która posiada ostateczną decyzję o warunkach zabudowy wydaną przed 30.04.2016 wskazującą jako cel zabudowę mieszkalną.  Należy jednak liczyć się z tym, że jeżeli planujemy budowę domu o pow. ponad 200 m2 na działce o powierzchni powyżej 10 000 m2 oddalonej od miasta, bank może podejść indywidualnie do oceny takiej nieruchomości jako zabezpieczenie.  Jeżeli uzna ją jako trudno zbywalną zażąda wyższego wkładu własnego lub nie przyjmie takiego zabezpieczenia.

-Dostęp do drogi publicznej. Może on być zapewniony poprzez nabywany udział w działce stanowiącej drogę dojazdową albo służebność przejazdu, jeżeli nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej.

-Brak nieakceptowalnych wpisów w dziale III i IV księgi wieczystej. Oznacza to, że działka jest wolna od wszelkich roszczeń i wpisów hipotecznych. Wyjątek stanowi wpis o służebności przejazdu i przesyłu mediów, który z reguły nie stanowi problemu dla banku. Jeżeli działka kupowana była ze środków z kredytu  i w księdze wieczystej ma wpisaną hipotekę, kredyt ten musi być spłacony przed zaciągnięciem kolejnego na budowę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kredyt na budowę będzie w tym samym banku, co pierwotny kredyt na zakup działki. Bank podwyższy wówczas kwotę wpisanej hipoteki relatywnie do kwoty udzielonego kredytu na budowę.

Uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu jednocześnie komplikuje wymóg posiadania przez kredytobiorcę pozwolenie na budowę na tej działce już w chwili składania wniosku o kredyt. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup działki za gotówkę. Będzie ona wówczas stanowi wkład własny w inwestycję. Jeśli jej wartość, to co najmniej 20% wartości całej inwestycji bank nie powinien domagać się zainwestowania dodatkowych środków własnych. Warto jednak przed rozpoczęciem budowy zgromadzić nieco gotówki, ponieważ może okazać się niezbędna w trakcie realizowania inwestycji. Przydaje się, gdy wykonawcy albo dostawcy domagają się zaliczek na poczet zleconych robót, a transza kredytu nie jest jeszcze wypłacona, albo gdy wystąpią dodatkowe koszty budowy nieprzewidziane w kosztorysie.

.


#2 Kosztorys budowy domu

.Dobrze przygotowany kosztorys decyduje o powodzeniu całej inwestycji. Bank ocenia kosztorys przy wydawaniu decyzji przyjmując, co do zasady, że koszt wybudowania domu jednorodzinnego to minimum 2500 zł na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Budowa musi być doprowadzona do stanu deweloperskiego i zakończona formalnym zgłoszeniem zakończenia budowy. Jeśli dom według projektu ma 150 m2 powierzchni użytkowej, kosztorys budowy nie powinien być niższy niż 375 000 zł. Inwestor musi zapewnić pełne finansowanie inwestycji, czyli jeżeli kredyt to 200 000 zł, resztę musi uzupełnić ze środków własnych.  UWAGA, środki własne należy wykorzystać przed uruchomieniem kredytu. Banki rzadko zgadzają się na to, żeby kredytobiorca dokładał z własnej gotówki do budowy dopiero po wypłacie transz kredytu.

 

UWAGA! Warto rozpisać kosztorys  z delikatnymi „nadwyżkami” na poszczególnych etapach. Może się okazać, że dany element  jest droższy niż zakłądaliśmy, albo koszty robocizny poszły mocno w górę. Problem z wykonaniem jednego etapu budowy powoduje wstrzymanie wypłaty następnych transz kredytu i budowa stoi.

.


#3 Rozliczenie kredytu

.Proces budowania domu na kredyt wymaga dłuższych i częstszych kontaktów z bankiem niż w przypadku kredytu na zakup gotowego mieszkania. Bank przed wypłatą kolejnych transz będzie kontrolował postępy na budowie. Jakich błędów nie popełniać, aby budowa przebiegała płynnie i bez problemów:

# Budowa prowadzona niezgodnie z harmonogramem w kosztorysie. Częstym błędem kredytobiorców jest robienie zakupów materiałów na zapas, na przykład zakup stolarki okiennej w momencie, gdy środki powinny być przeznaczone na postawienie ścian nośnych. Jeśli zabraknie pieniędzy na bieżący etap budowy bank nie zaakceptuje rozliczenia transzy i może wstrzymać wypłatę kolejnych transz.

-Finansowanie robót nie zaplanowanych w kosztorysie z kredytu, dla przykładu: kolektorów słonecznych, pomp ciepła, zaawansowanej automatyki. Może się okazać w trakcie budowy, że zabraknie pieniędzy na rzeczy zaplanowane w harmonogramie robót. Dodatkowe, kosztowne instalacje warto zaplanować wcześniej w kosztorysie lub zarezerwować na nie dodatkowy budżet ze środków własnych.

-Zaniżanie kwot w kosztorysie, a co za tym idzie zbyt niska kwota kredytu. W takim wypadku, jeśli nie będzie dodatkowych środków własnych, zabraknie pieniędzy na poszczególne etapy budowy, albo na jej zakończenie. Inwestorzy ratują się wówczas drogimi kredytami gotówkowymi lub limitami w koncie osobistym.

