askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Pilarka łańcuchowa spalinowa na co zwrócić uwagę przy kupnie pilarki?

Pilarka łańcuchowa spalinowa na co zwrócić uwagę przy kupnie pilarki?
Własny dom to wiele obowiązków. Nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Pielęgnacja ogrodu to zaś jedna z najbardziej czasochłonnych i wymagających aktywności. Przy czym – nie każdy, kto decyduje się na dom wolnostojący, staje się od razu specjalistą od zajmowania się trawnikiem i drzewami. Dlatego dobrze wybrana pilarka łańcuchowa, spalinowa czy elektryczna, to kwestia bardzo istotna, jeśli chcemy cieszyć się pięknem natury dookoła miejsca zamieszkania. Jaką pilarkę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Pilarka łańcuchowa – spalinowa to jedyna opcja do wyboru?

Przede wszystkim, decydując się na pilarkę na własny użytek, musimy wiedzieć jaki mamy wybór i w czym specjalizują się poszczególne typy urządzeń. Zdrowe i piękne krzewy i drzewa niestety wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc bez poręcznej pilarki się raczej nie obędzie. Laicy muszą zatem wiedzieć, że ogólnie pilarka łańcuchowa może mieć dwa podtypy: elektryczny lub spalinowy. Każdy z tych dwóch typów ma swoje wady i zalety. Polacy ciągle chętnie wybierają pilarki spalinowe. Ich plusem jest duża wytrzymałość oraz mobilność, sprzyjająca pracy w terenie. Są też oczywiście minusy: hałas, który generuje pilarka spalinowa, konieczność serwisowania i użytkowania paliwa. W paliwie musi być odpowiednia ilość oleju i benzyny – nieumiejętne użytkowanie może doprowadzić do zatarcia się silnika i popsucia maszyny. Alternatywą jest pilarka elektryczna, która jest lekka i cicha. Ona jest również posiada pewien minus: musi być podłączona do prądu, co przy pracy w terenie nie zawsze jest możliwe. Niektóre pilarki elektryczne mają co prawda wersję akumulatorową, ale tu pojawia się problem z ładowaniem samego akumulatora... Nie bez znaczenia jest też fakt, że pilarki akumulatorowe są przeważnie ciężkie i nieporęczne. Stąd wniosek: musimy wybrać taki typ pilarki łańcuchowej, która nadaje się do użytkowania właśnie na interesującym nas terenie.

Czy pilarka łańcuchowa spalinowa jest problematyczna?

Niektórzy boją się stosowania pilarek spalinowych – według nich, sprzęt taki zanieczyszcza środowisko. Jest to teoretycznie prawda, gdyż do konserwacji silnika używane są oleje ropopochodne, zaś pracując w lesie, nie powinniśmy doprowadzać do żadnego skażenia środowiska działalnością człowieka. Dodatkowo, pilarka łańcuchowa spalinowa generuje naprawdę duże ilości hałasu – to jedno z najgłośniejszych urządzeń warsztatowo-budowlanych. Ale spokojnie: dobra pilarka spalinowa od świadomego producenta jest w stanie ograniczyć szkody. Wciąż poszukiwane są alternatywy jeśli chodzi o nieszkodliwe paliwo do pilarki spalinowej. Jednym z ciekawych rozwiązań wydaje się biomasa. Co prawda, niektóre badania naukowe pokazują, że pilarki elektryczne są w pracy wydajniejsze, ale wszystko zależy od właściwości terenu i naszych potrzeb. Pilarka elektryczna będzie bowiem mało praktyczna w przypadku dużej połaci terenu, na której musimy zrobić porządek z wystającymi czy chorymi gałęziami: jest po prostu mało mobilna. W takim przypadku lepiej postawić na odpowiednio wyposażoną pilarkę łańcuchową spalinową, pamiętając jedynie o odpowiedniej odzieży roboczej, by uniknąć kontaktu z olejami ropopochodnymi.

Pilarka łańcuchowa spalinowa – jak wybrać w gąszczu ofert?

