askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Pastelowe kolory ścian

Pastelowe kolory ścian


Pastele to delikatne, rozbielone kolory. Nadają one wnętrzom wrażenie subtelności, delikatności oraz elegancji. Tego rodzaju jasna kolorystyka powiększa optycznie pomieszczenia, więc są świetnym wyborem do niewielkich rozmiarów wnętrz. Oprócz tego nadają radosny klimat w danym pokoju.

Zalety pastelowych kolorów ścian

Pastelowe kolory ścian są niezwykle modne i uniwersalne. Należą do nich np. rozbielone żółcie, delikatne błękity, subtelne róże. Pasują one niemal do wszystkich rodzajów wnętrz. Dodają im subtelności, mają w sobie delikatność oraz lekkość, kojąco wpływają na nasze zmysły. Dzięki rozświetlaniu pomieszczenia wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Jeśli zależy nam na tym, by w danym pomieszczeniu móc się wyciszyć, to postawmy na chłodne odcienie, takie jak seledyn, fiolet czy błękit. W przypadku chęci dodania sobie optymistycznego spojrzenia na rzeczywistość warto pomalować ściany na ciepły żółty, różowy czy brzoskwiniowy kolor. Pastele są znakomite zarówno do odpoczynku, jak i spotkań towarzyskich. Tego rodzaju kolorystyka nie jest męcząca dla oczu, a w interesujących zestawieniach może nadawać wnętrzom luksusowy, niepowtarzalny styl. Dzięki temu, że barwy pastelowe są nienarzucające się, to pozwalają one na stworzenie ponadczasowych wnętrz pełnych subtelnego uroku. Przez to, że nie są aż tak wyraziste, pozwalają grać pierwsze skrzypce temu, co chcemy uwidocznić w danym pokoju.

Pastele w sypialni, pokoju dziecięcym, salonie

Jak wiadomo dzięki przemalowaniu ścian możemy w łatwy i szybki sposób całkowicie zmienić wystrój naszego wnętrza. Kolory pastelowe kojarzą się subtelnie, kobieco, łagodnie. Często stosuje się w je stylizacjach retro. Jeśli przyjrzymy się pastelowym wnętrzom to szybko dostrzeżemy, że prezentują się one delikatnie oraz nostalgicznie. Te odcienie bardzo chętnie wybiera się np. do pokojów dziecięcych. Są one bezpiecznym wyborem do takiego pomieszczenia, ponieważ nie rażą w oczy i nie przytłaczają pokoju. Pastele świetnie nadadzą się również do romantycznej sypialni czy salonu. Pamiętajmy jednak, by decydując się na te barwy nie przesadzić i zachować umiar w aranżacji – w innym wypadku łatwo możemy wpaść w pretensjonalność. Do najmodniejszych kolorów ścian pastelowych należą: mięta, blady turkus, odcienie szarości, pastelowe róże oraz pudrowy róż. Świetnie sprawdzą się one do małych, wąskich pokojów, jeżeli zależy nam na dodaniu im przestronności. Bardzo ciekawe jest połączenie pastelowych ścian z meblami oraz dodatkami w kolorach białym, szarym bądź beżowym. Aranżacja takich wnętrz wyróżnia się romantyzmem, delikatnością, rozświetleniem. Pamiętajmy, że pastelowe barwy mogą się pojawiać także jako akcenty w aranżacji wnętrz. Tworzą one świetny, tajemniczy bądź słodki wystrój. Dzięki temu, że są nieco wypłowiałe wspaniale nadają się do stylizacji vintage. Pasują one do stylowych, przecieranych mebli. Jeśli nie chcemy przesadzić ze słodkością wnętrza, to do pasteli warto dodać trochę bieli, szarości albo odcieni brązu. Pokochajmy pastele, bo ich obecność w naszych pokojach pomaga nam pozytywnie nastroić się do życia!