-Finansowanie budowy domu kredytami gotówkowymi, limitami w rachunku osobistym lub firmowym. Te produkty bankowe są znacznie wyżej oprocentowane, co zwiększa koszt finansowania inwestycji. Poza tym krótkie terminy spłat mogą powodować zbyt wysokie miesięczne obciążenia. Inwestor będzie miał problem z ich spłatą. Natomiast, jeżeli w trakcie budowy będzie się starał o kredyt hipoteczny, zaciągnięte wcześniej zobowiązania blokują zdolność kredytową. Budowa domu to kosztowna i długoterminowa inwestycja, więc aby ją sfinansować lepiej skorzystać  z kredytu budowlanego. Kredyt rozpisany nawet na 30 lat po zakończeniu budowy można wcześniej spłacić lub nadpłacić jeśli tylko są pieniądze.

-Zmiany w projekcie budowlanym w trakcie realizowania inwestycji. Powinny być one konsultowane  z autorem projektu oraz bankiem. Drobne zmiany, nieistotne dla projektu nie stanowią problemu. Natomiast, jeżeli inwestor zmieni sposób użytkowania poszczególnych pomieszczeń lub zmieni powierzchnię zabudowy może mieć problem z ostatecznym rozliczeniem budowy z bankiem.

.


Budowa domu to duże wyzwanie, poczynając od formalności urzędowych, bankowych na znalezieniu rzetelnych wykonawców kończąc. Warto zatem szukać wsparcia i fachowej rady u ekspertów, w tym także tych od kredytu. W przypadku pytań o kredyt na budowę domu zapraszam do kontaktu 🙂 

Ewa Tankiewicz

.


Informacje dotyczące mojego profilu oraz dane kontaktowe, znajdą Państwo pod linkiem ↓

EWA TANKIEWICZ – ekspert finansowy


.

.

 

 

Podobne artykuły

Pomagamy dzieciakom z domu dziecka!

27 maja, 2019
Do 29 maja zachęcamy do przynoszenia i wsparcia dzieciaków m.in: słodyczami, zabawkami, książkami – podarujmy dzieciom uśmiech! Codziennie od 17.00 do 22.00 – lokal 6-ścian (ul. Warszawska 30, Białystok). Finałem akcji jest IV Koncert Charytatywny, który odbędzie się 29 maja 2019 r. o godz. 19.00 w lokalu 6-ścian. Podczas kameralnego koncertu wystąpią akustycznie: Adam Romanoff Romanowicz i Grzegorz Kowalewski Adam – gra, śpiewa i ...
Czytaj więcej

Gotowi do START-UP’u? Wschodni Klaster Budowlany szuka ekspertów i technologów.

Sie 25, 2018

Szanowni Państwo, Na potrzeby przyszłej realizacji projektu pn. „Gotowi do START-UP’u” konkurs 1 (1/2018) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, działanie 2.5 Programy akceleracyjne., Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe – Koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego poszukuje ekspertów w zakresie technologicznym, biznesowym oraz merytorycznym. Zapraszamy do zapoznania się z treścią zapytania ofertowego. Zgłoszenia …

Czytaj więcej

Nowa jakość obsługi klienta w woj. Podlaskim – Śniadania Biur Nieruchomości!

Paź 26, 2018

W dniu 25.10.2018 r. w restauracji Kawelin, przedstawiciele 12 biur nieruchomości, w liczbie 20 osób, zainicjowali – Śniadania Biur Nieruchomości. To nowa jakość w woj. Podlaskim! Celem spotkań jest m. in. działanie na rzecz klientów biur, ale także działania na rzecz podniesienia standardów obsługi klienta oraz oczywiście integracja branży. Śniadania zostały zainicjowane przez biura nieruchomości, które stawiają na jakość obsługi i współpracują z portalem …

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia – wrzesień ’19 – październik ’19

Wrz 20, 2019

Jeśli jesteś agentem lub właścicielem biura nieruchomości, zajmujesz się „deweloperką” lub prowadzisz biuro sprzedaży? Prowadzisz firmę z branży bliskiej nieruchomościom? Jeśli tak, to nie może zabraknąć Cię na szkoleniach, które przygotowaliśmy – przed Wami: najlepsi szkoleniowcy, kilkadziesiąt godzin ciężkiej pracy, cała masa wiedzy!     Łukasz Kruszewski – Sprzedaj ofertę! 27.09.2019r. godz. 9.00-17.00 restauracja Trzy Po Trzy Dlaczego warto: Bogate źródło informacji na temat:  Możliwości promocji Twoich …

Czytaj więcej

W Białymstoku odbędą się konsultacje kolorystyczne z designerem

Cze 09, 2019
Zupełnie bezpłatne konsultacje z designerem, organizowane przez popularną markę farbiarską Tikkurila, zaplanowano w Białymstoku na 14 czerwca w RR Romuald Rosiński, przy ulicy Kozłowej 12, w godz. 14.00 - 18.00. Profesjonalny projektant będzie w godzinach udzielał porad dotyczących doboru kolorów do domowych wnętrz. - Nasze doświadczenia pokazują, że osobom planującym malowanie ścian nie brakuje pomysłów, ale często mają one problemy przy podjęciu ostatecznej decyzji ...
Czytaj więcej

„Kwadrans nieruchomości” – program Askdom.pl, który trzeba oglądać

Lis 21, 2019

Askdom.pl wchodzi na nowy poziom komunikacji. Od dzisiaj można nas nie tylko czytać, ale i oglądać. Będziemy przekazywać ważne, potrzebne informacje w nowej formie – filmowej.  „Kawadrans nieruchomości” – tak zatytułowany jest program, którego pierwszy odcinek można już oglądać. Powstaje on przy współpracy z portalem BIA 24. – To pierwszy program, jakie stworzyliśmy w Askdom.pl. Bardzo się cieszymy, że możemy komunikować się również i w …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}