Amatorowi ogrodowych prac nie jest łatwo wybrać odpowiednią pilarkę. Nawet gdy już zdecyduje, że ma być to pilarka łańcuchowa spalinowa, ciągle musi przedzierać się przez liczne opisy i klasyfikacje. Marka Husqvarna nieco to ułatwia, proponując konkretny podział: dzieli pilarki łańcuchowe na te do prac przydomowych, wszechstronne i profesjonalne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w kontekście konkretnych rodzajów? Z pewnością na parametry. Do ścinania pojedynczych gałęzi i mniejszych krzewów, wystarczy mała pilarka spalinowa. Generalnie, standardowa pilarka tego typu waży od sześciu do ośmiu kilogramów. Są także większe urządzenia, przekraczające wagą nawet dziesięć kilogramów, jednak służą one przede wszystkim do prac na dużych terenach, na przykład w lesie. Innym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest długość prowadnicy. Podstawowe czynności wykonamy pilarką z prowadnicą długości 30-35 cm. Przy leśnictwie właściwa długość prowadnicy to już 35-40 cm, a przy specjalistycznych pracach – nawet 100 cm na wysięgniku. Jednak w przydomowym zagajniku raczej nie będą potrzebne aż takie długości; najważniejsza będzie poręczność.

Moc i hałas – jak wybrać właściwy sprzęt?

Jeśli chodzi o moc pilarki łańcuchowej spalinowej, to może być ona wyrażona w kilowatach lub koniach mechanicznych. Warto tutaj pamiętać o przeliczniku: jeden kilowat to średnio 1,4 konia mechanicznego. To cenna informacja, gdyż moc silnika pilarki spalinowej wyrażana jest przeważnie zazwyczaj w koniach mechanicznych. Do podstawowych prac przydomowych wystarczy nam pilarka z mocą 1,5 do 2,5 konia mechanicznego, natomiast do nieco bardziej zaawansowanych prac leśniczych – 2,5 KM. Oczywiście są również wyższe parametry, jednak służą już do profesjonalnych zadań. Takie modele mają nawet do 9 koni mechanicznych i często są stosowane przez strażaków, na przykład do usuwania skutków nawałnic. A co z hałasem? Pilarka łańcuchowa spalinowa generuje około 110-120 decybeli, więc konieczne będą odpowiednie słuchawki wygłuszające huk. Inaczej może się to źle skończyć dla naszego słuchu.

Pilarka łańcuchowa spalinowa – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W przypadku pilarki spalinowej koniecznie musimy uwzględnić także pojemność zbiornika na paliwo i zestawić je ze spalaniem. Przydatna jest również funkcja regulacji łańcucha – bez niej będziemy musieli wykonać duży wysiłek związany z ręcznym dopasowaniem maszyny. Nowoczesne maszyny podnoszą komfort pracy poprzez systemy, które minimalizują drgania pilarki podczas wykonywania zadania. Osobom, którym leży na sercu los środowiska, z pewnością odpowiadać będą te urządzenia, które minimalizują emisję spalin i w ten sposób nie doprowadzą do generowania dużej ilości zanieczyszczeń. Przy braku doświadczenia w pracy z pilarką, ważne będą też kwestie bezpieczeństwa: hamulec, blokada gazu, a także dodatkowa osłona dla rąk. To znacznie poprawi komfort użytkowania w przypadku początkującego właściciela pilarki łańcuchowej.

Wiele pilarek wiodących marek posiada specjalne systemy, które zapewniają większa automatyzację działania sprzętu. Na przykład nowe modele pilarek łańcuchowych spalinowych marki Husqvarna to maszyny wyposażone w specjalne systemy chłodzenia. Skutecznie blokują one możliwość przegrzania się pilarki. Łatwiej również uruchomić je w warunkach dużej temperatury. To ważne w kontekście tego, że przeważnie pracujemy w terenie wtedy, gdy... jest ciepło. Wdrożone zostały także specjalne systemy dotyczące sprawniejszego cięcia przy dużej prędkości pracy.

Odpowiednio przemyślana konstrukcja pilarki z pewnością pomoże nam w pracy, zwłaszcza gdy nie mamy w niej zbyt dużego doświadczenia. Jeśli wybierzemy profesjonalny sprzęt, naprawdę nie mamy się czego obawiać!