Wyniki Twojego wyszukiwania

Piękny ogród – skrzydłokwiat

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina o dużych walorach dekoracyjnych, która wyróżnia się pięknymi kwiatami o delikatnym zapachu. Jeśli ma odpowiednie warunki, prezentuje się bardzo okazale i długo kwitnie. Jest łatwa w uprawie, mało podatna na choroby i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Te popularne rośliny posiadają również zdolność oczyszczania powietrza.

Walory dekoracyjne skrzydłokwiatów

Rośliny tego gatunku zyskały popularność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów oraz liści. Długie, lancetowate liście mają ciemnozielony kolor i stanowią ładny kontrast dla białych kwiatów z charakterystyczną kolbą. Kwiatostany mają kształt przypominający żagiel lub skrzydło – stąd nazwa rośliny. Pojawiają się głównie wiosną oraz latem i mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Roślina, która będzie miała zapewnione właściwe warunki, może także zakwitnąć zimą. Skrzydłokwiat ma duże walory dekoracyjne i należy do najpopularniejszych kwitnących roślin ozdobnych.

Skrzydłokwiat może osiągnąć dosyć duże rozmiary, dlatego ładnie wygląda ustawiony pojedynczo w dobrze widocznym miejscu. Można go wykorzystać w kompozycji składającej się z roślin o różnych kolorach i kształtach liści. Jest to idealna roślina do nowoczesnego ogrodu. Doskonale sprawdza się w oranżeriach w towarzystwie innych roślin pochodzenia tropikalnego, które mają podobne wymagania dotyczące temperatury oraz wilgotności. Kwiaty tej rośliny długo zachowują świeżość po ścięciu, dlatego nadają się także do wykorzystania w bukietach i wiązankach. Piękne kwiaty na pewno uatrakcyjnią każde mieszkanie

Uprawa skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiat to roślina, która jest stosunkowo łatwa w uprawie. Nie ma bardzo dużych wymagań oraz jest dosyć odporna na choroby. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią glebę, systematyczne podlewanie i odrobinę zabiegów pielęgnacyjnych, żeby pięknie się prezentowała. Od czasu do czasu skrzydłokwiaty wymagają przesadzenia do nowej doniczki. Można je także rozmnażać przez podział kępy.

Nasłonecznienie

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na jasnych stanowiskach, chociaż nie lubi bezpośredniego światła. Silne światło słoneczne może poparzyć liście tej rośliny. Skrzydłokwiaty należy sadzić w żyznej, próchnicznej ziemi, na przykład w mieszance ziemi kompostowej, liściowej i substratu torfowego. Rośliny nie będą dobrze rosnąć w ziemi nieprzepuszczalnej i zbitej.

Podlewanie

Ponieważ w naturze skrzydłokwiaty rosną w wilgotnych lasach równikowych, wymagają gleby i powietrza o dużej wilgotności. Rośliny potrzebują systematycznego i dosyć częstego podlewania. Latem należy robić to 3-4 razy w tygodniu. Aby zapewnić skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki, najlepiej ustawić doniczkę na dużej podstawce, w której będą znajdowały się kamienie oraz woda. Liście rośliny warto również systematycznie zraszać wodą, ponieważ skrzydłokwiaty lubą wilgotne powietrze.

Nawożenie

Skrzydłokwiat nie wymaga bardzo intensywnego nawożenia. Kiedy roślina kwitnie, należy nawozić ją preparatem wieloskładnikowym przeznaczonym do kwitnących roślin doniczkowych. Nawożenie wystarczy powtarzać raz na dwa tygodnie.

Zabiegi pielęgnacyjne

Skrzydłokwiatów nie trzeba ciąć, ponieważ z natury mają ładny pokrój, który nie wymaga żadnych korekt. Należy jedynie usuwać uschnięte liście i przekwitłe kwiatostany. Od czasu do czasu trzeba także delikatnie przetrzeć liście, żeby pozbyć się kurzu. Dzięki temu będą pięknie się prezentować, a także wzrośnie ich zdolność do oczyszczania powietrza. Co kilka lat skrzydłokwiat będzie wymagał odmłodzenia. Kępę należy rozdzielić i rozsadzić do nowych doniczek. Jeśli skrzydłokwiat wyraźnie powiększył swoje rozmiary, trzeba go przesadzić. Zabieg wykonuje się w lutym lub marcu. Rośliny należy przenosić do doniczek o rozmiar większych.

Kłopoty w uprawie skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiaty nie są zbyt trudne w uprawie i zazwyczaj nie sprawiają wiele problemów. Najczęstszą przyczyną kłopotów w przypadku tej rośliny jest zbyt rzadkie podlewanie. Niska wilgotność gleby sprawia, że liście skrzydłokwiatów tracą sprężystość i zaczynają opadać. Z podlewaniem nie należy jednak przesadzać, ponieważ również zbyt duże ilości wody będą powodowały niekorzystne skutki. Nadmierne nawadnianie spowoduje zasychanie końcówek liści. 

Zbyt suche podłoże może również prowadzić do braku kwiatostanów. Inne przyczyny to zbyt mała ilość składników odżywczych w glebie. W takim przypadku należy zatroszczyć się o odpowiednie nawożenie gleby, stosując w tym celu standardowe preparaty przeznaczone do kwitnących roślin doniczkowych. 

Blednięcie i żółknięcie liści może być spowodowane zbyt mocnym nasłonecznieniem. Jeśli pojawią się takie objawy, roślinę należy przestawić w bardziej zacienione miejsce. Intensywne słońce będzie parzyło liście.

Skrzydłokwiat – roślina, która oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat uprawiany jest przede wszystkim ze względu na duże walory dekoracyjne. Zarówno kwiaty, jak i liście tego gatunku wyróżniają się ciekawym wyglądem. Warto jednak pamiętać, że skrzydłokwiat potrafi oczyszczać powietrze. Roślina wyłapuje toksyczne substancje i je neutralizuje. Może usuwać między innym benzen i aceton, dlatego doniczki z tą rośliną warto ustawić w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, na przykład w sypialni. Ponieważ skrzydłokwiaty nie mają dużych wymagań i lubią wysoką wilgotność powietrza, można je również trzymać w łazience, pod warunkiem, że w pomieszczeniu znajduje się okno.

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący!

Jeśli chcemy uprawiać ten gatunek, powinniśmy pamiętać, że skrzydłokwiat zawiera substancje toksyczne. W roślinie znajdują się szczawiany wapnia, które działają w drażniący sposób na przewód pokarmowy, błony śluzowe oraz skórę. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta, które mogą podjadać liście skrzydłokwiatów.

Czy warto uprawiać skrzydłokwiaty?

Skrzydłokwiat jest atrakcyjną i popularną rośliną ozdobną, która doskonale rośnie w domowych warunkach. Oprócz dekoracyjnego wyglądu zaletą skrzydłokwiatów jest również stosunkowo łatwa uprawa. Rośliny nie wymagają żadnych specjalnych warunków, intensywnego nawożenia, ani   czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy poświęcić im nieco uwagi, żeby pięknie rosły i wspaniale kwitły.  W sklepach znajdziemy kilka różnych rodzajów skrzydłokwiatów, różniących się głównie kolorem kwiatów i liści. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład odmiany miniaturowe, które doskonale nadają się do małych pokojów. Największe odmiany mogą osiągać nawet 1 metr wysokości i stanowią bardzo okazałą ozdobę wnętrza. Duża różnorodność pozwala na dobranie idealnej rośliny do różnych pomieszczeń.

Podobne artykuły

Kaktusy – jak dbać i pielęgnować?

Sie 28, 2018

Kaktusy, albo się kocha albo nienawidzi. Dla ich zwolenników, oprócz niezaprzeczalnej urody, kaktusy mają tę zaletę, że nie wymagają wielkiego zaangażowania w ich pielęgnację. Nie do końca jest to prawda, albowiem kaktusy, owszem, nie są wymagające, co nie znaczy że nie potrzebują stałej opieki zwłaszcza, że zawędrowały dość daleko od swojego środowiska naturalnego.  Skąd wzięły się kaktusy? Kaktusy to popularna nazwa dla wszystkich roślin kaktusowatych, …

Czytaj więcej

Forsycja – piękny krzew, który warto mieć w ogrodzie

Kwi 05, 2018

Forsycja (forsythia) to rodzaj krzewów ozdobnych, który pochodzi z gatunku oliwkowatych. Kwitnie on najczęściej wczesną wiosną – w marcu oraz kwietniu, zaś przez wypuszczeniem liści, jego gałązki pokrywają się setkami maleńkich kwiatów w kolorze żółtym. Najczęściej forsycję można spotkać w przydomowych ogrodach oraz wśród zieleni miejskiej oraz w parkach. Szacuje się, że krzew ten obejmuje osiem gatunków, z czego tylko jeden można spotkać w …

Czytaj więcej

Tuja szmaragd – czym się charakteryzuje, uprawa, pielęgnacja

Sie 16, 2018

Tuja szmaragdowa to niesamowicie popularna, chętnie uprawiania i bardzo ładna odmiana żywotnika, należącego do rodziny cyprysowatych. Często widoczna w ogrodach roślina iglasta. Lubiana przez sadzących ze względu na łatwość uprawy i pielęgnacji, ale również ze względu na ładny i przyciągający oko wygląd. Tuja szmaragdowa – opis Tuja szmaragdowa, niezwykle elegancka i zwracająca na siebie uwagę pośród wielu roślin w ogrodzie zyskała dużą popularność wśród …

Czytaj więcej

Hortensja – piękny ogród

Mar 20, 2018

Będąc właścicielami domu z kawałkiem zieleni pod użytek często zastanawiamy się, jakie kwiaty, krzewy i drzewka posadzić, aby nasz ogród prezentował się wyjątkowo ciekawie. Niektórzy rozważają kwestię aranżacji przy pomocy tylko i wyłącznie krzewów, jeszcze inni stawiają na sezonowe kwiaty, a kolejni – wolą zainwestować wolne miejsce i pieniądze w ogrom mebli ogrodowych, czy miejsc zabaw dla dzieci. Decydując się na aranżację naszego ogrodu …

Czytaj więcej

Jaśmin – kiedy sadzić i jak pielęgnować?

30 maja, 2018

W starożytnym świecie Grecy i Egipcjanie produkowali niezwykle intensywny olejek z liści jaśminu. Ponoć z uwagi na właściwości lecznicze jaśminu, ale przede wszystkim ze względu na jego działanie uwodzicielskie. Zgodnie z legendą Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza właśnie przy pomocy zapachu jaśminu. Według statystyk, 83% wszystkich perfum zawierają jaśmin. Jaśmin – bogactwo gatunków Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych pochodzącą z Chin, zalicza się do niego …

Czytaj więcej

Amarylis – jak dbać i pielęgnować?

23 maja, 2018

Amarylis to, obiektywnie biorąc, jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych doskonale sprawdzająca się w warunkach domowych. Jej uroda i przepiękny kolor kwiatów a przede wszystkim wielkość kielichów sprawiają, że należy ona do wyjątkowo lubianych roślinnych ozdób domowych. Jednocześnie pomimo swojej spektakularnej urody wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji i wyjątkowego traktowania.  Amarylis – roślina doniczkowa Amarylis to roślina z rodziny amarylkowatych, a należy do niej jeden …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}